Saugumas pasiekė savo: Gailiaus atleidimo byla užstrigo

Alfa.lt | BNS

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjų kolegija sustabdė bylos dėl buvusio Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) direktoriaus Vitalijaus Gailiaus atleidimo teisėtumo nagrinėjimą, iki Konstitucinis Teismas išaiškins nutarimą dėl teisėjų teisės susipažinti su slapta informacija.

LVAT teisėjų kolegija pirmadienį vykusiame teismo posėdyje buvo pasiūliusi Valstybės saugumo departamentui (VSD) ir Krašto apsaugos ministerijai pateikti tyrimui reikalingą įslaptintą medžiagą. Minėtus dokumentus teismas taip pat buvo pasiūlęs išslaptinti.

Gailius: VSD vadovas Vaišnoras siekia išvengti atsakomybės „Snoro“ istorijoje

FNTT vadovų atsikratymo istorijoje ryškėja VSD ranka

Seimo narys Gailius prokurorams apskundė VSD direktoriaus pavaduotoją Vaišnorą

Kaip praneša LVAT, teismo posėdžio metu VSD pateikė dalį dokumentų, kurią pagal teismo siūlymą išslaptino, tačiau likusius pateikti VSD ir KAM atsisakė, motyvuodami tuo, kad teisę susipažinti su įslaptintais dokumentais turi tik tie administracinę bylą nagrinėjantys teisėjai, kuriems išduoti leidimai dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija.

Teismas pranešime pažymi, kad vadovaujantis galiojančiais įstatymais asmenims leidimai dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija išduodami tik gavus VSD, kuris yra šios nagrinėjamos bylos proceso šalis, išvadą.

LVAT teisėjų kolegija atkreipė dėmesį, jog nagrinėjamoje byloje kilo klausimas, ar gali būti tokia teisinė situacija, jog bylą nagrinėdamas teismas negalėtų susipažinti su byloje esančia valstybės paslaptį sudarančia informacija, ar teisėjai pagal savo užimamas pareigas turi teisę, remiantis Konstitucija, susipažinti su įslaptintais dokumentais ir juose esančia įslaptinta informacija.

LVAT jau anksčiau yra kreipęsis į KT dėl tokios kolizijos išaiškinimo. Konstitucinis Teismas 2007 metų gegužės 15 dienos nutarimu yra paskelbęs, kad bylą nagrinėjančio teisėjo teisė susipažinti su valstybės paslaptimi grindžiama Konstitucija, o jo teisę susipažinti su bylos nagrinėjimui reikalingomis žiniomis, sudarančiomis valstybės paslaptį, nulemia ne teisėjo pareigų įrašymas į tam tikrų pareigų sąrašą, bet teismo, kaip valstybės institucijos, funkcija vykdyti teisingumą.

Pirmadienio nutartimi teisėjų kolegija nutarė sustabdyti administracinės bylos nagrinėjimą iki Konstitucinis Teismas išnagrinės ankstesnį LVAT prašymą. „Tikimasi, kad Konstitucinio Teismo išaiškinimas padės atsakyti, ar atsakovas VSD ir trečiasis suinteresuotas asmuo Krašto apsaugos ministerija (Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas) tinkamai aiškina ir vykdo Konstitucijos nuostatas, ar pagrįstai atsisako pateikti teismui – administracinę bylą nagrinėjančios teisėjų kolegijos teisėjams – įslaptintus įrodymus, kai to reikia teisingumui nagrinėjamoje byloje įvykdyti“, – rašoma LVAT pranešime.

LVAT nagrinėja V.Gailiaus atleidimo iš FNTT direktoriaus pareigų bylą. Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusių metų gruodžio pradžioje paskelbė, kad V.Gailius iš FNTT vadovo pareigų atleistas neteisėtai. Į Seimą pernai spalį išrinktam V. Gailiui teismas taip pat priteisė 25 tūkst. litų kompensaciją neturtinei žalai atlyginti, 42 tūkst. litų išeitinę kompensaciją ir 67 tūkst. litų už priverstinę pravaikštą, tačiau nusprendė, kad jis neturi būti grąžintas į pareigas. Vidaus reikalų ministerija šį sprendimą apskundė LVAT.

V.Gailius iš pareigų buvo atleistas 2012 metų vasarį kartu su pavaduotoju Vytautu Giržadu. Juos atleido tuometinis vidaus reikalų ministras liberalcentristas Raimundas Palaitis, šį žingsnį motyvavęs Valstybės saugumo departamento medžiaga. Anksčiau šie pareigūnai tikrinti poligrafu dėl informacijos apie banką „Snoras“ atskleidimo.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top