Rusija pradėjo karinę agresiją Kryme, – teigia Ukrainos prezidentas

10:50

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareikalavo Rusijos kuo skubiau išvesti savo karinius dalinius iš Krymo ir neprovokuoti karinio konflikto. Jis pareiškė, kad Ukraina nepasiduos šiai provokacijai ir nenaudos jėgos.

A. Jaceniukas taip pat pareiškė, kad tokiais savo veiksmais Rusija nori sužlugdyti Krymo kurorto prestižą, atimti iš jo gyventojų vasaros uždarbį, nukreipiant turistų srautus į olimpiadai išgražintą Rusijos kurortą Sočį. Pasak A. Jaceniuko, taip jau nutiko Abchazijoje, kurios kurortai po rusų aneksijos šešerius metus buvo tušti.

Prie Krymo parlamento susirinko kariškių būrys su keliais kulkosvaidžiais. Nors karių uniformos yra be skiriamųjų ženklų, visa jų naudojama amunicija išduoda juos esant iš Rusijos karinių dalinių.

Afganistano karo, taip pat oro desantinių būrių veterenai apsupo Krymo milicijos pastatą ir pareiškė saugojantys jį nuo provokacijų.

Ši „apsauga“, taip pat šiandienis Krymo premjero pareiškimas, jog jis perima vadovavimą visoms Krymo jėgos struktūroms, susijęs tuo, kad vakar Ukrainos vidaus reikalų ministras atstatydino Krymo milicijos viršininką ir paskyrė naująjį.

Rusijos generalinis konsulas Simferopolyje pareiškė, kad Rusijos pasus galės įsigyti ne tik milicijos spec. dalinio „Berkut“ smogikai, bet ir kiti Krymo gyventojai.

Taigi Rusija penktadienį pradėjusi Krymo aneksijos planą toliau jį tęsia, nelaukdama gegužės 25 d. paskelbto Krymo gyventojų referendumo dėl tolesnės Krymo ateities.

10:00

Krymo premjeras Sergejus Aksenovas paprašė Rusijos prezidento V. Putino pagalbos įvedant taiką ir ramybę Krymo pusiasalyje. Šį savo prašymą jis pagrindė tuo, kad „autonominės respublikos teritorijoje atsirado neatpažįstamų karinių objektų, Krymo jėgos struktūros nesugeba efektyviai kontroliuoti situacijos“, bei tuo, kad penktadienį Ukrainos premjeras pakeitė Krymo milicijos viršininką. Dar penktadienį S. Aksenovas aiškino, kad neatpažinti kariškiai, okupavę Krymo administraciją ir oro uostą yra ne Rusijos kariniai daliniai, o jam pavaldūs Krymo svaigynos būriai.

Kremliaus administracija pareiškė „nepaliksianti Krymo prašymo be dėmesio“.

Krymo premjeras S. Aksenovas taip pat pareiškė, kad laikinai perima vadovavimą visoms jėgs struktūroms, esančioms Krymo pusiasalyje: oro, jūros, pasienio daliniams bei milicijai. „Visiems vadams vykdyti tik mano įsakymus ir nurodymus. Nesutinkančius su tuo prašau palikti tarnybą“, – pareiškė Krymo premjeras. Jis taip pat sakė perimąs ir Mokesčių tarnybą.

08:30

Ukraina gali neišsaugoti suderėtų nuolaidų dėl dujų kainos, įspėjo „Gazpromo“ atstovas Sergejus Kuprianovas. Jis priminė, kad Ukrainos skola už dujas išaugo iki 1 mlrd. 549 mln. dolerių. „Mūsų santykiai su Ukraina geri, tranzitas juda, bet mokėti reikia…“, – sakė jis. „Gazpromas“ priminė, kad sutartyje dėl dujų kainos nuolaidų yra Ukrainos įsipareigojimas apmokėti pilnai ir laiku.

