Rasa Čepaitienė. Poncijaus Piloto dilema

Jei kas toms daugiatūkstantinėms minioms, susirinkdavusioms į Sąjūdžio mitingus Vingio parke ekrane būtų parodęs dabartinę, 2021 m. pradžios, Lietuvą, ką jos būtų pagalvojusios ir pasakiusios tai matydamos? Ar jos išties troško būklės, į kurią Lietuvą per daugiau kaip 30 metų atvedė mūsų progresyvieji ir vakarietiškas vertybes puoselėjantys politikai? Tuomet buvo svajota kurti laisvą, demokratinę, neskirstančią savo piliečių į lygius ir lygesnius valstybę, atsikračiusią nomenklatūros privilegijų, pro visus galus brukamos indoktrinacijos, kitaminčių persekiojimo, visuomenės bauginimo ir manipuliavimo ja.

Demokratija, laisvė, pažanga šiandien, deja, supurvintos, iškreiptos, šie žodžiai jau reiškia kažką visiškai kitka nei pradinės jų reikšmės. Antai premjerė išdidžiai pareiškia: išsirinkote mus, dabar tylėkit ir kentėkit iki kitų rinkimų, ne jūsų rūpalas, ką mes darom, taip pat ir su jumis, jums.

Ne, tai ne elementarių demokratijos taisyklių priminimas – valdo gavę daugiausia rinkėjų balsų (beje, ar tikrai daugiausia, jei į rinkimus atėjo mažiau nei 50 proc. visų rinkėjų?), – kaip bando teigti dvaro politologai. Tai klausimas apie kitą fundamentalų demokratijos aspektą – piliečių valios atstovavimą ir vykdymą. Politikai renkami ir gauna tam tikras galias ir įgaliojimus ne tam, kad darytų, kas tik šauna į galvą, įgyvendindami savas fantazijas ar eksperimentus ant visų piliečių galvų, ar kad galėtų tą visuomenę minkyti kaip molį, bauginimais ir propaganda suvarydami ją į jiems priimtiną formą. Atsikratę bet kokios atsakomybės už žalingas ar net pragaištingas tokio savo eksperimentavimo pasekmes. Ne, politika yra viešųjų reikalų tvarkymo menas, tad politikai neprivalo piliečius perauklėti, nuolat trankydami per nagus su liniuote blogai persiauklėjantiems ar išvarydami pas direktorių prasižengėlius. Jie, pageidautina, neturi kiršinti, nuteikinėti vienas visuomenės grupes prieš kitas, pjudyti ir skatinti neapykantą. Tad kodėl dabar daro priešingai tam, kam ir buvo pasamdyti?

Dažnai gretinu dabartinę padėtį su sovietmečiu, bet kai kuriais atvejais šios analogijos nebetinka, geriau paieškoti kitų. Ar tie pradžioje minėti Sąjūdžio žmonės, net partinė nomenklatūra, galėjo tada įsivaizduoti, kad vadovavimas partijai gali būti paveldimas, net nebesivarginant imituoti rinkimų? Sako,16 kitų kandidatų skubiai ir visi kartu atsiėmė savo kandidatūras. Pažangu, kad jiems nieko už tai nebus, o juk galėtų ir sušaudyti – kaip drįso? Čia jau kvepia net ne SSSR, o kokia tai Šiaurės Šiaurės Korėja (nepainioti su Šiaurės Atėnais), kur Kim Čen Vytautas perduoda valdžią Kim Čen Gabrieliui, partiečiams sinchroniškai pašokus nuo kėdžių ir džiaugsmingai plojant katučių.

Turime ir savajį čiučche – teisingą ir šventą mokymą, nukrypę nuo kurio negailestingai, bet, žinoma, tik jų pačių labui, baudžiami ir uždaromi į perauklėjimo stovyklas. Ai, tiesa, šitų dar nespėjo įrengti, kol kas jos tik virtualios, budriai saugomos kiberpatrulių, bet kas žino, kas žino, dar tik keli mėnesiai nuo teisingosios ir išmintingosios vyriausybės darbo pradžios tepraėjo… O kai yra teisingasis mokymas, juk nebereikia mąstyti ir vertinti pačiam – labai patogu. Nebereikia klausti – ar tai tiesa? Kas yra tiesa?

