Pulkininkas apkaltino politikus, kad jie skaičiuoja monetas, o ne gyvybes…

Audrius Bačiulis | Veidaknygė

Rusijos bombonešis MiG-31K su hipergarsine raketa lėktuvo apačioje pakilo į orą iš Savaslekos oro bazės, esančios už 180 mylių į rytus nuo Maskvos. Pilotui duotas įsakymas atkeršyti, praėjus mažiau nei 24 valandoms po to, kai, kaip įtariama, Ukrainos bepiločiai lėktuvai smogė Kremliui.

Lėktuvas numetė krovinį ir nuskrido Ukrainos sienos link. Po trumpo kritimo, liepsnos pliūpsnio ir dūmų pėdsako, “Kinzhal”, arba “Dagger”, kilo į atmosferą Kijevo kryptimi. Ukrainos priešlėktuvinės gynybos vadovybė turėjo vos kelias minutes, kad sustabdytų 10 machų balistinę raketą nuo smūgio, nutaikytą  į prezidento V. Zelenskio vyriausybės būstinę.

“Turime oro situacijos planšetę, ir,  kai įskrenda balistinė raketa, kompiuteris iš karto ją užregistruoja bei nubrėžia zoną, į kurią raketa turėtų pataikyti”, – duodamas pirmąjį interviu tarptautinei žiniasklaidai sakė sostinės priešlėktuvinės gynybos vadavietės pulkininkas leitenantas. Laikraštis “The Times” sutiko neskelbti jo pavardės, kad okupuotoje teritorijoje apsaugotų jo artimuosius. “Kompiuteris apskaičiuoja taikinį pagal savo trajektoriją. Sistema nubrėžė apskritimo centrą tiksliai virš “Maidano” – jie taikėsi būtent į vyriausybės rajoną.”

Prezidentas V. Putinas šį ginklą apibūdino kaip “nesustabdomą”, tačiau jis niekada nebuvo susidūręs su amerikiečių raketomis žemė-oras “Patriot”, kurias likus vos kelioms savaitėms iki gegužės 4 d. atakos padovanojo ukrainiečiams. Automatinės “Patriot” baterijos sistemos savo raketomis susidorojo su 10 mln. dolerių vertės ginklu ir per kelias sekundes Putino rūstybės įrankis virto skeveldromis.

Dabar Ukraina turi daugiau nei dvi “Patriot” baterijas, kurios iš esmės pakeitė jos oro gynybą ir įkvėpė naują gyvybę kovojančiai sostinei, be nuostolių atrėmusiai kelias atakas, kuriomis siekta ją sunaikinti. Ukraina netgi galėjo perkelti vieną bateriją į šiaurę, prie sienos, kur ji nustebino Kremlių virš Rusijos oro erdvės per vieną dieną numušdama penkis lėktuvus, o paskui į pietus, kad paremtų kontrpuolimą.

“Dabar  turime galingiausią pasaulyje oro gynybos sistemą prie Kijivo. Vien gegužę ir birželį virš Kijevo perimta 215 Rusijos raketų ir dronų,– sakė pulkininkas. “Tai “Patriotai”, tai “Nasams”, tai vokiški “Iris”, S-300, tai prancūzų “Crotale”. Rusai suprato, kad daužyti galvą į sieną ten, kur ji storiausia, yra beprasmiška”.

Pulkininkas atskleidė, kad britų išradingumas taip pat atlieka svarbų vaidmenį miesto gynyboje. Gynybos ministerija pristatė kelis sunkvežimius “Supacat”, kuriuos britų inžinieriai pritaikė šaudyti pažangiomis trumpojo nuotolio raketomis “oras-oras” (“Asraam”). Jos pirmiausia dislokuojamos siekiant perimti Rusijos tiekiamų Irano tiekiamų Rusijos savižudžių bepiločių lėktuvų “Shahed” būrius, tačiau kai kurios sistemos taip pat remia Ukrainos kontrpuolimą.

