Rytis Račkauskas: Sieksiu, jog mieste atsirastų reali savivalda

Bernardinai.lt

Architektas, visuomenininkas Rytis Račkauskas aiškia persvara nugalėjo rinkimuose Panevėžyje ir tapo pirmuoju šio miesto tiesiogiai išrinktu meru. Rinkimuose jį rėmė visuomeninis judėjimas KARTU ir nepartinis Seimo narys Povilas Urbšys. Tik aprimus rinkimų aistroms, kalbiname naująjį merą.

Pradėkime nuo tradicinio klausimo – kokie malonūs ir nemalonūs įspūdžiai liko iš rinkimų kampanijos?

Rinkimų kampanija iš tiesų buvo labai spalvinga. Jau finišo tiesiojoje iš oponentų stovyklų patyrėme ir bandymų kompromituoti, ir skleisti gandus. Labiausiai, sakyčiau, nustebino Vytauto Landsbergio kreipimasis į panevėžiečius Lietuvos valstybės atkūrimo 25-mečio proga ir kvietimas palaikyti mano oponento kandidatūrą rinkimuose, kuriame jį įvardina kaip „žmogų, kuris yra tikrųjų Sąjūdžio vertybių ir idealų nešėjas bei saugotojas, geba telkti ir vesti“. Tai nemaloniai nustebino ne tik mane, bet įskaudino ir daugelį mūsų komandos narių, kurie būtent ir buvo Sąjūdžio Panevėžio iniciatyvinės grupės nariai, tos pačios konservatorių partijos kūrėjai, statę ir gynę savo valstybę, kai to reikėjo, nestovintys nuošalyje ir dabar.

Tuo metu kreipimesi minimo žmogaus niekas nematė net arti Sąjūdžio. Atvirai pasakius, tokia nubrėžta takoskyra privertė mus suabejoti šio teksto autentiškumu. Belieka tikėtis, kad tai buvo viena iš konservatorių rinkimų štabo gudrybių. Rinkimai rinkimais, bet peržengti padorumo ribų tikrai nederėtų.

Manau, rinkimų įkarščiui praėjus, tokie incidentai nebesikartos ir kartu su kitais į tarybą išrinktais politikais galėsime konstruktyviai dirbti miesto labui.

Visi kiti įspūdžiai – kuo geriausi. Susitikimuose dalyvavę miesto žmonės buvo atviri mūsų vizijai, rodė iniciatyvą ir teikė savo siūlymus kaip miestą padaryti patogesnį ir patrauklesnį mums visiems. Jų aktyvumas bendraujant, palaikymas rinkimuose yra tvirtas užnugaris, siekiant įgyvendinti rinkimų programą.

Labai džiaugiuosi sutelktai rinkimuose dirbusia komanda. Sąrašo, komiteto, judėjimo KARTU nariai, rinkimų stebėtojai, savanoriai, padėję rinkti parašus, nešioję lankstinukus, dalyvavę susitikimuose ir kituose renginiuose – jie padarė didžiulį darbą, todėl visiems jiems esu nuoširdžiai dėkingas.

Pergalės euforiją labai greitai pakeis nauji sudėtingi iššūkiai. Ar jau aiškūs valdančiosios koalicijos Panevėžyje kontūrai? Ne mažiau svarbu ir tai, kas bus Savivaldybės administracijos direktorius. Gal galite įvardinti?

Kontūrai dar nėra ryškūs, bet ryškėja. Gerbdami miesto žmonių pasirinkimą, pradiniame etape kalbamės su visomis mandatus laimėjusiomis politinėmis jėgomis. Pagrindinis aspektas – vertybiniai principai, esminės mūsų programinės nuostatos, kurių įgyvendinimą paremtų būsimieji koalicijos partneriai.

Administracijos direktoriaus pozicija, be abejo, labai svarbi siekiant įgyvendinti tai, ką esame įsipareigoję miesto žmonėms. Čia yra esminis politinės atsakomybės rinkėjams momentas, nes ją prisiimdami, turime turėti instrumentą, įgalinantį realizuoti savo rinkiminius įsipareigojimus. O tai užtikrinti gali tik sklandžiai ir rezultatyviai dirbanti Savivaldybės administracija, vadovaujama sąžiningo ir kompetentingo vadovo, turinčio visišką politinį mūsų pasitikėjimą.

