„Rusifikacijai – ne“: Latvijoje didžiulės aistros kilo dėl planų debatus rengti rusų kalba

lrt.lt

Latvijos televizijos planai Europos Parlamento rinkimų debatus rengti ir rusų kalba sukėlė pasipiktinimą ir protestus. Kelios politinės partijos atsisakė juose dalyvauti. Latvijos žiniasklaidos kontrolierė ragina nepamiršti, kad dalis šalies auditorijos supranta tik rusiškai.

Dainos latviškai – atsakas į rusų kalba Latvijos televizijos planuojamus Europos Parlamento rinkimų debatus.

„Šis sprendimas žemina Latvijos politikus, kurie savo šalyje bus priversti kalbėti svetima kalba“, – sako protestuotoja Ina Druviete.

„Stipriname okupantų buvimą“: latvius papiktino noras rodyti EP rinkimų debatus rusų kalba

„Ne rusifikacijai“ – skelbia plakatas. Dar didesnis pasipiktinimas, nes latviškai planuojami treji, o rusiškai – ketveri debatai.

„Yra viena valstybinė kalba ir man nepriimtina, kad taip stipriname okupantų buvimą Latvijoje“, – kalba protestuotojas Ainis Sprogis.

/ LRT stop kadras

Protestai vyksta prie Latvijos žiniasklaidą prižiūrinčios institucijos. Ši nusprendė, kad Latvijos televizijos reikalas, kokia kalba rengti debatus.

„Kalbos klausimas yra redakcinis sprendimas, priimdami kitokį sprendimą būtume įsikišę į programos turinio formavimą“, – sako Visuomeninės elektroninės žiniasklaidos tarybos pirmininkas Janis Siksnis.

Nors pati taryba nevieninga. Kai kurie siūlė apskritai drausti debatus rusų kalba.

„Ar tokioje situacijoje planas vis dar įmanomas? Laukiame Latvijos televizijos sprendimo“, – sako Visuomeninės elektroninės žiniasklaidos tarybos narys Janis Eglytis.

Tačiau Latvijos televizija sprendimo keisti neketina.

„Nemanome, kad pažeidžiame įstatymus. Manome, kad vykdome visuomeninės žiniasklaidos misiją ir tai darome sąžiningai“, – tvirtina Latvijos televizijos valdybos pirmininkas Ivars Priede.

/ LRT stop kadras

Debatai rusų kalba vyksta ir Estijoje.

„Mūsų televizijos kanalas ir skirtas gyventojams, laisvai nekalbantiems estiškai. Bet jie yra estai“, – teigia Estijos ETV redaktorius Mikhailas Malkinas.

Debatus rusų kalba ketinama transliuoti internetu ir per antrąjį Latvijos televizijos kanalą. Tačiau kai kurios pagrindinės politinės partijos atsisako juose dalyvauti.

„Valdyba priėmė sprendimą, kad partijos lyderiai negali duoti interviu rusų kalba“, – sako Naujosios konservatorių partijos vadovas Gatis Eglytis.

Rusijos vėliava

Rusijos vėliava / AP nuotr.

„Gerbiame žiniasklaidos laisvę, tačiau taip pat laikomės politinės pozicijos, kad debatuose, kuriuose piliečiai sprendžia Europos ateitį, turėtų būti kalbama valstybine kalba“, – konstatuoja „Naujosios vienybės“ frakcijos parlamente pirmininkas Edmunds Jurevics.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą Latvijoje daugiau latvių kalbos – atsisakoma rusų kalbos mokyklose, o neišlaikę latvių kalbos egzamino Rusijos piliečiai deportuojami. Latvijos televizijos sprendimą dėl debatų gina žiniasklaidos kontrolierė.

„Niekas neprieštarauja latvių kalbos pozicijos stiprinimui. Tačiau reikia atsižvelgti į dabartinę situaciją – yra dalis auditorijos, kuri žiūri rusakalbę žiniasklaidą“, – sako Latvijos žiniasklaidos ombudsmenė Anda Rožukalne.

Latvijos parlamente – siūlymai įstatymu įtvirtinti, kad debatai gali vykti tik latviškai.

Ryga

Ryga / J. Stacevičiaus/LRT nuotr.

„Nepriklausomybę atkūrėme daugiau nei prieš 30 metų, o daugiau nei 30 metų – užtektinai laiko išmokti latviškai“, – sako Nacionalinio aljanso parlamentinės partijos atstovė Inara Mūrniece.

„Jei stipriname valstybinės kalbos vartojimą žiniasklaidoje, debatai negali būti išimtis“, – sako „Jungtinio sąrašo“ parlamentinės frakcijos vadovas Edgars Tavars.

Apklausos rodo, kad daugiau nei trečdalio Latvijos gyventojų rusų kalba gimtoji. Tiesa, devyni iš dešimties kalba ir latviškai.

5 7 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top