Rusijos vaikus į mokyklą lydi Stalinas ir Putinas

Prasidėjus naujiesiems mokslo metams, Rusijos interneto portalai prakalbo apie pakitusius mokyklinių priemonių – sąsiuvinių, dienynų, vadovėlių, knygelių – išvaizdą ir turinį. Tiesos.lt kviečia susipažinti su keliais Rusijoje tiražuojamais ikimokyklinio amžiaus ir pradinių klasių moksleiviams skirtų leidinių pavyzdžiais ir padažnėjusiomis Stalino nostalgijos apraiškomis.

top.rbc.ru

Sankt Peterburgo moksleiviai aprūpinami mokykliniais dienynais su Stalino atvaizdu

Sankt Peterburgo knygynuose pasirodė pradinėms klasėms skirti mokykliniai dienynai, kurių puslapiuose įdėtas Josifo Stalino portretas. „Su jo vardu susijusi pergalė Didžiajame Tėvynės kare“, – byloja vienintelis prierašas prie „tautų vado“ nuotraukos. Apie tai praneša pasipiktinę portalo „RBK-Peterburgas“ skaitytojai, paskelbę dienyno nuotrauką „Veidaknygėje“.

Serijos „Mano Tėvynė – Rusija“ dienynai skiriami 2–4 klasių moksleiviams. „Žinoma, čia yra perlenkta. Jo [Stalino] indėlis kare –istorinis faktas, kaip kad ir tai, jog su jo vardu susijusios represijos, Gulagas, Molotovo-Ribbentroppo paktas. Negalima išskirti kurį nors vieną faktą iš šio istorinio periodo, dėl kurio šiuolaikinėje visuomenėje vis dar kyla ginčai. Turime apdairiai elgtis su mokykla ir moksleiviais, ypač su tais, kurie dar nepradėjo mokytis istorijos ir [nesugeba] savarankiškai analizuoti“, – kalbėdamas su „RBK-Peterburgas“ žurnalistu, pasakė Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius, sociologinių mokslų daktaras Dmitrijus Gavra. Pasak jo, abejotina, jog tokia informacija ugdytų patriotizmą – jau greičiau paskatintų moksleivį užduoti papildomus klausimus.

Su Stalino asmenybės viešinimu susiję skandalai ne kartą yra tapę visuomenės susidomėjimo objektu. Šių metų gegužės 9-ąją Peterburgo [Dūmos] jaunimo politikos komiteto vadovas Aleksandras Parchomenka į šventinę eiseną atėjo su Stalino portretu. […] Miesto parlamento deputatai iškart sureagavo į valdininko elgesį ir raštu kreipėsi į gubernatorių Georgijų Poltavčenką: „A.Parchomenkos dalyvavimas gegužės 9-osios eisenoje su Stalino portretu – stalininių represijų aukų įžeidimas ir stalininių nusikaltimų pateisinimas“, – sakoma pareiškime. Parlamentarai nurodė, jog Stalino nusikaltimų masto nenustelbia jo veiksmai karo laikotarpiu.

2010 metų gegužės 9-osios (Pergalės dienos) proga Sankt Peterburgo gatvėse pasirodė autobusai ir automobiliai su Josifo Stalino atvaizdais.

O šių metų sausį nutiko dar vienas garsus skandalas. „Šv. Trejybės – Sergijaus Lauros“ poligrafijos centre buvo išspausdinti 2014 metų kalendoriai su „tautos vado“ atvaizdu. Informaciją apie tai paskelbė tinklaraštis „nnm.me/blogs“.

