S. Muravjovas: V. Vasiliausko siūlymas apsunkintų kovą su korupcija

Seimui antradienį atmetus „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos inicijuotas Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siūlyta sušvelninti bausmes už korupciją, BNS paprašė šią iniciatyvą įvertinti „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovo Sergejaus Muravjovo. Jo pozicija vienareikšmė: reikia ne naikinti prekybos poveikiu sąvoką, o rasti papildomų įrankių už ją bausti.

„Šiuo metu yra kelios priemonės, kurios leidžia teisėsaugai skirti bent šiek tiek dėmesio prekybai poveikiu. Mano akimis, kaip tik turime kalbėti apie tai, jog įrankių tinkamai prižiūrėti ir bausti už prekybą poveikiu reikia daugiau. Yra atėjęs laikas peržiūrėti, keisti Lobistinės veiklos įstatymą“, – antradienį BNS sakė S.Muravjovas.

Be to, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas mano, kad dabar lobistinė veikla Lietuvoje suprantama netinkamai. „Lobistinės veiklos įstatymas šiuo metu neveikia, nes lobistinės veiklos apibrėžimas, taikomas Lietuvoje, yra per siauras. Reikia iš esmės peržiūrėti ir apsispręsti, ką laikome lobistais, ir skirti daugiau dėmesio žmonių, kurie gali daryti įvairią įtaką, stebėsenai“, – tvirtino S. Muravjovas.

Būtent todėl dabar oficialiai registruotų lobistų skaičius neatspindi tikrovės – iš viso jų registruota 30 ir tik tuzinas atsiskaito už savo veiklą. „Dažniausiai mes nežinome, kas daro įtaką sprendimams Lietuvoje, ir nežinome, ar ta įtaka yra teisėta“, – kalbėjo S.Muravjovas.

Pasak „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovo, bet kokia tinkamai neapibrėžta veikla sukuria piktnaudžiavimo riziką.

„Dažnai nežinome, su kuo susitinka mūsų politikai ar valstybės tarnautojai, ir tai sukuria grėsmes, kad kartais susitikę su kokių nors interesų grupių atstovais jie gali priimti sprendimą, kuris yra palankus tai įtakos grupei, o ne viešajam interesui“, – teigė S.Muravjovas.

Tiesos.lt primena, šiuo metu Baudžiamajame kodekse numatyta, jog tas, kas siekdamas savo visuomenine padėtimi, tarnyba, įgaliojimais ir t.t. paveikti atitinkamą instituciją, įstaigą ar valstybės tarnautoją, kad šie teisėtai ar neteisėtai veiktų ar neveiktų vykdydami įgaliojimus, tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti arba davė kyšį, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 4 metų.

Taip pat Baudžiamasis kodeksas numato, kad tas, kuris susitarė priimti kyšį, arba jo reikalavo arba provokavo, priėmė, pažadėjęs paveikti atitinkamą instituciją ar valstybės tarnautoją, kad šie teisėtai ar neteisėtai veiktų ar neveiktų vykdydami įgaliojimus, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Pagal V.Vasiliausko siūlymą, kuriam praėjusį ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė, sankcijos grėstų tik tam asmeniui, kuris veikdamas tokiomis sąlygomis davė kyšį arba jį priėmė, o sąvokos „tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti“ ir „tiesiogiai arba netiesiogiai pažadėjo ar susitarė priimti kyšį“ būtų išbrauktos.

Straipsniai dėl kyšininkavimo ar papirkimo nekeičiami, t. y. valstybės tarnautojai ar jiems prilyginti asmenys ir toliau būtų baudžiami už kyšio ėmimą, susitarimą jį imti, o valstybės tarnautojus papirkti siekę asmenys – už susitarimą, pažadą, siūlymą duoti kyšį.

Taip pat parlamentaras siūlo švelninti bausmes tarpininko kyšininkavimo atveju davus ar paėmus didelės vertės (daugiau kaip 250 MGL, t.y. maždaug 32 tūkst. litų) kyšį. Šiuo metu už tai baudžiama laisvės atėmimu iki septynerių metų, o V.Vasiliauskas tarp sankcijų siūlo įtraukti baudą, laisvės apribojimą, areštą.

Dar būtų braukiama nuostata, kad už šias veikas būtų baudžiamas juridinis asmuo.

Kaip pabrėžė S. Muravjovas, žinant, kad šiuo metu V. Vasiliausko atstovaujama partija „Tvarka ir teisingumas“ minima ikiteisminiame tyrime, susijusiame su prekyba poveikiu, tokie pasiūlymai vertintini kritiškai.

