Rytis Mirončikas. Rusijos centrinis bankas kirto iš peties. Ką atsakys investuotojai?

Praėjusį pirmadienį Rusijos centrinis bankas nustojo ginti rublį ir paskelbė, kad rublio kurso koridorius yra naikinamas ir valiuta tampa laisvai plūduriuojanti. Tuo pačiu centrinis bankas pranešė, kad toliau nebevykdys intervencijų pardavinėdamas dolerius Rusijos rinkoje. Pagal naująją strategiją buvo nustatyta viršutinė 350 mln. dolerių per dieną pardavimo suma, kuri sunkiai paveiktų valiutos kursą. Tuo pačiu centrinis bankas pasiliko sau teisę atlikti ir didesnes nei 350 mln. dolerių intervencijas, jei jaus grėsmę stabilumui. Šis žingsnis vainikuoja nesėkmingas centrinio banko pastangas suvaldyti greitą rublio nuvertėjimą.

Pigimo priežastys

Toks Rusijos nacionalinės valiutos vertės mažėjimas visiškai nestebina. Krymo aneksija, Malaizijos oro linijų lėktuvo numušimas Ukrainos teritorijoje smarkiai padidino įtampą tarp Maskvos ir Vakarų. Po to sekė keli sankcijų paketai Rusijai, o spaudimą rubliui dar labiau padidino sparčiai smunkanti naftos kaina. Energijos eksportas sudaro apie 2/3 viso šalies eksporto, todėl taip greitai krentančios energijos kainos mažina visos šalies ekonomikos perspektyvą. Investuotojai sunerimo dėl augančios geopolitinės įtampos ir pradėjo traukti savo pinigus iš Rusijos taip padėdami rubliui ristis žemyn.

Be to, rublio pigimą lemia ir didelis JAV ekonomikos augimas, dėl kurio brangsta pats doleris. Pavyzdžiui, Britanijos svaras prieš dolerį nukrito iki šių metų žemumų, euras – iki dvejų metų žemumų, o Japonijos jena – iki septynių metų žemumų.

Centrinis bankas pasirinkimo kryžkelėje

Spaudžiant sankcijoms, mažėjant pajamoms iš eksporto bei drastiškai pingant valiutai Rusijos centrinis bankas atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje. Nors sparčiai augančios kainos reikalauja monetarinės politikos griežtinimo (pavyzdžiui, palūkanų didinimo), tačiau silpnėjanti ekonomika reikalauja lengvinimo, o tai reiškia dar pigesnę valiutą.

Susidūrus su šia dilema centriniam bankui teks rinktis: arba leisti rubliui išsiparduoti, arba imtis dar ryžtingesnių veiksmų. Prieš tai buvę bandymai atbaidyti pardavėjus didinant palūkanas bei pardavinėjant savo užsienio valiutų rezervus pasirodė bevaisiai ir nublokšdavo rublį į vis į gilesnę duobę.

Rinkose yra labai svarbios investuotojų nuotaikos. Galima teisintis, kad rublio kritimas yra spekuliatyvus, tačiau tai negelbėja. Baimės dėl tolimesnės ekonominės perspektyvos spaudžia rublį žemyn nepaisant visų minėtų bandymų jį gelbėti. Prognozės niūrios ir padėtį bent kiek sušvelninti gali tik karių atitraukimas iš Ukrainos.

Ko bijo pardavėjai?

Kurso koridoriaus panaikinimas leidžia laisvai parduoti rublį, bet, kita vertus, atriša centriniam bankui rankas daryti didelės apimties vienkartines intervencijas. Centrinio banko pareigūnų užuomina apie neprognozuojamos apimties rublių pirkimus už dolerius gąsdina pardavėjus dideliais nuostoliais. Nepaisant to, kiekvienas dirbtinis bandymas koreguoti valiutos kursą yra iš anksto pasmerktas žlugti. Tokiu atveju pardavėjai tiesiog turi gerą galimybę įeiti į rinką geresne kaina.

Akivaizdu, kad rinka į tai atsižvelgė, ir rublio pigimas atrodo bent jau trumpam sustojęs. Tačiau ankstyva pergalė neturi labai džiuginti. Istorija rodo, kad grasinimas intervencijomis ir jų vykdymas, kaip kad Japonijoje ar Naujojoje Zelandijoje, paprastai neduoda rezultatų. Investuotojai tokiais atvejais priima nuostolius ir pereina į puolimą.

Trumpai apie autorių: Rytis Mirončikas yra teisininkas, Forex Faktorius investuotojų klubo narys.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Taigi

Putino valdomos Rusijos niekas nesunaikins. Vakarai praleido progą, kai Rusiją valdė girtuoklis, vagis Jelcinas.
http://www.youtube.com/watch?v=K0eKTPbYZOs

Kritikas Pikčiurna

Putino Kremliaus tarptautinių įsipareigojimų sulaužymas Rytų Ukrainoje ir Vakarų sankcijos destabilizuoja Rusijos ekonomiką ir, pirmiausiai, finansų sistemą. Kremliaus administracija bando stabilizuoti valstybės finansus, taip perkeldama naštą ant eilinių piliečių pečių, o tai destabilizuoja socialinius santykius valstybėje, kas savo ruoštu bumerangu destabilizuoja padėtį valstybėje. Taip pradeda įsisukti krizė Rusijoje. Kaip tai paveiks Pasaulio politinį klimatą nėra vienareikšmio atsakymo. Vienas iš galimų atsakymų – Pasaulinis karas. Karo gali pavykti išvengti, jei Rusijoje sukaupti ištekliai išseks greičiau nei pasauliniai. Tokiu atveju galima tikėtis lemtingų revoliucinių lūžių pačioje Rusijoje. Bet šios krizės pasekmės bus skaudžios visam Pasauliui.
Už tokias perspektyvas dėkokim Putinui ir jo aplinkai.

Beta Taigiui

Rusijos niekas ir nenaikina. Rusiją sunaikis… Rusija. Procesas jau įjungtas ir įgauna pagreitį.

gudi giria

Dar vienas proto bokstas,kodel niekados nerasot,kas su Lietuva pridaryta,tai butu pasaulio atradimas.Reikejo Lietuvai buti neutraliai valstybei,nepriklausomai ir visa meile ideti I lietuvos statyba,kurima palaikyti labai gerus rysius su kaimyninemis valstybemis,o dabar izdavikai sumale Lietuva iki beprotybes valstybingumas sunaikintas valstybes nera ir as bijau,kad pabaltijys,bus rusijos teritorija ir galesit dekoti izdaviku saikai…………

Autoriui

Sekantį kartą gal apie Lietuvą parašytumėt, nes ta Rusija jau per gerklę lenda. Kaip suprantu dauguma ryšių su Rusija nutraukti, tai mums nebeįdomu kaip ten gyvens, ką darys, kaip tas rublis nuvertės ir t.t.

Nuomonė

Kokia laimė, okupuota Lietuva net savo banko neturi, todėl ramu 🙂

livejournal

Переплетение сюжетов (3)
(3) Финансовый выход …

eri

Apie Lietuva paršykit ,kaip pas mus manais sninga ,kiek valstybės skola 40 gal 60 mili jardu ltl.Kiek dėl terminalo priverstinai dujos pabrangs?

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top