Arvydas Lekavičius | „Lietuvos rytas“
Finansinių aferų tyrėjai, prokurorai ir teisėjai iki šiol negali atsitokėti. Pasirodo, jie buvo tapę nelegalaus seklio ir šantažuotojo taikiniu.
„Kaip ne laiku jūs atėjote. Galėjote palaukti bent dvi dienas – būčiau už jus darbą nudirbęs“, – taip birželio 3 dieną pareiškė buvęs advokatas Juzefas Kozubovskis, kai po beveik metus trukusio sekimo jo sulaikyti atvyko aštuoni Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai.
Netrukus paaiškėjo ir kodėl šiam buvusiam KBG karininkui, kuris praėjusią savaitę buvo paleistas iš areštinės, pritrūko tų dviejų dienų, rašo „Lietuvos rytas“.
Po kratų M.Kozubovskio automobilyje ir namuose buvo rasta įrodymų, kad šis buvęs advokatas ne tik buvo sekamas, bet ir pats sekė mažiausiai penkis aukštus pareigūnus.
O pagrindiniu jo taikiniu buvo tapęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Kęstutis Jucevičius.
„Man trūko dviejų dienų – būčiau surinkęs neginčytinų įrodymų apie generolo korupciją“, – vežamas į areštinę šaukė J.Kozubovskis.
Priminė senas nuodėmes
Visas šis sekimo skandalas prasidėjo dar 2011 metais, kai dėl neteisėtos ūkinės veiklos ir neteisėto praturtėjimo tuomečio advokato J. Kozubovskio atžvilgiu FNTT pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Jį kontroliavo Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Giedrius Tarasevičius. Būtent jo sprendimu buvo areštuota beveik 5 milijonų litų vertės prieštaringai vertinamo advokato turto.
Praėjusių metų gegužės mėnesį J.Kozubovskis atėjo į G.Tarasevičiaus kabinetą ir lyg tarp kitko užsiminė jam apie praeities nuodėmes.
2011 metais prokuroras girtas automobiliu trenkėsi į medį, o po avarijos vietoj savęs pasodino kitą vairuotoją. Praėjus dar dvejiems metams vienoje muitininkų byloje G.Tarasevičiui buvo perduotas kyšis – 3 litrų ąsotis medaus ir du 2,5 litro talpos viskio buteliai.
„Tai ką man dabar daryti?“ – išklausęs informaciją paklausė G.Tarasevičius.
„Ką daryti? Turėtum trejiems metams atiduoti vairuotojo pažymėjimą ir sumokėti baudą su palūkanomis ir delspinigiais. O už kyšio ėmimą – save lygtinai nuteisti mažiausiai dvejiems metams“, – jam išpyškino J.Kozubovskis.
Nebepaleido iš akių
Po šio pokalbio G.Tarasevičius parašė raportą Generalinės prokuratūros vadovams. Jis prisipažino ir dėl praeities paklydimų.
Tik, atrodo, šiek tiek pamelavo – nors nurodė, kad gautą kyšį išmetė į šiukšlyną, buvo duomenų, jog vieną viskio butelį perdavė muitininkų bylą tyrusiam prokurorui.
Iškart po gauto raporto buvo patvirtintas nusikalstamos veiklos imitavimo modelis – G.Tarasevičiui nurodyta toliau bendrauti su J.Kozubovskiu ir vaizduoti, kad sutinka daryti nuolaidų jo ikiteisminiame tyrime.
Tuo pat metu STT agentai pradėjo nuolat sekti J.Kozubovskį. Buvo ne tik klausomasi advokato pokalbių telefonu, bet ir paskui jį keisdamiesi nuolat važinėjo aštuoni ekipažai su operatyvininkais.
Sekamasis pats sekė
Nors ilgą laiką J.Kozubovskis net nebandė kaip nors paveikti prokuroro G.Tarasevičiaus, operatyvininkai pastebėjo, jog advokatas kartu su savo pagalbininkais seka kai kuriuos aukštus pareigūnus.
Į buvusio advokato akiratį buvo patekęs ir premjero patarėjas teisėsaugos klausimais Raimondas Bakšys.
J.Kozubovskį ypač domino galimi jo bandymai padėti į teisiamųjų suolą patekusiam buvusiam FNTT Vilniaus skyriaus viršininkui Valdui Grendeliui.
Sugriovė pareigūno karjerą
Dar dirbdamas FNTT V.Grendelis pradėjo ikiteisminį tyrimą J.Kozubovskiui dėl neteisėto praturtėjimo. Vėliau advokatas gavo pasiūlymą, kad už pinigus šią bylą galima nutraukti.
