Prokurorai slaptos VSD pažymos nutekinimo byloje norėjo apklausti prezidentę, tačiau šalies vadovė pareiškė – ji parodymų neduos

Alfa.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė neketina liudyti tyrime dėl slaptos informacijos nutekinimo, ketvirtadienį skelbia LNK televizijos Žinios.

Šalies vadovė buvo kviečiama liudyti, tačiau pareigūnai iš Prezidentūros gavo raštą, jog ji parodymų neduos.

Motyvuojama tuo, kad esant galimybei faktus nustatyti kitais ikiteisminio tyrimo duomenimis, prezidento apklausa yra perteklinis veiksmas, „kurio tikslai šiuo konkrečiu atveju, akivaizdu, nėra niekaip susiję su ikiteisminio tyrimo ir baudžiamojo proceso paskirtimi“.

Atsakymas iš Prezidentūros:

Visi ikiteisminio tyrimo veiksmai bei procesinės priemonės turi būti taikomos ne tik teisėtai, bet ir tiek, kiek jos yra būtinos bei proporcingos. Todėl esant galimybei faktus nustatyti kitais ikiteisminio tyrimo duomenimis, Respublikos Prezidento apklausa yra perteklinis veiksmas, kurio tikslai šiuo konkrečiu atveju, akivaizdu, nėra niekaip susiję su ikiteisminio tyrimo ir baudžiamojo proceso paskirtimi.

Iškilus poreikiui atlikti šiuos procesinius veiksmus bylos nagrinėjimo teisme metu, jei byla būtų perduota teismui ir teismas nematytų kliūčių jos nagrinėjimui iš esmės, šis klausimas gali būti sprendžiamas iš naujo, teismui įvertinus jo būtinumą, pagrįstumą ir proporcingumą.

Buvę pareigūnai ir teisės žinovai trauko pečiais: paprastai dėl ikiteisminio tyrimo veiksmų proporcingumo sprendžia tyrimą atliekantys pareigūnai ir prokurorai, vėliau teismas, bet ne liudytojai ar įtariamieji.

„Mano praktikoj tai tokio atvejo nėra buvę, nes įtariamieji turi teisę atsisakyti duoti parodymus, bet kad liudytojas nesinaudotų šita teise, tai yra visiškas nonsensas. Paprastai taip elgiasi asmenys, kurie žino, ką jie yra padarę, ir nenori duoti parodymų prieš save, nes paskui gali tekti atsakyti kaip įtariamajam“, – LNK Žinioms sakė buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos pirmininkas Povilas Urbšys.

„Liudytojas ikiteisminio tyrimo metu privalo duoti parodymus (…) liudytojas yra supažindinamas dėl galimai melagingų parodymų, kokia atsakomybė gali grėsti, duodant melagingus parodymus“, – teigė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

Daugiau skaityti ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top