Raimondas Navickas. Atvejo analizė: kuo mūsų valdžia, spauda ir visuomenė skiriasi nuo Estijos

Veidaknygė

Trūksta proto, pagarbos žmonėms, teisės aktams ir socialinės atsakomybės, bet užtenka įžūlumo ir draugų žurnaliūgėlių?

Motociklininkė Gabrielė užsiundė Lietuvos žiniasklaidą ant Estijos policijos.

Puiki iliustracija, kuo mūsų valdžia, spauda ir visuomenė skiriasi nuo Estijos. Ir kodėl Lietuvai lieka tik pavydžiai dūsauti, skaitant apie estų tvarką, pasiekimus ir algas.

Vakar kai kurie portalai sumirgėjo nuo piktų publikacijų, kuriuose buvo itin užjaučiamai pateikiama istorija, Estijos sostinėje nutikusi vienai socialiai neatsakingai mergužėlei iš Lietuvos. Mat nuolatinė mūsų spaudos publikacijų herojė, žinoma motociklų mėgėja 22-metė panelė Gabrielė Savčenkaitė Estijos sostinėje pateko į nemalonų įvykį.

Važiuodama kaip keleivė motociklu, kurį vairavo jos draugas estas, neturintis vairavimo teisių, ji pateko į autoįvykį, sukeltą policijos bandymų nutraukti nutrūktgalviškas porelės gastroles, beprotišku greičiu skriejant motociklu vakarinėmis Talino gatvėmis bei šaligatviais.

Penktadienio vakare gavusi pranešimą apie po sostinės centrą lakstantį ir žmonėms bei mašinoms grėsmę keliantį motociklą ir jį aptikusi estų policija buvo priversta daugiau nei 15 minučių vaikytis nurodymo sustoti nevykdančią porelę miesto gatvėmis. Filmuoti kadrai aiškiai rodo, kad sprukdami motociklistai lėkė ne tik siauromis Talino gatvėmis, bet ir …šaligatviais!

Nesunku įsivaizduoti, kas galėjo nutikti, jeigu jų kelyje būtų pasitaikiusi kokia vėlyvą penktadienio vakarą iš klubo grįžtančių jaunuolių porelė. Ar su vaikais iš svečių namo važiuojanti šeimyna.

Visi puikiai žinome, ką su nieko dėto žmogaus kūnu gali pridaryti šimto kilometrų greičiu lekiantis metalinis prietaisas su galingu motoru ir benzino baku. Ne kartą esame skaitę apie neatsargiai mieste lakstančių motociklininkų aukas.

Tačiau Estijoje tvarka yra. Nes ją ryžtingai palaiko policija, kuri vadovaujasi miesto gyventojų saugumo ir sveikatos užtikrinimo prioritetu prieš galimą žalą įžūliems teisės aktų pažeidėjams.

Taigi, po penkiolikos minučių raginimų sustoti ir gaudynių senamiesčio gatvelių labirintuose policijos mikroautobusiukas prisivijo motociklą ir šiam stabtelėjus prieš žiedinę sankryžą švelniai bakstelėjo bamperiu į pažeidėjo užpakalinį ratą. To užteko, kad neteisėti, grėsmę gyventojams keliantys gatvių chuliganų veiksmai būtų nutraukti, o jie patys atsidurtų ant šalto grindinio.

Ir štai čia nutiko komiška scena, kurią matome estų policijos filmuotose kadruose. Motociklo vairuotojas, panelės Gabrielės kavalierius estukas reagavo ramiai, kaip ir pridera sučiuptam teisės aktų pažeidėjui.

„Pagavote, tai pagavote. Teks atsakyti…“, – maždaug tokią miną nutaisė Andre Rideris.

Užtat jaunoji lietuviukė pasirodė Estijos televizijoje visu gražumu. Atsikėlusi nuo grindinio kelių chuligano bendrininkė pagal bjauriausias lietuviškų kelių gaidelių tradicijas iškart puolė draskyti akis policijos pareigūnams.