Tačiau J.Kozubovskis nutarė sekti V.Grendelį ir jį sukompromituoti.
Jis pirmas išsiaiškino tą garsųjį atvejį, kai iš Molėtų grįždamas į Vilnių viršijo greitį ir paskui pabandė išsisukti.
Tačiau kelių policijoje iš greičio matuoklio gauta fotografija buvo labai nekokybiška – nebuvo galima atpažinti, kas tuomet buvo prie vairo. Yra duomenų, kad tuomet J.Kozubovskis iš negatyvo tobulesne aparatūra padarė naują nuotrauką – šįkart aiškiai buvo matyti, jog vairuoja V.Grendelis.
Nors po šios informacijos paviešinimo V.Grendeliui visaip bandė padėti R.Bakšys, galiausiai V.Grendelis ir jam talkinusi FNTT valdybos viršininkė Rasa Karčiauskaitė atsidūrė teisiamųjų suole.
Prie laiptinės – fotografė
Kitu J.Kozubovskio taikiniu tapo FNTT direktorius K.Jucevičius.
Jau vėliau apklausiamas STT tyrėjų J.Kozubovskis pareiškė, kad sekti K.Jucevičių nutarė po to, kai generolo vardu kalbėjęs buvęs FNTT pareigūnas ir geras advokato draugas Nerijus Zulonas už sėkmingą bylos eigą pareikalavo įspūdingos sumos.
K.Jucevičius buvo slapta fotografuojamas, fiksuojami jo susitikimai su įvairiais žmonėmis.
Netoli STT būstinės A.Jakšto gatvėje, kur K.Jucevičius turi butą, J.Kozubovskio vairuotojas palikdavo automobilį, ant galinės jo sėdynės atsisėsdavo advokato pagalbininkė ir visą dieną fotografuodavo žmones, įeinančius į generolo laiptinę.
Įsitraukė ir saugumiečiai
Pats J.Kozubovskis buvo įmontavęs vadinamųjų blakių kavinėse, kur dažnai būdavo K.Jucevičius.
Tačiau sekdamas pareigūnus patyręs operatyvininkas J.Kozubovskis greitai pastebėjo, kad ir pats yra sekamas. Jis ėmė vis labiau saugotis.
Tuomet buvo nutarta atsisakyti slapto advokato sekimo.
Tačiau netikėtai J.Kozubovskio operatyvinius žaidimus pastebėjo kitos institucijos pareigūnai – Valstybės saugumo departamento darbuotojai. Mat ir jie slapta sekė K.Jucevičių.
Ypač akylai buvo stebima Pilaitėje esanti kavinė „Villa Alicante“ – ten K.Jucevičius mėgdavo susitikti su kolegomis ir draugais.
Dviem ekipažais atvykę saugumiečiai pastebėjo, kad tuo metu, kai kavinėje K.Jucevičius susitinka su pašnekovais, šalimais būna ir J.Kozubovskis.
Saugumiečiai įtarė, kad advokatas slapta klausosi FNTT vadovo pokalbių.
Kartą, kai K.Jucevičius bendravo su pašnekovu, peruką užsidėjęs J.Kozubovskis priėjo prie pat staliuko ir, paprašęs išmaldos, nepastebimai pakišo blakę.
Surinkti įkalčių nepavyko
Jau vėliau paaiškėjo, kad J.Kozubovskis buvo užfiksavęs kelis kavinėje „Villa Alicante“ vykusius K.Jucevičiaus pokalbius su pažįstamu. Kalbama, jog juose bičiulis generolo prašo, kad padėtų nutraukti vienam verslininkui iškeltą bylą.
Po kelių dienų jie turėjo susitikti kartu ir galutinai viską suderinti. Tačiau susitikimas vis buvo atidedamas – tai generolas negalėdavo, tai tarpininkas susirgdavo.
To galutinio susitarimo J.Kozubovskiui taip ir nepavyko užfiksuoti – jį patį sulaikė STT.
Įspūdingi radiniai
Nors tuomet STT agentai slaptą sekimą jau buvo nutraukę, J.Kozubovskis pats pakliuvo į pinkles.
Susitikęs su prokuroru G.Tarasevičiumi jis dar kartą užsiminė, jog jis už savo praeities nuodėmes galįs netekti darbo prokuratūroje.
Šis pokalbis buvo įrašytas ir STT agentai nutarė nelaukti. Birželio 3 dieną aštuoni pareigūnai atvyko į J.Kozubovskio darbovietę – Vilniaus trečiąją advokatų kontorą – ir vyriškiui uždėjo antrankius.