„Stačiatikių Cerkvę su Stalino vardu sieja daugybė faktų apie represijas, vykdytas prieš šventikus. Todėl keista, kad po kelių dešimtmečių kalendoriai su jo atvaizdais yra tiražuojami spaustuvėje, siejamoje su bažnytine organizacija“, – kalbėdamas radijo „Echo Moskvy“ laidoje anuomet pareiškė Rusijos Stačiatikių Cerkvės Sinodinės valdybos informacinio analitinio skyriaus vadovas Vachtangas Kibšidzė. Vėlesniais žiniasklaidos duomenimis, po šio įvykio darbo neteko ne tik poligrafijos centro vadovas, bet ir visi buhalterijos darbuotojai.

***

Dėdės Putino šypsena, arba „Putiniukai“

Sugrįžkime prie ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo rusiškų pavyzdžių. Vladimirui Putinui tapus vienvaldžiu Rusijos lyderiu, iškart suskubo rastis ir atitinkamai parengtų iliustruotų leidinukų, skirtų patiems mažiausiems šalies piliečiams.

Paveikslėlio kairėje – ikimokyklinio amžiaus vaikams skirtos iliustruotos knygelės puslapis su eilėraštuku, pavadintu „Kareivis“ (pateikiame pažodinį vertimą – vert. past.):

Viens, du, trys, keturi.
Aš karys! Visam pasauly
Nesurasit tokio kario –
Šaunaus narsuolio!

Geriau taika! O jeigu – karas?
Tu būk rami, šalie!
Kai paaugsiu, bet kokiame mūšyje
Aš Rusiją apginsiu!

Dešinėje – eilėraštis „Putiniata“ (rus. „Путинята“), kas turėtų reikšti „Putiniukai“, arba Putino vaikai:

Mūsų Rusiją – Tėvynę
Valdė dėdė Putinas.
„Bus ji didi, stipri“, –
Pasvajojo jis kartą.

Tik vaikučiai – kaip be jų?
Jų pas mus mažoka!
Jis paskaitė daug knygelių
Ir įsakė šaliai:
„Kiekvienai mamai – po vaiką?!
Per mažai!.. Reikia – dviejų!“
Ir dabar gimtoj šalelėj
Atsirado daug vaikų.

Daug jų… ir kokie jie gražūs.
Kaip gėlelės, čia ir ten.
Rusijoj dabar mažyliai
Bus vadinami PUTINIUKAIS!

Tos pačios knygelės paveikslėlio dešinėje – eilėraštukas „Naputstvije“ (rus. напутствие – palinkėjimas):

Gimtieji PUTINIUKAI,
Gyvenimą jums davė Rusija.
Kuo greičiau suaukite,
Sukurkite savo laimę!

Ir Rusiją mylėkite!
Rusiją saugokite!
Karžygio jėga
Apginkite ją!

           dėdė PUTINAS

Šią eilėraštukų knygelę vaikams 2009 metais parašė Saratovo gyventoja pensininkė Irina Konnova (pagal specialybę – topografė). Paklausta, kas paskatino užsiimti asmens kulto laikus primenančia kūryba, autorė atsakė: „Koks gi čia asmens kultas! Vladimirą Vladimirovičių aš gerbiu kaip žmogų, tačiau dabar man jo tiesiog gaila. Anksčiau televizoriuje jis dažnai šypsojosi, juokaudavo. O dabar visai liovėsi – nukamavo jį tose visokiose šalyse. Vieną knygelės egzempliorių nusiunčiau jam, kad ją atvertus, jo veidą vėl nutviekstų šypsena“.

Iškalbingas ir nereikalaujantis komentarų yra Rusijos penktos „a“ klasės moksleivio (ar moksleivės) atvirlaiškis, 2011 metais adresuotas Vladimirui Putinui jo gimtadienio proga. Atvirukai su iš anksto poligrafiškai atspausdintu adresatu buvo platinami akcijos „Parašyk prezidentui“ metu. Penktokas ar penktokė, pristigusi gimtosios kalbos žodžių, savo jausmus prezidentui pabandė išreikšti populiarios gimtadieninės dainelės „angliškais“ skiemenimis:

Šaltiniai: top.rbc.ru, saratov.kp.ru

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top