Senato Ataskaita dėl CŽV vykdytų kankinimų: neteisėtų veiksmų ir neteisėto slaptumo atskleidimas

Siūlome skaitytojų dėmesiui JAV teisininkės straipsnį apie JAV vyriausybės neteisėtus veiksmus ir jų pridengimą neteisėtu slaptumu. Piliečiams įdomu, kada gi pagaliau Lietuvos teisininkai susirūpins Lietuvos Respublikos pareigūnų neteisėtais veiksmais ir tokių veiksmų dangstymu komercine (pvz., dujų laivo pirkimo sąlygos) ir valstybine paslaptimi (pvz., VSD pažymos, su kuriomis negali susipažinti net Seimas), asmens privatumu (trečius metus nuo artimųjų paslėpta Deimante Kedyte).

Jenny-Brooke Condon

JAV senato Žvalgybos priežiūros komiteto žymioji ataskaita apie CŽV vykdytus kankinimus yra viešas dokumentas, pristatantis abejonių nekeliančią šios agentūros nekompetenciją ir neteisėtus veiksmus. Net cenzūruotu pavidalu – su pataisymais Santraukoje ir visame 6000 puslapių apimties dokumente, kuris nėra viešai prieinamas – ataskaita yra epinis viešumo pasiekimas, parodantis nenusakomus Vyriausybės brutalumo veiksmus, slėptus po neteisėta valstybinės paslapties priedanga. Ataskaitos viešas paskelbimas suteikia galimybę sukelti prasmingą informuotą viešą diskusiją šiais klausimais ir pasiekti Vyriausybės atskaitomybės už šiuos dalykus; debatai ir atskaitomybės įtvirtinimas yra būtini, kad šitas tamsusis mūsų šalies istorijos skyrius niekados nepasikartotų.

Ne vienerius metus visuomenė žinojo apie CŽV vykdomus kankinimus ir sulaikytųjų kalinimą slaptuose kalėjimuose užsienio šalyse, bet CŽV atkakliai siekė nuslėpti visą istoriją ir iškreipti tiesą apie piktnaudžiavimus, įvykdytus Amerikos žmonių vardu. Iš tikrųjų, Ataskaitoje yra naujų detalių apie CŽV vykdytų kankinimų apimtį ir žiaurumą – jie, kaip daro išvadą Komitetas, buvo „brutalūs ir daug blogesni“, negu CŽV anksčiau buvo pripažinusi.

Pavyzdžiui, ataskaita aprašo vyro mirtį nuo šalčio, kai CŽV agentai jį nurengė ir surakino grandinėmis šaltoje betono kameroje; ji pasakoja, kaip CŽV neleido vyrams miegoti po keletą dienų, kartais iki savaitės; ji aprašo, kaip sulaikytieji beveik paskęsdavo per CŽV vykdytą nenutrūkstamą kvotimą, kurio metu buvo grasinama sulaikytąjį paskandinti ir jo galva buvo nardinama po vandeniu (angl. waterboarding). 500 puslapių dydžio Santraukoje yra pateikiama ir daugiau sukrečiančių pasakojimų apie valstybės sankcionuotą kankinimą.

Pernelyg ilgai šitų pasibaisėtinų nusikaltimų detalės buvo neteisėtos paslaptys – neįstatymiški vyriausybės agentų veiksmai buvo paslėpti nuo Amerikos visuomenės ne dėl pagrįstų saugumo motyvų, bet tam, kad būtų išvengta akivaizdžiai neteisėto ir nemoralaus elgesio paviešinimo ir viešo pasmerkimo. Iš tiesų, Senato Žvalgybos priežiūros komiteto Ataskaita žymi ne tik lūžio momentą viešumo ir atskaitomybės požiūriu, bet ir svarbus pavojų, kylančių dėl piktnaudžiavimo valstybės veiksmų slaptumu, tyrimas.

Ataskaita atskleidžia, kad slaptumui teko esminis vaidmuo CŽV piktnaudžiavimuose ir apgavystėse. Ataskaita pateikia detalių, rodančių, kad CŽV planas įsteigti slaptus kalėjimus buvo apgalvota strategija išvengti priežiūros (įskaitant priežiūrą, kurią vykdo Raudonojo Kryžiaus organizacija), ir kaip CŽV pareigūnai siekė laikyti vieną suimtąjį „izoliuotą nuo bendravimo su išoriniu pasauliu visą likusį jo gyvenimą“ tam, kad gautų galimybę jį kankinti ir paslėptų neteisėtą kankinimą. Ataskaita taip pat pateikia detalių apie CŽV pastangas nuslėpti savo veiksmus nuo Vyriausybės institucijų ir politikų, įskaitant Kongresą, CŽV Generalinio inspektoriaus tarnybą, Valstybės departamentą ir Nacionalinės Žvalgybos direktoriaus tarnybą (angl. CIA’s Office of Inspector General).

Kaip Ataskaita patvirtino, viena iš CŽV praktikuoto neteisėto slaptumo apraiškų buvo strategija apgalvotai iškreipti viešą informaciją apie šią agentūrą. CŽV vidinė komunikacija atskleidžia, kad CŽV žiniasklaidai nutekino slaptą informaciją, įskaitant ir „netikslią informaciją apie CŽV kraštutinių kvotos metodų efektyvumą“. Šie neteisėti nutekinimai buvo ne kelių nenaudėlių pareigūnų darbas, bet greičiau „koordinuota“ CŽV viešųjų ryšių strategija, kaip „pasipriešinti viešai kritikai“ ir „suformuoti viešąją nuomonę“ apie agentūros vykdytus kankinimus.

