Romualdas Žekas. Tobulinamas įstatymas. O gal griaunama valstybė?

Malonus žiemos vakaras. Nešalta, lengvai snyguriuoja. Jaukiai apšviesto Ahus miestelio gatve neskubėdami traukiame vakarieniauti pas merą. Reklamų nedaug. Ryškiai šviečia jau uždarytų parduotuvių vitrinos. Išsiskiria tik viena tamsi vitrina. Bandome įžiūrėti, kas joje reklamuojama. Pasirodo, čia prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Patraukia dėmesį ir neseniai užmūrytos pagrindinės durys. Naujos įrengtos vos už kelių metrų, tik jau iš vartų bromos. Toliau gatvė atsiremia į didelį pastatą, pro kurio blausiai apšviestus langus matome virtines konvejeriais slenkančių butelių. Taip, juk tai vienintelė pasaulyje „Absoliut“ degtinės gamykla. Nors žmonių nesimato, bet darbas, atrodo, nenutrūksta ištisą parą. Kitoje pastato pusėje produkcija konvejeriu tiesiai keliauja į uosto reide stovintį didelį laivą su JAV vėliava.

Žinoma, vakarienės metu paklausėme mero ir apie tą vitriną. Pasirodo, uždrausti apšviesti vitriną nutarė miesto politikai. Jie ir duris užmūryti pasiūlė. Ir padarė tai, matyt, ne norėdami kiek apsunkinti pirkėją, kiek diskriminuoti čia parduodamą produkciją. Pasirodo, tai anaiptol neišskirtinis pavyzdys Švedijoje. Meras papasakojo, kokiuose užkaboriuose įrengtos tokios parduotuvės kituose miestuose ir kaip,,inteligentai“ pasipiktinę jų orumą žeminančiomis eilėmis, kuriose tenka stovėti norint nusipirkti alkoholinių gėrimų.

Šį atvejį prisiminiau neseniai klausydamas radijo diskusijos, kur apie alkoholio kontrolės įstatymo pataisas diskutavo jų autoriai liberalai su mokslininkais. Aiškiai matėsi, kad nėra jiems apie ką kalbėti su politiku, neturinčiu menkiausių argumentų ir, ko gero, tūnančiu alkoholio verslo kišenėje. Prisiminiau ir daugiau „nelogiškų“ sprendimų, kaip pasakytų mūsų liberalai, kuriuos pačiam teko matyti įvairiose šalyse.

Prisimenu, kaip norėdamas apžiūrėti alkoholio parduotuvę, jos ieškojau didelėje JAV greitkelio poilsio aikštelėje (rest area). Radau knygyną, ledainę, 6 ar 7 restoranus su bendru vestibiuliu, žaislų, suvenyrų ir dar visokių parduotuvėlių, o alaus niekur nemačiau. Pasirodo, tokiose vietose, kur sukinėjasi vairuotojai, jis ir nepardavinėjamas. Negausi jo ir maisto prekių parduotuvėje. Alkoholinių gėrimų galima įsigyti tik specializuotose parduotuvėse. Jų ir darbo laikas žymiai trumpesnis, o sekmadieniais iš viso neprekiaujama. Beje, sukiojantis tokioje parduotuvėje, kuri greičiau priminė sandėlį, o ne puošnų prekybcentrį, matau, kad kelis metrus nuo manęs atsilikusį sūnų užkalbino pagalbinis krautuvės darbininkas. Pasirodo, jis tik pasiteiravo, ar šis tikrai yra 21 metų?!

Saulėta vasaros popietė Sunseto paplūdimyje JAV, Nantaketo (Nantucket) saloje. Plačioje Atlanto bangų skalaujamoje balto smėlio juostoje daug skėčių nuo saulės – daug ir po jais pasislėpusių žmonių. Staiga visai greta, prie jaunų žmonių būrelio, sustoja jau nebe pirmą kartą šiandien keturačiu pravažiuojanti policininkė. Kas ją privertė sustoti? Ogi pastebėjo jaunuolius geriant alų. Griežtai kažką pasakė ir, palaukusi, kol alus bus išpiltas, nuvažiavo. Na, gerai, čia logišką paaiškinimą gal net ir mūsų liberalai surastų.

