Seimas atmetė prezidentės siūlymą sumažinti rusiškos produkcijos kiekį Lietuvoje

15min.lt

Seimui antradienį pristatytos prezidentės Dalios Grybauskaitės teikiamos pataisos, kuriomis siūloma mažinti rusiškos televizijos produkcijos transliavimą. Parlamentarams pataisos neįtiko, jos grąžinamos prezidentūrai tobulinti. Po pateikimo pataisoms buvo nepritarta. Iš 95 salėje buvusių Seimo narių „už“ balsavo 33, „prieš“ – 13, susilaikė 49 Seimo nariai.

Iškart po to vyko balsavimas, ką toliau daryti su prezidentūros pataisomis. Parlamentarai nusprendė jas grąžinti prezidentūrai tobulinti.

Tikslas – uždrausti karo propagandą

Pataisas Seimui pristatė prezidentės vyriausioji patarėja Rūta Kačkutė. Jos teigimu, pataisų paskatino imtis pasikeitusi geopolitinė situacija ir praktikoje išaiškėję Visuomenės informavimo įstatymo trūkumai. Ji pabrėžė, kad priešiška propaganda ir dezinformacija kelia grėsmę Lietuvos saugumui.

Visuomenės informavimo įstatymo pataisomis prezidentė siūlo įtvirtinti, kad ne mažiau kaip 90 proc. Lietuvoje retransliuojamų televizijos programų turėtų būti oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis, išskyrus specializuotus (teminius) paketus. Prezidentūros teigimu, šiuo metu iki 30 proc. visų retransliuojamų programų Lietuvoje sudaro rusiška produkcija, praneša BNS.

Projektu siūloma numatyti, kad už karo propagavimą ir kurstymą, raginimus kėsintis į Lietuvos suverenitetą ir nepriklausomybę Lietuvos radijo ir televizijos komisija galėtų ne tik svarstyti transliavimo ar retransliavimo licencijos sustabdymo ar nutraukimo klausimą, bet ir skirti pinigines baudas.

Už raginimą prievarta keisti Lietuvos konstitucinę santvarką, skatinimą kėsintis į jos nepriklausomybę, karo kurstymą galėtų būti skiriama piniginė bauda iki 100 tūkst. litų, bet ne didesnė kaip 5 proc. transliuotojo ar retransliuotojo metinių pajamų praėjusiais metais.

Taip pat būtų numatytos baudos už pornografijos, seksualinių paslaugų, lytinių iškrypimų, taip pat ir žalingų įpročių, narkotinių ar psichotropinių medžiagų reklamavimą ar propagavimą. Už tai grėstų iki 50 tūkst. litų bauda.

Netinkamos priemonės?

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė išreiškė nepritarimą tokioms pataisoms. Pasak jos, kanalų ribojimas atima iš žmonių teisę į informaciją.

„Kodėl yra manoma, kad Lietuvos piliečiai yra asilai, neturintys kritinio mąstymo? Ar nemanote, kad tokiomis pataisomis bus apribotos žmonių teisės į laisvą informacijos sklaidą?“ – klausė ji. Seimo narė tikino, kad televizijas žiūri pensininkai, kurių didelė dalis nemoka anglų kalbos, taigi pataisomis šie žmonės bus atkirsti nuo informacijos.

Pataisoms nepritarė ir socialdemokratas Mindaugas Bastys: „Prievartinis kelias neišspręs visų problemų. Ar nereikėtų stiprinti Lietuvos radijo ir televizijos įtakos mūsų valstybės gyvenime, kad visuomenė būtų tinkamai informuojama, tinkamai šviečiama?“

Liberalas Remigijus Šimašius sakė, kad kanalų draudimas gali sukelti priešingą efektą. Jeigu kabelinės televizijos privalės sumažinti ne Europos Sąjungos kanalų skaičių, tai nereiškia, kad propagandiniai kanalai iš eterio dings.

„Jeigu kabelinė televizija siūlo 20 proc., ar nebus taip, kad ji išmes vieną ukrainietišką kanalą, „Dožd“, o visi propagandiniai kanalai liks?“ – klausė jis.

Už pataisas, be prezidentės patarėjos, pasisakė Andrius Kubilius ir Valentinas Stundys. Pastarasis tikino, kad prezidentės pataisos nenumato nieko naujo – tai yra tik Visuomenės informavimo įstatymo stiprinimas.

