Ramūnas Aušrotas. Trakų istoriniame nacionaliniame parke galime laukti reikšmingų pokyčių

Ne paslaptis, kad Trakų istorinis nacionalinis parkas (tiksliau – jo direktorius) yra didžiausias kliuvinys valdantiesiems, neleidžiantis jiems tvarkytis Trakuose taip, kaip jie nori. Atrodo, kad liberalai rado būdą kaip išspręsti TINP – „Gordijaus mazgo“ klausimą. Negalėdami patraukti į šoną direktoriaus, jie padarė ėjimą žirgu.

Kaip žinia, TINP pagal pavaldumą priklauso Kultūros ministerijai.

Šį penktadienį aplinkos ir kultūros ministrai (beje, abu liberalai) sutarė Trakų istorinį nacionalinį parką įtraukti į bendrą saugomų teritorijų tinklą ir perduoti jo pavaldumą iš Kultūros ministerijos Aplinkos ministerijai.

Būtent Aplinkos ministerijoje viceministro pareigas eina buvęs Trakų savivaldybės administracijos direktorius, liberalas Darius Kvedaravičius, Trakų liberalų skyriaus pirmininkės pavaduotojas.

Kvedaravičius ministerijoje kuruoja statybos ir teritorijų planavimo klausimus, jo pavaldume yra Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos.

Liberalų mėgstamais šachmatų terminais, tai šachas TINP direktoriui.

Įdomu tai, kad Aplinkos ministerijos pavaldumui perduodama ne visas TINP, bet jo dalis. Kultūros ministerijos pavaldume pagal funkcijas liks tik parko teritorijoje veikiantis Užutrakio dvaras. Pilies kompleksas, kaip saugoma kultūros paveldo vertybė, taip pat liks Kultūros ministerijai pavaldžiai įstaigai – Trakų istorijos muziejui.

Jei Pilies kompleksą ir taip labiau kuravo Trakų istorijos muziejus, tai Užutrakio dvaro atidalinimas yra smūgis TINP direktoriui žemiau juostos. Būtent į šį objektą, negalėdamas ar nemokėdamas susitarti su vietos valdžia (čia jau jūsų asmeninio vertinimo reikalas) dėl Trakų miesto vystymo, pastaruoju metu investavo TINP direktorius. Ko negalės daryti dabar, nes šio objekto jo įstaigos (TINP) pavaldume paprasčiausiai nebus.

Tos TINP pavaldumo padalinimas yra naudingas valdantiesiems ir praktiniu aspektu. Akivaizdu, kad apie statybas ar prichvatizaciją Užutrakyje, o juo labiau Pilies komplekse nėra realu galvoti. Visai kas kita Trakų miestas ir apylinkės, o ypač paežerės, kurių yra ne vienas kilometras. Bet tam reikia padaryti dar vieną žingsnį: pakeisti TINP planavimo schemą. Dabartinė, 1993 m. patvirtinta TINP planavimo schema leido TINP dierktoriui teisme laimėti ne vieną bylą prieš savivaldybę dėl neteisėtai išduotų statybos leidimų.

Šis procesas, beje, jau pradėtas. 2020 m. spalį Skvernelio vyriausybės nutarimu priimtas sprendimas pakeisti TINP planavimo schemą (ribas ir tvarkymo planus). Tai kuruoti buvo pavesta Kultūros ministerijai, o planavimą organizuoti – Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos

Pakeitus pavaldumą, planavimo schemos keitimas turėtų pereiti iš Kultūros ministerijos į Aplinkos ministerijos rankas, kurį tikėtina kuruos Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos.

Neabejoju, kad galime laukti reikšmingų pokyčių. Kiek jie bus į naudą Trakams, kitas klausimas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top