O štai kitas vaizdelis iš tos pačios šalies pakelės restorano. Ne itin aukštos klasės, kur meniu net sumuštiniai prie antrųjų patiekalų įrašyti, bet papietauti tinkamas. Aptarnauja simpatiška mergina, kuri greitai išsiaiškina, kad mes iš Lietuvos. Pasirodo, ji studentė iš Kauno, atvykusi per vasaros atostogas uždarbiauti. Išeidami ją vėl sutinkame lauke. Išėjo atsipūsti. Užkalbiname. Įdomu kai ką daugiau sužinoti – kaip čia derėtų elgtis, kiek reikėtų palikti arbatpinigių ir t.t. Paklausiu, ar čia buvo galima užsisakyti alaus. Nemačiau jo įrašyto meniu. Nemačiau ir geriančių. Pasirodo, galima ir vyno gauti, bet su sąlyga, kad tuo metu salėje nebus vaikų. Neatkreipiau dėmesio, bet restorane dėl šios priežasties pietų metu net gėrimų baras yra uždengtas. Dar paaiškino, kad padavėjai turi teisę ir savo nuožiūra tokio užsakymo nevykdyti. Sako, jokių nesusipratimų iki šiol nebuvo, nes dienos metu ir šiaip neįprasta alkoholinius gėrimus vartoti.

Teko panašiose įstaigose lankytis ir vakaro metu. Lietingo sekmadienio vakarą apsistojome nuošaliame pakelės motelyje Nju Hemšyro valstijoje. Vakarieniauti nutarėme nuvažiuoti į ką tik pravažiuotą kaimo barą. Vos pravėrus duris, apypilnis baras sužiuro ir pasitiko triukšmingai – plojimais ir švilpesiu. Nepasitikėjimas išgaravo, kai pamatėme, kad rankose jie laiko tik nedidelius butelaičius ar skardines su alumi, o dalis gurkšnoja nealkoholinius gėrimus. Vietoje meniu ant kiekvieno stalelio padėtos dainų natos. Ir tikrai, į savo vietą salės kampe sugrįžus didžėjui, paaiškėjo ir to linksmumo priežastis. Visi draugiškai ir gana darniai traukėme karaokė dainas. Su liūdesiu pagalvojau: o kaip šį sekmadienio vakarą leidžia mūsų kaimo… (kaip čia neįžeidus kokio?) jaunimas?

Vyresnio amžiaus skaitytojai turbūt prisimena ir kitokią Ameriką – iš senesnių Holivudinių filmų. Vos ne kiekviename kadre laisvai liejosi ne tik kulkų švinas, bet ir burbonas, o legendinių aktorių veidai skendo tabako dūmuose. Deja, ta kultūra pasikeitė tikrai ne liberalių reformų dėka. Buvo priimti labai griežti įstatymai. Panašūs kaip Skandinavijoje ar kitose šalyse.

Pagaliau kai ką pavyko padaryti ir Lietuvoje. Įveikus didžiulį alkoholio verslo ir jam tarnaujančios žiniasklaidos, politikų, popso menininkų ir ,,logiškai mąstančios“ visuomenės pasipriešinimą, palaipsniui buvo sugriežtintas alkoholio kontrolės įstatymas. Pagal seniai mokslu pagrįstas ir praktikoje įvairiose šalyse pasitvirtinusias rekomendacijas kelis kartus buvo didinamas akcizo mokestis, nustatytas amžiaus cenzas, įvesti kai kurie prekybos laiko apribojimai, vadinami prieinamumo mažinimo priemonėmis. Po kelių nesėkmingų bandymų, tik valstiečiams pavyko uždrausti reklamą. Tai netruko atsispindėti Statistikos departamento rodikliuose.

Žinoma, yra keli metodai, kuriais matuojamas suvartoto alkoholio kiekis ir tuo, deja, manipuliuoja alkoholio verslo atstovai. Tačiau yra ir sveikatos rodiklių, kurie glaudžiai susiję su suvartoto alkoholio kiekiu. Jų neišeina nuslėpti ar suklastoti. Dėl to juos galima palyginti su ylomis maiše. Medikai teigia, kad sumažėjo ne tik cirozių, nusižudymų ir nužudymų, traumų, nelaimingų atsitikimų, sušalimų, bet ir pailgėjo vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė: nuo 71,2 m. 1998-taisiais iki 76,4 m. 2019-taisiais.