Šito kažkada vieno tokio sumušto kalinio paklausė toks panašios į dabartinę Lietuvą provincijos valdytojas. Jis mat turėjo nuspręsti – skirti jam mirties bausmę ar paleisti. Neaiškus ten buvo atvejis, kažkokie žydų tarpusavio reikalai, pjautynės dėl religijos, žodžiu, nuobodu ir beviltiška gilintis. Ir nesigilino prokuratorius, nusisuko nuo kalinio nė nesulaukęs jo atsakymo. Pasielgė kaip tikras įžvalgus politikas – permetė šį bjaurų reikalą minios teismui, leido jai pažaisti demokratiją, rinktis iš dviejų, įsivaizduojant, kad čia ką nors sprendžia, o pats nusiplovė rankas – liko nei „taip“, nei „ne“.

Šiais laikais tuo pat metu sakyti „taip“ ir „ne“, kaip įžvalgiai pastebėjo filosofas A. Jokubaitis, yra tapę itin populiaru ir paplitę, tai net virsta oficialia politika, taipogi nebekeliančia tiesos klausimo. Pastarąjį keičia galios klausimas – teisus tas, kieno rankose jėga (pamenat, „Daugiau jėgos!“?). Argumentų ir ramaus kalbėjimosi nebereikia. Valia, jei reikės, bus primesta prievarta, be didesnių ceremonijų, o tam pagrįsti ir įtikinti skirtos minios nūnai virtualios. Jos mikliai mobilizuojamos, kai tik prireikia netinkamą, kliudančią poziciją subaladoti ar žūtbūt išbalinti prisidirbusį saviškį.

Tokia skaitmeninė ochlokratija – minios valdžia. Ochlokratija, kaip paskutinė politinio režimo moralinės ir legitimacinės degradacijos stadija. Kaip demokratijos išsigimimas ir išniekinimas. Šitai žinojo ir aprašė dar senovės graikų nedvaro politologas Polibijus.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
juokas pro ašaras

Kuo skiriasi KGB/VSD nuo klitorio? Ogi niekuo. Vienas „neteisingas” judesys liežuviu ir tu jau subinėj!!!

Įdomus

ir išmąstytas, teisingas minčių pateikimas, įvertinant visą dabartinę situaciją. Bet pripažinkim, kad p. Rasa parašė teisingus pamąstymus, ir taip yra, deja, iš tikrųjų pas mus…Kažkas išsikreipė ir persikreipė pas mūsų valdžiažmogius…teisus tas, kieno rankose jėga (čia ir žiniasklaida, ir Televizija bei radijas,,,ir visos jėgos struktūros…)Yra ką permąstyti..Ačiū autorei.

Rasa

Tikrai taip.Vingio parke susirinkusi daugiatūkstantinė minia būtų lėtai sliūkinusi namo, jei jai kas būtų parodęs dabartinę Lietuvą ir daugiau užpakalio nebūtų pakėlusi nuo sofos dėl tokios Lietuvos. Čia tik mūsų žalias jaunimėlis įsivaizduoja, kad mes dabar gyvenam l. gerai, tikroje laisvėje. Toks liberalaus europinio švietimo rezultatas. Matematiką moka, o gyvenime nesiorientuoja.

stasys

Baltų arklių kaimenė perbėgo autorės kiemą .Balai nematė kad ji sutripe ir ištripė . Tokiam vaizdeliui sunku atsispirti .Kerintis vaizdas, užburiantis . – Nefantazuokite autorė ko kiti nori ar norėtų , tokie lūkesčiai labai apgaulingi.

Poto

Kai valdžia gera ir viskas eina kaip sviestu (bent jau kažkur į tą pusę), tai pabrėžtinai prisimenama kaip „plikomis rankomis ėjome prieš tankus” ar panašiai. O dabar matai „jei būtume žinoję, kad taip bus, tai …”.
Taip, buvo gal saujelė žmonių pasiruošusių čia ir dabar mirti už Lietuvą. Dauguma tokius laikė geriausiu atveju keistuoliai. Didžioji tautos dalis kaip seniau taip ir dabar žiūri savo gero ir, jeigu atvirai, teisingai daro. Valdžia niekada pas mus nebuvo žmogaus draugas ir nebus. O tam kad postringauti „kas būtų, jeigu”, reikia turėt pradžiai iš ko gyvent.

Faktas

atsakymas į tavo pirmąjį klausimą Rasa: Landsbergis minioms būtų pasakęs, kad tai Kremliaus provokacija prieš Lietuvą ir patenkintos minios būtų audringai plojusios…. kaip dauguma ir šiandien… Juk prieš Stambulo konvenciją surinkti ne du milijonai, o tik 300 000 parašų… Tokia realybė.