„Manau, kai politikas nusprendžia siūlyti tokius dalykus, jis turi daryti tai atskaitingai, pagrįstai ir aiškiai suvokdamas savo, kaip politiko, atsakomybę. Pono Vasiliausko siūlymas apsunkintų kovą su korupcija ir padarytų teisėsaugos darbą sudėtingesniu. Būtų lengviau veikti neskaidriai, ir realiai mes grįžtumėme atgal“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas.

Antradienio rytą minėtą projektą svarstęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas padarė pertrauką ir nutarė dėl V.Vasiliausko pataisų kreiptis į Vyriausybę, kad ši pateiktų savo išvadą.

Taip pat Seimas nutarė sudaryti Lietuvos Respublikos Seimo laikinąją tyrimo komisiją dėl sutikimo LR Seimo narį R. Ručį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę. Komisijos pirmininku paskirtas Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys. Komisija tyrimą turės atlikti iki 2015 m. kovo 18 d. Balsavimo rezultatų ieškoti ČIA.

Skelbiame ir Seimo narių, kurie savo parašu parėmė V. Vasiliausko iniciatyvą dėl Baudžiamojo kodekso 226 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-2592 įtraukimo į Seimo gruodžio 18 posėdžio darbotvarkę, sąrašą (projektui pritarė 26 socialdemokratų frakcijos nariai, 6 partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos nariai, 9 Darbo partijos frakcijos atstovai, 5 Lenkų frakcijos nariai, 1 Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovų, 5 konservatoriai, 7 mišrios grupės nariai).

Daugiau apie šias politinės korupcijos apraiškas Seime skaitykite kitoje Tiesos.lt publikacijoje:

„Mafija atrodo taip“, – P. Urbšys apie R. Pakso pastangas švelninti atsakomybę už korupciją

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Mukaburis

Matant kai kurių pasirašiusiųjų pavardes, sunku patikėti savo akimis. A. Patackas, R. Kupčinskas. Galų gale, pats iniciatorius V. Vasiliauskas. Kurie čia veikė sąmoningai, o kurie nieko blogo neįtardami, taip sakant, dėl kompanijos? Labiau susikompromituoti neįmanoma. Gal toks vienas iš „projekto” tikslų? Juo labiau, kad skubiai išmestas dienotvarkėn projektas neturi jokių šansų praeiti, o net ir praėjus, vienaip ar kitaip jo galiojimas būtų sustabdytas, kaip prieštaraujančio Lietuvos ratifikuotai Kovos su korupcija konvencijai.

korupcijos nėra

tik tovariščiai iš KGB ir GRU finansiškai apdovanoja jiems ištikimus politikus,
o nepaklusnius paprasčiausiai eliminuoja iš politikos.

Tadas

negi jie nemąsto, tik iš „draugystės” pasirašo?…

pensininke,

Kaledu proga jums GEDA GEDA GEDA

ruta

Taip reikia suprasti , kad Seimo narei stengesi del savo pasturgalio , vieni jau iki ausu korupciniame mesle , pas kitu tas /meslinimo/ procesas vyksta .Nes blaivaus proto subjektas , kuriam rupi Lietuva , visada stegsis butent naikinti korupcija , o ne sudaryti saligas korupcionieriams apsipilti savo meslina reputacija , kvepalais .
Susidaro ispudis , kad Lietuvoje , politines partijos , tai zuliku ir vagiu irstve .

Hmm

Kuria kūno vieta galvoja seimo nariai? Ar jie žiūri, po kuo pasirašo?

???

Būtų įdomu išgirti Paacko, Varkalos ar Stančikienės paaiškinimus, kodėl jie pasirašė po tokia iniciatyva.

aha

vadinasi kone visa Drąsos kelio partija tarnauja mafijos interesams?

vaje vaje

tai drąsos partija veržėsi į seimą,kad prasigyventų iš otkatų, pasirašinėjant ant Uspaskio – Pakso projektų?
Kokia gėda!

Negi turim penktąją koloną pačiam seime?

išvada

šį seimą reikia kuo greičiau paleisti, kol jie gautinai mūsų nenuvedė paskui Armeniją į muitų sąjungą.

gerai, kad parodėt parašus

žinosim kas seime ima otkatus.

NAcionalinio saugumo komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas. Tai bent,
Kuodytė vienintelė iš liberalų sąjūdžio.
Socdemų kažkodėl daugiausia. Vadinasi, kažkas užmokės ir bus priimta Stambulo konvencija? Tai pavojinga. Šis seimas kelia pavojų valstybei.
Reikia kažką daryti.
Ką reiškia netiesiogiai? Sunkiau būtų teismui įrodyti?

