Raimondas Navickas. Juodas – nūnai įžeidimas. Teisėjui derėjo pavartoti žodį „afrotreneris“?

Juodas – nūnai įžeidimas. Teisėjui derėjo pavartoti žodį „afrotreneris“?

Antradienio vakarą Paryžiuje vykstančios šeštojo turo UEFA čempionų lygos rungtynės tarp vietos PSG ir „Basaksehir“ klubų rungtynės nutrūko vos 21-ąją minutę dėl abiejų komandų žaidėjų ir trenerių pasitraukimo iš aikštės.

Priežastis? Tariamas teisėjų brigados rasizmas.

Mat rungtynių 14-ąją minutę arbitras iš Rumunijos Ovidiu Hateganas, kuriam reikėjo išsiaiškinti– kas konkrečiai pažeidė taisykles ir turi būti nubaustas – ketvirtojo dvikovos abitro ir savo tautiečio Sebatiano Coltescu paklausė, kam turi būti skirta geltona kortelė už garsiai nuo „Basaksehir“ komandos trenerių štabo vietos reiškiamas emocijas po teisėjų užfiksuotos pražangos aikštėje. Privačioje komunikacijoje S. Coltescų jam atsakė rumuniškai ir pavartojo žodį „ala negru“ („juodam bičui“).

Nes trenerių komandos nariai apsirengę vienoda sponsorių uniforma, ant kurios nėra jokių užrašų su pavardėmis ir apibūdinant pažeidėją būtina nurodyti kokį nors ryškų išvaizdos požymį.

„Barzdotas“, „žilas“, „plikas“, „pilvotas“ – o kaip kitaip momentaliai žodžiais nurodyti konkretų asmenį kitų tarpe? Odos spalva šiuo atveju tėra neutralus skiriamasis bruožas.

Teisėjas net neįtarė, kokią audrą gali sukelti rumunų kalbos žodis „juodas“.

Trenerio asistentas Pierre Webbo, kuriam buvo parodyta raudona kortelė, iškart puolė draskyti akis ir aršiai klausė, kodėl prieš tai, aiškinantis, kam turi būti skirta geltona kortelė, neva buvo panaudotas rasistinio pobūdžio žodis. Mat iš klausos jam pasivaideno N-žodis. Prie pretenzijų prisijungė ir „Basaksehir“ klubo puolėjas Demba Ba.

Teisėjų aiškinimai, kad tai, ką jie nugirdo, nėra baisusis N-žodis, o viso labo spalvos pavadinimas rumunų kalboje, tik šliūkštelėjo alyvos į ugnį. Išgirdę apie tai afrožaidėjas ir afrotreneris labai įsižeidė, kad buvo pavadinti juodais. Netrukus futbolininkai įtikino savo komandos draugus nebetęsti rungtynių. Tokiam žingsniui pritarė ir PSG žaidėjai.

Nes juodų negalima vadinti juodais! Klausimas – ar baltus dar galima vadinti baltaisiais lieka atviras. Sprendžiant iš to, kad ta tema jokie skandalai nekyla, matyt, kol kas galima.

Rungtynių teisėjai iš Rumunijos šį keistą incidentą rungtynėse, tapusį skandalu, pavadino „miskomunikacija, kalta dėl rumunų kalbos žodžio“, reiškiančio „juodas“, ne itin išprususių afrofutbolistų klaidingai supainioto su kitos kalbos menkinančiu terminu.

Keisčiausia yra tai, kad šita kvailystė, atleistina mažaraščiams afrofutbolistams, tęsiasi aukščiausiu lygiu.
Rungtynės buvo nukeltos, UEFA patenkino reikalavimą nušalinti Rumunijos teisėjų brigadą, jos galimai pademonstruotas rasizmas ir diskriminacija bus tyrimo objektu. Turkijos Prezidentas Erdoganas, kartu su viso pasaulio pažangos atstovais, išreiškė pasipiktinimą dėl teisėjų rasizmo ir diskriminacijos.

* * *

Norėčiau paklausti – kas čia buvo ir ką jie ten ketina tirti?
Visi teisėjų ir trenerių bei futbolistų pokalbių vaizdo ir garso įrašai jau paskelbti internete – ten nėra jokio kriminalo, tik asmens apibūdinimas per jo odos spalvą neutraliame kontekste teisėjų gimtąja kalba.
Kame ten gali būti rasizmas bei diskriminacija?

Kodėl kalbant apie Baraką Obamą galima pasakyti, kad jis yra pirmasis juodasis JAV prezidentas, o štai apibūdinant trenerio asistentą Pierre Webbo kaip rungtynių taisyklių pažeidėją – jau nebe?

Toks jausmas, kad tas politkorektiškas marazmas nužudys ir europinį futbolą. Kaip jau po truputi nutinka su NFL ir NBA lygomis JAV.

* * *

Nuorodos ir šaltiniai:

Skandalas Čempionų lygoje: po rasistinės teisėjo frazės – žaidėjų protestas ir sustabdyta dvikova

Skandalas Paryžiuje: Čempionų lygos komanda atsisakė žaisti dėl teisėjo rasizmo

Ką žodis „negru“ reiškia rumunų kalboje (100% tolerantiškas šaltinis):
https://en.wikipedia.org/wiki/Negru

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top