Seimas: bendrą namų ūkį vedančių asmenų teises siūloma užtikrinti „susitarimu dėl bendro gyvenimo“

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovai kartu su kitais Seimo nariais įregistravo Civilinio kodekso pakeitimo projektą (Nr. XIIIP-750), kuris numato atskirą sutarties rūšį – susitarimą dėl bendro gyvenimo, skelbiama lrs.lt svetainėje.

Projektu siekiama sureguliuoti visų kartu gyvenančių ir bendrą namų ūkį vedančių asmenų teisinius santykius, dėl kurių kylančios praktinės problemos (paveldėjimas, informacija ligos atveju ir pan.) yra dažnai minimos žiniasklaidoje ir iki šiol nesulaukė įstatymų leidėjų dėmesio.

Asmenys, kurie kartu gyvena, bet nedeklaruoja siekio sukurti šeimos santykių (nesituokia) ir neturi bendrų vaikų, negali būti per prievartą laikomi šeima. Kita vertus, mažėjantis santuokų skaičius bei tendencija rinktis gyvenimą kartu nesusituokus atskleidžia poreikį instituto, kuris apsaugotų ne šeimoje kartu gyvenančių asmenų interesus.

„Iki šiol Lietuvos teisinėje sistemoje nebuvo aiškiai numatytos galimybės sudaryti susitarimą dėl bendro gyvenimo, nekuriant šeimos. Pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką bylose, kuriose sprendžiami sugyventinių turto atidalijimo klausimai, vadovaujamasi Civilinio kodekso šeštoje knygoje įtvirtintu jungtinės veiklos institutu. Tačiau dabartinis jungtinės veiklos reguliavimas nėra pakankamas, kad sudarytų prielaidas bendrai gyvenantiems asmenims efektyviai pasinaudoti savo teisėmis ir apsaugoti turtinius interesus. Mūsų registruotas projektas, kuriuo jungtinės veiklos institutas papildomas susitarimu dėl bendro gyvenimo, veiksmingai prisidės prie teisinio aiškumo, sureguliuos turtinius ir kai kuriuos neturtinius santykius tarp bendrai gyvenančių asmenų, taip pat padės išvengti neigiamų padarinių, nutraukus bendrą gyvenimą“, – teigė projektą pasirašęs parlamentaras Povilas Urbšys.

Pagal projektą, šio susitarimo šalimis gali būti veiksnūs pilnamečiai asmenys. Daugiau reikalavimų sutarties šalims projektas nenumato, todėl juo pasinaudoti galėtų visi asmenys, kurie gyvena kartu, bet nenori ar negali sukurti šeimos (skirtingų lyčių ar tos pačios lyties asmenys, giminaičiai ir kt.). Numatoma, kad tokia sutartis gali būti žodinė ar numanoma iš asmenų veiksmų (bendro gyvenimo, bendro ūkio vedimo), tačiau gali būti sudaroma ir raštu, o norint panaudoti ją prieš trečiuosius asmenis, privaloma notarinė forma.

Projektą pasirašė Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja vicepirmininkė Rima Baškienė, Seimo LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis, Seimo komitetų pirmininkai Povilas Urbšys ir Agnė Širinskienė, frakcijos nariai Arūnas Gumuliauskas, Aušrinė Norkienė, Asta Kubilienė, Laimutė Matkevičienė, Guoda Burokienė, Vida Ačienė ir konservatoriai Laurynas Kasčiūnas bei Rimantas Jonas Dagys. Projekto iniciatoriai kviečia prisijungti ir projektą savo parašais paremti visų frakcijų narius, gerbiančius žmogaus teises.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Aušra

„Kita vertus, mažėjantis santuokų skaičius bei tendencija rinktis gyvenimą kartu nesusituokus atskleidžia poreikį instituto, kuris apsaugotų ne šeimoje kartu gyvenančių asmenų interesus.”
Gaunasi, kad valdžia teiks patarnavimus ištvirkaujančioms poroms. Tokiu atveju tikrai nebloga paskata ištvirkauti.
P.S. Dorovė – pastovi, kaip ir pastovūs gamtos dėsniai. Kas su tuo nesutinka, tas jau nesupranta, kas yra dorovė. Kokia tikroji (ir pastovioji) dorovė? Paskaitykite Evangelijų Pamokymus – ten viskas surašyta.

