laikmetis.lt
Po praėjusių kovo mėn. vykusių regioninių rinkimų Nyderlanduose agrarinė partija „BoerBurgerBeweging“ (Ūkininkų ir piliečių sąjunga) netikėtai tapo didžiausia politine jėga visose 12 šalies provincijų. Nors kai kuriose provincijose vis dar vyksta derybos dėl koalicijos ir jas kamuoja nesutarimai, kitose provincijose BBB prastūmė savo darbotvarkę.
Paskatinta Nyderlandų ūkininkų kelerius metus trukusio maišto, kuriuo jie reagavo į savo vyriausybės siekį iki 2030 m. perpus sumažinti azoto išmetimą – tikslą, dėl kurio reikėjo sumažinti gyvulių skaičių ir trąšų naudojimą ir kuris netgi apėmė privalomo išpirkimo schemas, – 2019 m. įkurta BBB ėmėsi spręsti jiems rūpimus klausimus.
Atrodo, kad pasitikėjimas BBB dabar atsiperka. Be to, kad partija sugebėjo Nyderlandų Senate blokuoti prieštaringai vertinamą azoto emisijų teisės aktą, jos įtaka regioninėse vyriausybėse, kurioms pavesta įgyvendinti valstybės politiką, pasirodė esanti didelė.
Vienas iš tokių pavyzdžių – Gelderlando provincija. Jos naujoji vyriausybė, kurią sudaro BBB, Liaudies laisvės ir demokratijos partija (VVD), Krikščionių demokratų apeliacija (CDA), ChristenUnie ir Reformuotoji politinė partija (SGP), nebendradarbiaus dėl prieštaringai vertinamo priverstinio ūkininkų išpirkimo, teigiama koalicinėje sutartyje.
Be to, koalicija nesutinka su Vyriausybės nustatytu 2030 m. tikslu perpus sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį ir pati nustatė terminą iki 2035 m.
Kadangi apie 60 % visų didžiausių teršėjų, t. y. tų, kurie išmeta didelius kiekius azoto, yra Gelderlande (jame yra 566 pieno ūkiai ir 558 kiaulių ūkiai), tai sukliudė federaliniam ministrų kabinetui įgyvendinti azoto mažinimo tikslus.
Koalicijos susitarime teigiama, kad „visi sektoriai“, įskaitant statybas, pramonę, žemės ūkį ir transportą, turi prisidėti prie azoto išmetimo mažinimo. Pasak koalicijos, tai būtų „inovacijų ir tvarumo šiuose sektoriuose spartinimo priemonė“. Toliau susitarime pabrėžiama, kad koalicija nori atkreipti dėmesį į tai, „ką galima padaryti, o ne į tai, ko negalima padaryti“.
BBB pakartojo Gelderlando sėkmę Limburge, Flevolande, Zelandijoje ir Pietų Holande, kur (buvusios žemės ūkio žurnalistės) Caroline van der Plas partija sudarė koalicijas su daugiausia dešiniosiomis partijomis. Kitose provincijose ji vis dar tebėra įstrigusi derybose.
Utrechte nesutarimai dėl perėjimo prie žaliosios energijos baigėsi tuo, kad BBB buvo nustumta į šalį, nes likusios penkios partijos dabar derasi dėl koalicijos sudarymo. BBB pirmininkas Anton Verleun (BBB), pasipiktinęs, sakė regioninei naujienų televizijai RTV Utrecht, kad tai buvo labai sunki mokymosi patirtis.
„Tai ne visada susiję su esme, o labiau su žaidimais, kurie žaidžiami politikoje. Mes nesame geri tokių politinių žaidimų žaidėjai ir nenorime tokie būti“.
Verleunas pridūrė, kad BBB laikosi tos pačios nuomonės dėl energetikos permainų kaip ir koalicijos partneriai VVD ir CDA, tačiau tuo pačiu klausimu nesutaria su GroenLinks, taip pat priklausančia besiformuojančiai koalicijai. Jei visos partijos dėl to susitartų, BBB svarsto, ar vis dėlto galėtų būti įtraukta į koaliciją kaip šeštoji jos partija.
Noord-Brabante, kai jau buvo ruošiamasi užbaigti susitarimą su VVD, GroenLinks ir Darbo partija (PvdA), BBB jį nutraukė, nes jai pasirodė, kad tvartų modernizavimo terminas (siekiant sumažinti azoto išmetimą) yra nepasiekiamas. Dabar ji ieško galimybių sudaryti naują koaliciją.
Birželio 19 d. Fryzijoje po du mėnesius trukusių derybų BBB, PvdA, CDA ir ChristenUnie susitarė dėl naujos koalicijos. Tačiau nepraėjus nė 10 valandų BBB Fryzijoje per Whatsapp žinutę teko perskaityti, kad PvdA pasitraukė.
Pasak PvdA nario Jaapo Stalenburgo, partija tai motyvavo tuo, kad „finansiniu požiūriu tai būtų tapę per dideliu išpuoliu prieš gamtą ir kultūrą“.
Tikėtina, kad BBB griežtas atsisakymas paremti priverstinį ūkių išpirkimą ir azoto išmetimo sumažinimą perpus iki 2030 m. buvo raudona linija PvdA.
Todėl BBB susiduria su dilema. Nors ji atsisako eiti į kompromisą šiais klausimais – kadangi jie buvo jos sėkmės pagrindas, toks žingsnis smarkiai supykdytų jos rinkėjus, – jos nenusileidimas galiausiai gali kainuoti jai vietą prie derybų stalo.
Šaltinis: European Conservative