Šeštadienis, 08:00

Dėl Rusijos bandymų aneksuoti Krymą JAV prezidentas B. Obama gali nedalyvauti liepos mėnesį Sočyje vyksiančiame valstybių vadovų G-8 susitikime. B. Obama pareiškė, kad „bet kokia karinė intervencija į Ukrainą turės savo kainą“. JAV oficialūs asmenys patvirtino, kad „mato rusų karinių dalinių judėjimą oru ir jūra į Krymą ir iš jo“.

Jungtinių Tautų Saugumo taryba, Ukrainos prašymu skubiai sukvietusi posėdį dėl situacijos Kryme, pasisakė už Ukrainos vientisumo išsaugojimą, visas puses pakvietė politiniam dialogui ir priminė Budapešto memorandumą, kuriuo 1992 m. Rusija, JAV ir Didžioji Britanija pritarė esamom Ukrainos sienoms.

Lichtenšteinas savo bankuose užblokavo 20 Ukrainos piliečių sąskaitas.

Krymo vyriausybė pranešė sudariusi specialų milicijos darinį „Berkut“, kuris bus pavaldus tik jai.

22:30

Laikinai einantis Ukrainos prezidento pareigas Aleksandras Turčinovas pareiškė apie Rusijos bandymus aneksuoti Ukrainos teritoriją. „Imituodama karines pratybas Rusija įvedė karinius dalinius į Krymo teritoriją. Ir ne tik užėmė Krymo parlamentą ir ministrų kabinetą, ji taip pat bando blokuoti civilius pastatus, komunikaciją, Ukrainos kariškių dislokavimo vietas. Ji provokuoja mus kariniam konfliktui. Mūsų žvalgybos duomenimis, Rusija vykdo scenarijų, analogišką Abchazijai, kai išprovokavusi karinį konfliktą ji aneksavo Abchazijos teritoriją. Kreipiuosi į prezidentą V. Putiną, reikalaudamas tuoj pat nutraukti provokaciją ir atšaukti karinius dalinius iš Krymo“, – sakė Ukrainos prezidentas.

Ukrainos prezidento atstovas Kryme Sergejus Kunycinas sako, kad Simferopolio oro uostas užblokuotas, nes perkrautas Rusijos lėktuvais: „13 Rusijos lėktuvų Gvardijos oro uoste, kiekviename po 150 kareivių – paskaičiuokite.“

Ukraina įteikė Rusijai notą „dėl oro erdvės pažeidimo ir dėl nesilaikymo sutartų sąlygų, pagal kurias Juodosios jūros laivynas dislokuotas Kryme“. Notoje pažymima, kad Ukraina neprašė pagalbos panaudoti Rusijos karinius dalinius, laikinai dislokuotus Kryme.

Primename, kad penktadienį rusų kariniai sraigtasparniai pažeidė Ukrainos oro erdvę, o Juodosios jūros laivyno kariai bandė trukdyti Ukrainos pasieniečių darbą. Taip pat nežinomos karinės formuotės kariai iki šiol blokuoja Krymo sostinės Simferopolio oro uostą, kelius ir parlamento pastatą. Dėl šio blokavimo iš Simferopolio į Maskvą negali sugrįžti ir į Krymą ketvirtadienį atvykę Rusijos Dūmos deputatai, tarp kurių yra ir Rusijos liberalų demokratų partijos pirmininkas Vladimiras Žirinovskis.

Taip pat pranešama, kad penktadienio vakarą ginkluoti kariškiai su neatpažįstamais ženklais užgrobė ir Sevastopolio telekomo pastatą. Dėl to 80% Sevastopolio gyventojų prarado stacionaraus telefono ryšį, pas kai kuriuos nutrūko ir interneto ryšis. Pranešama ir apie šarvuočių kolonas prie Simferopolio.


Rusų tanketės artinasi prie Simferopolio

16:00

Neramumus Kryme Rusija vertina kaip Ukrainos vidaus reikalą, todėl nedalyvaus dvišalėse konsultacijose dėl Krymo. Toks buvo Rusijos užsienio reikalų ministerijos atsakymas Ukrainai į prašymą skubiai sušaukti dvišales konsultacijas dėl Krymo.