Dzeikas

Idomiam:
Tik nereikia daryt vaizdo,kad kazkas is kazkur nuleido visas sistas strukturas mums ant galvos.
Tokio mastymo, kuris vyrauja pas lietuvius, zmonems TOKIOS strukturos veliau ar anksciau nusileidzia ir isitvirtina.
Koks tas mastymas? Pamenate diskusijas del DK(Darbo kodekso) niekam net nesove galvon reikalauti darbuotuoju derybiniu poziciju tvirtinimo.REIKALAUTA GARANTIJU , kad darbuotuojas visada butu idarbintas. Kitaip sakant tautos vyraujantis reikalavimas – „as noriu buti saugi!”
Tai vergo reikalavimas vergvaldziui. Busite saugus. Kalejimo kameroje arba prikaustyti prie irklu galerose. Priziuretojas nieko neleis prie jusu, kad netrukdytu irkluoti. Ir lups bizunu jusu nugaras tik jis – prizuretojas. Niekas kitas. Juk to norejo tauta.
O pajokas tai sotus.
Kaip ir nieko sakyt negali.

nieko nebus geriau

kol burliokų gerbėjai (kolaborantai) bus valdžioje ir ypač „teisingume”

Be desovietizacijos

Lietuva neturi ateities – tik nunykimą.

raro kitko

Kas nepatinka, ar pamiršome, kad 2014 m.Gabrielius Landsbergis konservatorių-krikdemų rinkiminiame sąraše į Europos Parlamentą gavo pirmą vietą dėl burtų -laimingos A. Ažubalio rankos ištraukiant raidę „L“.
Dabar pirmininku tapti dar paprasčiau – tokios smulkmenos kaip gėda jaunas neturėjo, iš kur tarp pataikūnų ji dabar galėjo atsiasti?

varna

„…Tuomet buvo svajota kurti laisvą, demokratinę…” Bet su Racute , Stanica ir kt. galima tik karves ganyti… Vargšės karvės.

štaziui

stasele, tavo psichiatrinės ligoninės palatoje pragaro ugnimi ant sienos dega „Anus, penis, vazelin”. Bet tu neatsikvošėsi. Tęsk balių už trisdešimt norveginių. O čia nekudakuok, Babilono pasileidėle.

Virginija Milker

Kazin ar reiktu tapatint PRAHOS DEKLARACIJA inicijavusi Vytauta su suliberaliejusiu, sorosofilo Kubiliaus itakon patekusiu anuku. Mano paziuros del politikos su sunum taip pat skiriasi, bet nesipjaunam. Musu sali gali prazudyt politiku snobizmas ir politinis infantilizmas. Stai kad ir Rasa Jukneviciene. Sedi EP, o iki siol nesupranta, kad THE COUNCIL OF EUROPA nera ES insttucija. Skirtingai nei EUROPEAN COUNCIL, kuri ES institucija. Nors abi i lietuviu kalba verciams kaip EUROPOS TARYBA. Pirmoji, ikurta karo nugaletoju po Niunbergo proceso, vadinas ir su Stalin iniciatyva, 1949 ir teturi patariamaji vaidmeni Europos Sajungai. Jos vadovas Nils Muzinieks, arsiausiai stumiantis Stambulo Konvencija siule Latvijai valstybine rusu kalba. Bet latviai referendumu nubalsavo pries. Tad nenuostabu, kad i Council of Europa po Perestroikos pirmieji pateko arsus musu… Skaityti daugiau »

> 2021-03-4 7:04

Jei matai visą kaimenę baltų arklių, tai šok ant vieno ir šuoliuok iš čia. Tamstos baltakumeliniai vaizdiniai tikrai labai apgaulingi, jei manai, kad kada nors taps populiarūs.
Kai iśsipagiriosi iš tų baltakumelinių sapnų, žvilgterėk retkarčiais į „nykščius”.

sanitaras

atsiprašome, turime labai daug darbo, todėl sąsys iš 6 palatos kartkartėm nesužiūrėtas vis pripuola prie budinčios seselės kompiuterio. Nieko nepadarysi, – ligos istorijoje parašyta „jaučiasi esąs įžymiausiu 21 amžiaus rašytoju”.

sanitarui

gerbiame Jūsų sunkų darbą. Jeigu nesunku, štaziui Šnobelio premiją už grafomaniją galingos klyzmos pavidalu. Kad nebeįšeitų iš šikinyko ir nebegąsdintų seselių.

puikus prop. sakinys

„…Šito kažkada vieno tokio sumušto kalinio paklausė…”
desimtokai raso geriau.

17
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top