Ramūnas Aušrotas. LGBT turinio apstu, ir jis skleidžiamas nuo ryto iki vakaro, be jokių apribojimų

Artėja rudens politinis sezonas. Jau aišku, jog vienas iš mūšių vyks dėl Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatos, pagal kurią draudžiama niekinti šeimos vertybes ir skatinti kitokią, nei LR Konstitucijoje ir LR Civiliniame kodekse įtvirtintą santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo sampratą (įstatymo 2 d. 16 p.)

LGBT advokataujančių organizacijų teigimu, ši nuostata riboja informaciją apie LGBT viešojoje erdvėje. Tuo tikslu Lietuvos gėjų lyga paleido peticiją, kuria raginama panaikinti LGBT turinio cenzūrą. Kaip tokios cenzūros pavyzdys yra pateikiamas „Gintarinės širdies pavyzdys“. Tą patį atkartoja ir Delfi žurnalistė šios dienos publikacijoje: „Valdančiosios daugumos atstovai nesutaria, ar reikėtų pripažinti negaliojančia Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatą, kuria remiantis 2013 m. buvo uždrausta vaikiška knyga, aprašanti homoseksualių porų meilę.“

Kad suprastum manipuliaciją, reikia pirmiausia suprasti sąvokas.

Pagal TŽŽ: Cenzūra – (lot. censura – cenzoriaus pareigos < censeo – vertinu): spaudos, kino ir televizijos filmų, radijo bei televizijos laidų, teatro spektaklių ir kitų viešų renginių turinio kontrolė, kurios tikslas – NELEISTI PLATINTI tam tikrų žinių, idėjų, teorijų.

Pagal Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos poveikio įstatymą, neleidžiama platinti, t. y. cenzūruojama informacija nurodyta įstatymo 4 str. 4 d. Pagal jį draudžiama skleisti informaciją, kuria iš žmogaus ar žmonių grupės tyčiojamasi arba žmogus ar žmonių grupė niekinami dėl tautybės, rasės, lyties, kilmės, neįgalumo, seksualinės orientacijos, socialinės padėties, kalbos, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar kitais panašiais pagrindais; taip pat pornografinio turinio informaciją, taip pat nepilnamečių seksualinę prievartą ir jų išnaudojimą skatinančią ir (ar) savitikslį smurtą pateikiančią informaciją.

Taigi draudimo platinti informaciją apie LGBT įstatyme nėra. Tačiau yra reikalavimas riboti tokios informacijos skleidimą nepilnamečiams.

Informacijos platinimo draudimas ir informacijos platinimo ribojimas nėra tas pats. Pirmasis yra cenzūra, antrasis – ne. Pvz., įstatymas nedraudžia rodyti LGBT turinio laidas, tačiau jos turi būti pažymėtos indeksu ir skleidžiamos atitinkamu laiku.

Minėta „Gintarinė knyga“ nebuvo uždrausta. Viso labo pareikalauta prieš ją platinant atitinkamai pažymėti amžiaus cenzu. O tai nebuvo padaryta. Todėl ji ir buvo išimta iš apyvartos, kol tas nebus padaryta. Pažymėjus ją amžiaus cenzu, ji galėjo būti platinama. Ir, kiek man žinoma, buvo platinama pasikeitus leidybos teisių savininkui.

Beje, ją platino ne kas kitas, o VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“, kontora, šiuo metu aktyviausiai stumianti Lietuvoje lytinį švietimą

Ir visgi, jei neminėsime „Gintarinės širdies“, kiek ir kokių kitų LGBT turinio cenzūros atvejų yra Lietuvoje? Paklausiau to Lietuvos gėjų lygos. Tyla. Jie nesugebėjo nurodyti nė vieno kito LGBT turinio cenzūros atvejo. Gal jūs nurodysite?

Nereikia meluoti apie LGBT turinio cenzūrą Lietuvoje. O nuo to neva saugantis Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostata paprasčiausiai neveikia. Ji nėra taikoma praktikoje.

LGBT cenzūros turinio viešojoje erdvėje Lietuvoje paprasčiausiai nėra. Pakanka pažiūrėti į LRT, Delfi, 15min, TV3 ir kitų žiniasklaidos priemonių skleidžiamą turinį. LGBT turinio juose apstu, ir jis skleidžiamas nuo ryto iki vakaro, be jokių apribojimų.

Taip kad nereikia meluoti apie LGBT turinio cenzūrą Lietuvoje. O nuo to neva saugantis Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostata paprasčiausiai neveikia. Ji nėra taikoma praktikoje.

Ir aš puikiai žinau, nuo ko visa tai prasidėjo. 2019 m. LRT parodoma laida „Gėjai tėčiai“. Akivaizdu, kad šios laidos rodymas prieštarauja minėtai įstatymo nuostatai, t. y. skatina kitokią nei LR Konstitucijoje ir LR Civiliniame kodekse įtvirtintą santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo sampratą. Laisvos visuomenės instituto vardu skundžiu šią laidą, kaip nesilaikančią pareigos riboti neigiamą informaciją nepilnamečiams (dienos metu ir be indekso). Lietuvos radijo ir televizijos komisija duoda išvadą. Komisija nusprendžia, kad Programoje paskelbta informacija nepriskirtina neigiamą poveikį nepilnamečiams darančiai informacijai (dokumentą įkeliu). Pažeidimo nėra. Komisijai išvadą surašęs LRT teisininkas remiasi 2019 m. KT išaiškinimu, kad šeima neutrali lyčiai. T. y. Konstitucija leidžia kalbėti apie visas šeimas. Ir, ne protokolui, prideda: „žinote, tas įstatymas yra atgyvenęs, niekas jo netaiko“.

Šis LRTK sprendimas atidarė duris atvirai LGBT ideologijos propagandai nacionalinio transliuotojo eteryje. Po jo, LGBT turinio lavina, kuri nesiliauja iki šiol.

Suvokdami grėsmę, šį LRTK sprendimą skundėme LR Administraciniam teismui. Iš mūsų pusės – darbas savanoriškais pagrindais. Iš kitos pusės – LRT, kuri gavusi dotaciją iš valstybės biudžeto, pasisamdo vieną iš brangiausių advokatų kontorų Vilniuje.

Tad mieli LGBT advokatai, neaiškinkite apie jokią LGBT turinio cenzūrą Lietuvoje. Įstatymas neveikia ir jūsų ašaros dėl diskriminacijos yra krokodilo ašaros.

Ką dar reiškia faktas, kad ši įstatymo nuostata neveikia? Ogi tai, kad kova dėl jos išbraukimo ar išsaugojimo bus tik politinis spektaklis prieš rinkimus. Krikdemai vaizduos, kad gina nuostatą, kuri praktikoje neturi poveikio, laisviečiai – gins jos išbraukimą. O LLS tarpininkaus, kad abi pusės už durų susitartų.

Reikia ne ginčytis dėl šios nuostatos išbraukimo ar neišbraukimo, o rūpintis, kad ji realiai praktikoje veiktų. Bet ar matėte bent vieną LR Seimo Kultūros komiteto (jei neklystu, jam vadovauja krikdemas V. Juozapaitis) raštą LRT dėl šios įstatymo nuostatos neįgyvendinimo. Teisingai, nematėte. Ir nepamatysite.

Kol nepasikeis politinė valia nieko nebus. O ji šiuo klausimu linkusi nieko nedaryti.

Lauksiu politinio teatro šiuo klausimu. Sezono pradžia rugsėjo 10 d.

5 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top