Tuo metu į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją iškviestas Rusijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas. Susitikime Rusija paraginta laikytis prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų bei Ukrainos įstatymų, veikiančių visoje Ukrainos teritorijoje, pabrėžta būtinybė paisyti Ukrainos teritorinio vientisumo, politinės nepriklausomybės ir sienų neliečiamumo, įtvirtintų 1975 m. Helsinkio baigiamajame akte ir 1994 m. Budapešto memorandume. Lietuva taip pat paragino Rusijos pusę palaikyti dialogą su Ukrainos vadovybe.

Viceministras griežtai atmetė ambasadoriaus teiginį, kad dabartinė situacija Ukrainoje yra tik dvišalis Ukrainos ir Rusijos reikalas. Taip pat atmetė ir nepagrįstą kritiką bei kaltinimus dėl Europos Sąjungos ir Lietuvos veiksmų Ukrainoje. Ambasadorius patikino, kad Lietuvos pozicija bus perduota Rusijos užsienio reikalų ministerijai, o jos reakcija bus pateikta viešai.


Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovičius spaudos konferencijoje Rostove, Rusijoje, vasario 28 dieną sakė, jog dėl krizės šalyje kalti „nacionalistai, fašistai ir jaunuoliai“. Anot jo, tai neatsakingos Vakarų politikos, remiančios protestuotojus Maidane, rezultatas. EPA nuotrauka

15:30

Iš Ukrainos į Rusiją pabėgęs eksprezidentas V. Janukovyčius dėl aukų Ukrainos aikštėse apkaltino „neatsakingus Vakarų politikus, kurie bendradarbiavo su Maidano fašistais“. Taip jis sakė penktadienį surengtoje konferencijoje Rusijos mieste Rostove prie Dono.

„Valdžią užgrobė profašistinis jaunimas, sudarantis absoliučią mažumą Ukrainoje“, – sakė buvęs Ukrainos prezidentas, savo pabėgimą iš šalies teisindamas „aiškia grėsme savo gyvybei“.

V. Janukovyčius reikalavo surengti visuotinį referendumą Ukrainoje dėl naujos Konstitucijos ir valstybinės santvarkos. Jis taip pat sakė, kad Krymas turi likti Ukrainos sudėtyje, o gegužės 25 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose nedalyvaus, nes jie neteisėti. V. Janukovyčius sakė, kad su V. Putinu dar nesimatė, bet kalbėjo telefonu.

Iki šiol Rusija oficialiai neigė V. Janukovyčiaus buvimą savo teritorijoje. Ukrainos generalinė prokuratūra pasiruošusi reikalauti iš Rusijos V. Janukovyčiaus ekstradicijos.

14:30

Ukrainos armija pasiruošusi imtis adekvačių veiksmų Rusijos agresijos atveju, sakoma Ukrainos gynybos tarybos pareiškime. Tai pat pabrėžiama, kad šiuo metu Ukraina kontroliuoja visus savo objektus.

Ukrainos pasieniečių tarnyba pranešė, kad juos bandė blokuoti Rusijos laivyno jūros apsauga. „Pasieniečiai atpažino karius iš Rusijos laivyno jūrų pėstininkų 810 brigados“, – teigiama pasieniečių pranešime.

Šveicarija užblokavo V. Janukovyčiaus ir jo artimos aplinkos sąskaitas bankuose, praneša Associated Press.

Rusijos vidaus reikalų ministerija pasiruošusi priimti į darbą iš Ukrainos pasitraukusius milicininkus, kai tik jie įgys Rusijos pilietybę, skelbiama ministerijos pranešime.

14:10

Ukrainos pasienio tarnyba pranešė užfiksavusi daugiau kaip 10 Rusijos karinių sraigtasparnių įskridimą į Ukrainos teritoriją. „Buvo pažeisti dvišaliai Rusijos ir Ukrainos susitarimai“, – teigiama pasieniečių pranešime.

