Saulius Arlauskas. Mūsų Konstitucija ir lyčiai neutrali partnerystė

DELFI.lt

Seime sparčiai artėja klausimo dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimo svarstymo valanda. Jau dabar akivaizdu, kad visuomenėje ir Seime politinio klimato kaitra dėl vienos lyties asmenų šeimos santykių įteisinimo kyla į neregėtas aukštumas.

Lietuvos Vyskupų Konferencija paragino valdančiuosius nekeisti „šeimos ar santuokos sampratos“, gerbti „prigimtinį lyčių papildomumą“, išsaugoti „natūralų šeimos pobūdį“, kuris sudaro „konstitucinį visuomenės ir valstybės pagrindą“.

Jau turime ir šios politinės įtampos aukų. Pranciškonas brolis Paulius Vaineikis, socialiniuose tinkluose LGBT bendruomenės asmenis pavadinęs „iškrypėliais“, buvo atleistas iš Kretingos Pranciškonų gimnazijos kapeliono pareigų.

Suprantama, kad ir kokias aistras visuomenėje bekurstytų delikati lyčiai neutralios partnerystės idėja, Seimo nariams būtina galvoti, kaip padaryti, kad šios partnerystės ar kitos aktualijos – Stambulo konvencijos ratifikavimo temų svarstymas Seime, neišklystų iš Lietuvos Konstitucijoje įtvirtinto demokratinio problemų sprendimo kelio.

aigi, nekurstydami piktų kalbų, pabandykime savęs ir kitų paklausti, kodėl taip svarbu vienos lyties asmenims kurti šeimą? O taip pat kokiu pagrindu vienos lyties asmenys, gyvenantys bendrą gyvenimą, gali ar galėtų turėti teisę reikalauti, kad valstybė pripažintų tokį gyvenimą šeima? Labai trumpą ir aiškų atsakymą pateikia patys vienos lyties partneriai. Aurelija Paunksnė Ignotė, gyvenanti su savo partnere Dovile, paaiškina: „…žmogus turi teisę tuoktis su tuo, ką jis myli, nepaisant to, kokios jis spalvos, religijos ar lyties“ (žr. ČIA).

Lemtingas argumentas, kaip matome, yra meilė. Meilė būtent tos pačios lyties partneriui kaip ir tu. Myli, vadinasi turi teisę būti ir gyventi su tuo, ką myli.

Ar meilės fenomenas tikrai yra svarus argumentas, kad meilės jausmą tarp tos pačios lyties asmenų galima būtų paskelbti vienos lyties asmenų santuokos konstitucinio įteisinimo pagrindu? Amerikos Aukščiausiasis Teismas sprendžia, kad taip. Byloje Obergefell Et Al. v. Hodges Teismas pažymėjo, kad vienos lyties asmenų sprendimas tuoktis yra „jų intymus pasirinkimas, kuris apibūdina personalinį identitetą ir įsitikinimus (beliefs)“ (žr. ČIA).

Tie, kuriuos užvaldė meilės magija kitam asmeniui, gerai žino, kad kai myli, tai ne tavo protas valdo tave, o gilus mylimojo ilgesys ir jo atsako troškimas, ir kad tavo meilės intymus jausmas kitam žmogui yra nepavaldus jokiam pašalinių asmenų (artimųjų, draugų) atkalbinėjimui ar valstybės leidimams-draudimams. Ir vis dėlto, kodėl žmogaus egzistencijoje yra tiek svarbu mylėti Kitą žmogų ir būti su juo nedalomoje vienoje šeimoje? Ar nėra įmanomas gyvenimas be meilės ir be neišskiriamo gyvenimo partnerio? Juk galima nugyventi ir vienišiaus gyvenimą…

Filosofai kalba, kad žmogui tikrai yra beveik nepakeliama našta visą gyvenimą išlikti vienam. Ir visai kas kita, kai savo vienatve dalijiesi su Kitu, taip pat nuo vienatvės bėgančiu žmogumi. Absoliuti dauguma žmonių pasakys, kad taip kalbantys filosofai yra visiškai teisūs. Žmogaus gyvenimo filosofija ir yra atrasti savo Kitą ir su juo neišskiriamai kartu žengti į nenuspėjamą ateitį.

Bet ar čia gali būti svarbu, kad tas Kitas, kurį be galo myli, yra kitos lyties nei tu, arba tos pačios lyties, kaip ir tu? Ką gi apie tai pasakytų filosofai ar gyvenimo filosofija?