2008-tuosius paskelbus Blaivybės metais, pasisemti pavyzdžio Lietuvoje lankėsi Rusijos prezidentinės komisijos pirmininkas profesorius Majurovas. Tuo metu rytų kaimyninėje šalyje vidutinė tikėtina vyrų amžiaus trukmė siekė vos apie 55 m. Ir, matyt, pastebimai nuslūgus šauktinių srautui į armiją, buvo rimtai susirūpinta jų sveikata ir alkoholio vartojimo kontrole. Sunku buvo patikėti profesoriaus planais kasmet akcizus alkoholiniams gėrimams didinti po 20–30 proc., įvesti tokius pačius alkoholio suvaržymus kaip ir JAV. Kaip vėliau iš spaudos ir mokslinių straipsnių pamačiau, tuos planus autokratinio režimo šalyje jiems pavyko įgyvendinti su kaupu. Mokslo pasaulį nustebino per ketverius metus pasiektas rusų vyrų vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės šuolis net dešimčia metų. Buvo dar kartą patvirtinta, kad alkoholio suvartojimas yra bene svarbiausia šio rodiklio dedamoji.

Tokioje šviesoje žvelgiant į neambicingą dabartinės mūsų vyriausybės siekį šį rodiklį 2024 m. padidinti nuo 76,4 m. iki 77-erių, (t.y. vos 0,6 metų!), kai ES šis rodiklis jau dabar siekia 80,9 m., atsiranda negera nuojauta: ar tik nebus iš anksto apie viską pagalvota, adekvačiai įvertinti koalicijos partnerių ketinimai daugiau girdyti visuomenę?

Tada randasi poreikis ir ją mulkinti. Nuperkami pigūs mokslininkai, kurie radę vieno segmento – degtinės – vartojimo padidėjimą, pateikia stulbinančią išvadą, prieštaraujančią rimčiausių pasaulio mokslininkų nuomonei – akcizų didinimas nemažina vartojimo! Akivaizdžiai apsimeta nežinančiais, jog akcizų didinimas visų pirma mažina vartojimą jaunimo tarpe. Be to, gal tai reiškia, jog akcizai pernelyg maži ir tai skatina pirkti būtent degtinę?

Alkoholio kontrolė labai sudėtinga, kadangi būtina parinkti priemones atskiroms socialinėms grupėms, vartojantiems skirtingais kiekiais ir dar nepradėjusiems vartoti. Straipsnelio pradžioje pateikti pavyzdžiai labiau nutaikyti į jaunąjį arba būsimąjį vartotoją, tačiau netinkami ligoniui. Tokiomis priemonėmis keičiama valstybės ir visuomenės konotacija, ugdomas nepakantumas gausiam alkoholio vartojimui. Sergančiam priklausomybės liga tos priemonės nepagelbės – tenka galvoti, kaip juos motyvuoti, gydyti ir reabilituoti. Būtent šias aplinkybes ir išnaudoja politikai, sąmoningai painiodami ir klaidindami visuomenę.

Tad būkite budrūs – jie yra savanaudiški cinikai, atidirbinėjantys juos finansuojančiam verslui. Jiems absoliučiai nerūpi nei Jūsų sveikata, nei Jūs patys.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Agnė

Ačiū, labai argumentai. Tiesiog siutina dabartiniai kišeniniai valdantieji. Tik ką jie valdo ir kas juos valdo ir durnam aišku. Tie, kurie už šitus balsavo, tokie pat. Nejaugi mes bejėgiai tapom?

vodka turi lietis laisvai

o tai mūsų valdovai rusai gali užpykti
ir pasiskųsti draugui putinui.
tada putinas lieps savo šuniukams prokurorams, teisėjams, antstoliams ir komisarams padaryti tvarką.
bus baisiau kaip Garliavoj.
VOT !!!

Dronas

Puikus straipsnis. Bet… Buldozeris jau burzgia ir rieda.

Ką jūs visi

veiksit, kai Rusijoj to Putino nebebus?

