Tragiška Garliavos istorija iki šiol kupina nutylėjimų, neišnarpliotų minklių, aukščiausių Lietuvos pareigūnų, prokurorų ir teisėjų keistų, nepaaiškinamų poelgių.
Prisiminkime: vadinamąją Kauno pedofilijos bylą net kelias valandas nagrinėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė, pasikvietusi į savo kabinetą tuometinį generalinį prokurorą Algimantą Valantiną, kuris taip ir nesuteikė asmeniškai prašytos apsaugos kurso draugui, Kauno apygardos teismo teisėjui Jonui Furmanavičiui, ir kurį valstybės vadovė globoja iki šiol, keldama vis į aukštesnį teismą.
Prezidentė ėmėsi ir dar vienos unikalios paslaugos – ji tarpininkavo pedofilija įtariamam piliečiui Andriui Ūsui, perduodama jo skundus Teisėjų etikos ir drausmės komisijai.
Šį keistą D. Grybauskaitės poelgį 2010 metų sausio 30-ąją „Lietuvos žiniose“ komentavo žurnalistė Jurga Tvaskienė. Minint prabėgusius pustrečių metų nuo Garliavos šturmo, verta šį komentarą prisiminti.
Prezidentė tarp pedofilų ir mergaitės
Jurga Tvaskienė | „Lietuvos žinios“ | 2010 m. sausio 30 d.
Kas Drąsiaus Kedžio dukrelės prievartavimo byloje daro tokį stiprų poveikį Generalinei prokuratūrai, kad jos vadai pasiryžta meluoti net prezidentei? Ir ar tikrai šis melas valstybės vadovei pasirodys nepriimtinas žinant, kad prezidentūra tarpininkauja įtariamam pedofilui Andriui Ūsui?
Vakar nuskambėjusi žinia, kad generalinis prokuroras Algimantas Valantinas šį trečiadienį užsitikrino prezidentės Dalios Grybauskaitės paramą meluodamas, kad D.Kedžio dukrelės seksualinio išnaudojimo byla sėkmingai baigta, o joje įtariamuoju paskelbtas A.Ūsas netrukus keliaus į teismą, buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus.
Tačiau situacija iškyla visai kitoje šviesoje, kai paaiškėja, kad prezidentūra ėmėsi tarpininkauti įtariamam pedofilui A.Ūsui. Šiomis dienomis prezidentūra Teisėjų etikos ir drausmės komisijai (TEDK) perdavė A.Ūso skundus, nukreiptus prieš jo išnaudotos mažylės globėją. Po tokio prezidentūros sprendimo į TEDK vakar apsisprendė kreiptis ir Teisėjų taryba, taip pat užversta įtariamojo raštais.
Paskui prezidentūrą
Per vakar vykusį Teisėjų tarybos posėdį jos nariai balsuodami nusprendė TEDK perduoti A.Ūso raštus, kuriuose jis reikalauja iškelti drausmės bylą prievartautos mažylės globėjai, jos tetai teisėjai Neringai Venckienei. Už tokį sprendimą balsavo 13 posėdyje dalyvavusių Teisėjų tarybos narių, trys – Diana Labokaitė, Vygintas Višinskis ir Albertas Milinis – susilaikė.
„Susilaikiau, nes baudžiamoji byla dar nebaigta, ir neaišku, kas joje paaiškės. Gal paaiškės, kad A.Ūsas iš tikrųjų yra kaltas“, – LŽ sakė Tarybos narė D.Labokaitė.
Nubausti N.Venckienę ikiteisminio tyrimo herojai mėgino ir anksčiau. Tik prieš kelias dienas Teismų administravimo komitetas nusprendė, kad nėra pagrindo siūlyti Teisėjų tarybai kreiptis į etikos sargus dėl to, kad N.Venckienė esą neigiamai atsiliepia apie teismų darbą. Toks klausimas nagrinėtas, N.Venckienę apskundus trim kartu su ja atsisakiusiems dirbti teisėjams, beje, pedofilijos byloje minėto nužudyto teisėjo Jono Furmanavičiaus buvusiems bendramoksliams.
Tarpininkauja pedofilui
Teisėjų tarybos narė D.Labokaitė LŽ patvirtino ir tai, kad Teisėjų taryboje tarp kitų nuskambėjo ir mintis, jog į TEDK reikia kreiptis, nes tai jau padarė prezidentūra.
Prezidentės D.Grybauskaitės patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė neįžvelgė nieko keisto, kad prezidentūra ėmėsi tarpininkauti ypač sunkiu nusikaltimu įtariamam A.Ūsui. Kreipimosi į TEDK ji nelaiko ir spaudimu Teisėjų tarybai, pasekusiai prezidentūros pėdomis.
„A.Ūso skundus persiuntėme pagal kompetenciją. Mes tiesiog parašėme, „forvardinome“ (angl. persiuntėme – LŽ red. past.) tokį laiškelį, jie turi apsispręsti, reikia ar nereikia čia ką daryti“, – aiškino patarėja.
