Praeitą savaitę skambėjo frazė „ne laiku ir ne vietoje“
1. Ne laiku ir ne vietoje yra Morganos Danielės ir co siūlymas sugrąžinti į Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą „smurto lyties pagrindu“ sąvoką, kurią Seimas dar sausio mėnesį išbraukė, kaip perteklinę ir ideologizuotą.
Pasiūlymo autorė neslepia, kad „smurto lyties pagrindu“ sąvokos tikslas yra keisti žmonių mąstymą. Kitaip tariant, atlikti tai, kas neurolingvistiniame programavime vadinama turinio pertvarkymu (reframing). Remiantis neurolingvistiniu programvimu buvo įnormintos tokios sąvokos kaip „saugus abortas“, „nėštumas kaip moteriai pavojinga būsena“.
Pasiūlymu siekiama visuomenę įtikinti, kad smurto prieš moterį priežastis yra moters lytis, ir kad smurtaujama yra ne apskritai silpnesniojo, o konkrečiai moters atžvilgiu, kad smurtas yra patriarchalinės visuomenės sukurtas reiškinys, lemiantis tai, jog smurtauja išimtinai vyrai. Toks smurto priežasčių ir smurto mechanizmo aiškinimas kyla iš Stambulo konvencijos.
Šį klausimą, Seimo nario A. Navicko prašymu, LR Seimas svarstys rytoj (antradienį) popietinėje plenarinėje sesijoje:
https://e-seimas.lrs.lt/…/22ede6e09ed211ec9e62f960e3ee1…
2. Ne laiku ir ne vietoje yra Tomo Vytauto Raskevičaus pasiūlymas į Diplomatinės tarnybos įstatymą įtraukti nuostatą, jog šeimos narių sąvoka apimtų ir partnerius, kuriems būtų taikomos tokios pačios garantijos, kurias įstatymas numato diplomato sutuoktiniui.
Pasiūlymu siekiama suteikti tokias pačias įstatymines garantijas (išmokas, socialinį draudimą) tiems, kurie „nenori ar negali turėti šeimos“ (TVR) , t.y. diplomatų meilužėms ar homoseksualiems partneriams.
Pasiūlymas teikiamas nepaisant to, kad nei LR Konstitucija, nei LR Civilinis kodeksas nenumato registruotos partnerystės instituto, todėl tesiėkūrine prasme laikytinas „vežimo statymu prieš arklį“. Nesant partnerystės teisinio instituto negali atsirasti ir įstatyme būti įtvirtintos su šiuo teisiniu instititutu siejamos teisės ir pareigos.
Ar pritarti šiam pasiūlymui trečiadienį spręs Užsienio reikalų komitetas, po to šis klausimas keliaus į LR Seimo plenarinę sesiją.
https://e-seimas.lrs.lt/…/0c01b4a088d611ecb8b0fe92fb660…
3. Pasirodo, kad ne laiku ir ne vietoje buvo LR Seimo narės Agnės Širinskienės siūlymas išbraukti iš LR Seimo (IV) pavasario sesijos darbų programos visuomenę skaldantį Partnetrystės įstatymą. Kitaip tariant, Ukrainos karo akivaizdoje padaryti šio klausimo moratoriumą.
LR Seimo valdyba siekdama išvengti balsavimo šiuo klausimu registravo naują pavasario sesijos darbų programą. A. Širinskienei teko savo pasiūlymą perregistruoti