Tuo pat metu savo nuomojamame bute senamiestyje buvo sulaikyta ir J.Kozubovskio pagalbininkė Renata Bukinienė.
Kiti pareigūnai darė kratas J.Kozubovskio namuose Vilniuje ir Molėtų rajone, patikrino prie advokatų kontoros paliktą visureigį.
Čia ir buvo aptikti bene įdomiausi radiniai – keli perukai, moderni klausymosi per atstumą ir sekimo įranga, didelis juodas lagaminas su sekimo metu padarytais garso bei vaizdo įrašais ir kai kuriais dokumentais.
Kur gandai, o kur tiesa?
Netrukus buvo paskleista įvairiausių gandų apie per kratas aptiktus radinius.
Kalbėta, kad lagamine buvo visų Lietuvos teisėjų sąrašas su pastabomis ir garso įrašais apie jų paimtus kyšius, daugybė kitų dokumentų dar iš darbo KGB laikų, tarp jų – ir atsisakymas priimti į darbą KGB dėl psichikos sutrikimų dabartinį įtakingą Aukščiausiojo teismo teisėją.
Bet bene labiausiai buvo linksniuojamas FNTT vadovas K.Jucevičius.
Sklido gandai, jog viename vaizdo įraše užfiksuota, kaip generolas vonioje linksminasi su dviem prostitutėmis, kitame – kaip per susitikimą kavinėje „Villa Alicante“ aptaria su verslininkais milijoninių kyšių gavimo galimybes.
„Sakote, kad mane vonioje nufilmavo su dviem prostitutėmis? O kas čia tokio – gal kaip tik tai parodo, kad dar esu pajėgus“, – „Lietuvos ryto“ paklaustas apie tariamą vaizdo įrašą juokėsi K.Jucevičius.
Tačiau kiek surimtėjęs generolas pareiškė, jog niekada nebuvo susitikęs su jokiomis prostitutėmis ir tokio įrašo negali būti: „Negali būti ir jokio įrašo, kad aš reikalauju pinigų. Taip, esu buvęs kavinėje „Villa Alicante“, tačiau ten bendravau tik su kolegomis.“
Tačiau generolas teigė jau girdėjęs, kad jį slapta sekė J.Kozubovskis: „Mane visai pašaliniai žmonės informavo, jog paskui nuolat važinėja dvi mašinos. Ir iš tiesų pastebėjau – vos tik išėjau iš kavinės – jos taip pat pajudėjo, o vėliau išsiskyrė.“
Tačiau, kaip aiškėja iš tyrimo surinktų duomenų, FNTT vadovas – ne be nuodėmių, o J.Kozubovskio įrašai smarkiai išklibino jo kėdę.
Į teismą – ir su durimis
J.Kozubovskis – vienas spalvingiausių šalies teisininkų. Sovietiniais laikais studijuodamas Vilniaus universitete jis dirbo vertėju KGB.
Vėliau baigė Minsko KGB mokyklą ir 1988 tapo kadriniu darbuotoju – dirbo antrosios valdybos antrajame poskyryje.
Atkūrus Nepriklausomybę, J.Kozubovskis tapo advokatu. Jau tuo metu apie jį sklido legendos. Buvo kalbama, kad jis gali padaryti tai, kas paprastam advokatui neįmanoma.
Bene ryškiausias pavyzdys – kova dėl garsiojo beveik 4 tūkstančių kvadratinių metrų ploto namo Vilniaus centre.
1993 metais, suklastojusi dokumentus, šį namą atgavo Kanados pilietė Regina Epštein-Paul. Iškart po to pastatas buvo parduotas vietiniam verslininkui.
Tačiau paaiškėjus dokumentų klastojimui 1994 metais Aukščiausiojo teismo prezidiumas panaikino sprendimą dėl nuosavybės teisės atkūrimo ir pastatas buvo grąžintas Vilniaus savivaldybei.
Kai atrodė, kad visos galimybės atkovoti vertingą namą prarastos, reikalo ėmėsi J.Kozubovskis. Jis per teismus sugebėjo pasiekti, kad pastatas vėl būtų gražintas R.Epštein-Paul.
Atgavusi pastatą moteris jį 2002 metais už 1,8 milijono JAV dolerių pardavė geram J.Kozubovskio bičiuliui – dabartiniam Gruzijos parlamento nariui Valerijui Gelašviliui.
Bet yra buvę atvejų, kai J.Kozubovskis tiesiog nesugebėdavo susivaldyti.