Apie galimas kandidatūras šiam postui užimti intensyviai diskutuojame, susitikinėjame su galimais kandidatais. Šiandien dar nenorėtume įvardinti konkrečių asmenų. Manau, po savaitės dviejų jau būsime apsisprendę, ką siūlysime ir į administracijos direktoriaus pareigas.

Kokia artimiausia judėjimo KARTU ateitis? Ar yra planų jo pagrindu formuoti naują politinę partiją?

Pilietinis judėjimas KARTU šį pavasarį minės dvejų metų sukaktį. Nuo pat įsikūrimo pradžios judėjimas deklaravo valdžios grąžinimo žmonėms svarbą. Judėjimas KARTU ir inicijavo Visuomeninio rinkimų komiteto „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“ sudarymą. Komiteto nariai, tarp kurių didelė dalis judėjimo žmonių, parengė rinkiminę programą, organizavo rinkimų eigą.

Be jokios abejonės, KARTU lieka svarbiu patarėju ir man, išrinktajam Panevėžio merui, ir išrinktiems tarybos nariams. Dar prieš rinkimų maratoną esame sutarę, kad nesvarbu, kiek žmonių pateks į miesto tarybą – dirbsime visi kaip komanda: ir judėjimo nariai, ir rinkimų komitete ar sąraše buvę žmonės.

Be to, vienas iš judėjimo užsibrėžtų tikslų yra žmonių pilietinio sąmoningumo ugdymas, aktyvumo skatinimas. Tikiu, kad dabar judėjimo veikla įgaus naują pagreitį, į aktyvių narių gretas įsijungs vis daugiau žmonių. Tokias tendencijas jautėme intensyvaus rinkimų maratono metu.

Planų, kad judėjimas taptų partija, nėra.

Kai buvote kandidatas, dažnai teko atsakinėti į klausimą apie didžiausias Panevėžio problemas. Tačiau tas pats klausimas jau merui įgauna naujus atspalvius. Kokius miesto politinius gaisrus būtina pirmiausia užgesinti ir ką derėtų daryti, jog nekiltų naujų?

Norėtųsi ne tik gaisrus gesinti, bet ir užtikrinti miestui naudingų projektų tęstinumą. Kaip vieną aktualijų įvardinčiau Autobusų stoties rekonstrukcijos projektą. Sprendimas skirti reikšmingą sumą, galinčią siekti net pusantro milijono litų miesto biudžeto lėšų šios stoties pirkimui iš savivaldybei priklausančios įmonės „Panevėžio autobusų parkas“, atrodo daugiau nei abejotinas. Tauragės patirtis rodo, kad analogišką projektą galima atlikti be jokių finansinių nuostolių. Nereikia išradinėti dviračio – užtenka pasidairyti į kitus miestus ir pasisemti patirties.

Išskirtinės svarbos uždavinys – administracijos darbo efektyvinimas. Ne vienas savivaldybėje esame susidūrę su nekompetencija, pastangomis ne spręsti problemą, o surasti priežasčių, kaip nuo sprendimo išsisukti. Nors tai nelengvas uždavinys, bet ši ydinga sistema turi būti išgyvendinta. Būtina užtikrinti kuo aukštesnę paslaugų kokybę – savivaldybė privalo tarnauti žmogui, kiekvienas turi jaustis gerbiamas ir girdimas.

Profesorius Antanas Kulakauskas labai taikliai dabartinę sistemą vadino ne savivalda, bet vietvalda. Meras negali pakeisti teisinės aplinkos, tačiau galbūt gali net ir dabartinėmis sąlygomis suteikti miestiečiams galimybę įsitraukti į svarbiausių klausimų sprendimą. Ką šioje srityje ketinate pasiūlyti?

Ne kartą sakiau, taip pat tai įrašyta ir mūsų programinėse nuostatose, jog mūsų tikslas – realios savivaldos sukūrimas. Todėl, remdamiesi teisės aktais, atsiklausę panevėžiečių ir gavę jų pritarimą, vykdysime savivaldybės decentralizaciją, įsteigdami adekvačias galias turinčias seniūnijas bei seniūnijų tarybas.

Planuojame padidinti seniūnaičių skaičių mieste taip, kad jų veikla būtų reali, o ne imitacinė ir dažnai savitikslė, kaip yra dabar. Labai svarbu šias pareigybes išvaduoti nuo partinės kontrolės, todėl aktyviai bendradarbiausime su miesto žmonėmis, o seniūnų pareigoms užimti organizuosime konkursus, kurių vienas pagrindinių kriterijų bus gyventojų nuomonė apie konkurse dalyvaujančius asmenis.

