Rūta Visocnik. Ginti? Saugoti? Padėti?

Praėjus 30-iai metų po Baltijos kelio ir beveik tiek pat po nepriklausomybės de jure atgavimo, mūsų institucijos dirba pagal KGB metodiką ir „vargo nemato“. Štai šviežias pavyzdys.

Konkurentams davus užsakymą per prokuratūrą ar ikiteisminio tyrimo pareigūnus (konkurentų kovos pasitelkiant jėgos struktūras – dar vienas lietuvių „vienybės“ bruožas!), nedidelį parduotuvių tinklą užgriuvo policijos pareigūnai bei tyrėjai. Kaip tik tuo metu, kai parduotuvėse pilna pirkėjų. Kratų metu šūkaujama, įžeidinėjami darbuotojai, naršomi daiktai. Paimami ne tik su verslu susiję daiktai bei dokumentai (nepaliekant jokio aprašo ar kito įrodymo, kas paimta), bet ir asmeniniai žmonių daiktai – vaikų nuotraukos ir pan.

Konkurentų patogumui policijos pareigūnai iš „nusikaltusios“ įmonės paima kompiuterį su tiekėjų ir klientų duomenimis.

Susinervinę, kad nerado reikšmingų įkalčių, pareigūnai užgriūna ir verslo savininko namus. Vakare, kai šeimoje su mažais vaikais yra vakarienės ir ruošimosi miegui metas. Naršoma viskas, be jokių kriterijų, ir panašu, kad be jokio konkretaus tikslo.

Darbuotojai, kuriems jokie įtarimai nepareikšti, per prievartą išvežami į apklausas, o tie, kurie suabejoja, ar niekuo neįtariamas žmogus privalo viską metęs vykti į liudytojo apklausą, yra gąsdinami antrankiais. Viena moteris iš namų išviliota vakaro metu, policijos pareigūnams atjungus namo elektrą (moteriai neliko nieko kita, kaip atidaryti duris, po to ji buvo iš karto pačiupta ir išvežta). Kartoju – tai niekuo neįtariami žmonės, o tik parduotuvių, su kuriomis dorojasi konkurentai, darbuotojai. Liudytojai.

Lietuva yra Europos Žmogaus teisių konvencijos, kurioje įtvirtintas nekaltumo prezumpcijos principas, dalyvė. Lietuvos Konstitucijos 31 straipsnyje sakoma, kad asmuo laikomas nekaltu, kol jo kaltumas nėra įrodytas įstatymo numatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu. Baudžiamojo proceso kodekso 11 straipsnyje iškilmingai teigiama, jog niekas negali būti pripažintas kaltu padaręs nusikaltimą, taip pat negali būti nubaustas kriminaline bausme kitaip, kaip teismo nuosprendžiu ir remiantis įstatymu. Wikipedijoje kažkoks naivuolis, aprašydamas nekaltumo prezumpcijos principą, skelbia: „Pažymėtina, kad nekaltumo prezumpcija galioja tiek sulaikant, tiek suimant asmenį, taip pat ikiteisminio tyrimo metu. Atlikdami procesinius veiksmus, ikiteisminio tyrimo pareigūnai (pvz., policija, jos pareigūnai) privalo laikytis nekaltumo prezumpcijos nuostatų.“

Šiandien einant į darbą kaip tik šmėstelėjo policijos automobilis su užrašu „Ginti. Saugoti. Padėti“.
Pajacų valstybė, ne kitaip.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top