„Ukrainos generalinė prokuratūra pasiruošusi prašyti piliečio Viktoro Janukovyčiaus ekstradicijos, kai tik Rusija oficialiai patvirtins informaciją apie jo buvimą Rusijos teritorijoje“, – sakoma išplatintame Ukrainos generalinės prokuratūros pranešime.

13:30

Krymo parlamento prezidiumo narys, rusų bendruomenės Kryme pirmininkas Sergejus Cekovas pareiškė, kad ginkluoti asmenys Krymo parlamente atvyko čia paprašyti parlamento narių. „Tai Krymo struktūros, nuskriaustos Ukrainos valdžios, ir jos čia bus tol, kol mes prašysime“, sakė S. Cekovas žurnalistams.

Šveicarija pranešė, kad savo bankuose užblokavo 20 Ukrainos piliečių sąskaitas.

12:00

Ukrainos Rada kreipėsi į Jungtinių Tautų Saugumo tarybą, prašydama skubiai surengti posėdį dėl padėties Kryme, o taip pat imtis prieemonių, jei bus pažeistas Ukrainos suverenitetas.

Per Rusijos socialinius tinklus renkami būriai rusų – „turistų į Ukrainą“. Nurodomi reikalavimai „turistui“: nuo 18 iki 45 metų vyrai, tarnavę kariuomenėje.

„Dabar Kryme sprendžiasi visos rusų tautos ir mūsų šlovingosios Rusijos likimas. Kuo daugiau mūsų, rusų, šiuo metu bus ten, tuo daugiau pagrindo turės mūsų valdžia imtis būtinų veiksmų ginant savo piliečius užsienyje“, – skelbia šio „turizmo“ iniciatoriai.

Lietuva dėl padėties Kryme iškvietė pasiaiškinti Ukrainos ambasadorių.

11:30

Rusija neigia, kad jos kariai dalyvavo užgrobiant Simferopolio oro uostą. „Jokie Juodosios jūros laivyno daliniai nebuvo pajudėję ir tuo labiau neblokavo oro uosto. Dėl nestabilios situacijos prie Rusijos laivyno ir prie kariškių gyvenamų vietų tik sustiprinta sargyba“, – pareiškė Rusijos laivyno atstovas.

Rusijos ir Ukrainos žiniasklaidoje pasirodė spėlionių, kad ginkluoti kariai Simferopolio oro uoste – tai Krymo savigynos būriai. Šios versijos neva paremtos pačių neatpažintų kariškių teiginiais: jie užėmė oro uostą tam, kad į Krymą neatvyktų „radikalais iš Ukrainos“.

Pasak vienų šaltinių, į Krymą dabar patekti beveik neįmanoma: užblokuotas ne tik oro uostas, bet ir keliai. Tuo tarpu Rusijos oro uostai bei geležinkelio tarnyba tvirtina, kad iš Rusijos į Krymą neatšauktas nė vienas reisas, susisiekimas vyksta normaliai.

Rusijos Dūmos frakcija „Teisinga Rusija“ nariai inicijuoja įstatymo projektą, leidžiantį operatyviai kitoms valstybėms prisijungti prie Rusijos Federacijos. „Jei kaimynė valstybė subyrėtų, nemanau, kad Rusija turėtų būti įstatymiškai apribota nepriimti į savo sudėtį tos teritorijos, kuri aiškiai išreiškė norą būti Rusijos sudėtyje“, – pareiškė įstatymo projekto iniciatorius M. Emeljanovas.

Pagal Rusijos centro atliktą apklausą, Ukrainos įvykius stebi trys ketvirtadaliai rusų (75%). Ketvirtadalis jų mano, kad Ukrainoje įvykdytas valstybinis perversmas, taip pat ketvirtadalis mano, kad Ukrainoje prasidėjo pilietinis karas, o trečdalis pabrėžia įsisiautėjusią anarchiją ir banditizmą. Tiesa, sunku patikrinti, kiek šie apklausos duomenys atitinka tikrovę ir kiek susiję su Kremliaus skleidžiama propaganda.

