Šiaulių rajono savivaldybė tapo pirmąja Lietuvoje, kurioje visuose kultūros renginiuose nebus galima prekiauti alkoholiniais gėrimais, o neblaivūs žmonės į juos nebus įleidžiami.
Tikriausiai tai skamba kaip neįmanomas sprendimas Lietuvoje, bet tai buvo mano vadovaujamos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pažadas savivaldybių rinkimuose, o tuščių pažadų mes nedaliname.
Naisiai jau įrodė, kad blaivi kultūrinė aplinka žmonėms suteikia daug daugiau džiaugsmo nei renginiai, kuriuose alkoholio vartojimas yra norma. Niekam ne paslaptis, kad alkoholio pramonė su malonumu remia renginius, kuriuose prekiaujama alkoholiu. Nors pelno prasme giros prekyba tuose pačiuose renginiuose duotų didesnę naudą, bet alkoholio pramonė, gaminanti ir girą, blaivių renginių remti nenori. Atsakymo ieškoti toli nereikia. Alkoholio prekyba renginiuose yra galimybė veikti vaikų sąmonę, kurie mato suaugusius perkančius ir vartojančius alkoholinius gėrimus. Formuojamas stereotipas, kad dalyvavimas renginyje ir alkoholio vartojimas yra norma.
Nesutinku su tais, kurie teigia, kad nieko negalima padaryti draudimais. Sprendimas neleisti prekiauti alkoholiniais gėrimais renginiuose yra ne draudimas, o privaloma norma, kaip ir draudimas vairuoti automobilį pavartojus alkoholio. Norma, nes į renginius ateina šeimos su vaikais. Jei kam norisi nugirdyti kokio alkoholinio renginio dalyvius, tada turi būti užtikrintas draudimas į tokius renginius patekti vaikams. Esu tikras, kad dėl tokio sprendimo koncertams Šiaulių rajone atlikėjai sumažins honorarus, nes tai jiems padovanos daug malonesnę atmosferą, nei alkoholį vartojančių asmenų apsuptis. Nemanau, kad lengva groti ar dainuoti renginyje, kuriame esi pastoviai nutraukiamas pranešimais apie apgirtusių tėvų pamestus vaikus.
Nėra lengva laužyti dešimtmečiais susiklosčiusias tradicijas, bet Lietuvoje nebėra kito pasirinkimo. Kitaip Europos Sąjungos Komisijos prognozė, kad po keliasdešimt metų Lietuvoje gyvens mažiau nei du milijonai gyventojų, gali pasitvirtinti. Esame alkoholio vartojimo lyderiai Europoje, vieni iš lyderių pasaulyje. Jau ir Briuselyje niekas nebemano, kad mums užteks ryžto ir užsispyrimo išbristi iš alkoholinio liūno.
Padarysime viską, kad Šiaulių rajonas taptų sektinu pavyzdžiu visai Lietuvai, o blaivi kultūrinė aplinka išplistų visose savivaldybėse.
Praėjo virš pusantro šimto metų, kada žemaičių vyskupas Motiejus Valančius ganytojišku laišku pradėjo blaivybės sąjūdį, dėl ko alkoholio vartojimas jau per pirmus dvejus metus sumažėjo 8 kartus. Tada tam ėmė priešintis carinės Rusijos valdžia, dabar blaivybės iniciatyvas blokuoja dalis Lietuvos Respublikos Seimo narių, atstovaujančių alkoholio gamybos ir prekybos įmonių interesams. Ar sunku pastebėti tūkstančius vaikų, paliekamų vaikų globos namuose, kenčiančius smurtą ir nepriteklių dėl savo tėvų, kurie prageria visas socialines išmokas?.. Tokių kiekvienais metais daugėja. Mes mokame akcentuoti, kad daug vaikų globos namuose, bet nedrįstame įvardinti to priežasties. Dauguma tų vaikų turi tėvus, tik jie šiandien tarnauja alkoholio magnatų interesams. Ir mes toliau mokame išmokas, jas didiname, tuo padidindami tautos degradavimo mąstą. Kol ekonomiką kelsime tik alkoholio akcizais, nedirbsime prevencinio darbo, tol per sveikatos ir socialinę apsaugą prarasime daug daugiau.
Ar dabartinei ir buvusioms valdžioms tai tikrai naudinga?