DD plius DD

Sunku tiksliau pasakyt, kiek naudos blaivybei davė Verygos iniciatyvos. Autorius kalba apie medikų pateikiamus statistinius tam tikrų susirgimų duomenis, o tai iš tikrųjų yra patikimas girtuoklystės lygmens indikatorius. Bet antra vertus, nesenai pažiūrėjau į VRM kelių metų statistiką. Tiksliau į eismo įvykių ir kitų jau tiesiog nusikaltimų, kuriuos įvykdė „neblaivūs asmenys” duomenis. Antialkoholinio vajaus pradžioje buvo labai aiškus tokių nusikaltimų kritimas, bet vėliau viskas grįžo į senas vėžes. Tačiau, kiek žinau, girtavimo sukeliamų ligų kiekis iš visų rodiklių yra patikimiausias. Taigi, jei medikai sako, kad tokių ligų pamažėjo, vadinas, kad mažiau ir girtaujama. Bet štai ką noriu pasakyti- tas pamažėjimas į gera kainavo milžiniškas pastangas. Ir dabar grįžti į senus girtus laikus būtų itin bjaurus ir gėdingas žingsnis, nes nurašyta… Skaityti daugiau »

Juozas

Viskas gražu ten, toli už jūrų. Bet ar tikrai? Na, mažiau geria alkoholio. O kaip visuomenės sveikata, ypač psichinė- pagerėjo nuo to? Gal taip pat žymiai sumažėjo narkotikų vartojimas? O kaip su šaudymais prekybos, pramogų centruose, mokyklose, tiesiog gatvėse- gal negirdime beveik kasdien? Vaikai nemato geriančių baruose- ar tai reiškia, kad dauguma dvidešimtmečių ne tik neragavę, bet net nematę alkoholio butelio? Gal nejuokinkit. Dažnu atveju kova- tik būdas gauti biudžeto pinigų. Efektas visuomenei būtų, jei būtų mokoma kultūringai vartoti- retai, mažais kiekiais.

DD plius DD- Juozas

„Viskas gražu ten, toli už jūrų. Bet ar tikrai? Na, mažiau geria alkoholio. O kaip visuomenės sveikata, ypač psichinė- pagerėjo nuo to?”
Šiaip jau, atmetus tuos suvaržymus, pablogėtų neišvengiamai. Ir bėdų, kurias išvardinat padaugėtų gal ir ne dešimteriopai, bet kokiais keliais kartais.

Povilas

Autorius viską čia teisingai išklojo. Deja…Gerai ten, kur mūsų nėra.Autoriaus giriamuose vakaruose apstu savų bėdų: narkotikai, šaudynės. Tarp kitko, alkoholis mažiausiai pavojingas iš visų narkotikų. Reikia tik jį protingai dozuoti ir neduoti vaikams. Reikia daugiau kultūros. Aksioma: alkoholikais tampa tik silpnavaliai individai.

tiek

taigi visi mato ,kad valdžią dabar užgrobusieji yra ypač žemos kultūros , netolimo mastymo savanaudžiai. Tikra nelaimė valstybei.

Diedas

Prie ruso buvo geriau.
Ir aš žinau kodėl.
Nors sočiai atsigėrėm.
Tai ne dabar.
Žmonės buvo sveiki ir stiprūs, nes vodkė užgrūdindavo.
Suversk šiuolaikiniam septyniolikmečiui puslitrį – numirs.
O tada žiebdavom po butelį ir su mocais į šokius varydavom. Ti dar dadėdavom ir nieko nenutikdavo.
Tiesa turėjau labai protingą JAWA. Iš kur nori pati namo parveždavo.
A dabar. Tie japoniški motociklai visai durni.
Išgėręs atsisėdai, žiūrėk jau griovy guli.
Kitas dalykas. Kai yra noras gert draudimai neveikia.
Gorbačiovo sausi laikai parodė.
Uždraustas vaisius skanesnis.

ir taip ir ne

Amerikoje tikrai gana grieztos alkoholio pardavimo taisykles (priklauso beje dar ir nuo vietiniu valstijos istatymu). Bet jie ivairius raminancius geria saujomis jau nuo vaikystes. Yra viena is teoriju (aisku ta sunku patvirtinti ir farmacininkai tokiu studiju nefinansuoja) teigianciu, kad tie keisti zmoniu saudymai viesose vietose susije ne tik su ginklu prieinamumu, bet ir su psichine sveikata, kuria ivairus medikamentai ne tik gydo, bet ir gadina. O skandinavu gal nereiketu rodyti pavyzdziu, nes ju labai specifine istorija, net ir dabar kai jie istruksta i kokia sali, kur alkoholis pigesnis, daznai prisigeria iki samones netekimo. Ir ta daro lyg ir padorus zmones. Man Verygos draudimai netrukdo, suprantu, kad nemazai tautieciu prisigeria, tampa alkoholikais, plius dar isgere kaip taisykle tampa agresyvus. Bet as… Skaityti daugiau »