Vasario 28 d., 10:00

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakas praneša, kad Rusijos kariškiai blokuoja Krymo oro uostą. A. Avakas tai vertina kaip „ginkluotą įsiveržimą ir okupaciją“.

„Viduje oro uosto yra Ukrainos kariškiai ir pasieniečiai. Iš išorės – kariškiai su kaukėmis ir be atpažinimo ženklų, bet neslepiančių savo priklausomybės. Oro uostas neveikia. Apie dvyliktą nakties apie šimtas žmonių, pasivadinusių kazokais, atėjo į oro uosto teritoriją. Vidaus kariuomenės ir milicijos pajėgomis jie buvo išvaryti iš oro uosto teritorijos ir išvažiavo. Ginklai nebuvo panaudoti. Apie 1 val. 30 min. į oro uostą atvyko keli sunkvežimiai, atvežę 119 automatais ginkluotų kariškių. Nors kariškiai be atpažinimo ženklų, jie neslepia savo priklausomybės Rusijos ginkluotosioms pajėgoms. Į reikalavimus palikti teritoriją, jie atsako: neturim leidimo su jumis derėtis“, – pasakoja A. Avakas.

Pasak Ukrainos vidaus reikalų ministro, „taip aiškiai bandoma išprovokuoti kraujo praliejimą suverenios valstybės teritorijoje. Ir čia jau nebe Vidaus reikalų ministerijos kompetencija. Čia Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos kompetencija. Kol nėra tiesioginio karinio konflikto, tegul kalba diplomatai“.

Taip pat pranešama, kad ketvirtadienį vakare į Krymą atvyko trisdešimt Rusijos Dūmos deputatų iš įvairių frakcijų. Minia prie Krymo parlamento sutiko juos džiaugsmingais šūksniais „Rusija!“

JAV viceprezidentas Joe Bidenas, kalbėdamas telefonu su naujuoju Ukrainos premjeru Arsenijumi Jaceniuku, pareiškė, kad JAV palaiko ir visokeriopai rems naują Ukrainos vyriausybę ir vykdomas reformas. Tuo tarpu A. Jaceniukas pakvietė tarptautinę bendruomenę padėti išsaugoti Ukrainos teritorinį vientisumą.

Austrija paskelbė, kad savo bankuose užšaldė 18 Ukrainos piliečių sąskaitas.


Ginkluotas vyras saugo Sevastopolio oro uostą vasario 28-ąją. Ukrainos vidaus reikalų ministras ryte socialiniame tinkle facebook pranešė, jog autonominėje Krymo respublikoje vykdoma karinė intervencija.

23:00

Ketvirtadienį Europos Parlamente priimtoje rezoliucijoje dėl Ukrainos primenama, kad dabartines Ukrainos sienas JAV, Rusija ir Jungtinės Karalystės patvirtino Budapešto memorandume. Todėl Europos Parlamentas pakvietė „visas politines jėgas Ukrainoje ir tarptautinius subjektus veikti vardan Ukrainos teritorinio vientisumo ir nacionalinės vienybės“.

22:30

ESBO susirūpinusi situacija Kryme ir artimiausiu metu nusiųs tenai savo atstovą, pareiškė dabartinis ESBO pirmininkas, Šveicarijos užsienio reikalų ministras Didieras Burkhalteris.

Tuo tarpu Šveicarijos vyriausybė pranešė davusi nurodymą užšaldyti visas sąskaitas Šveicarijos bankuose, kurios bus susijusios su Ukrainos eksprezidentu V. Janukovyčiumi.

Naujoji Ukrainos vyriausybė pranešė, kad dėl išvogto valstybės biudžeto nebeliko lėšų išmokėti pensijas.

