Rusija pažeidžia rusų teises Sibire: Putino režimas blokuoja „Žygį už federalizaciją“

censor.net.ua

Už Sibiro regiono nepriklausomybę pasisakantys aktyvistai paskelbė apie rugpjūčio 17 dieną Novosibirske rengiamą „Žygį už federalizaciją“ (šia tema anksčiau skelbtą Tiesos.lt publikaciją skaitykite ČIA).

Portalas Cenzor.NET praneša, jog, daugelio Sibiro gyventojų įsitikinimu, jie turi „konstitucinę teisę turėti savas – labiau nepriklausomas nuo centro – valdžios struktūras“. Juos įkvepia Donbaso pavyzdys: žygio organizatoriai sąmoningai pasitelkia terminologiją, kurią vartoja pasiskelbusių teroristinių „respublikų“ šalininkai.

Ši iniciatyva nedelsiant sulaukė valdžios reakcijos: Rusijos generalinė prokuratūra pradėjo blokuoti iniciatyvinių grupių pasisakymus socialiniuose tinkluose, o „Roskomnadzor“ (Ryšių, informacinių technologijų ir masinių komunikacijų priežiūros federalinė tarnyba – Tiesos.lt) iš portalo „Slon.ru“ pašalino interviu su Novosibirsko dailininku Artiomu Loskutovu, kuriame jis pasakojo apie rengiamą akciją – „Žygį už Sibiro federalizaciją“.

Išvakarėse socialiniuose tinkluose „VKontakte“ ir „Facebook“ buvo paskelbti puslapiai, kviečiantys rugpjūčio 17 dieną 17 val. dalyvauti akcijoje „Už Sibiro federalizaciją“. Tačiau netrukus šiuos interneto puslapius užblokavo Rusijos valdžia (Tiesos.lt skelbtą publikaciją apie Rusijos pradėtą griežtą interneto kontrolę skaitykite ČIA). Kai Rusijos interneto vartotojas bando prisijungti prie šių šaltinių, kompiuterio ekrane atsiranda perspėjimas: „Rusijos Federacijos Generalinės prokuratūros reikalavimu Rusijos Federacijos teritorijoje ši informacija yra užblokuota“. Tuo tarpu portalas „Slon.ru“ taip pat buvo priverstas pašalinti interviu su Novosibirsko dailininku. Kaip teigiama „Roskomnadzoro“ laiške, A.Loskutovo išsakytame tekste buvo aptikti „kvietimai dalyvauti masinėse riaušėse, vykdyti ekstremistinę veiklą ir rengti masines (viešas) priemones, pažeidžiančias įstatymų nustatytą tvarką“.

Panašius įspėjimus gavo dar keturiolika žiniasklaidos priemonių, rašiusių apie A.Loskutovo iniciatyvą. Leidinio „Kommersant“ duomenimis, tarp jų – „Polit.ru“, „Regnum“. „Novyj region“, „Rosbalt“, „Slon.ru“ ir rusiškųjų operatorių jau užblokuotas internetinis dienraštis „Grani.ru“. Pasak „Polit.ru“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojo Boriso Dolgino, jo redaguojamas leidinys kol kas dar nėra gavęs „Roskomnadzoro“ dokumentų, tačiau jis nesutinkąs su priežiūros žinybos formuluotėmis, teigiančiomis, jog skelbtoje medžiagoje buvę kvietimų neva pažeisti šalies teritorinį vientisumą. „Roskomnadzor“ siuntinėja kažkokio pragariško ir visiškai neteisėto turinio laiškus“, – taip žinybos veiksmus pakomentavo „Kovos su korupcija fondo“ aktyvistai, padedantys platinti politiko Aleksejaus Navalno tinklaraščio publikacijas.

Rengiamo žygio organizatoriai sąmoningai pasinaudojo ta pačia terminija, kokią įprastai naudoja [Rusijos] valdininkai ir žiniasklaida, palaikantys pasiskelbusių teroristinių Donbaso „respublikų“ šalininkus. Pats A.Loskutovas ketvirtadienį radijo „Rusiškoji BBC tarnyba“ laidoje pasakė: „Žygis pavadintas „Už Sibiro federalizaciją“. Vartojame tuos pačius terminus, kokius kasdien girdime, kai kalbama apie Ukrainos įvykius. Rusijos žiniasklaidos priemonės ir rusų propaganda visa tai vadina [Donbaso] federalizacija“.

Pagal socialinio tinklo „VKontakte“ duomenis, apie ketinimą dalyvauti blokuojamo puslapio skelbtoje akcijoje šiuo momentu yra pareiškę per tūkstantį žmonių. Apie būsimą renginį organizatoriai jau informavo Novosibirsko miesto meriją ir pareiškė, jog tikisi 350 žmonių dalyvavimo. Akcijos šūkis – „Gana penėti Maskvą!“.

Pagal organizatorių teikiamą informaciją, sibiriečių autonomija nuo Maskvos leistų asmenims, gyvenantiems atšiauraus klimato teritorijose, taikyti lengvatas ir kitus papildomus priedus. Autonomijos sąlygomis taip pat atsirastų galimybė įvesti regioninius išskaitymus iš naudingų iškasenų gavybos mokesčių, o tai leistų teisingiau paskirstyti gaunamą pelną tarp vietinio ir federalinio biudžetų. Be to, akcijos organizatoriai ketina įgyvendinti „konstitucinę teisę turėti savas, mažiau priklausomus nuo centro valdžios organų struktūras ir likviduoti idiotišką situaciją, kai Maskvoje viską nusprendžia federalinė vyriausybė, kurioje nėra deleguotų [regiono] atstovų“.

Skelbiamas žygio tikslas – autonominės Sibiro respublikos Rusijos sudėtyje sukūrimas. Būtina pažymėti, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praėjusią savaitę pasirašė įstatymus, sugriežtinančius atsakomybę už separatizmo propagandą. Už tokius veiksmus, kai veikiama pasitelkus interneto išteklius, dabar Rusijoje yra numatytos bausmės: 480-ties valandų trukmės viešieji darbai arba laisvės atėmimas iki penkerių metų. Priminsime, jog Rusijos Valstybės Dūma liepos mėnesio pradžioje baigtiniu skaitymu priėmė Baudžiamojo kodekso įstatymo pataisas, numatančias sugriežtintą atsakomybę už separatizmo idėjų platinimą. „CenzorNET“ anksčiau skelbė, jog Rusija internete nuleidžia geležinę uždangą atimdama iš savo piliečių paskutines galimybes kontroliuoti Kremlių.

censor.net.ua

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top