„Atrodo, lyg neturėtume įstatymo, kuriame aiškiai surašytos normos: nuo neskelbtinos informacijos iki pagrindinių visuomenės informavimo principų. Todėl įtarinėjimai, kad pataisos sustiprins cenzūrą, kelia nuostabą. Prezidentė siūlo tikslinti tai, kas jau yra įstatyme. Pataisos turi du svarbius aspektus. Pirmas yra orientacija į medijų atsakomybę. Antras – LRTK galių sustiprinimas, kad normos, kurios jau yra ir dabar, efektyviai veiktų. Pataisas reikia vertinti, įvertinus ir geopolitinį kontekstą“, – sakė jis.

Retransliuotojai nesibaimina

„TEO LT“ atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis 15min.lt sakė, kad jų retransliuojamų kanalų skaičius neviršija 10 proc., todėl pataisos, net jei ir būtų priimtos, bendrovei beveik neturėtų įtakos.

„Mes turime dvi televizijos paslaugas arba dvi technologines platformas – skaitmeninę ir antžeminę. Tai vienoje platformoje turime tris kanalus, kurių kilmės šalis nėra Europos Sąjunga. Pagal licencijas retransliuojame 30 kanalų. Ne Europos Sąjungos kanalai sudaro 10 proc. turinio, tai mums tarsi nieko daryti nereikėtų.

Kitoje platformoje, kur signalas jau yra siunčiamas kabeliu, turime 6 kanalus ne ES kalbomis. Baziniame kanalų pakete yra 55 kanalai. Bet vienas iš tų šešių kanalų yra muzikinis. Jeigu jis bus pripažintas neturintis kalbos, tai taip pat į 10 procentų tilptume“, – sakė TEO atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis.

Tuo metu „Viasat“ viešųjų ryšių atstovas Gediminas Galkauskas neįvardijo, kokią dalį jų retransliuojamų kanalų sudaro trečiųjų šalių kanalai.

„Remiantis šių metų TNS TV auditorijos tyrimo duomenimis, „Viasat“ klientai Rusijos televizijų programas žiūri 6 kartus mažiau nei kabelinių televizijų operatorių. „Viasat“ turi daug kokybiško, vakarietiško turinio, todėl mūsų šios pataisos negąsdina“, – sakė jis. Kol nebus priimtas įstatymas, „Viasat“ išsamiau jo nekomentuos, tačiau 15min.lt patikino, kad visada laikosi įstatymų.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
21 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Ne drausti reikia,o

pakeisti Lietuvos visuomeninio transliuotojo turinį.Rengti daugiau pokalbių laidų ne tik su valdžiai patinkančiais asmenimis,bet ir su žmonėmis iš tautos.Buvo laikai,kai sukinėjome stiebą,kad matyti Lenkiją ir jos Sopoto festivalį,dabar teks sukioti stiebą,kad matyti Rusijos aukštąją kultūrą.

Diedukas

Išdrįsot atmest? Laikykitės dabar…

Vytautas Ju.

Duokite žmonėms alternatyvą, nereikės drausti.
O šiaip, ar kas nors galėtų suabejoti Lietuvos TV kanalų skleidžiama informacija? Ypač LRT. Visa Lietuva, iki paskutinės bobutės, tikėjo tuo, kas buvo pasakojama apie V. Pocūno žūti. Ar kas nors suabejojo nors viena rūta, informuojančia apie Garliavos įvykius. Jei ne Lietuvos žiniasklaida, tai apie tikrą teroristę E. Kusaitę niekas nežinotų. Apie FNTT ar „Snorą“ net kalbėti neverta. Tai kodėl kas nors turėtų abejoti tuo, kas rašoma, kalbama ir rodoma apie Ukrainą per lietuviškus transliuotojus?

Diedukui

Tik nereikia mūsų gąsdinti 🙂

ruta

Susidaro ispudis , kad prezedenturoje sutupe sovietines sistemos liekanos , kur buvo ir yra , labai poluliaru viska uzdrausti , ipatingai info ,net pradeta gaminti radijas be trumpu bangu , kad pilieciai neturetu galimybes klausytis ‘radijo svobodi ‘ ir kitu info saltiniu .
Ar ne laikas pasalinti is LRT visokius siaurus ir kitus angazuotus subjektus , kad Lietuvos pilieciai gautu tikra info , o ne dezinformacija ir propaganda .
Nezinau kokio lygio reikia buti , kad manyti , jog draudimai sprendzia problemas .
Ar valstybeje , kur valdzia is tikro rupinasi savo pilieciu gerove ir pilieciai tai savo gyvenimu pajunta, reikia kokiu tai ipatingu istatymu , taisykliu , propagandos, dezinformacijos , izulaus melo ?

