Mindaugas Velička | Alfa.lt
Seimo Antikorupcijos komisija aiškinsis, kodėl aukštas pareigas einančio prokuroro – Klaipėdos apygardos vyriausiojo prokuroro Simono Minkevičiaus, leidusio iš Lietuvos pabėgti ir nuo baudžiamojo persekiojimo Rusijoje pasislėpti sukčiavimu įtariamam žlugusio Ūkio banko akcininkui Vladimirui Romanovui, – atžvilgiu ne tik nebuvo pradėtas tarnybinis tyrimas, bet jam ir sekasi lipti karjeros laiptais. Šią informaciją Alfa.lt patvirtino Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.
Neliečiami tiek bėgliai, tiek prokurorai
Lietuvoje jau tapo įprasta, kad stambiomis finansinėmis aferomis įtariami veikėjai su abejotinai susišluotais milijonais nuo baudžiamojo persekiojimo dingsta į užsienio valstybes. Ir jie saugūs, ir prokurorai, kurie turi užtikrinti įtariamųjų dalyvavimą procese, neliečiami jų vadovybės. Taip iš Lietuvos paspruko tiek šešėlinis milijonierius Sergejus Rachinšteinas, tiek žlugusio „Snoro“ banko akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas, kaip ir daug aukštų ryšių teisėsaugoje bei politiniuose sluoksniuose turėjęs bankrutavusio Ūkio banko akcininkas V. Romanovas.
Tačiau prokurorai, neskyrę tinkamų kardomųjų priemonių ar net leidę išvykti, išvengia bet kokios atsakomybės, o V. Romanovo atveju net ir daro karjerą.
Leido ramiai išvykti į Maskvą
Ūkio banko ikiteisminiam tyrimui vadovavęs tuometis Generalinės prokuratūros prokuroras S. Minkevičius – skandalingiausias pavyzdys.
Kaip anksčiau Alfa.lt teigė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), 2013 balandžio 29 dieną V. Romanovui buvo įteiktas šaukimas atvykti apklausai, kur jam turėjo būti pateikti įtarimai. Tačiau žlugusio Ūkio banko akcininkas pasiprašė išvykti į Maskvą tik garbės žodžiu užtikrinęs, kad grįš. Nors viešoje erdvėje tuo metu buvo daug nuogąstavimų, kad V. Romanovas paseks „Snoro“ banko akcininkų pėdomis ir spruks nuo baudžiamojo persekiojimo į užsienį, bylai vadovavęs prokuroras S. Minkevičius neskyrė kardomosios priemonės ir leido jam išvykti. Abejotina, ar kas tikėjosi, kad V. Romanovas grįš atgal. Jau už kelių dienų pranešta, kad jis neva Maskvoje netikėtai susirgo ir ten yra iki šiol.
Maža to, prokuroras S. Minkevičius ir FNTT pareigūnai nesiėmė jokių skubių veiksmų, kad įtariamąjį susigrąžintų. Jo paieška, kaip rodo policijos duomenys, paskelbta tik po kelių mėnesių nerimstant viešam skandalui – tik liepos 4 d. Maža to, nors Generalinė prokuratūra nuolat teigia, kad neatskleidžia paieškos, šią informaciją prokuroras S. Minkevičius nutekino žiniasklaidai. Įtariamasis gavo aiškų ženklą nejudėti už Rusijos Federacijos ribų.
„Mano nuomone, pono V. Romanovo pabėgimas – korumpuotos teisėsaugos organizuota ir pakankamai sėkmingai atlikta nusikalstama operacija. Tenka tik apgailestauti, kad savo pareigų taip jie neatlieka, kaip vykdo nusikaltimus. Nes esu tos nuomonės, kad V. Romanovo pabėgimas – bylą tyrusių pareigūnų ir tyrimui vadovavusio prokuroro galimas nusikalstamas bendrininkavimas”, – sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.