Rusija praranda kontrolę, arba Kaip europiečiai Putiną išmetė iš dujų rinkos

Maike Knorre | FOCUS-Online

Rublis krenta kartu su naftos kainomis ir Rusija nuosekliai žengia recesijos link. Ilgalaikis šios išteklių gigantės politinis ginklas gerokai silpsta – dujų eksportas stringa. Europos pirkėjai ieško naujų tiekėjų.

Šiomis dienomis Kremliaus vadovą Vladimirą Putiną pasiekia prastos naujienos. Dėl naftos kainų nuolydžio bei Vakarų sankcijų Rusijos energijos bei žaliavų tiekėjams atėjo išbandymų metas. Ekonomistai blogina augimo prognozes, reitingų agentūra „Fitch“ nuleido šalies kredito reitingą iki BBB – itin žemo – lygmens.

Neseniai visus šokiravo Rusijos ekonomikos ministro pavaduotojo siaubą kelianti prognozė. Atsižvelgdamas į stulbinantį rublio krytį, jis paskaičiavo, kad kovą–balandį, palyginti su pernai metais, infliacija augs 15–17 procentų.

Dujų eksportas nukrito į žemiausią lygį per pastaruosius dešimt metų

Dabar ir efektyviausiam Putino užsienio politikos ginklui – dujų eksportui – iškilo didelis pavojus. Iki šiol spręsdamas konfliktines situacijas jis visuomet galėjo paspausti oponentus užuomina, kad užsuks dujų kranelį. Bet tam atėjo pabaiga.

Praėjusiais metais Rusija patiekė mažiausiai gamtinių dujų per pastarąjį dešimtmetį. Dujų milžinas „Gazprom“ pernai pardavė Vakarams 195 milijardus kubinių metrų dujų – 10 proc. mažiau nei 2013m.

Iki 17 procentų – Rusija ant hiperinfliacijos slenksčio

ES atsisako Rusijos

Cituodamas Rusijos muitinės tarnybos ataskaitą, žinių portalas „Deutsche Wirtschafts Nachrichten“ teigia, kad nuo pernai lapkričio iki šių metų sausio dujų eksporto vertė sumažėjo 16 procentų – iki 50,7 mlrd. eurų. Ir ne vien švelni žiema Europoje sumažino paklausą. Daug svarbesnė priežastis – naujoji „ES ir Ukrainos politika, siekianti sumažinti priklausomybę nuo Rusijos dujų, pradeda duoti vaisius“, –naujienų agentūra „Bloomberg“ cituoja Maksimą Moškovą, Maskvos naftos ir dujų bei banko „Grossbank UBS“ analitiką.

Atsisakyta milijardinio projekto „South stream“

Rusija savo dujoms randa vis mažiau pirkėjų Europoje. Iki šiol trečdalis Europai reikalingų dujų ateidavo iš Rusijos ir pusė jų tekėdavo Ukrainos vamzdynais. Todėl rusai planavo kitus vamzdynus, tokius kaip „South stream“, kurie aplenktų Ukrainą. Bet gruodžio mėnesį prezidentas Putinas netikėtai paskelbė, kad projektas nepasiteisino. Bet tiesa yra ta, kad šis milijardinis projektas buvo tapęs spaudimo svertu ES ir Rusijos derybose Ukrainos krizės fone. Dabar Ukrainos problemą turėtų išspręsti „Turkish stream“ – per Turkiją einantis dujų vamzdynas.

Europiečiai tampa nepriklausomi

Tuo tarpu ES šalys ieško alternatyvių tiekėjų keldamos problemų Rusijos ekonomikai. Birželį Rusija nutraukė dujų tiekimą Ukrainai. Ši vis daugiau dujų gauna iš Vakarų. Kaip rašo „Economist“, Lietuva, neseniai 100 proc. priklausiusi nuo rusiškų dujų, pradėjo importuoti jas iš Norvegijos. Taip Rusija, kaip energijos tiekėjas, vis labiau praranda savo galios pozicijas Europos rinkose. Išties rimta problema šalies kilimui ir klestėjimui, nes naftos ir dujų pramonė sudaro ne mažiau kaip 70 proc. Rusijos eksporto pajamų. Šalies valdžiai ir biudžetui tai duoda beveik pusę visų pajamų. Taigi šiandien Putinas priverstas dairytis savo dujoms alternatyvių pirkėjų.

