Ramūnas Aušrotas. Apie Lygių galimybių įstatymo naują redakciją

Šiandien LR Seime pateikiamas Lygių galimybių įstatymo nauja redakcija. Svarstymui teikia Žmogaus teisių komitetas (in corpore).

Aiškinamasis raštas teigia, kad nauja įstatymo redakcija siekiama suderinti Lygių galimybių įstatymą su Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymu, patikslinti sąvokas, jas atnaujinti pagal EŽTT praktiką, sukurti sklandesnį Lygių galimybių kontrolieriaus institucijos veikimo mechanizmą.

Bet va: tarp projekto uždavinių atsiranda:
– diskriminacijos formų sąrašo praplėtimas, tobulinimas;
– lygių galimybių kontrolieriaus kompetencijų didinimas;

Kas kliūva į akis:

a) pirmiausia pernelyg išplėstos ir neapibrėžtos diskriminiacijos ir lygių galimybių pažeidimo sąvokos

Tikriausiai prisimenate, kaip keičiant Vaiko teisių įstatymo pataisas buvo išplėstos smurto sąvokos ir kas iš to gavosi.

Kadangi sąvokos buvo išplėstos, o vertinamieji kriterijai, pagal kuriuos smurtas vertinamas, nebuvo įstatyme suformuluoti, ir tai leido institucijai pačiai interpretuoti ir nusistatyti kada yra, o kada nėra smurtas. Taip praktikoje atsirado absurdas su promilėmis (tėvų išgertu alkoholio kiekiu). Gi paskutinė inovacija – vaikų palikimas seneliams atostogų metu, kaip grėsmė vaikui ir nesaugi aplinka.

Jei nebus nustatyti aiškūs vertinamieji kriterijai, ir lygių galimybių srityje gali baigtis panašiai. Kas gali paneigti, kad LGK praktikoje neatsiras nuostata, teigianti, kad ilgesnis kaip 20 sekundžių žvilgsnis į moterį yra priekabiavimas?

Toliau, dar gražiau:

b) projekte siūloma išbraukti nuostatą, pagal kurią LGĮ netaikomas šeimos ir privataus gyvenimo srityse.

Kitaip tariant, tai reiškia, kad su nauja įs tatymo redakcija LG kontrolierius seks, kad prie pietų stalo nediskriminuočiau savo žmonos ir vaikų, reikalaudamas, kad man būtų pirmam įdėta į lėkštę:)

Čia juokas juokais, bet tokiu reguliavimu iš tiesų ruošiama dirva gender maistreamingui ir lyčių stereotipų ugdymo naikinimui šeimoje. Bet tai yra tikrai ne lygių galimybių kontrolieriaus reguliavimo sfera. LG kontrolieriaus funkcija yra nagrinėti skundus su asmenų elgesiu viešojoje veikloje (darbe, organizacijose), bet ne kištis į privatų šeimos gyvenimą.

Toks reguliavimas galimai prieštarauja LR Konstitucijoje numatytai tėvų teisei rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus.

Dabar išeis, kad katalikiškos mokyklos dėl etoso (savo išpažįstamų vertybių) gali atsisakyti priimti dirbti mokytojais homoseksualius asmenis, bet šeimos tėvas negalės auginti savo vaikus pagal įsitikinimus, t. y. sakyti, kad su vyrai negali sudaryti santuokos (nes tai bus bus diskriminacija).

Aš žinau, ką pasakys projekto autoriai: kad tokiu regulaivimu siekiama „prieiti“ prie tų atvejų, kai vyksta seksualinis priekabiavimas namuose, nederamas vyro elgesys su moterimi.

Taip, tokių atvejų yra. Bet tam reguliuoti yra kitas teisės aktas: Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, pagal kurį moteris yra ginama nuo bet kokios formos partnerio smurto (įskaitant ir priekabiavimą ar vertimą santykiauti pasinaudojant priklausoma padėtimi)

Toks reguliavimas atvers ateityje tikrą Pandoros skrynią, žinant, kad kai kam tik ir niežti prilįsti prie mūsų vaikų.

c) Taip pat projekte panaikinama įstatymo netaikymo išimtis religinėms bendruomenėms ir bendrijoms, jų arba jų narių įsteigtoms organizacijoms teikiant gaminius, prekes, ir paslaugas religiniais arba tikėjimo tikslais.

Motyvuojama, siekiant apsaugoti „nuo priekabiavimo bei seksualinio priekabiavimo religinėse bendruomenėse“.

Bet realiai į šį variantą gali įeit ir pvz. atsisakymas iškepti tortą dviems linksmiems vyrukams sumaniusiems atšokti vestuves.

d) galiausiai, su tuo bus keičiamas ir Darbo Kodeksas, kuriame bus nustatoma pareiga darbdaviams kovoti su vėjo malūnais:

„Darbdavys, kurio vidutinis darbuotojų skaičius yra daugiau kaip penkiasdešimt, privalo priimti ir įprastais darbovietėje būdais paskelbti lygių galimybių politikos įgyvendinimo ir vykdymo priežiūros principų įgyvendinimo priemones.“

Kitaip tariant, užuot darius verslą, krūvą popierių reiks paruošti, o po to dar ir įgyvendinti reikės. O čia visko galima prisigalvoti. Galiausiai gali gautis kaip Lenkijoje su IKEA, atitinkamų dienų šventimas, imperatyvūs nurodymai darbuotojams ir pan. Žodžiu, gali būti linksma.

Norintys gali pasiskaityti patys:

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/96f31cf082b411e98a8298567570d639

O čia manantiems, kad moteris šeimoje be Lygių galimybių kontrolieriaus negali apsiginti. Su šypsena.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top