Rinkimai Nyderlanduose – trys mitai, kuriais tikime

Jūratė Važgauskaitė | „Lietuvos žinios“

Nyderlandų rinkėjai traukia prie balsadėžių. Parlamento rinkimų rezultatai bus aiškūs tik ryt, bet jau šiandien žinomas vienas dalykas: šie rinkimai Nyderlanduose ir užsienyje yra matomi skirtingai, rašo politico.eu.

Daugelis užsienio stebėtojų ir politikos apžvalgininkų, Nyderlandų parlamento rinkimuose įžvelgia pavojų po karo nusistovėjusiai tvarkai Europoje, bet vietiniai rinkėjai nėra tokie dramatiški.

Nyderlanduose, kitaip nei Jungtinėse Valstijose ar Didžiojoje Britanijoje, rinkimų laimėtojas nepasiima visko. Rinkimų rezultatai nesukels tokio šoko, kaip Donaldo Trumpo ar „Brexit“ atvejais. Nyderlanduose dėl valdžios varžosi 28 politinės partijos ir laimėjimo atveju kelios politinės jėgos privalės sudaryti koaliciją. Europą bauginantis Geertas Wilderis Nyderlanduose nėra toks populiarus ar mėgiamas, kaip tikima. Jis tėra vienas iš kelių politinių veikėjų, kurie, galbūt, dalinsis valdžią po rinkimų.

Išankstinės apklausos rodo, kad šiuo metu nė viena partija negauna daugiau nei 20 proc. balsų. Partijos, valdžiusios anksčiau, žmonių paramos nebesulaukia, o mažosios partijos orientuojasi į siaurą rinkėjų ratą: vyresnius žmones arba gyvūnų mylėtojus.

Rinkimų kampanijos metu debatai vyko apie daugybę dalykų, bet aiškių debatų nugalėtojų, kitaip nei anksčiau, nebuvo. „Visi laukia fejerverkų“, – sako Radboud universiteto Nijmegen politologas Koenas Vossenas. Vis dėlto jis įsitikinęs, kad Nyderlandų politikai „žaidžia saugiai“. Šie rinkimai yra apipinti mitais, kurie gajūs likusioje Europos dalyje, bet Nyderlanduose – nepasitvirtina.

1. Šie rinkimai yra „apie ES“

„Brexit“ ir „Nexit“ (Nyderlandų išstojimas iš ES) dažnai minimi greta, visgi, tai – skirtingi dalykai. Didžiosios Britanijos referendumas nesukėlė euroskeptikų judėjimo Nyderlanduose. Atvirkščiai, britų pavyzdys olandus nuteikė neigiamai. Britams nutarus palikti ES, olandų „Nexit“ idėja išsikvėpė, parama išstojimo iš ES entuziastams – nuslopo. Pritilo net G. Wilderio „Laisvės partija“, kuri ėmė kalbėti apie migrantus ir kultūrą, bet ne apie išstojimą iš ES.

Tiesa, Nyderlanduose gajus įsitikinimas, kad ES privalu reformuoti. Ministras pirmininkas Markas Rutte, atstovaujantis „Laisvė ir demokratija – žmonių partija“, nori, kad būtų sustabdyta ES plėtra ir sumažinta Briuselio galia. Žaliųjų partija nori stiprios ES, bet siekia ir didesnės demokratijos.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top