Ramūnas Aušrotas. Welcome to coca paradise!

Prisėdau pažiūrėti, kuo LR Seimas užsiima. Ogi matau, mūsų narkotikų specialistė teikia Baudžiamojo kodekso 199 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siūloma iš kontrabandos nusikaltimo sudėties išbraukti sunkinančią aplinkybę: narkotines, psichotropines medžiagas arba narkotinių ar psichotropinių medžiagų pirmtakus (prekursorius).

Reaguoti neskubėkit. Pasigilinam į motyvus.

Argumentuojama tuo, kad kontrabandos nusikaltimu kėsinamasi į ekonomiką ir verslo tvarką, o narkotinių, psichotropinių medžiagų arba narkotinių ar psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) gabenimas kėsinasi į kitą teisinį gėrį – asmens sveikatą. Todėl atsakomybės už šių dalykų gabenimą nustatymas BK XXXI skyriuje yra nesuderinamas su šio skyriaus rūšiniu objektu.

Taip pat argumentuojama, jog baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą narkotinių, psichotropinių medžiagų arba narkotinių ar psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) gabenimą jau yra numatyta BK 266 str., cituoju: „Tas, kas neteisėtai gamino, įgijo, laikė, GABENO, siuntė arba pardavė ar kitaip realizavo pirmos kategorijos narkotinių ar psichotropinių medžiagų pirmtakus (prekursorius)“.

Kitaip tariant, kam bausti du kartus už tą patį?

Tik štai du maži skirtumai:

a) gabenant narkotikus vietoje yra padaroma viena nuskalstama veika, o per sieną – dvi (gabenimas ir kontrabanda). Asmuo nuteisiamas už abi, o po to bausmės subendrinamos jas apimant (iš dviejų skiriama didesnė bausmė) arba sudedant. Šiuo atveju, spėju, taikomas subendrinimas, taikant griežtesnę bausmę iš dviejų;

b) jei gabeni mažą kiekį narkotikų vietoje, pvz., iš Klaipėdos į Vilnių, tai tau gresia bauda arba laisvės atėmimas iki trejų metų. Jei gabeni iš užsienio, tai taikant kontrabandos straipsnį, tau gresia laisvės atėmimas nuo trejų iki dešimties metų. Atsakomybė išsilygina tik tuo atveju, jei gabeni vietoje labai didelį kiekį narkotinių medžiagų – nuo šešių iki dešimties metų. Kaip žinia, absoliuti dauguma atvejų, kai sulaikomi asmenys gabenantys narkotines medžiagas, yra kertant sieną.

Taigi, pasiūlymo esmė labai paprasta – švelninti atsakomybę už narkotinių medžiagų gabenimą. Welcome to coca paradise.

Beje, TAR registre aiškinamojo rašto nėra. Teko argumentus išskaityti iš TD išvados…

Be minėtų dalykų, TD pastebėjo, kad aiškinamąjame rašte įvardinti argumentai turi būti taikomi ir kitų BK 199 straipsnio 4 dalyje numatytų dalykų atžvilgiu, pvz., šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų atveju. Jie juk irgi ne komercijos objektai, už jų gabenimą irgi numatyta atsakomybė kituose BK straipsniuose. Bet LR Seimo narei Morganai Danielei šioje vietoje teisingumas neįdomus.

Tai ne pirmas bandymas švelninti atsakomybę už narkotikų kontrabandą. 2019 m. tai siūlė Mykolas Majauskas. Tiesa, jis siūlė ne išbraukti narkotikų gabenimą per sieną, bet numatyti, kad gabenant mažą kiekį, būtų taikoma mažesnė negu numatyta atsakomybė (dabar 3–10 metų).

Moragana Danielė šiuo klausimu įžūlesnė.

seimas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top