Panelė Gabrielė grąžė rankas, mosikavo šalmu, kėlė isterikas ir laužyta anglų kalba šūkaliojo kaltinimus pareigūnams, kad šie drįso ryžtingai nutraukti jos draugo pasiskraidymus vakarinėmis Talino gatvėmis ir šaligatviais.

Anot jos, policija neturėjo teisės taip rūsčiai stabdyti nurodymo sustoti nepaisančios ir tiesioginę grėsmę praeiviams bei automobiliams keliančios transporto priemonės. Todėl panelė Gabrielė pažadėjo užtampyti savo pareigą įvykdžiusius pareigūnus po teismus, juos gėdino bei smerkė.

Prie tokių cirkų nepratę estų policininkai tik atlaidžiai šypsojosi.

„Neturi mergužėlė socialinės atsakomybės anei supratimo apie jų veiksmų pavojingumą miesto gyventojams. Chemiškai grynas tik apie save ir savo malonumus galvojančios absoliučios egoistės egzempliorius, kokį Estijos viešojoje erdvėje retai išvysi. Nes gėda! Na, bet čia gi lietuvė – jie įstatymus varto, kaip nori, daug šneka ir mažai daro, kad būtų tvarka“, – maždaug tokios mintys atsispindėjo jų veido išraiškose.

Nesunku atspėti, jog pabandžiusi kreiptis į Estijos teismą mieloji Gabrielė gaus dar vieną skaudžią pamoką iš tos šalies teisingumo pramonės. Ji netruks suprasti, jog ten ir teismai vadovaujasi taikių gyventojų, o ne padidinto pavojingumo transporto priemonėmis be teisių lakstančių ir policijos nurodymų nepaisančių gatvių chuliganų saugumo prioritetais. Nes tai ir yra civilizuotos šalies požymis.

Galų gale, ir estų teisėjų vaikai bei žmonos penktadienio vakarais Talino senamiestyje vaikšto ar į namus važiuoja. Motociklų lenktynėms, akrobatikai ir krosui yra skirtos specialios trasos ir sostinės centras tokioms pramogoms tikrai ne vieta!

* * *

Bet juokingiausia yra tai, kad panelės Gabrielės draugeliai Lietuvos žiniasklaidoje vakar pradėjo aktyvią kampaniją, bandydami pavaizduoti įžūlią kelių chuliganę…nekalta estų policijos smurto auka!

Pasipylė užjaučiantys straipsniai, kuriuose motociklininkė iš Lietuvos aiškino savo tiesas, kaltino estų pareigūnus, džiaugėsi, kad pas mus jai taip niekada nenutinka.

Suprask – lakstydama Kauno ar Vilniaus Senamiesčio gatvelėmis penktadienio vakare ji nebijotų būti taranuota policijos ekipažo. O jeigu taip nutiktų, tai teismas tuos pareigūnus pasodintų.

Kas nedaro garbės mūsų teisingumo pramonei, atvirai sakant. Aš norėčiau, kad pas mus būtų taip, kaip yra Estijoje.

Kad tvarka gatvėse ir gyventojų saugumas būtų užtikrinami visomis įmanomomis priemonėmis. Net jeigu vardan to porai pažeidėjų teks pasivolioti savaitę kitą ligoninėje ar net atsigulti amžino poilsio.

Nes civilizuotoje valstybėje aukščiausias prioritetas yra lojalių ir teisei paklūstančių gyventojų saugumas bei sveikata, o ne nusikaltėlių, teisės pažeidėjų ar gatvių chuliganų.

Šaltiniai ir literatūra:

Motociklistės FB puslapis.

Be teisių motociklu po Taliną lakstęs jos draugas Andre Rider.

Per Estijos TV rodytas estų policijos vaizdo įrašas su lietuvaitės pasiskeryčiojimais.

Jos draugelių straipsniai spaudoje:

Po motociklo gaudynių Taline lietuvė sportininkė apkaltino estų policininkus: „Bėgome tarsi nuo žvėrių“

Estijos pareigūnų taranuota ir į teismą kreiptis žadanti lietuvė: „Policija mus tiesiog nušlavė“

O draugelių ji ten turi nuo seno:
Dvidešimtmetės Gabrielės Savčenkaitės silpnybė – krosiniai motociklai

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top