Rusijoje iškelta pirma baudžiamoji byla už Ukrainos palaikymą, įkaltis – eilėraštis

Prieš mėnesį „Naujasis laikraštis“ („Новая газета“) papasakojo apie vokiečių kalbos mokytoją Aleksandrą Byvševą, dirbantį Kromos kaime (Orlovo sritis). Jis buvo išspausdinęs eilėraštį „Ukrainos patriotams“, kuriame palaikė Ukrainos teritorinį vientisumą. Štai viena eilutė: „Nė pėdos Krymo Putino čekistams“. Jo žemiečiai sunerimo, rajono laikraštis „Aušra“ („Заря“) jį pavadino išdaviku. Elektroniniame laiške jis rašė: „Man iškėlė baudžiamąją bylą už neapykantos kurstymą ir žmogaus orumo žeminimą. Gresia laisvės atėmimas iki dvejų metų“.

Orlovo srities Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai mokytojo klausimą ėmė svarstyti Melagių dieną – balandžio 1-ąją. Todėl ir ataskaita apie kratą, padėjusią nustatyti, kad būtent Aleksandras Byvševas sukūrė šį eilėraštį, išėjo su humoru (kalba netaisyta):

„Vykdant stebėjimą naudojamas tarnybinis kompiuteris, prijungtas prie interneto. Stebėjimas vykdomas esant natūraliam apšvietimui ir ūkanotam orui. Dešinėje atsidariusio puslapio pusėje mes matome informacinę juostą su užrašu „Aleksandras Byvševas“, kur tarp kitų dalykų publikuojamas įrašas, turintis eilėraščio formos tekstą, parašytą kalba, panašia į ukrainiečių, ir pavadintą „Ukrainos patriotams“.

Buvo padaryta eilėraščio lingvistinė ekspertizė ir gautas reikiamas rezultatas. Štai ką ekspertų išvadoje parašė Orlovo valstybinio universiteto dėstytoja Liudmila Vlasova:

„Priešiškas nusistatymas prieš rusus eilėraštyje pasireiškia rašant apie Rusijos valstybinius organus ir prezidentą Putiną („Nė pėdos Krymo Putino čekistams“). Šiais žodžiais Ukrainos patriotai tiesiogiai ir netiesiogiai kviečiami imtis fizinių ir kitokių veiksmų, nukreiptų prieš priešus – rusus: pasitikti priešus taip, kaip darė jų protėviai, laikyti paruoštus ginklus („Patronus slėpti dar anksti“), tikėti, kad ukrainiečių kova – šventa („Tegu Viešpats jus lydi“).

L. Vlasova apibendrina: Taigi eilėraščio „Ukrainos patriotams“ tekste yra rusus įžeidžiančių, žeminančių žodžių“.

Balandžio 16 ataskaita apie nusikaltimo požymius eilėraštyje buvo nusiųsta į Tyrimų komitetą dėl baudžiamosios bylos iškėlimo.

„Baudžiamosios bylos iškėlimui gauta pakankamai duomenų apie įvykdytą nusikaltimą. O būtent, 2014-03-01, 20 val., 24 min. Aleksandras Byvševas, būdamas savo namuose, norėdamas pakenkti ir pažeminti žmogaus orumą pagal nacionalinį požymį, panaudodamas jam priklausančią užrašų knygelę (notebook), savo puslapyje, esančiame socialiniame tinkle „Kontakte“, paviešino eilėraštį „Ukrainos patriotams“, kurio tekste yra rusus žeminančių žodžių“.

„Nutarimą dėl baudžiamosios bylos iškėlimo man įteikė gegužės 13 dieną, – sako Aleksandras Byvševas. – Ir tuojau pat buvau pirmąkart apklaustas. Buvo klausiama: „Ką jūs norėjote pasakyti šia fraze?“ Buvo matyti, kad jaunas tardytojas nervinasi: keletą kartų ėjo pas savo viršininką pasikonsultuoti.“

Kitą dieną Byvševo bute buvo atlikta krata – ieškota ekstremistinio pobūdžio užrašų knygučių. Keista, bet apžiūrėję spintas jie nieko nepaėmė.

Gegužės 16 Byvševas pirmą kartą apsilankė teisme. Teisėja Gudkova pripažino eilėraštį „Ukrainos patriotams“ ekstremistiniu.

„Bet teisėja nesutiko nušalinti mane nuo darbo, kol vyksta tyrimas, nors buvo tvirtinama, kad aš galiu ekstremizmo mokyti savo mokinius. Dabar mums labai reikia nepriklausomos lingvistinės eilėraščio ekspertizės, – sako Byvševo advokatas Vladimiras Sučkovas. – Jeigu tyrimas ir teismas toliau orientuosis į tą, kurią buvo užsakęs centras, laimėti teismo procesą bus labai sunku.“

novayagazeta.ru

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top