Pasak S.Cirtautienės, prezidentūra gauna daug įvairių raštų ir pagal įstatymą privalo juos persiųsti pagal kompetencijas. Pasiteiravus, ar prezidentūra taip uoliai nagrinėja ir „pagal kompetencijas“ persiuntinėja visų interesantų laiškus, atlikdama pašto funkcijas, patarėja nutęsė: „Žiūrint, kokiu klausimu… Mes negalime spręsti drausmės ir etikos klausimų.“
Prezidentūros uolumas būtų pagirtinas, jei ne viena aplinkybė. Uoliai apsiėmusi tarpininkauti pedofilija įtariamam A.Ūsui, prezidentės institucija kur kas atsainiau pasižiūrėjo į prievartautos mergaitės globėjos N.Venckienės prašymą susitikti su valstybės vadove. Teisėjai, visus metus mynusiai įvairių institucijų slenksčius, vis tikintis pagalbos mažai mergaitei, buvo pasiūlyta pabendrauti su D.Grybauskaitės patarėju iš nacionalinio saugumo grupės.
Priimtinas melas?
Vienintelis įtariamasis pedofilijos byloje A.Ūsas gali trinti rankas: užtarimas prezidentūroje rastas, užtarėjai Generalinėje prokuratūroje – net nesislepia. Turbūt ne veltui šį trečiadienį, po A.Valantino apsilankymo prezidentūroje, žurnalistų paklaustas, ar nebijo, kad jo byla keliaus į teismą, A.Ūsas piktdžiugiškai pareiškė, kad netrukus visi pamatys, „kas ir kur keliaus“.
Tuo metu atrodė, kad A.Ūsui derėtų nerimauti. Juk generalinis prokuroras A.Valantinas viešai pareiškė, kad tyrėjai turi pakankamai duomenų, patvirtinančių įtariamojo šioje byloje A.Ūso kaltę, o dėl kito bylos herojaus – nužudytojo teisėjo J.Furmanavičiaus – turės būti priimtas procesinis sprendimas. Už tai jis sulaukė prezidentės palaikymo.
Tačiau vakar paaiškėjo, kad dar vizito į prezidentūrą išvakarėse A.Valantinas žinojo, jog Vilniaus apygardos prokuratūra priėmė sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą mažametės seksualinio prievartavimo byloje tiek A.Ūso, tiek kitų joje minėtų asmenų – mažylės motinos Laimutės Stankūnaitės bei Kaune spalio pradžioje nužudytų teisėjo J.Furmanavičiaus ir Violetos Naruševičienės (L.Stankūnaitės sesuo, antrosios galbūt prievartautos mergaitės motina – LŽ red. past.) atžvilgiu. Vieninteliam įtariamajam A.Ūsui paliktas taip pat vienintelis pats švelniausias kaltinimas – mažametės tvirkinimu. Už tokį nusikaltimą pagal Lietuvos įstatymus gresia vos kelių tūkstančių litų bauda.
Inicijuos tyrimą
„Tai sužinojus, man kyla vienintelis klausimas: kas daro tokį stiprų poveikį Generalinei prokuratūrai, kad ji elgiasi taip neadekvačiai?“ – vakar LŽ sakė Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS/LKD) frakcijos narys Saulius Stoma.
Jo teigimu, D.Kedžio dukters prievartavimo byla yra tarsi lakmuso popierėlis, rodantis, kaip veikia visa teisėsaugos sistema.
„Dabar atrodo, kad sistema dirba ne teisingumo, o visai kita linkme. Piktinama visuomenė, piktinami tie, kurie tikisi teisingumo, ir tarsi ginamos kažkokios tamsiosios jėgos. Viskas daroma lyg tyčia tam, kad išliktų dabartinė padėtis, kad viskas būtų paslėpta, visuomenė taip ir nesužinotų tikrųjų įvykio priežasčių“, – svarstė jis.
S.Stomos manymu, šiuo metu vienintelė išeitis, siekiant išsiaiškinti tiesą, būtų laikinosios parlamentinės tyrimo komisijos dėl galimos pedofilijos tinklo įtakos valstybės institucijoms, įskaitant ir prezidentūrą, sukūrimas. Parlamentaras tikisi, kad po pastarųjų įvykių, į viešumą iškilus sukrečiantiems faktams, parlamentarai skubiai, gal net per vasario pradžioje planuojamą neeilinę sesiją, dėl šios komisijos apsispręs. Tuo labiau kad panaši iniciatyva palaikymo sulaukė jau anksčiau.
Apsivalymo iš teisėsaugos ir politikos institucijų tikisi Lietuvos žmonės, vakar, kaip jau kelis kartus anksčiau, rinkęsi prie tikėjimą teisingumu mindančios Generalinės prokuratūros ir jos Kauno padalinio. Ne pati didžiausia bėda, jeigu A.Valantinas apgavo prezidentę, kuri jam suteikė paramą. Šią klaidą galima lengvai ir greitai ištaisyti. Bet ką daryti, jeigu D.Grybauskaitė apgavo Lietuvą?