Straipsnio tęsinį skaitykite DELFI.lt portale ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
myliu Lenino lavoną

tai tegu teismas įteisina mano meilę Lenino lavonui ir paskiria pusę jo turtų:
t.y. pusę rusijos turtų man,
VOT !!!

ah1

gydyti padidėjusią hipofizę – šalinti priežastis o ne pasekmes – va koks nemokamas „receptas”

Kis

a5tsiminiau,kaip tuosV+V vadina+gejais.Vakar ziuriu Rutos tokis nuvazineta laida apie tuos vadinus gejus.Simonko apkaltino tauta,kad mes esame kenkejai,nes neleidziame jiems uzsiauginti po berniuka del senaties,o baisiausia kad jiems trukdome didinti zmoniu populiacija Lietuvoje?Ilgai neuzmigau,nes neradau pro katra vieta jie pradeda zmogaus atsiradyma ir kaip jis atsiranda?Atsakymas man nulinis,izskaiciau ,kaip eilini mela,patiko moteriska butybe,kuriai vaikai nerupi,ir nera reikalingi.Nustebau,kad tu norinciu,ko niekada negales buti,Lietuvoje 8%.Is kur tie skaiciai,kas juos surase?Nes pries minute,skelbta kad jie sedi ir dreba ,tiesa nepasake nuo ko dreba?Klausai tokiu isvedziojimu ir stebies kiek tie zmones meluoja,kas tai ferikt?

tiek

manau,reikalas kur kas primityvesnis: anglai senai įvardino pedofiliją „nacionalinio sporto” šaka išrinktiesiems. Jokia išimtis ir Lietuvoje . Kaip parodė Garliavos pogromas , didžiausias suinteresuotumas įteisinti lytinius iškrypėlius eina nuo aukščiausią galią turinčiųjų. Todėl net valstybinės vėliavos ,himno išniekinimas Garliavoje buvo visiškai „teisėtas” veiksmas ,siekiant „aniems” suprantamo tikslo.Vnž. – Lietuvoje nei pedofilų ,anei pedofilijos net ir būt negali,o iškrypėlių pretenzijos į santuokos statusą – tos pačios šakelės žiedeliai. Ta kryptim „daug ir nuoširdžiai dirbama” ,finansavimo ,”viešinimo” tikrai netrūksta (dar to betrūko:).Išvada: o vis tiek juos būtina ryžtingai , vienareikšmiškai stabdyt.Ir pastoviai ,visuotinai kalt prie „gėdos stulpo”.Anksčiau už paleistuvavimą buvo tradicija tiesiog išvoliot dervoj ,o po to – pūkuose . Ir tokį „padarą” paleist ,kad visi matytų.

Ačiū

labai kruopščiai išanalizuota. Reiktų perskaityti visiems Seimo nariams. Pasiųsti jų elektroninius paštus, feisbukus. Gal bent kai kurie perskaitys. turiu vilties – yra vienas kitas bus pajėgus suprasti, kas čia parašyta, pasinaudos

Raigerdas

Lietuviams ateina visiškas kapec. Matomai lietuviški universitetai su visa akademine visuomene yra visiškai neįgalūs sutvarkyti Švietimo sistemą. Nuo senų senovės buvo žinoma, kad teorija be praktikos yra tik teorija. Jeigu Lietuvos tai nupušusiai ir degraduojančiai visuomenei nėra tai suprantama, tai grįžkite prie Lenino frazės: TEORIJA BE PRAKTIKOS YRA LYGI NULIUI. Ir štai, koks nors su pavažiavusiais stogais sako: NE, TAI NĖRA LYGI NULIUI, BET YRA LYGI PENKETUI. Kitas su kitaip pavažiavusiais stogais, pradeda tvirtinti: VISIŠKAI NE PENKIEMS, BET YRA LYGI DEŠIMČIAI. Trečias, su dar kitaip pavažiavusiais stogais, pradeda tvirtinti: KĄ JŪS ČIA ŠNEKATE NESĄMONES, AŠ ŽINAU GERIAU UŽ JUS VISUS, KAD TEORIJA BE PRAKTIKOS YRA LYGI BEGALYBEI. Ir koks nors, jau baigiantis sukvailėti lietuvis, klausia:”O KAIP YRA IŠ TIKRUJŲ, TAI… Skaityti daugiau »

tiek>raigerdas

filosofija nėra pati stipriausia paties savybė ,švelniai sakant :).

Jonas

Išrinkti seimo nariai, prisiekdami ir dėdami ant konstitucijos ranką, taria žodžius: „te padeda man Dievas”.Tai reiškia, kad jie pritaria krikščioniškoms moralės vertybėms ir tiki Dievu ir Dievo žodžiu(Biblija). Krikščioniui Biblija yra aukščiausia KONSTITUCIJA, kokia tik gali būti Žemėje.Šia KONSTITUCIJA ir morale jie turi ir vadovautis gyvenime, ir neiškraipyti konstitucijos įstatymų dėl šeimos, pripažinti, kad santuoka galima tik tarp vyro ir moters. O jei jų nuomonė kita, lai nemini dievo vardo be reikalo.Kadangi tik šeši seimo nariai prisiekdami neprašė Dievo pagalbos, tai tik jie gali balsuoti pagal kitokį šeimos supratimą.

jonas

gyventi su kitu tos pačios lyties asmeniu gali bet tuoktis ne nes tai nebus šeima

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top