Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Pakalbėkime apie resentimentą. Retas žodis, gal net daugeliui negirdėtas. Kai apie tai kalbėjomės per radiją, žurnalistė net perklausė – sentimentą?

Šią sąvoką įvedė ir pirmas reiškinį aprašė F. Nyčė. Jis resentimentu vadino vergų, kurie yra ir priklausomi nuo savo šeimininkų, ir tuo pačiu jų nekenčia, savijautą. Tai ištisas kompleksas tarpusavyje persipynusių pačių prieštaringiausių jausmų – bejėgystės, pykčio, nuoskaudų, pavydo, neapykantos, žavėjimosi galia ir jėga, pagiežos, paniekos ir saviniekos, nevilties, rezignacijos, agresijos ir t.t.

Vergai sako tikrovei „ne“, nes ji jiems rodosi tokia sunki, beviltiška, niūri, nuobodi, niekinga ir menka. Užuot gyvenę čia ir dabar, jie grimzta į puikybės ar, priešingai, nevisavertiškumo fantazijas, bevelija svajoti apie geresnę ateitį arba nuostabią praeitį.

Ar pastebėjote, kiek žmonių pradeda sakinį žodelyčiu „ne“, net jei kažką teigia? „Ne, taip…“ arba „ne, bet…“. Jie auklėja savo vaikus pripažindami vien negatyvią pedagogiką – jokių pagyrimų ar paskatinimų, vien priekaištai ir priekabės – jokia klaida ar net netyčinis apsirikimas neturi likti nepastebėti ir nenubausti! Tas pats ir su suaugusiais, kolegomis. Jei kažkas svarstoma ar aptariama, tai kritika turi lietis laisvai, choru, o gerų dalykų pastebėti ir įvertinti juk nebūtina – o kam?…

O paskui stebimės, iš kur tokie savižudybių ir depresijų skaičiai. Sako, kas mūsų neužmuša, tas sustiprina. Aha, jau turėtumėm visi būt galiūnais savickais…

Vyraujanti toksiška atmosfera darbe, namie, viešojoje ar virtualioje erdvėje verčia nesąmoningai nuo to gintis bėgant į atsiribojimą, emigracijas, alkoholį, kitas priklausomybes. Kompensuojamasi anoniminiais komentarais internete, kur pagieža liejasi laisvai.

Svarbiausia, gerai įsiminti pagrindinę taisyklę – lankstykis aukštesniam, žemink esantį žemiau tavęs. Žinok hierarchiją, savo vietą joje. Lipk per kitų galvas be jokių skrupulų. Tai puikiai įvaldęs mūsų „elitas“, nė nebesistengiantis slėpti padugnių žargono. Taip, jie tokie pat vergai. Todėl taip uoliai imituoja laisvuosius, komiškai persistengdami ar išsišokdami nelaiku ir nevietoje savo vapilionėmis. Įsivaizduoja, kad niekindami visa, kas sava, ir mėgdžiodami tai, kas svetima, aukščiau stovinčių dėdžių bus pripažinti gerais ir tinkamais… Todėl taip svarbu girtis svarbiais ryšiais, juk tai tooooks, šiais laikais svarbiausias ir geidžiamiausias, turtas!

Štai vasaros kavinėje nugirstu dainininką traukiant sovietinės estrados šlagerius ir nejučia imu niūniuoti kartu. Įdomu, ar angliškai sniaukrojančių mūsų žvaigždučių dainas kas beprisimins bent po pusmečio, o juk tokių – tūkstančiai?
Visas tas daugeliui koktumą vis labiau keliantis išsidirbinėjimas, užtvindęs viešąją erdvę, kyla iš menamos galios – o kas mums uždraus „džiaugtis laisve“? Kiaulės lipa ant altoriaus, kai nėra kam jų iš bažnyčios išvyti. Kai noriau kartu voliojamasi purve nei nusivejamas bizūnas.

Lyderystės vakuumas leidžia padugnėms iškilti ir tarpti. Institucinės, formalios lyderystės nepakanka, o moralinės kratomasi ar nėra kam imtis. Net Prezidentas kažko bijo, vieną žingsnį žengdamas pirmyn ir du atgal. Stumktraukio politika.

Tik laisvas žmogus prisiima atsakomybę už save ir jam pavestuosius nebijodamas pasekmių. Baimė ir nerimas – vergo kasdienė duona, dangstoma viešojo įvaizdžio kostiumu ar išdidžiai išpūsta krūtine. Vergą išduoda ir visada išduos savinepakankamumas. Jį bandoma kompensuoti turtais bei statuso ženklais, kurie turi būti visų matomi. Jam nuolat reikia kitų, aukščiau stovinčių, pripažinimo, patapšnojimo per petį: „geras berniukas ar mergaitė, šaunuolis“. Dėl to jis pasiryžęs atiduoti ar parduoti ir išsižadėti visko.