Labai judrios transporto priemonės gali įvažiuoti į teritoriją, kurioje veikia Rusijos atakos sraigtasparniai, šaudyti ir pasitraukti. Skirtingai nuo kitų sistemų, pavyzdžiui, “Starstreak”, “Asraam” nereikalauja matomumo linijos ir pačios gali užfiksuoti taikinius, jei šaudoma netoli jų.

Nepaisant daugybės pažangių ginklų Ukrainos arsenale, pulkininkas perspėjo, kad šią žiemą Kijevas vėl bus pažeidžiamas, jei Vakarų partneriai smarkiai nepadidins ginklų gamybos ir skubiai nesiųs Ukrainai senesnių, užkonservuotų sistemų.

“Negalima planuoti karo, kai per metus pagaminama 150-160 “Patriot” raketų. Jas iššaudėme per mėnesį”, – sakė jis, keldamas pavojaus signalą, kad jo vyrams baigiasi amunicija. “Jei lauksime iki rudens, iki spalio vidurio, jie vėl smogs energetikos infrastruktūrai. Tai neabejotina. Ši žiema bus dar sunkesnė nei ankstesnė”.

Jis atskleidė, kad dėl Rusijos oro antskrydžių intensyvumo gruodį Ukrainos valdžia buvo ties riba duoti įsakymą visiškai Kijivo evakuacijai. “Mažai kas tai žino, bet Kijevas buvo ant evakuacijos slenksčio”, – sakė jis. “Buvo vienas mūšis, kuris, mano nuomone, nulėmė Kijevo likimą ir Rusijos kampaniją sunaikinti mūsų energetikos sektorių, kai į Kijevą buvo paleistos 49 sparnuotosios raketos.”

Gruodžio 16 d. per beviltiškas 15 minučių Ukraina paleido dešimtis raketų iš savo sovietinių S-300, amerikietiškų “Nasams” ir vokiškų “Iris-T” sistemų, kad išgelbėtų miestą nuo visiško elektros energijos tiekimo nutraukimo šaltyje. “Jei būtume praleidę šį smūgį, Kijivą būtų reikėję evakuoti. O evakuoti du su puse milijono žmonių yra labai sunku”, – sakė pulkininkas.

Jis teigė, kad be daugiau raketų jo pajėgos nesugebės apsaugoti milijonų žmonių nuo minusinės temperatūros šią žiemą, o tai sukels naują ukrainiečių pabėgėlių bangą į Vakarus, nukreiptą į Jungtinę Karalystę ir ES.

Pulkininkas apkaltino kai kurias Vakarų šalis, kad jos nesupranta Putino grėsmės Europai pobūdžio ir būtino atsako. Jis teigė, kad Vakarų pareigūnai jam sakė, jog oro gynybos reikalavimai yra “per brangūs”.

“Baltijos šalys yra tie žmonės, kurie tikrai supranta. Jos duoda viską, ką gali duoti, nes supranta, kad jei mes neatlaikysime, tai jie tikrai neatlaikys. Jūs kovojate, mes duodame, ir viskas. Lenkai yra labai geri. Labai daug padėjo Skandinavijos šalys, apie tai viešai neskelbiama. Suomiai, švedai, norvegai, danai, danai, britai, bet likusiam pasauliui labai sunku. Turėjau patirties su prancūzais, kai jie nesupratę sakė: “Kodėl nepasiduodate?”. Jie tiesiai paklausė: “Kodėl nepasiduodate?”.

Jis pridūrė, kad raketų tiekimo trūkumas taip pat grasina sužlugdyti Ukrainos kontrpuolimą, sakydamas, kad gegužės pabaigoje kariuomenei pritrūko amunicijos, reikalingos rusams išstumti, todėl kariai buvo priversti “šturmuoti įtvirtintinimus”.