21:00

Krymo parlamentas patvirtino gegužės 25 d. vyksiančio referendumo formuluotę: „Ar pritariate valstybiniam savarankiškumui Krymo, įeinančio į Ukrainos sudėtį pagal tarptautines sutartis?“ Šiame suktame klausime iš esmės yra užšifruotas Krymo autonomijos pavertimas atskira valstybe, kuri į Ukrainos sudėtį įeis tik pagal kažkokias naujai su Ukraina pasirašomas sutartis. Tačiau toks klausimo formulavimas apsunkina centrinės Ukrainos valdžios galimybes stabdyti šį referendumą motyvuojant, jog taip skaldomas valstybės teritorijos vientisumas.

Krymo parlamentas atleido senąją Krymo vyriausybę ir patvirtino naująjį premjerą – partijos „Rusų vienybė“ lyderį Sergejų Aksenovą. Naujasis premjeras iškart po išrinkimo pareiškė žurnalistams, kad Ukrainos legitimiu prezidentu laiko V. Janukovyčių ir pasiruošęs jam paklusti. Jis taip pat sakė tikįs, kad „Rusija išties Krymui ranką ir pagelbės finansiškai, kad Krymas galėtų susikurti savo politinę situaciją“.

Tuo tarpu naujasis Ukrainos prezidento A. Turčino atstovas Kryme Sergejus Kunycinas sako, kad Krymo premjeras išrinktas neteisėtai ir jo kandidatūra buvo suderinta su V. Janukovyčiumi: „Jie labai skubėjo ir išrinko pažeisdami įstatymus – balsavo per mažai deputatų, tik 63. Konstantinovas viešai kalbėjo, kad jam skambino Janukovyčius ir jis su juo suderino Aksenovo kandidatūrą“.

16:30

„Mes atidžiai stebime Rusų karines pratybas, kurios vakar prasidėjo prie Ukrainos sienų, pareiškė Pentagono atstovas svarbiausiai Rusijos naujienų agentūrai ITAR – TASS. – Mes tikimės, kad Rusija susilaikys nuo bet kokių veiksmų, kuriuos būtų galima neteisingai interpretuoti“, – sakė jis.

16:15

Krymo parlamentas negali padidinti Krymo autonominės respublikos galių, nes Krymo Radoje nebėra kvorumo. Autonominės respublikos galių išplėtimas – toks buvo antrasis klausimas, kurį šiandien ruošėsi spręsti Krymo Rada. Pirmasis jau paskelbtas – referendumo dėl Krymo ateities sušaukimas.

Krymo vyriausybė, motyvuodama susidariusia padėtimi, laikinai atšaukė tarpmiestinius autobusų reisus, taip pat sumažino ir visuomeninio transporto Simferopolyje skaičių.

Nuo visų Simferopolio valstybinių pastatų nuimtos Ukrainos vėliavos. Prie Krymo parlamento stovi keli tūkstančiai žmonių, laiko Rusijos ir Krymo vėliavas, skanduoja „Rusija“. Dėl vėsaus oro po minią nešiojama arbata.


Susirėmimai prie Krymo parlamento

16:00

Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus ir premjero Nikolajaus Azarovo valdymo laikais iš Ukrainos į ofšorines užsienio įmones buvo pervesta 70 milijardų dolerių. Apie tai iš Rados tribūnos pareiškė naujasis Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas.

Jis pabrėžė, kad valstybės iždas išvogtas ir tuščias, todėl pagerėjimo negalima tikėtis nei šiandien, nei rytoj.

Pasak jo, valstybės skola pasiekė 75 mlrd. dolerių. „Iššvaistyta daugiau kaip 20 mlrd. aukso rezervo ir gauta 37 mlrd. kredito, kurie dingo nežinoma kryptimi“, – sakė A. Jaceniukas, kuris ketvirtadienį Radoje buvo patvirtintas naujuoju Ukrainos premjeru.
Prieš tai skelbta, kad visas V. Janukovyčiaus ir jo šeimos turtas apytiksliai vertinamas 20 mlrd. dolerių.

Lietuvos metinis biudžetas su visa ES parama yra apie 30 mlrd. litų.