Kokia ironija ir tragedija, kad laisvoje Lietuvoje totalitarinio palikimo – resentimento – ne mąžta, o sparčiai daugėja. Jo mokosi, juo kvėpuoja, jį noriai įsisavina vaikai ir jaunimas, naiviai įsivaizduodami, kad taip tampa laisvais ir pažangiais.

– Vergams palikit vergo naktį klaikią, – tuomet ragino poetas.

Palikim.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
23 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Moisza

Tekstas aktualus, taiklus ir geras Rasa, bet su sovietmečiu ši problema mūsuose menkai susijusi. Sakyčiau netgi priešingai: sovietmečiu net eilinė kaimo šeimininkė nuvykusi pas rajono sekretorių arba į Vilnių su pagrįstu reikalu galėdavo ,pastrojinti’ ištisą būrį vietinių valdininkų, o karkais net kurį arogantišką ir iš pareigų ,išboginti’. Pabandyk šiandien? Kvaila ir neprofesionalu viską kabinti ant vieno sovietinio vagio. Problema kompleksiškesnė. Didelė jos dalis mūsų pačių elgesio 1988–2021 veiklos ir proto rezultatas. Deja.

abc.

Kur prapuolė L.Jakimavičius?

hmm..

o ar pati Rasa zino kiek joje vergo dvasios?..

Jaunimas

kalbėdami savo žargonu vartoja daug rusiškų iškraipytų žodžių.

Kai Bidenas

nuėjo su velniu obuoliauti,-jo keistas būsimas susitikimai su Putinu Ženevoje,-tai parodė,kad galime pasikliauti tik savimi ir laikas labai rimtai stotis ant savo kojų,tingiai nesinaudojant malonėmis ir jų trupiniais iš rytų ar vakarų.

Kas cenzūruoja komentatorius?

Kartais parašydavau savo nuomonę po įvairiomis publikacijomis, dažniausiai, „Respublikos” ir „Ekspertai.eu” portaluose. Paskutiniu metu, praktiškai negaliu. Mane kažkas atpažįsta ne tik iš „nick’o, ir trukdo rašyti, dingsta sakinio pradžia, žodžiai keičia vietą, o dažnai ir „kompą” kažkas grubiai išjungia taip, kad paskui ne iš karto pavyksta įjungti. Mano komentarai piktoki, bet be nešvankybių, bet kažkam nepatinka, ir mane blokuoja. O, kas, gal „Tiesos” pasakys? Čia lyg tai nestebiu blokavimo, tai drįstu paklausti…

Mateuszas

panašu ponia Rasa nešioja kažkokius specifinius akinius: ji visur, visada kur tik pamato kokį negatyvą įžvelgia tik sovietmečio šaknį. Tarsi tas sovietmetis būtų trukęs ištisą tūkstantmetį, tarsi jame Lietuvos istorija būtų prasidėjusi ir pasibaigusi, tarsi nebuvo nei Mindaugo, nei LDK, nei Žečpospolitkos, nei įbaudžiavinimo trukusio pusę tūkstančio metų nuo 1413 iki 1861-ųjų kaip minimum…. Realiai sovietmetis Lietuvoje, žmogių protuose,elgesyje, kultūroje ir psichologijoje gyveno ir veikė kažkur nuo 1970 ligi 1995 m. O gal ir dar trumpiau, nes smetoniškos Lietuvos inercija kultūroje, kasdienybėje ir elgesyje truko kaip minimum ligi aštunto dešimtmečio pradžios, ligi tradicinio lietuviško kaimo, vienkiemių ,išmelioravimo’ išardymo ir lietuvių išvarymo į ,naujo gyvenimo’ kolūkines gyvenvietes. Tą procesą gerai aprašė Romualdas Granauskas. Smetoninė Lietuva buvo neišpasakytai gyvybinga ir sovietams sunkiai… Skaityti daugiau »

Jules

Taip, cenzoriai ten sukeičia žodžius vietomis ir tyčia raideles išmeta iš žodžio, kad skaitantis komentarus žmogus ne taip suprastų ir pagalvotų, kaip yra iš tikro. Būtent logiški pseudo elito oponentų komentarai be nešvankybių, be šaudymo, korimo, mušimo, prievartavimo ir kanalizacinių terminų labai nepatinka neosovietikams. Nepatinka neosovietinei inteligentijai. Žinoma, parašyti be gramatikos klaidų yra sunku – korektūros ir stiliaus klaidų beveik neįmanoma išvengti. Ir pirštukai ne ten pataiko ir akelės nebe viską laiku pamato, kai mintis lekia pirmiau žmogaus rankų fizinių galimybių ne tik dėl amžiaus ar sveikatos, o tiesiog taip yra dėl inercijos ir kitų priežasčių bei ydų ir įpročių. Na, o Žmogus iš Bideno kitaip elgtis ir negali, nes niekas Didžiojo Trejeto pakto dar nepanaikino. Taip vadinamo Šaltojo karo… Skaityti daugiau »

Julesai,

jei visur įžiūri tik runkelius, vadinasi, augi ir klesti runkelių darže. Čia lankosi ir rašo ŽMONĖS, ne runkeliai. Bet ,,neosovietikas” mato tik runkelius. Išvadų turbūt nereikia.