Pulkininkas apkaltino politikus, kad jie skaičiuoja monetas, o ne gyvybes ir atsižvelgia tik į suteiktų ginklų vertę, o ne į tai, kiek kainuoja ginklų saugojimas, priežiūra ar sunaikinimas.

“Gavome 1994 m. pagamintas raketas “Nasams”. 2024 m. jos pasieks savo tarnavimo laiko ribą. Raketos “Amraam AIM-120B” sunaikinimas kainuoja nuo 26 000 iki 28 000 JAV dolerių. Lengviau ją paleisti, atiduoti mums. Duokite mums šias raketas, mes jas panaudosime, – sakė jis. “Aš kalbuosi su kariškiais, amerikiečiais, britais. Jie mus supranta, patys negali suprasti, kodėl mums davė 400 M113 APC, kai 6 000 jų stovi be darbo. Tai nieko nekainuoja. Tai tiesiog saugojamos. Jos bus atiduotos į metalo laužą. Jos turi būti prižiūrimos arba iškomplektuotos”.

Amerikiečiai turi 1 100 “Patriot” paleidimo įrenginių, o 46pokFKiNH52ZK1W64wsWVH1Z2t2gueuTcj2xWWp3QCtAWGhC4m6WsQ7Sou6AtzEzrfTkoPy2ibAyA9vWsdsnRscRcX7bVy nuo Rusijos raketų, sakė jis. “Už jas jau sumokėjo dabartinių JAV piliečių močiutės. Arba jūs jas laikysite ir jos genda, arba atiduosite mums, o mes jas kaip nors panaudosime”, – pridūrė jis.

Pasak jo, rusai pritaikė savo taktiką, kad išvengtų “Patriot” baterijų, ir sutelkė dėmesį į smūgius toli nuo sostinės esančiuose miestuose, pavyzdžiui, Odesoje, kurie dar nėra aspaugoti. Jie taip pat modernizuoja senas raketas, naudodami pažangias technologijas ir radarus sugeriantį apvalkalą. Pastarosiomis savaitėmis Maskva daugiausia dėmesio skyrė bandymams sunaikinti Ukrainos aerodromams, iš kurių paleidžiamos britų raketos “Storm Shadow”, jomis smogaiam valdymo ir logistikos centrams, esantiems giliai okupuotoje teritorijoje.

“Smūgiai į aerodromus yra “Storm Shadow” nuopelnas. Labai ačiū Jungtinei Karalystei, nes raketos tikrai pasirodė esančios labai veiksmingos. Su “Storm Shadow” paleidžiama raketa gaudyklė ir antiradarinė raketa. Vienu metu ta pačia kryptimi. Taigi rusai, jei bandys perimti “Storm Shadow”, gaus antiradarinę raketą, kuri pataikys į jų radarą. Plius spąstai. Labai, labai efektyvus dalykas.”

Pulkininkas teigė, kad “Storm Shadow” iš tikrųjų yra dvigubai didesnio nuotolio nei skelbiama, t. y. ne 250 km, o apie 500 km nuotolio raketos, ir tai rodo, kad JAV neturi pagrindo toliau delsti tiekti panašaus nuotolio raketų “Atacms”, kurias galima paleisti iš Ukrainos kariuomenėje jau naudojamų antžeminių sistemų “Himars”.

“Amerikos politikams kyla klausimas – Atacms. Kodėl jūs mums jų neduodate? Pasakykite man, kodėl ne, kodėl ne? Mes čia jau turime daiktą, kuris gali skrieti toliau nei “Atacms”, – sakė jis. “Taip, kovoti su Rusija, šalimi, kurios karinis biudžetas yra didesnis už mūsų valstybės biudžetą, kainuoja labai brangiai. Esame pasirengę už tai sumokėti – savo gyvybėmis. Jei kas nors mano, kad pinigai svarbiau už mūsų gyvybes, prašome tai pasakyti. Nežadėkite, o paskui duokite mums tik minimumą. Pasakykite tai dabar, ir mes daugiau nesitikėsime”.

4.2 9 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top