Stancikas teisininkas, dedasi patriotu, o žmona ką daro? O ir a la „patriotas” Patackas, fui, kaip yla išlindo iš maišo.

sss

Prieš kritikuodami giliau pamąstykite, pagalvokite kokios tai pataisos ir kodėl jos yra reikalingos. Paksininkai diskreditavo pačią idėją, gerą idėją, kuri gintų ir apsaugotų žmogaus privatų gyvenimą, žmogaus teises nuo pareigūnų, kurie už pinigus vykdo politikų ir verslo užsakymus. Prieš kritikuodamai pabandykite į šią problemą pažiūrėti ne iš kovos prieš korupciją pusės, o iš žmogaus teisių apsaugos pusės. Pamatysite, kad vaizdelis kitoks. Ir dar. Demokratinėse šalyse žmogų galima persekioti, patraukti baudžiamojon atsakomybėn tik už konkrečius nusikalstamus veiksmus, veiksmus, o ne mintis, žodžius, svajones ar blevyzgas. Jeigu baudžiamojo kodekso straipsniai bus neaiškūs, neapibrėžti ir dviprasmiški, tai korupcininkai pareigūnai galės užtampyti jus negyvai ir jie bus ir liks teisūs, nes jums gyvenimą gadins remdamiesi baudžiamuoju kodeksu.

Mukaburis >sss

Ačiū už paaiškinimą. Tikriausiai kai kurie iš pasirašiusiųjų taip ir manė, kad projektu siekiama apginti žmogaus teises, pašalinant iš BK neapibrėžtumus (grąžinant iki 2011 m. buvusias BK formuluotes). Visgi šio projekto aiškinamajame rašte išdėstyta jo motyvacija yra neįtikinanti, tokio įstatymo Seimas nepriims. Todėl net iš gerų paskatų jį pasirašę Seimo nariai tiesiog suteikė progą niekšeliams rašinėti apie otkatus ir ylas, išlindusias iš maišo.

Marija to sss

Kodėl Vasiliauskas neišėjo ir nepaaiškino, ko siekia savo pataisomis? Jeigu tyli, gal neturi argumentų?
Gaila, kad tyli Puteikis ir kiti, kurie pasirašė.
Pagarba Tiesos.lt, kad paskelbė visą sarąšą ir nieko nedangsto.

Mukaburiui

„Tas Muravjovas kovoja tiek kiek pagal piaro planus nuleidžia Ponia iš muravjovkos rūmų. Kam lieti prakaitus komentuojant aiškų rūmų projektą?” – teigia mums Juozapas… Aiškus rūmų (Ponios) projektas? Ir tai sako kovotojas už tiesą? Ar tyčia klaidinat visokias namų šeimininkes, ar kalbat iš politinio neišprusimo? Tingit pasigooglinti? Transpierance internacional – tarptautinė organizacija ir yra kiekvienoj šaly. Pasižiūrėkit į jų indeksus. Baltarusijoj su korupcija kovojama 17, procentų, Australijoj 95, Airijoj jos bevek nėra, Lietuvoj prie prezidentės ši kova pakilo iki 66 procentų. Taigi, ką Ponia įsipareigojo, tą ir daro. Nepatinka, ane? Mafijos bankininkai išnešė kudašių, bet matyt turi kompromato ir galimai dar vis šantažuoja kai kuriuos politikus. O Uspaskis irgi gyrėsi Oželytei, kad „apie visus” turi susirinkęs kompromatą. Tai jei kažkas… Skaityti daugiau »

>sss

ar kalbat apie tuos „užtampytus”, kurie bandė slėptis EP? ir negavo neliečiamybės, nors ir kaip bandė įrodyti, kad Lietuva nėra teisinė valstybė.

keista

beveik visi parašai tų, kurie pasisako prieš Prezidentę.
Tik kodėl nesimato tų šešių konservatorių?

Gerb. Muravjovai

kada pagaliau bus ir pas mus, kaip Australijoj išskaidrinta absoliučiai viskas – biudžetas jo panaudojimas, ES pinigų panaudojimas, investitoriai, info sąvininkai, įstatymų lobistai ir jų siūlytojai, visokių neapmokestintų fondų rėmėjai ir t.t. Laukiam.

Nina

Gal kas galite duoti tikslių skaičių, kaip pasisekė Prezidentei pažaboti korupciją?

19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top