Va taip

ir parduodama Lietuva, o profesionaliausia pardavėja Grybauskaitė.

draudimai

reiškia bejėgišką išrinktųjų kvailumą. Kaltų nėra. Tokiais atvejais niekas į save nerodo. Teks palaukti. Rinkėjų nuovoka palengva keičiasi. Viskas keičiasi. Į gerą pusę, neabejokit.

Dabar per LRT

A.Skamarakaitės laidoje buvo labai įdomus ir verčiantis susimąstyti vieno klausytojo komentaras.Kodėl kapitalizmo šalyse,kol buvo socialistinė sistema pašonėje,taip liūdnai nekito socialinė atskirtis.Sugriuvus sovietams, visame pasaulyje ji pradėjo keistis į blogąją pusę.Aišku,tas komentatorius buvo ignoruotas ir aplamai linksmai kikenama iš žmonių pasiūlymų.Pasaulis dar moraliai per silpnas be grėsmės iš šalies elgtis moraliai?

nuomone

teisingas seimo sprendimas,o agrybauskaites tokie virazai man asmeniskai itartini

LRT gyvena

socializmo sąlygomis.Ir tikrai,gal pasaulis ateis prie tokios sistemos,kai valstybėse veiks ir socialistinis sektorius ,ir kapitalistinis.Norintys iššūkių rinksis kapitalizmą,o ramaus gyvenimo socializmą.Tokių bus didžioji dauguma.Tuo pačiu taip bus išsaugota pasirinkimo laisvė ir priešnuodis Putino idėjai nešti išgelbėjimą pasauliui.Politinė homeopatija.

jau

išmečiau teliką visai.Tos reklamos,anonsai ir pigus turinys skatinantis smurtą vulgarumą labiausiai veikia neigiamai žmonių,ypač vaikų smegenis aopkrauna jas niekalais ir bjaurastim.Laidose nerviškai įsitempusių laidų vedėjų veidai dažnai be pagarbos kitą nuomonę sakančių nei vedančiosios,sutinkama ne su susidomėjimu, bet pašaipa privedė prie to,kad to informacijos šaltinio atsisakyta ir be jo labai puikiai gyvenasi ir šviesiau.Kodėl,tai,dėl ko televizijos atsisakė ne vienas pažįstamų ir auginantys vaikus,nekelia klausimų tiems,kurie gyvena”rusai puola”dvasių draugijoje.Ar ne čia pavojus žmonėms kyla?

Diedukas > jau

Šventa teisybė. Man televizorius jau metai dirba monitorium filmų peržiūrai…

Taigi

„Jūs pardavėte savo laisvę už patogumus, kuriuos suteikia disciplina ir pranašumas. Jūs nusprendėte atsisakyti savo įsitikinimų ir priimti grupės valią ir didelį melą“.
Šiaip įdomi istorija aprašyta
http://koment.lt/node/989

>Taigi

Tu snarglį nuo nosies nusivalyk, Latvių gatvė nesumokės!

gaila

kad suruskėjote. Gėda.

Juozapas

Nujaučiu skaitytojų tarpe esant tam tikro pasimetimo, todėl pakomentuosiu: Šiame reikale nepalaikau nei vienos pusės, bet… labai pritariu pačiai idėjai- priešo propagandą reikia gesinti. Kodėl nepalaikai Ponios? Todėl, kad visiškai netikiu Ponios nuoširdumu. Esu įsitikinęs, kad tai eilinis Rezidentės vykdomo plano fragmentėlis. Tąsa. Putleriui nepakanka ukrainiečius apšaukti fašistais. To negana norint išsilaikyti valdžioje. Reikalinga totali ruskijos zombiu mobilizacija. O totaliai mobilizuoti vatnikus geriausia kai… Rassieją puola priešai iš visų pusių. todėl Lietuvos aukščiausią krėslą apžergusi Reazidentė labai tinka šiai misijai. NATO, ES narės vadovė kėviena proga klykia -„rūūūsaipuooola”. Šis klykimas yra kruopšiai ir itin plačiai transliuojamas ruskijos vatnikams, kurie rauginto agurko žievės vingiuose padaro „logišką” išvadą – jeigu nykštukinė Litva taip agresyviai šakojasi prieš mus, tai ko laukti iš jankių… Skaityti daugiau »

Taigi

Matosi, kad Juozapas yra diktatūrinio režimo zombis, sovietinis stribas, tokie ir prie sovietų, ir prie fašistų, ir bet kurioje diktatūroje yra diktatūrinio režimo pagrindas ir ramstis.
Lietuvos respublikos Konstitucija yra demokratinės valstybės Konstitucija, bet tokie juozapai Konstitucijos neskaito, jie gyvena pagal valdžios, režimo konstituciją.

