Ryšard Maceikianec. Pone Vygantai Švoba, manęs netenkina Jūsų atsakymas

Pone Vygantai Švoba, šių metų vasario 28 d. man teko kreiptis su prašymu į premjerą Algirdą Butkevičių, kad jis ir dabartinė koalicija nustotų pažeidinėti Konstituciją ir nepagarbiai elgtis su piliečiais.

Rašiau ponui A. Butkevičiui, o atsakymą gavau iš Jūsų. Ir blogiausia, kaip supratau iš atsakymo, kad Jūs neinformavote premjero net apie akivaizdžius Konstitucijos pažeidimus. Vadinasi, Konstitucija ir toliau bus pažeidžiama ir savaime plėtosis teisinis nihilizmas. Dėl to pirmiausia mane ir nuliūdino Jūsų atsakymas. Tad net neišeina Jums už jį padėkoti, nors galiu pasirodyti nemandagus.

Jūs kaltinate Konstitucinį Teismą, kad jis neva privertė dabartinę koaliciją papildomai praskolinti Lietuvą ir padidinti atlyginimus valdantiesiems. Gali būti, tiktai gaila, kad Jūs kartu neįvertinote ir to, jog Konstitucinis Teismas parodė teisinę spragą ir ypatingą savo žmogiškąją silpnybę – teisėjai veikė kaip grupė suinteresuotų žmonių, tokiu būdu žymiai pasididindami atlyginimus ir sau, jie gaus didesnius priedus, didesnes senatvės pensijas ir dar – papildomas antikonstitucines valstybines pensijas. O valstybės skolą, paimtą Jūsų ir Konstitucinio Teismo teisėjų gerovei padidinti, turės grąžinti visi piliečiai solidariai. Tai vėl vienareikšmiškai kertasi su teisingos bei darnios pilietinės visuomenės principais, įtvirtintais Lietuvos Respublikos Konstitucijoje.

O kalbant apie Konstitucinį teismą, kuris, kaip žmonės plačiai šneka, vykdo neva prezidentės (siekiančios, kad valdininkai ją paremtų per rinkimus) ar Vyriausybės užsakymus, Jūs turbūt žinote, kad Vyriausybė turi teisę inicijuoti įstatymų pataisas. Tai gal Vyriausybė galėtų pasirūpinti, kad ne patys Konstitucinio Teismo teisėjai keltų sau atlyginimus ir plėstų visą su tuo susijusią privilegijų sistemą, kurios dalis prieštarauja Konstitucijai?

Jūs man neprašomas rašote apie Vyriausybės programą. Atvirai Jums pasakysiu: aš netikiu Vyriausybės programa – jeigu Jūs leidžiate sau pažeidinėti Konstituciją, tai ką Jums reiškia nevykdyti ar pakeisti kažkokią programą, kurios piliečiai nematė ir neturi net menkiausios galimybės kontroliuoti? Be to, bijau, kad Jūs ir vėl nepridarytumėte naujų skolų naudodamiesi Konstitucinio Teismo pagalba, nepadidintumėte sau atlyginimų neva už sunkus darbus, nudirbtus vykdant piliečiams nežinomą programą.

Manęs neprašomas Jūs taip pat kažkodėl rašote apie tautines mažumas. Nepriklausau jokiai mažumai – kaip ir Jūs, esu tiesiog pilietis. Jūs, pone V. Švoba, klystate ar nesuprantate, kad lenkakalbių lietuvių protinio išvystymo lygis yra toks pats kaip ir kitų Lietuvos piliečių. Tad labai prašu Jūsų – nespręskite apie Lietuvos lenkus – lenkakalbius lietuvius – pagal savo koalicijos partnerių intelekto lygį. Kai Jūs nuolatos kalbate apie poreikį grįžti prie dar sovietmečiu (1989 m.) priimto Tautinių mažumų įstatymo, tada tiesiog norisi pasakyti Jums, ponui Butkevičiui ir visai koalicijai: ponai, pakilkite nuo kėdžių, pažvelkite pro langą! Jau gerokai įsibėgėjo XXI amžius, AD 2014! O Jūs vėl norite kitakalbius lietuvius atskirti, izoliuoti ir gražinti į 1989 m. sąlygas!