Kis

patiko Povilo komentas,nepergyvenk Povilai ,bereikia priimti istatyma koks planuojamas del narkotiku,mes ne tik pasieksime,bet ir pralenksime vakaru narkomanus.Nejaugi Armonaite atejo gelbeti jauna karta,kad jiems neuztenka narkotiku?Ne ,jiems reikalinga politine parama,o tai duos armonaite su raskeviciumi ir po 3-5 metu musu genofonda tie idiotai tvarkys visomis pozomis.Negasdinu,bet perspeju,pasidomekite kas dedasi Jav,kad ir toje siaures Karolinoje Stalones tevyneje,beje nepatingekite is ryto atsirasti prie priklausomybes centru ir jus pamatysite mazamecius ligonius,kuriuos atveda mamos,kad gautu doze.Tai ne baisu,tai klaiku,o geriausias vaistas pabendrauti su narkomais ar dileriais sie jums isklos visa grafika iki jusu 40-45 metiniu mirties,ilgiau netrauksite.

trumpai

Sios valdzios veiksmai JAU sumazino vidutine tiketina gyvenimo trukme apie metus. Ir tai tik po siek tiek daugiau kaip 100 dienu valdymo.

Beje

Švedijoje labai prieš alkoholį kovoja, bet Arhusas yra Danijoje. Suomijoje irgi žvėriški alkoholio apribojimai – jie džiaugiasi, kad pagaliau sugebejo su suomių pomėgiu non stop gerti susitvarkyti. Siaip jau LT politikai mėgsta iš Skandinavijos pavyzdį imti. Išskyrus reguliavimus alkoholiui.

Ramiros

Na, taip. Arhus Danijoje, Jutlandijos regione. Teko tenai keleta dienų pasišvečiuoti prieš 40 metų. Gražus miestas, didumo kaip mūsų Kaunas. Na, autorius, matyt, truputėli padaugino, tai ir sumaišė Daniją su Švedija ?

to Ramiros

Nea, autorius gali buti niekuo detas. Gal autokorektorius isijunge. Absolut gamina AHUS’e (be R). Labai panasu. Kartai ir tikrintojams ne pro sali Google pasinaudoti 🙂

Autorius

Deja, kaltas ne autokorektorius, o aš. Teko lankytis abiejuose miestuose ir puikiai žinojau, kad pavadinimai nedaug bet skiriasi. Tai, tiesa, buvo gana seniai. Dėl to visų skaitytojų labai atsiprašau.
Dėkoju ,,beje” ir ,,Ramirai”

Na va,

ir čia, juliaus Milaičio benefisas, iš pat ryto, be pagirių!

Gerai,o dabar pazvelkim ir i kitas priezastis

Kur nors mazas kulturos platinimas kaime ?Nors ir biauriais nelaisves laikais zmones organizuodavo i keliones teatran,vietuose buvo teatriukai megejiski,sporto bureliai,saviveikliniai muzikantai.gal palike kas bloga palikom ir tai ka buvo verta issaugoti ?

pamąstymui

Aš neprieštarauju alkoholio prieinamumo tam tikriems, protingiems, ribojimams, tačiau pamąstykite kam buvo reikalinga tokia garsi isterija ir toks baisus savęs juodinimas? Pasižiūrėkite šį 2-ų dalių tikrais įvykiais paremtą čekų filmą apie 2012m. tragediją. https://en.wikipedia.org/wiki/2012_Czech_Republic_methanol_poisonings Ir pabandykite sau užduoti klausimą, kodėl čekų niekas nevadino labiausiai prasigėrusia tauta pasaulyje, o lietuvius vadino netgi oficialioji Lietuvos propaganda? Atrodo, yra ir „Netflix”. „Youtube” anglų ar rusų k. nepavyksta rasti, yra tik čekiškai. https://en.wikipedia.org/wiki/Metanol Čekijos atvejis kiek skiriasi nuo Lietuvos, nes ji ribojasi su Vokietija ir Austrija, todėl šalyje klesti apsipirkimo turizmas, tačiau esmės tai vis tiek nekeičia, nes filmo pabaigoje nuskamba tiesiog šokiruojantys alkoholio suvartojimo skaičiai. Prisiekiu, nei vienas iš jūsų, kaip ir aš, apie Čekiją to niekada nepagalvotumėte. Na ir tokių baisių masinio… Skaityti daugiau »

20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top