Dzeikas

Keistas jausmas kyla perskaicius Mateuszo ir Moiszo komentarus. Abu tarsi priestarauja vienas kitam, bet abiems pritarciau.

Al.

Ne vien sovietmetis, aišku. Bet jo poveikis esminis. Tiesiog ne iš kart išryškėjo. Kaitinant plieninę siją, atrodo, kad ji kaitinimui atspari. Bet staiga ji subliūkšta. Poveikį sijai mes matom tik, tada kai ji sulinksta, bet tai tik galutinė pasekmė. Ir po to – tiek sija, tiek žmonės – jei buvo jau anksčiau perlenkti, juos lengviau perlenkti ir kitą kartą. Ankstesnis perlenkimas tiesiogiai to neįtakoja, bet netiesiogiai – taip.

ah1

buvo prie okupanto ruso geriau…

Dzeikas

ah1ui:
Kam buvo geriau?

Jules

Runkeliais mus kadais pavadino lddp-istai, jų premjeras, per vieną ūkininkų streiką, pamiršot? O kas šiandien lddp-istai, manau, suprantate?

rusiška smarvė aprašyta

labai ta rusiška smarvė – kalinių „poniatijos” sėkmingai tarpsta pizdukėlių valdininkų o ypač teisėsauginių dėka Lietuvoje.
—-
Lietuvis – „apsivilk” Kristumi ir net nebematysi tų pizdukų su jų gyvuliška-rusiška elksena.

>> Julesui 15:37

Tau taip patiko tie lddp-istų ,,runkeliai”, kad dabar metų metus pakartoji po keletą kartų per dieną? Vadinasi, su jų apibūdinimu sutinki, tau tai patinka. Vadinasi, esi lddp-istas. Tai ko čia maivaisi?

Jules

Vadinkit mane kuo tik norit – mane tuo nepagadinsite ir aš pasaulėžiūros savo jau nebe pakeisiu, Jūsų žiniai. Jurgio padėjėjas vadina kagebistu, o jūs lddp-istu, nieko naujo – tokia jau ta jūsų inercija.

Diedas apie moišos komentarą

Niekaip neatsistebiu, kaip galima paveikti žmogaus sąmonę, kad viską matyti atvirkščiai negu buvo. Sovietmečio viena iš didžiausių blogybių buvo nomenklatūros nebaudžiamumas. Jokie skundai, jokie pareiškimai neveikė, jeigu tai užkliudydavo kiaules komunistus, kurie geria „su kuo reikia” ir turi užnugarį „kur reikia” Stogui turėt, nereikėjo net užimt aukštas pareigas. Pamenu dirbant gamykloje, valgykloje maistas buvo žiaurus. Sriuba – vandenėlis, kotletas – be mėsos, vietoj grietinės kefyras, daviniai visad sumažinti. Tais laikais vogė visi kas tik turėjo ką pavagia, bet valgyklos vedėja buvo praradus bet kokį saiką. Kam tik žmonės netašė skundų. Nuo gamyklos partijos sekretoriaus iki Griškevičiaus. Niekas nepasikeitė. Vedėja turėjo pažįstamų „kur reikia” Skundai suveikdavo tik tada, kai vieną kiaulę prie lovio turėdavo pakeist kita. Tada partija išgirsdavo liaudies balsą.… Skaityti daugiau »

bravo

tokio proto topas: zino net resentimenta…
matyt, skaito enciklopedus… na ir atmintis.

2 Mateuszas

„Todėl mokslininkai privalo kiek atsargiau ir atidžiau analizuoti procesus.”
Kokie mokslininkai? Negi papletkavoti irgi mokslas? Pilna tokiu raseivu – mokslinciu.
Kasmet „apsigina” pora simtu daktarantu ir daktaranciu. Uz ka?

Štai ir dabar delfy

iškabintas straipsnis apie pavojus vaikams atostogaujant kaime.Viskas tik apie blogį.Žinoma,galima ir lovoje miegant koją nusilaužti,kaip pasakojo vienas gydytojas,jei žmoguje įtampa labai didelė.O ši ivyraujanti ideologiją ją tik didina.

Vaclovas ing Diedas

Mes tai parduotuvėje pirkdavome. Namų apyvokos reikmenys dūlėjo pilnose spintose. Nieko nestigo, tik klaidingai suvokiamo patogumo iš vaizdrų pasaulio: mandresnės aprangos ir važio, lengviau pasiekiamos valgovės ar užkandinės. Artimieji kaime nudžiugdavo nuo duonos, skanėstų iš miesto.

Vaclovas

Priderama, kad dienos apžvalgininkė šio žodžio ar sąvokos nežinojo, juk įprastai naudojame lietuvišką įvardinimą – keliaklupsčiavimas.

23
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top