15:00

Ukrainos Aukščiausioji Rada naujuoju Ukrainos premjeru patvirtino Arsenijų Jaceniuką.


Arsenijus Jaceniukas EPA nuotrauka

14:30

Krymo sostinės – Simferopolio – bankai ir valstybinės įstaigos uždaryti. Svarbiausi pastatai saugomi milicijos. Krymo telekanalo ATR žiūrovai praneša, kad prie Rusijos sienos stovi šimtai karinių mašinų. Taip pat pranešama, kad į Krymo miestą Kerčę atvyko trys autobusai Rusijos kazokų. Ši informacija nepatikrinta.

14:00

Krymo Rada paskelbė apie visuotinį referendumą „dėl autonomijos ateities“, – pranešė Krymo parlamento sekretorius. Referendumas turėtų įvykti gegužės 25 dieną – tą dieną vyks ir Ukrainos prezidento rinkimai.

„Vakarykščiai susidūrimai prie parlamento pastato, pasibaigę kraujo praliejimu ir žmonių žūtimi, – tai šalyje įsisiautėjusio politinio ekstremizmo ir prievartos rezultatas. Ukraina ritasi į visišką chaosą, anarchiją ir ekonominę katastrofą. Šiomis aplinkybėmis Krymo Aukščiausioji Rada imasi visos atsakomybės. Krymo parlamento prezidiumo nuomone, šiomis sunkiomis aplinkybėmis vienintelis teisingas kelias – tai tiesioginio tautos valdymo principų panaudojimas. Tik visuotinis Krymo gyventojų referendumas leis Krymo gyventojams patiems, be išorinės įtakos ir diktato, nuspręsti autonomijos ateitį“, – sakoma pareiškime.

Konkreti referendumo formuluotė dar neaiški. Panašu, kad gali būti pasiūlyti trys „autonomijos ateities“ variantai: Ukrainos sudėtyje, Rusijos sudėtyje ir atskira valstybė. Kryme yra apie du milijonus gyventojų.


Krymas

1443 m., žlugus Aukso Ordai, įsikūrė Krymo chanatas. 1783 m. Krymas pateko Rusijos vergovėn. Krymo autonominė respublika sovietinės Rusijos sudėtyje buvo įkurta 1921 m. Autonomijos įkūrimo motyvas – gyventojų daugumą sudarė Krymo totoriai. 1945 m. birželio 30 d. autonomija panaikinta, Krymas tapo sritimi, o 1954 m. N. Chruščiovo nurodymu perduotas Ukrainai (Rusijos ir Ukrainos tautų draugystės vardan, pažymint 300-ąsias Perejaslavo sutarties tarp Ukrainos kazokų ir Rusijos metines). 1944 metais, J. Stalino teroro metu, iš Krymo į Vidurio Aziją buvo ištremta dauguma Krymo gyventojų – totorių, o vietoj jų atkelti rusai. Ukrainai paskelbus nepriklausomybę 1991 m. vasario 12 d. įkurta Krymo respublika.

Kryme šiuo metu gyvena apie 60% rusų, 25% ukrainiečių ir 12% Krymo totorių. Krymo totoriai palaikė Maidano sukilimą.

Primename, kad trečiadienį prie Krymo parlamento susidūrė du priešingi mitinguotojų būriai. Šio susidūrimo pasekmės – dešimtys sužeistų, du žmonės žuvo: viena moteris buvo sutrypta, kitas demonstrantas mirė nuo širdies smūgio.


Susirėmimai prie Krymo parlamento


Susirėmimai prie Krymo parlamento


Susirėmimai prie Krymo parlamento


Susirėmimai prie Krymo parlamento

13:00

Prie Krymo parlamento susirinkę apie tūkstantis mitinguotojų. Jie palaiko pastatą užgrobusius „Berkuto“ karius ir reikalauja Krymą atskirti nuo Ukrainos ir prijungti prie Rusijos.