Juozapas

Mėgstu paskaityti „taigiso” pamokymus, ypač kai jis moko mus demokratijos. Gal demono_kratijos? Taip- aš neskaitau konstitucijos. Režimo valdymo sąlygomis tai tik bevertis popierėlis. Tačiau yra Įstatymas kurio negali įtakoti nei mūsų kraštą valdanti chunta, nei degeneratas Putleris. To Įstatymo negali įtakoti ir Bilderbergo asai. D-vo Įstatymas. Amžinas ir nereikalaujantis patobulimų. O D-vo Įstatymas nurodo -blogiui reikia priešintis. Ir nereikia pliaukšti bukapročių tamsuolių viduramžiuose iš neišmanymo paskleistos erezijos apie bevalį kito skruosto atuskimą dar vienam niekšo antausiui. Kolega Letas kažkada parašė trumpą, tačiau fantastiškai puikų komentarą, kuriame pateikė tikrąją minėto aspekto reikšmę. todėl, Jėzui prisakius visada priešintis Blogiui, laikau šventa pareiga tai daryti. Melo naikinimas yra Gėris. Ruskijos orda yra Melo, t.y. šėtono imperija. Naikinti ruskijos galias -reiškia auginti ir stiprinti… Skaityti daugiau »

Taigi

Kai nesupranti, tai ir mistika. Taip ir su demokratija, jeigu neturi supratimo, kas tai yra, tai ir mistika.
Dievas sukūrė žmogų pagal savo paveikslą, todėl žmogus yra laisvas, jis laisvas rinktis, Dievas nesikiša. Kiekvienas žmogus sprendžia pats, ką jam pasirinkti, ir jokie juozapai su konservuotais grybais nenurodinėja. Ir ne jiems spręsti ką laisvam žmogui pasirinkti.
Ir dar manu, kad Juozapas paskendęs mele ir nori, kad kiti mele, kurį jis laiko tiesa, gyventų. Tai yra jam patinka prievarta- uždrausti, priversti žmones priimti jo melą.

Juozapas melagėliui taigisui

Meluoji pigiai ir durnai. D-vas sukūrė žmogų ir davė jam laisvę rinktis Įstatymo rėmuose. Kol žmogus gyvena ir elgiasi pagal 10D-vo įstatymų, tol valio. Užpulti taikias šalis užgrobti ir aneksuoti teritorijas -jokia čia ne žmogaus laisva valia. Ne žmogaus. Tai gyvulio, tiksliau pasiutusio šunies, žvėries savivalė. Melo skleidimas nėra Laisvė. Melavimas nėra saviraiška. Melas yra blogis. Blogį reikia naikinti. D-vas naudoja draudimą. Draudimas nėra blogis – tai Įstatymo įgyvendinimo apraiška. Drausti kariauti nėra blogis ir laisvės suvaržymas. O karo kurstymas yra draustinas. Putleris, kaip ruskijos fiureris, kaitina sau pavaldžias mases pūsdamas neapykantos taikiems kaimynams mitus. Ukrainiečiai fašistai, latviai fašistai, estai fašistai… -kas čia? Normalu? Ne, tai nenormalu, ir tu gnida puikiai žinai. Nereikia niekše graudenti ir varvinti krokodiliškų ašarėlių. „Demokratijos… Skaityti daugiau »

Diedukas

Redaktorė Ramutė Bingelienė turėtų susirūpinti tinklalapio švara. Tai jau nebe demokratija, nebe nuomonių įvairovė ir konstruktyvūs debatai. Tai jau atviras tyčiojimasis iš „Tiesos.lt” skaitytojų ir straipsnių autorių. „Taigių” atveju cenzūra būtina. Kam tas nuolatinis deguto šaukštas? Nejaugi „Ekspertai.eu” pavyzdys nepamokantis? Nejau neįmanoma techniškai išspręsti šiukšlių blokavimo. Galų gale įsiveskim registraciją ir bus galima atsiriboti nuo Latvių g. klapčiukų. Bent šiam portale puoselėkim SAVO Lietuvą…

21
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top