Ypač jis pagarsėjo, kai FNTT pareigūnai su 1,2 milijono dolerių lagamine sulaikė ir į areštinę uždarė keturis lenkų kontrabandininkus.
Nors pareigūnai slėpė šią operaciją, iškart po įtariamųjų sulaikymo į areštinę atvyko J.Kozubovskis ir pareiškė, kad gins lenkus.
Iškart po susitikimo su advokatu visi sulaikytieji pakeitė pirminių apklausų metu duotus parodymus.
Po to viename sostinės restorane buvo užsakyti pietūs ir nuvežti į areštinę.
Kitą dieną, kai teisme buvo sprendžiama dėl lenkų suėmimo, bylą tyręs tas pats prokuroras G.Tarasevičius atsisakė į posėdžių salę įleisti J.Kozubovskį. Jis tvirtino, kad teisėjai jau yra pateikti kitų advokatų orderiai, kurie ir privalo atstovauti įtariamųjų interesams.
Tačiau J.Kazubovskis nustūmė jam kelią užstojusį operatyvininką, nukėlė duris nuo vyrių ir kartu su jomis įsiveržė į posėdžių salę.
Skandale – aukštų pareigūnų pavardės
* Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl turto prievartavimo, neteisėto poveikio prokurorui ir neteisėto duomenų rinkimo apie privatų asmens gyvenimą.
* Tyrimui vadovauja ir jį kontroliuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras J.Laucius. Įtarimai pareikšti J.Kozubovskiui, jo bendrininkei R.Bukinienei, kaip specialioji liudytoja apklausta advokatė, buvusi Lietuvos SSR KGB Operatyvinio techninio skyriaus darbuotoja Natalija Šipovskaja.
* 2013 metų gruodžio mėnesį vykdant slaptą J.Kozubovskio telekomunikaciniais tinklais perduodamos informacijos kontrolę buvo užfiksuotas įtariamojo telefono pokalbis su koncerno „MG Baltic“ vindikacijos direktoriumi N.Zulonu.
* Šis buvęs FNTT darbuotojas pareiškė J.Kozubovskiui, kad FNTT direktorius generolas K.Jucevičius, taip pat žinomas pravarde Balerina, reikalauja pinigų už tai, jog J.Kozubovskio byla dėl 4 milijonų litų neteisėto praturtėjimo būtų nutraukta.
* Kitą dieną J.Kozubovskis susitiko su N.Zulonu ir išdėstė Balerinos reikalavimus. Teigiama, jog šį pokalbį įrašė pats J.Kozubovskis.
* Vėliau per kratas rasta daugybė panašių įrašų. Pavyzdžiui, buvęs FNTT Vilniaus skyriaus viršininko pavaduotojas N.Zulonas pareikalavo, kad FNTT direktoriui K.Jucevičiui ir jo pavaduotojui Šarūnui Rameikiui turi būti sumokėta už bylos nutraukimą arba jie sprendimą nutraukti bylą skųs Generalinei prokuratūrai.
* Tuo metu pagal teismo patvirtintą modelį veikiantis prokuroras G.Tarasevičius neva vykdė įtariamojo J.Kozubovskio nurodymus žlugdyti tyrimą ir FNTT vadovus. N.Zulonui ir J.Kozubovskiui susidarė įspūdis, kad prokuroras bylą nutrauks veikdamas įtariamojo naudai. Ir čia nuspręsta pasipelnyti.
* J.Kozubovskiui patikslinus, ar Balerina padės byloje, jam buvo atsakyta, jog pinigai turi būti mokami tik už tai, kad nesikištų.
* Tai įžeidė J.Kozubovskį. Jau kitą dieną savo bendrininkams jis nurodė pradėti rinkti kompromituojančią informaciją apie FNTT vadovus.
* Artimiausiu metu planuojama pradėti ikiteisminį tyrimą FNTT direktoriaus K.Jucevičiaus ir jo pavaduotojo Š.Rameikio atžvilgiu dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kyšio reikalavimo.
* Ikiteisminio tyrimo metu apklausiamas N.Zulonas paliudijo, kad veikė K.Jucevičiaus nurodymu.
* Tai ne vienintelis epizodas, klampinantis FNTT vadovus.
* Aiškėja, kad N.Zulonas per K.Jucevičių ir Š.Rameikį nuolat bandė tvarkyti reikalus FNTT.
* N.Zuloną domino ir FNTT tyrimai, susiję su įvairiomis verslo grupėmis. Jam gresia įtarimai dėl tarpininkavimo.