Ukraina pareikalavo neatidėliotinų konsultacijų su Rusija dėl situacijos Kryme. Toks reikalavimas buvo perduotas Rusijos pasiuntiniui Ukrainoje Andrejui Vorobjovui. Jam įteiktoje notoje reikalaujama neatidėliotinų konsultacijų, remiantis 1997 m. tarp Rusijos ir Ukrainos pasirašyta draugystės ir bendradarbiavimo sutartimi.

NATO dar kartą pakvietė Rusiją nesikišti į Ukrainos vidaus reikalus. „Man neramu dėl įvykių Kryme. Kviečiu Rusiją nesiimti jokių veiksmų, kurie galėtų iššaukti įtampą ar nesusipratimą“, – savo twittere parašė NATO Generalinis sekretorius A. F. Rasmusenas, šiuo metu dalyvaujantis NATO komisijos NATO–Ukraina posėdyje Briuselyje.

12:00

Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius prašo Rusijos suteikti jam saugumą ir save tebevadina prezidentu, praneša „Interfaks“, remdamasi internete pasirodžiusiu V. Janukovyčiaus pareiškimu. Tuo tarpu V. Janukovyčiaus aplinka tai vadina falsifikatu.

„Mano ir mano artimųjų adresu siunčiami grasinimai susidoroti. Esu priverstas Rusijos valdžios prašyti apsaugoti mane nuo ekstremistų“, – rašoma V. Janukovyčiaus pareiškime.

Rusijos žiniasklaida, remdamasi neoficialiais šaltiniais, netgi teigia, kad šis prašymas jau įvykdytas ir V. Janukovyčiui asmeninė apsauga jau suteikta Rusijos teritorijoje.

Savo pareiškime V. Janukovyčius kreipiasi ir į ukrainiečių tautą: „Aš, Viktoras Janukovyčius, kreipiuosi Ukrainos tautą. Ir toliau laikau save teisėtu valstybės vadovu, išrinktu laisva Ukrainos piliečių valia. Deja, tai, kas dabar vyksta Aukščiausioje Radoje, yra nelegitimu.“

Rusija taip pat yra pareiškusi, kad tebelaiko V. Janukovyčių Ukrainos prezidentu ir abejoja kitų Ukrainos valdžių legitimumu.

Trečiadienį buvo paskelbta tarptautinė V. Janukovyčiaus paieška. JAV valdžia ir Rusijos prezidento administracija pareiškė nežinančios, kur jis slapstosi.

Vasario 27 d., 11:00

Ketvirtadienį Krymo parlamento pastatą užėmė ginkluoti Sevastopolio „Berkuto“ smogikai ir iškėlė Rusijos vėliavą. Pranešama, kad užėmimo metu nukentėjo žmonės.

„Berkuto“ smogikai yra užėmę ir Krymo vyriausybės pastatą.

Laikinai einantis prezidento pareigas Oleksandras Turčynovas nurodė jėgos struktūroms išlaisvinti pastatus. „Bet kokie administracinių pastatų užėmimai bus vertinami kaip nusikaltimai prieš Ukrainos valstybę su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis“, – sakė O. Turčynovas.

Laikinai einantis prezidento pareigas paragino Rusiją laikytis pasirašytų sutarčių dėl Juodosios jūros laivyno karo bazių ir nepažeisti Ukrainos įstatymų. O. Turčynovas perspėjo Rusijos kariškius, kad bet koks jų dalinių judėjimas po Ukrainos teritoriją bus vertinamas kaip karinė agresija.

Dėl šio įvykio Krymo milicijoje ir vidaus kariuomenėje paskelbta ypatingoji parengtis, praneša laikinasis vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakovas.
„Kad nebūtų pralietas kraujas, visas kvartalas yra apsuptas milicijos. Imtasi ir kitų priemonių, kad neįvyktų ginkluotas susidūrimas“, – sakė A. Avakovas.


„Berkuto“ smogikai užėmė Krymo administracijos pastatus ir iškėlė Rusijos vėliavą

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top