Ir tikrai net nelabai didelio intelekto žmonės per ketvirtį amžiaus galėjo suvokti, kad sovietmečiu priimtas įstatymas buvo sumanytas kaip įrankis skaldyti, kiršinti ir supriešinti vienus su kitais. Tam jis puikiai naudojamas iki šiol.

Reikia tiesiog tobulinti bendrapilietinius įstatymus ten, kur yra toks poreikis. Aš gi klausiau premjero, o Jūs taip ir neatsakėte, – kodėl Vyriausybė toleruoja antikonstitucinį informacinį monopolį Vilniaus regione (Konstitucijos 44 str.), kuris jau turi informacinio teroro požymių? Kaip Jūs tokiomis sąlygomis sieksite integruoti čia gyvenčiaus piliečius? Statysite namą pradėdami ne nuo pamatų, o nuo stogo? Tai gal geriau būtų patobulinti įstatymą, susijusį su informacinių priemonių finansavimu, kad koalicijos partinės bonzos negalėtų tiesiog iš savivaldybės biudžeto imti milžiniškų lėšų piliečių skaldymui, dezinformacijai ir dezintegracijai?

Labai gaila, bet man atrodo, kad Jūs prarandate ryšius su realiu gyvenimu, nekontaktuojate su žmonėmis ir neanalizuojate esamos situacijos. Jeigu tai darytute, Jums taptų aišku, kad dauguma Lietuvos lenkų – lenkakalbių lietuvių – balsuoja ne už Jūsų koalicijos narius, o už kitas partijas arba visai nedalyvauja rinkimuose. Ir kad grupuotė, suburta šeimos bei sovietmečio veikėjų pagrindu, veikianti partijos pavidalu, gali tęsti savo ardomąją veiklą tiktai dėl Jūsų bei kitų partijų palaikymo, ir tai, ką ji daro, nėra demokratinis atstovavimas. Siūlau Jums gauti leidimą iš Č. Okinčico ir tomaševskių išklausyti kitą – daugumos lenkų – nuomonę. Kiek žinau, nei Kirkilas, nei Kubilius tokių leidimo negavo ir visi Jūs jau nemažai metų sukatės „lyderio“, jo pusbrolio ir svainio iškreiptų ir nesveikų nuomonių rate.

Bet pagaliau nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Piliečiai „realiu formatu“ mato ir vertina Jus pagal liaudies priežodį – „Pasakyk kas tavo draugai…“

Pone V. Švoba, vis dėlto turiu dar vieną prašymą – jei kada nors man tektų rašyti Jums, labai prašau atsakant neminėti jokių konstitucinių teisių, piliečių teisių ir nekalbėti apie neva savo susirūpinimą minėtomis problemomis. Nuo to laiko, kai Jūs pavedėte Seimo Žmogaus teisių komitetui vadovauti buvusiam kolūkio „Lenino priesakai“ pirmininkui, kuris su savo pavaldiniais gebėjo bendrauti tiktai rusiškais keiksmažodžiais ir, regis, du ar daugiau kartų buvo netgi teistas už jų sumušimą, dėl žmogaus teisių apsaugos šiuolaikinės būklės galima būtų tik juoktis, jeigu nebūtų taip graudu.

Bet Jūs tikrai galite rašyti apie didelę pažangą, pasiektą Žmogaus teisių apsaugos srityje ir nuolatinį savo dėmesį tam klausimui mieliems senukams į atokų užkampį, kurie mato mūsų gyvenimą tik per LRT televiziją. Jie Jumis patikės.

Ir negaliu Jums palinkėti netgi sėkmės, jeigu Jūsų koalicija toliau eis tuo pačiu keliu. Tad būkite nors sveikas, pone V. Švoba.

Ryšard Maceikianec, LR pilietis
2014 m. kovo 25 d.
Vilnius

* * *

pogon.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top