Strasbūro teismo nutarimas verčia Rumuniją priimti teisės aktus, kuriais įteisinamos tos pačios lyties asmenų poros, nors apklausos rodo, kad dauguma rumunų nepritaria tos pačios lyties asmenų sąjungoms ir santuokoms.
Europos aukščiausias Žmogaus teisių teismas nusprendė, kad Rumunijos vyriausybė turi priimti teisės aktus, kuriais būtų oficialiai pripažįstama tos pačios lyties asmenų partnerystė.
Antradienį Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) paskelbtame nutarime konstatuota, kad socialiai konservatyvi Rytų Europos šalis, atsisakydama pripažinti tos pačios lyties porų civilines sąjungas, pažeidžia teisę į pagarbą privačiam bei šeimos gyvenimui.
Į Strasbūro teismą kreipėsi 21 tos pačios lyties rumunų poros, kurių prašymus sudaryti santuoką vietos civilinės metrikacijos įstaigos atmetė, nes pagal Rumunijos įstatymus santuoką gali sudaryti tik vyras ir moteris.
Kadangi šalyje nepripažįstamos tos pačios lyties asmenų civilinės sąjungos, ieškovai neturėjo kito būdo teisiškai apsaugoti savo santykius; jie taip pat susidūrė su problemomis dėl teisės į bendrą hipoteką, sutuoktinio netekties atostogas ir bendrą sveikatos draudimą.
Tačiau Rumunija jau seniai nepritaria tos pačios lyties asmenų santuokoms. 2017 m. Pew Research Center apklausa parodė, kad tik 26 proc. rumunų palaiko tos pačios lyties asmenų santuokas, o 2019 m. Eurobarometro apklausa parodė, kad tik 29 proc. rumunų mano, jog tos pačios lyties asmenų santuokos turėtų būti leidžiamos visoje Europoje, o 63 proc. pasisakė prieš.
EŽTT penkiais balsais prieš du nustatė, kad Rumunijos vyriausybė „privalėjo užtikrinti tinkamą tos pačios lyties asmenų santykių pripažinimą ir apsaugą, nors ji galėjo savo nuožiūra pasirinkti jų formą ir tai, kokią apsaugą ji pajėgi suteikti“.
Teismas atmetė požiūrį, kad vyriausybės prieštaravimai tos pačios lyties asmenų santuokoms nusveria pareiškėjų „interesą, kad jų sąjungos būtų pripažintos“.
Teismas pridūrė, kad „leidimas pripažinti tos pačios lyties asmenų sąjungas nepakenktų santuokos institutui, nes priešingos lyties poros vis tiek galėtų susituokti“.
Rumunijos valstybė per tris mėnesius gali pateikti apeliacinį skundą aukštesnės instancijos EŽTT teismui; jei to nepadarys, sprendimas taps teisiškai privalomas, o vyriausybė bus priversta priimti tos pačios lyties asmenų civilinei partnerystei palankius įstatymus.
Naujoji nutartis priimta pagal konservatyviųjų šalių teismų, panaikinančių numanomą tautos nuomonę, modelį. Pavyzdžiui, Slovėnijoje tauta trijuose nacionaliniuose referendumuose atmetė tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą, o šalies aukščiausiasis teismas šiuos referendumus panaikino ir privertė valstybę įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas.
Šaltinis: Remix News