Ramūnas Aušrotas. Du tarpusavyje susiję visuomenės skauduliai: alkoholizmas ir smurtas artimoje aplinkoje. Kaip su tuo tvarkosi Trakai?

Alkoholizmas lemia asmens ir šeimos socialinę atskirtį, dėl alkoholio vartojimo prarandamas darbas, nutrūksta socialiniai ryšiai, prarandami socialiniai įgūdžiai, išyra šeima arba jai kyla didelės socialinės rizikos pavojus. Alkoholizmas yra vienas iš pagrindinių smurtą artimoje aplinkoje sąlygojančių veiksnių. Jis įtakoja vaikų psichosocialinę raidą ir mokymosi pasiekimus.

Nesprendžiama alkoholizmo priklausomybės problema apkrauna socialinių paslaugų sistemą: tai yra vienas iš pagrindinių veiksnių, dėl kurio nustatomas pagalbos poreikis vaikui ir jo šeimai, dėl alkoholizmo ir jo sąlygoto smurto šeimos nariams reikia teikti laikino apnakvydinimo, apgyvendinimo paslaugas krizių centre. Dėl alkoholizmo šeima tampa finansiškai nemoki, jos nariai tampa ilgalaikiais bedarbiais, gyvena iš išmokų. Važinėjant po rajoną, ne vieną tokią šeimą, gyvenančią iš pašalpų, teko sutikti.

Kokias specializuotas paslaugas alkoholinę priklausomybę turintiems asmenims teikia Trakų savivaldybė? Atsakymas – jokių.

Mano žiniomis, savivaldybėje neorganizuojama jokia alkoholinės priklausomybės įveikos programa, klientai yra siunčiami gydytis į Vilnių (MInesotos programai, Priklausomybės ligų centras), į kituose rajonuose esančias reabilitacijos bendruomenes („Pilnų namų bendruomenė“ Varėnos rajone, „Alfa Centras“ Marijampolėje, „TC–Laisva valia“ Kauno rajone). Ačiū Dievui, kad nors turime Katalikų Bažnyčią, kuri sudaro galimybę burtis AA grupei Trakų parapijos namuose.

Tiesa, dėl pandemijos, susitikimai pastaruoju metu vyko tik nuotoliniu būdu. Lokaliai klausimas sprendžiamas asmenis siunčiant pas gydytoją psichiatrą medikamentiniam gydymuisi.

Suprantama, kad jei nėra specializuotos pagalbos ir paramos grupių vietos bendruomenėje, problemos įsisenėja. Motyvuoti išvykti asmenį gydytis į kitą rajoną yra sunku.

Pagal Trakų paramos šeimai ir vaikui centro ataskaitą, 2020 metais nukreipti gydymui ar reabiitacijai dėl alkoholinės priklausomybės buvo viso labo 19 asmenų, nors ši problema neabejotinai yra didesnio masto.

Kita – smurto artimoje aplinkoje problema.

Kokias specializuotas paslaugas gauna smurtą artimoje aplinkoje patyrę asmenys, o kokias – smurtaujantys asmenys? Kokios taikomos prevencinės smurto artimoje aplinkoje priemonės?

Be įprastinės paslaugos – apgyvendinimo, Trakuose organizuojama savipagalbos grupė smurtą artimoje aplinkoje patyrusioms moterims. Tiesa, pagalbos gavėjų skaičius menkas (2020 m. – tik 15 asmenų), akivaizdžiai neatitinkantis smurto artimoje aplinkoje Lietuvoje masto.

O štai pagalbos smurtautojams apskritai nėra jokios, jei neskaičiuosime socialinio darbuotojo vedamų smurto mažinimo užsiėmimų, smurtavusiems asmenims pagal pagalbos šeimai planą atvejo vadybos metu.

Trakų savivaldybė 2021–2023 m. strateginame veiklos plane smurto prevencijos ir intervencijos sistemos įgyvendinimui ir gerinimui numatyta ne daugiau nei mažiau – 1 (!) tūkstantis eurų.

Su tokiu dėmesiu apie kokį smurto bangos suvaldymą galime kalbėti? O gal tikimasi, kad bus ratifikuota stebuklingoji Stambulo konvencija ir problema automatiškai išsispręs?

Nei kandidato reklama, nei ką. Tik pastaba, kad šiuos klausimus Trakuose reikia spręsti. Nežinau, kaip kitiems, o man tai yra svarbu.

Beje, su socialinio darbuotojo diena Jus!

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top