Žinau, kad Šiaulių rajono savivaldybės sprendimams pritaria absoliuti dauguma Lietuvos žmonių. Tikiu, kad jau arti ta diena, kai kultūra ir blaivybė visoje Lietuvoje taps sinonimais.
R.Karbauskai arteja rinkimai turi buti mirk plysk atkovota,kad Tautos valioje butu VRK ir,kad butu atrastas budas balsus skaiciuoti teisingai,kad Lietuva tartu savo zody siuo reikalu juk patys zinot VRK,tai nelaime ir Lietuvos zmones turi zinoti,kiek Lietuvoje tiksliai zmoniu gyvena,nes man intuicija kuzda,kad,cia kazkas negerai,tai labai svarbu.
Pagarba – čia jau rimta
kitiems ukininkams ir rajonams. Zygiais, o ne zodziais, mes Tevyne mylime,-taip rase S.Neris. Atmeskime jos nusizengima tautai – Stalino saule veze… Kad taip Seimas dirbtu, tai gal Lietuva netustetu. Pagarba Karbauskiui.
Dėkojame už pastangas ir gerą žinią Lietuvai; savivaldybės Tarybai linkime stabilumo.
reikia naujo Valančiaus, reikia paskelbti tikrą karą alkoholiui.
bet reikia ir turėti kuom jį pakeisti, nes retai kada žmonės geria vieni. Jie siekia bendravimo.
tad gal reikia ir atgaivinti seną kaimo tradiciją – GEGUŽINES. Nes neturi jauni žmonės nei kur susitikti, pabendrauti, o šokis yra puiki priemonė užmegsti pažintims, susirast sau porą. Juk ne veltui jaunimas anais laikais nuklampodavo į šokius kad ir dešimt kolometrų. Ko neišnaudojus Duokim garo kapelų muzikantus gegužinių renginiams?
o visi tie renginiai, kuriuose atvykę pupytės „žvaigždutės” pasistaipo, gali sukelti tik dar didesnį norą išgerti ir atsipalaiduoti, nes tokie renginiai niekuo nesiskiria nuo televizinės, visiems įgrįsusios klounados. Žmonės nori dalyvauti, o ne stebėti.
taigi, ponai, alkoholizmas yra daugelio konfliktų ir kitokių blogybių priežastis, bet visgi jis tik simtomas. Priežastis yra izoliacija, vienišumas, bendravimo sutrikimas, socializacijos trūkumas. Tad gydyti reikia ne simtomus, o priežastis. Pasakykite, kur kaimo žmogus gali susieiti pabendravimui? Bažnyčioj, jei ji tik yra kokiam bažnytkamy, tai irgi tarpusavy nepabendrausi. Pašlovinsi bendra malda Dievulį ir ate, kas sau, pareigą atlikęs. Katalikų bažnyčia neatlieka savo pagrindinės funkcijos – suburt kriksčionišką BENDUOMENĘ, nes bendrystės ten kaip ir nėra. Tad kunigams ir belieka džiaugtis, kad bent bobutės paaukoja sekmadieniais po du litus.
Kai ne taip seniai perskaičiau berods Ryšardo Maceikianeco straipsnyje informaciją apie vidutiniam suaugusiam lietuviui per metus tenkančius 15 litrų absoliutaus alkoholio (etilo spirito) suėmė klaikuma… Nesudėtinga paskaičiuoti, kad 15 litru spirito padauginus iš penkių gaunasi 75 litrai (=150 puslitrių) šnapso vienam suaugėliui per metus. Primečiau, kad jei mudu su pačia esame visiški abstinentai iš principo, tai mudviems teoriškai „tenkančius” statistinius 300 šnapso butelių privalo realiai išgerti kažkas kitas… Tada jau gaunasi, kad tūlas vardukas ar pavardienė išlaka ne tik savuosius 150 puslitrių… O tai jau reiškia gerokai dažniau negu kas trečią dieną visiškai užpiltos akys ir sąmonė… Ir kaip tada nedaugėti geometrine progresija tokių „piliečių” į svietą paleidžiamų debilių „atžalėlių”… Siūlau įstatymo pataisą – blaivininkų ar itin saikingai vartojančių lietuvių… Skaityti daugiau »
jus pradejote sventa darba, telydi jus sekme. Lietuvos isblaivinimas yra gyvybiskai svarbus tautos islikimui, jos gerovei. Bet prisideti prie sio darbo privalome mes visi- pirmiausia savo ir savo seimu pavyzdziu.