Seimo narė Irena Degutienė apie siūlymus atkurti pilietinę savivaldą: linkiu likti pilietiškiems ir Naujaisiais metais

Dalijamės Seimo pirmininko pavaduotojos, TS-LKD frakcijos atstovės Irenos Degutienės atsakymu, kuriame svarstomi piliečių kreipimesi į savo išrinktuosius atstovus Seime išdėstyti pasiūlymai, kaip būtų galima pakeisti šiuo metu įtvirtintą neteisingą ir nedemokratišką valstybės valdymo sistemą. Su siūlymais, parengtais „Pilietinės iniciatyvos“ jau daugel metų plėtojamų idėjų pagrindu, galima susipažinti ČIA.

Dėl proporcinės rinkimų sistemos panaikinimo

Pasaulyje esama įvairių rinkimų sistemų, nė viena iš jų nelaikoma idealia. Mūsų kaimynai latviai ir estai yra pasirinkę proporcinio atstovavimo sistemą. Mišri Lietuvos rinkimų sistema atsirado kaip kompromisas tarp besiskaldančio Sąjūdžio ir to meto mažesnių politinių jėgų.

Mūsų frakcija praeitos kadencijos pabaigoje buvo įregistravusi siūlymą įteisinti būtent tokią rinkimų sistemą, kokią savo kreipimesi siūlote Jūs – mišrią (proporcinės ir daugumos atstovavimo) dabartinę Seimo rinkimų tvarką pakeisti nauja dviejų turų daugumos atstovavimo (mažoritarine) rinkimų tvarka, kai visi Seimo nariai renkami tik vienmandatėse rinkimų apygardose. Tačiau Seimo Teisės departamentas ir tuometinės sudėties Teisės ir teisėtvarkos komitetas mūsų projektą pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai. Gali būti, kad šios kadencijos Seime bus iš naujo grįžta prie šio klausimo.

Vis dėlto aš laikausi nuomonės, kad ne rinkimų sistema dabar yra pirmojo būtinumo problemų sąraše Lietuvoje. Rinkimų sistemos pakeitimas nesugrąžins jau emigravusių ir nesustabdys dar tik ketinančių tai padaryti, dėl to nesusikurs daugiau naujų darbo vietų, nepadidės atlyginimai ir pensijos.

Vakarų valstybėse rinkimų sistemos keičiamos labai retai, nes jos tampa politinės sistemos tradicijų dalimi, o Vakarų rinkėjai ir politikai paprastai savo politines tradicijas gerbia.

Dėl seniūnijų savivaldos

Mano atstovaujama TS-LKD laikosi nuomonės, kad Lietuvoje šiandien yra nepakankamai įteisinta savivalda žemiausiame teritoriniame lygmenyje, nesukurtos demokratinio valdymo struktūros, vis dar varžomos visuomenės galimybės aktyviai dalyvauti tvarkant vietos reikalus. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus seniūnas, būdamas tik administracijos padalinio vadovu, neturi pakankamai įgaliojimų priimti būtinų sprendimų, tuo pačiu ir prisiimti pilnos atsakomybės už veiklos rezultatus.

Todėl savo rinkimų programoje įsipareigojome, priimdami Vietos bendruomenių savivaldos pagrindų įstatymą ir tobulindami Vietos savivaldos įstatymą, siekti vidinės savivaldybių decentralizacijos. Įsipareigojome įtvirtinti, kad seniūnijos nebūtų tik savivaldybės administracijos struktūriniais padaliniais, o pamažu pereitų prie biudžetinės įstaigos statuso ir vietos bendruomenės į savivaldos reikalų tvarkymą būtų įtraukiamos kur kas aktyviau.

Daugelį kartų esame pasisakę už tai, kad seniūnijos turi turėti savus finansinius išteklius vietos problemoms spręsti, o seniūnai, prieš paskiriant juos į seniūnų pareigas, turi gauti žmonių pasitikėjimo mandatą.

Dėl parlamentaro atšaukimo

Lietuvos Respublikos Konstitucijoje remiamasi principu, kad Lietuva yra demokratinė valstybė. Jei būtų įteisintas išrinktų parlamentarų atšaukimo mechanizmas, turėtume keisti šią pamatinę Konstitucijos nuostatą arba ji tiesiog taptų popierine.

Jei tautos išrinktieji taptų priklausomi nuo grasinimų atšaukti, tai yra taptų valdomi, ir priiminėtų sprendimus ne pagal savo sąžinę, teisininkai abejoja, ar Lietuva galėtų būti laikoma demokratine valstybe. Dabar toks modelis taikomas tik kaimyninėje Baltarusijoje, kur parlamentarai renkami tik vienmandatėse apygardose. Teisininkai sako, kad įgyvendinus Seimo nario atšaukimo procedūrą, parlamentarus nesunkiai galėtų valdyti politinės ar verslo grupuotės.

Mano atstovaujama TS-LKD tam negalėtų pritarti. Esame įsitikinę, kad dabartinė sistema užtikrina rinkėjams galimybes, jų manymu, netinkamai jiems atstovaujantį asmenį/partijas per kitus rinkimus pakeisti kitais atstovais. Juk taip ir įvyko per pastaruosius Seimo rinkimus, kai pasikeitė net 83 Seimo nariai. Be to, pareigas einantiems Seimo nariams gali būti taikomas apkaltos mechanizmas.

Nepaisant to, kad mano nuomonė ne visais klausimais sutampa su Jūsų, džiaugiuosi, kad esate neabejingi piliečiai. Linkiu tokiais likti ir Naujaisiais metais. Tarp pasirašiusiųjų matau nemažai pažįstamų pavardžių, siunčiu jiems visiems linkėjimus.

Pagarbiai
Irena Degutienė

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
27 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
27
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top