Tai ne tik suteiks galimybę miestiečiams tiesiogiai dalyvauti miesto valdyme – tai kurs stiprią, motyvuotą bendruomenę, jaučiančią atsakomybę dėl miesto ir jį kuriančią.

Klaipėdos meras Grubliauskas puoselėja labai gražią miesto Maldos pusryčių tradiciją. Tai galimybė politikams, verslininkams, kitiems atsakingiems žmonėms pabūti kelias valandas kartu ir apmąstyti pamatinius dalykus, kurie mus visus jungia. Ar galima tikėtis, kad tokia tradicija užgims ir Panevėžyje?

Tradicija iš tiesų sveikintina. Man, tikinčiam žmogui, ji tikrai graži ir prasminga. Inicijuosiu, kad Maldos pusryčių tradicija užgimtų ir Panevėžyje.

Ar galima tikėtis, kad Jūs su Bernardinai.lt skaitytojais, pavyzdžiui, kartą per mėnesį pasidalinsite, kaip Jums sekasi, miesto rūpesčiais ir džiaugsmais?

Vieni svarbiausių mano veiklos principų – atvirumas. Jei tik miesto žmonėms ar žiniasklaidos atstovams kils klausimų apie mano ar tarybos darbą – esu visada pasiruošęs kuo išsamiau į juos atsakyti. Bernardinai.lt – išskirtinai mano mėgstamas ir vertinamas interneto portalas, todėl džiaugsiuosi, galėdamas tęsti malonų mūsų bendravimą.

Kalbino Andrius Navickas

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
matyt

matyt,Landsbergio reklama partiečiui atvėrė akis ne vienam užrunkelintam panevėžiečiui..
linkime gerb.R.Račkauskui sėkmės!

Valdas

Panevėžiečiai turi šansą atsitiesti nuo partinių klanų diktatūros

Liepa

Naujai išrinktojo Panevėžio mero užsibrėžti tikslai iš esmės tokie patys kaip ir Lietuvos Sąrašo rinkiminės programos gairės.//Miestas turi priklausyti jame gyvenantiems žmonėms,o ne siaurų interesų grupuotėms.//Sėkmės būsimuose darbuose//

Demesio,seminaras

Tema:kaip atsikratyti i Daukanto a.atvykstančiais kauniečiais.Pranešejas:nežinomas poetas su skarute.

Raigrybas > 20:21 seminaristei

Gerbiamoji, Jūs nuostabiai teisi- tas poetas su skarele yra tikras Šv. Konstitucijos ir Gerb. mūsų visų Mylimos Prezidentės priešas. Privalome vieningai duoti atkirtį brandžios demokratijos ir TIKROSIOS tikrovės šmeižikui. Visi kaip vienas susitelkę atremsime vis dar pasitaikančias užsienio imperialistų samdinių ir visuomenės atplaišų atakas prieš Liaudies santvarką ir darbo žmonių Valstybę! Tautos rūstybės KIRVIS aštrus, o KLEVO KOTAS atitinka kirvį – šmeižikai ir valstybės priešai su skarelėmis neišvengs atsakomybės ir sulauks deramo atpildo. REIKALAUKIME UŽDRAUSTI RYŠĖTI SKARELES,REIKALAUKIME UŽDRAUSTI POEZIJĄ. BŪTI POETAIS YRA NUSIKALTIMAS PRIEŠ SANTVARKĄ.

Andrius

„Planuojame padidinti seniūnaičių skaičių mieste taip, kad jų veikla būtų reali, o ne imitacinė ir dažnai savitikslė, kaip yra dabar. Labai svarbu šias pareigybes išvaduoti nuo partinės kontrolės, todėl aktyviai bendradarbiausime su miesto žmonėmis, o seniūnų pareigoms užimti organizuosime konkursus, kurių vienas pagrindinių kriterijų bus gyventojų nuomonė apie konkurse dalyvaujančius asmenis”,gerai butu bent pas mus tai seniunu gali but tik savas-partietis,giminietis,draugelis,zodziu reikalingas zmogus is savo rato

Pastebėjimas

Siauras draugų ratas pas jį su savo problemomis lankysis ir įsivaizduos, kad veikia savivalda.

7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top