Iš vokiečių kalbos vertė Linas Šalna

focus.de

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
butu Lietuva protingesne,

siandien turetu pigiausias dujas. Bet kaip gi isgausi otkatus, jei neuzsisakysi per norvegus koriejieciu laivo ir t.t. Vagiu shaika, zmoniu isnaudotojai musiskiai. O Rusijos zmoniu gaila – gal per fanatizma prareges kas pablogino ju gyvenima? Tik, kad, kaip ir Stalino laikais – gelezine uzdanga vel nusileido ant zmoniu akiu. Kaip ilgam?

zoom

Jaigu rusai siandien uzsuktu dujas europai,tai maidanai butu visuose 28 valstybiu sostyniese!O siaip paziurekime kas viksta-“Нас просто кинули” – констатировали возмущенные польские СМИ, узнав о том, что Франция, Италия, Дания и Нидерланды за спиной Варшавы договариваются с Россией об ослаблении запрета на поставки свинины. Более того, названные страны ЕС согласны пойти на условия Москвы, и не покупать мясо у… поляков. “Европейская комиссия заключила соглашение с Россией об ослаблении эмбарго на поставки свинины. Брюссель договорился, что страны Европейского Союза вместе с Москвой определят индивидуальные условия отмены запретов. Это решение удивило польские ветеринарные власти”, – пишет портал RMF24. “Но до недавнего времени, сама Комиссия призывала к единству. У меня нет иллюзий, что это будет хитом в Польше и может означать вытеснение нас… Skaityti daugiau »

> zoologiniam putlerio ruskiui

užbersiu tau druskelės ant mašnos. saudo arabija vakar pareiškė kad pasiskaičiavo pas save ir dabar gali drąsiai tvirtinti, kad pardavinėdami naftą po 20 dolcų, saūdai gali tai žaisti daugiau kaip aštuonis metus. ruskija prieš tris mėnesius klykė kad naftos kainų mažėjimo nebus, prieš du mėnesius bumbėjo, kad mažos kainos neišsilaikys ilgiau nei 3-5 mėnesius, prieš mėnesį dar bandė vaizduoti optimizmą sakydami, kad iki metų pabaigos kainos atsistatys iki 100 usd. šiandien po arabų pareiškimų ruskija sėdi apsišikę. nes labai taupydami ir liovęsi kariauti Ukrainoje, maskoliai galėtų ištemti pusantrų-du metus. bet aštuonių metų ruskijoje niekas neištvers. po poros metų maskolyne bus visiškos mišos, o po penkių metų gal jau ir pačio kacapyno nebus likę. gražu bus kuomet netekę sibiro (kinai pasims)… Skaityti daugiau »

zoom tam apacioje

jaigu zoom tau asocijojasi su gyvuliais tai turi problema!Nes daugeliui zmoniu tai asocijojasi su lesiu.

~*/MARAS[+]

Joooo,Putiną ES „išmetė” iš dujų rinkos.Joooo, dabar blogai Putinui,bet man iškilo porą klausmų:1)Kokį kurą dabar naudoja ES?Pvz.(malkos,durpių briketai,o gal šiaudus deginą),ir taip laukę pavasario.Aišku galima prigalvot ir kitokių alternatyvų.2)Kai Putinas atsisakė „pietų srauto”statybų per Bulgarijos teritoriją,ir pasirašė sutartį su Turkais,kaži kodėl į Ankarą supuolė visas ES „desantas”atkalbinėt turkus nuo šio prjekto.Jai jau rusiškų dujų nebereikėjo ES ,tai ar beapsimokėjo jai ten belėkt,ir kelt tą erzelį,kitaip dar(žemintis prieš rusus?Ir vistik pasakysiu savo nuomone,aš taip nebūtčiau dares,nesižemines.Svetainės lankytojai,atsiprašau,ar sutinkat su mano nuomone?

Beta

Nėra ant ko pykti- patys prisiprašė. Kai praalks, atsikąs Krymo, užgers nafta, pauostys dujų… Ruskij mir 😉

Bet ruseliui

daug nereikia.Jam užkandos,vodkos ir duok šokti,dainuoti,sportuoti…Va,Kremlius kas kita.Juos reikia atriboti.

VVV

straipsnis nemastantiems:)

Letas Palmaitis

Ateina pelnytas galas D-vo prakeiktai (Pr 12, 3) Maksvos Ordai. Tačiau dėl to neverta itin džiūgauti. Jei D-vas neįsikiš į žmonijos išsigimimą, o „III Romą” iki pat Uralo užims kinai, tai Ordos kriminalas puls į Baltiją ir čia įkurs savo Mažąją ruskiją. „Vakarai” nieko prieš – kad ir menkas, bet vistiek dar kordonas nuo kinų. Europinė „III Romos” dalis galbūt bus priimta į ES, o tai garantuos Mažosisos ruskijos įsikūrimą Baltijoje.

Palmaiciui

Stovesime prie sienos ir saudysime raupuotus kacapu tarakonus.

Asayiş Haberleri

Yazar Haber – Haberler, Son Dakika, Gündem, Güncel Haberler

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top