… Kai rašai tekstą ir iš anksto žinai, kokių aistringų prieštaravimų jis susilauks.
Vakar „Girstučio“ kultūros ir sporto centre pažiūrėjau ukrainiečių aktorių trupės „Nezazemleni“ spektaklį „Karo spiralė“. Aktoriai Jevgenij Bondarskij, Yelizaveta Tzilik, Oksana Ždanova, Jekaterina Aleksejeva, Jekaterina Sary-Jurjeva ir kiti.
Autentiški Rusijos užpuolimą patyrusiųjų liudijimai, nuo vaikų, karių iki senelių, perpinti asociatyvia aktorių vaidyba, karo sirenų, sprogimų garsais ir graudžia ukrainiečių etnomuzika.
Dviprasmiškas įspūdis: skaudus liudijimų tikrumas, didelė aktorių meistrystė. Ir gal trečdalis kalbos-nenormatyvinė rusiška leksika.
Tiek rusiško kriminalinio žargono paskutinįsyk girdėjau bene prieš keturis dešimtmečius sovietų kariuomenėje. Kur buvau, kaip ir mano kartos lietuviai vyriokai, ne savo noru.
Salėje sėdi orios Kauno ponios ir močiutės, kai kas mažus vaikus atsinešė. Publika aiškiai lengvai šokiruota, bet tyli, kenčia, klausosi – juk ukrainiečiams solidarumo parodyti susirinko.
Jaučiu didelę pagundą išeiti. Ryžto mesti iššūkį, pasielgti kitaip, negu dauguma, dažniausiai man užtenka.
Bet vėlgi, nenoriu, kad atrodytų kaip nepagarba Ukrainos žmonių kančiai. Tai ištveriu iki pabaigos.
Jei okupantams pavyksta primesti mums savo padugnių žodyną – reiškia, leidžiame jiems laimėti svarbią pergalę prieš mūsų kultūrą.
Eidamas iš spektaklio, girdžiu garsią dviejų pusamžių damų diskusiją. Viena, matyt, jaučianti poreikį kažkaip pateisinti teatralus, įtikinėja:
“ – Bet, kai tavo šalį žudo, prievartauja, apie leksiką negalvotum“.
“ – Galvočiau“, – sakau praeidamas.
Moterys grįžteli ir beveik choru atsako:
“ – Nee!“
Nepasiginčysi, moterys, be abejo, geriau žino, ką tu galvotum ir darytum.
Tačiau nuoširdžiai manau, kad apie leksiką reikia galvoti. Nes tai yra tavo šalies dalis. Gal net svarbesnė už kitas. Kokia leksika – tokia ir šalis. Jei okupantams pavyksta primesti mums savo padugnių žodyną – reiškia, leidžiame jiems laimėti svarbią pergalę prieš mūsų kultūrą.
Kita vertus, turbūt čia ne vien ukrainiečių problema. Sprendžiant iš įvairių ženklų, tai dešimtmečiais mūsų pasaulyje vykstančios viešo bendravimo degradacijos apraiškos.