Bomba po šeimos

pamatais.Ištvirkimo skatinimas,įvairių belyčių būtybių veisimas.

Ką pasakytų

bažnyčia?Apie 10 Dievo Įsakymų?Ar bažnyčia jau abejinga?Žinoma,viską palieka Dievo teismui.Gal ir gerai.Bet turim nereaguoti į galybę tragiškų įvykių,kurie kyla dėl moralės ignoravimo.Visi tapsim abejingi,nes jie taip pasirinko…Labai daug nusikaltimų tarp sugyventinių.Bet pinigai pirma visko?

s.m.

turbūt ne visi komentatoriai suprato, kas norėta pasakyti. Nebūtinai apie ištvirkavimo skatinimą. Sugyventinystės (vyro ir moters, apie kitoniškus atskira kalba) santykių nesureguliuotumas neretai lemia rimtas turtines problemas žmogiukams, taip ir neprinokusiems santykių įteisinimui civilinėje metrikacijoje ir/arba gaunant santuokos sakramentą. Kuriamas bendras turtas, auga bendri vaikai, tik teisės ir pareigos daugeliu atveju yra kitokios, negu sutuoktinių. Pėvėzė tūla ZosėMarija uždirba daugiau negu 400 pinigų, o jos mylimasis ir vaikų tėvas Petrajonis net darbo biržos pašalpas reguliariai investuoja „į save” kaimo kromelyje. Kai dieną X moteriškė neapsikentusi išgrūda traną lauk, prasideda durnos dainos „ir mano čia turto yra, ir aš vaikus auginau, ir iš mano kapeikų namelis statytas”… Tai anaiptol ne jungtinė veikla, kaip klaidingai po kitu straipsniu bandė aiškinti vienas komentatorius.… Skaityti daugiau »

Pikc

-> s.m.: „Pabrėžiu, – kalbu ne apie nuokrypas, kurie, kaip taisylė, vengia legitimuoti savo bet kokius santykius.” Argi? Gi jie kaip tik reikalauja savo „santuokų” – pvz.: http://www.propatria.lt/2017/05/partnerystes-iteisinimo-lietuvoje.html
Šiaip, aš į šitą projektą žiūrėjau gana skeptiškai kaip į perteklinį ir galimai – kaip pirmą žingsnį link visokių homo/pedo/zoo etc. „partnerysčių” ir vėliau – „santuokų”. Antra vertus, iškrypėliškos ideologijos apologetų putos iš nasrų (žr. ankstesnę nuorodą bei šį smagų Zeppelinus pateiktą paveiksliuką: https://lh3.googleusercontent.com/-N-pk_jjOHrU/WSXD4ZZJB7I/AAAAAAAAKv0/PNHa_F74Wx8kWUig-vqRd_zh9qL8zsViQCJoC/s530-p-rw/fb_hm_bendro_gyvenimo_sutartis.png) rodo, kad gal ir klydau. Be to, pasak purvasklaidos, „Seimas taip pat yra pradėjęs nagrinėti grupės parlamentarų siūlymą iš Civilinio kodekso iš viso braukti partnerystės galimybę.” (http://kauno.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/vietoj-partnerystes-valstieciai-siulo-sutartis-del-bendro-gyvenimo-813067).

@ s.m.   2017-05-25 11:03

Nereikia gyventi susimetus ir tokių problemų niekam nebekils. O dabar štai valdžia kiša savo pagalbos trigrašį, atseit: „sanguliaukite sau į sveikatą, o jeigu ateityje DĖL TO iškils kuriam nors iš jūsų kokios tai problemos, tam mes pasiruošę padėti. Taigi, visi žiūrėkite DRĄSIAU Į GYVENIMĄ SUSIMETUS!”. Argi tai ne paskatinimas sanguliauti?!

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top