Piktnaudžiavimas slaptumu ne tik sumenkino atskaitomybę, nes buvo slepiami neteisėti Vyriausybės veiksmai; tai visų pirma leido Vyriausybei piktnaudžiauti ir imtis neteisėtų veiksmų.

Teisė turėtų efektyviau reaguoti į piktnaudžiavimus slaptumu, kurie tarnauja neteisėtai vyriausybės veiklai. Neraminantys duomenys apie kankinimus ir neteisėtumą, išdėstyti Komiteto Ataskaitoje, yra grindžiami daugiausia CŽV dokumentais ir vidine komunikacija. Bet agentūra ir jos teisininkai metų metus kovojo, kad šiuos duomenis nuslėptų nuo Amerikos žmonių, ir beveik visada tam gaudavo sankciją iš palankiai nusiteikusių teismų.

Iš tiesų, nuo rugsėjo 11-osios, kai visuomenės nariai ir visuomenės interesus ginančios organizacijos siekė gauti informaciją apie CŽV sulaikymo bei kvotos praktikas, ir kėlė ieškinius, paremtus Informacijos laisvės aktu (angl. Freedom of Information Act), federaciniai teismai rutiniškai rėmėsi CŽV pozicija, jog tokia informacija privalo likti slapta, kad būtų apsaugoti agentūros „metodai“. Ataskaita dėl CŽV kankinimų atskleidžia CŽV pozicijos neteisėtumą ir mūsų teisinės sistemos silpnybes, pasireiškusias neteisėto slaptumo sankcionavimu.

Nusikaltimai, išviešinti Senato žvalgybos priežiūros komiteto Ataskaitoje, reikalauja atskaitomybės ir reformos, kuri užkirstų galimybę vėl įvykti panašiems nebūtiniems, neteisėtiems ir neamerikietiškiems piktnaudžiavimams. Diskusijoje dėl šitos Ataskaitos turi būti kritiškai apsvarstyta, kaip slaptumas sukuria galimybę Vyriausybei piktnaudžiauti ir imtis neteisėtų veiksmų, pakerta demokratinį tikslą turėti skaidrią ir atskaitingą vyriausybę.

Apie autorę: Jenny-Brooke Condon yra Seton Hall universiteto Teisės mokyklos Socialinio Teisingumo centro JAV, Niu Džersio valstijoje (angl. Seton Hall Law School Center for Social Justice), teisės docentė. Ji yra publikacijos „Neteisėtos paslaptys“, paskelbtos moksliniame žurnale „Washington University Law Review“, autorė. 2009 metais, būdama organizaciją American Civil Liberties Union remianti teisininkė, priklausė teisininkų komandai, pasiekusiai, kad būtų paviešinta keletas dokumentų, susijusių su CŽV sulaikymo ir kvotos programa.

Šaltinis: northjersey.com

Iš anglų kalbos vertė Laisvūnas Šopauskas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Tiesa išlaisvina

Kaip mums toli iki Amerikos. Pas mus aiškinama, kad slaptųjų tarnybų piktnaudžiavimų kritika yra penktosios kolonos darbas. Kongreso nariams taip pat buvo aiškinama, kad atskleidę baisius savo slaptųjų tarnybų piktnaudžiavimus, jie padės teroristams ir Maskvai, kuri trins iš džiaugsmo rankas, nes galės rodyti pirštu į „jankių niekšybes”, kad nuslėptų savo nusikaltimus. Na, Seimo nariai, turite pavyzdį, mokykitės. Pradėkite tirti tą valstybės užvaldymą, apie kurį savaitę prieš nužudymą K. Masiuliui papasakojo Vytautas Pociūnas.

Vytautas Ju.

„…pakerta demokratinį tikslą turėti skaidrią ir atskaitingą vyriausybę“
Kas tai? Jaunaviškas naivumas ar žurnalistinis kvailumas?! Gal autorei reikėtų pasidomėti kolegės Naomi Wolf atliktais tyrimais. Nenoriu leistis į detales, nes apie jas esu rašęs, bet vietoje tokių paistalų portalas galėtų padaryti santrauką šios Naomi Wolf paskaitos, kurioje viskas atviru tekstu, jokių užjuodinimų nėra. O pateikti dokumetai, daugiau, negu įrodantis, kad jokios demokratijos nebuvo, nėra ir nebus, nes ne tam ruošiamasi. Nors ji ne visiems patinka, nes feministė, bet tai neatima iš jos žurnalisto-tyrėjo talento.
w w w.youtube.com/embed/oqRyUQzokYs?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

pas mus, laimei, atvirkščiai viskas

ten CŽV kankina potencialius JAV priešus, o mūsų GP bei VSD provokacijas daro ir medžioja Lietuvos patriotus.
Lietuvos priešai putinistai geriau jaučiasi, nei pačioje rusijoje.

hmm..

neko šiame straipsnyje naujo, ko nežinotume. Visi kankina, kai nori ištraukt prisipažinimą. Ir Niurnberge buvo kankinama šviesa ,garsais ir nemiga. Ir KGB kankino dar išradingiau. O JAV juk po Miltono Friedmano valstybinių institucijų privatizavimo tokia nesąmonė prasidėjo, kuomet buvo samdomi „efektyvūs” atsiprašant, privatūs tardytojai. Klauimą reiktų kelti kiek kitokį. Kaip atsitiko, kad Guantenamo kalėjimas komunistinėj Kuboj buvo įsteigtas? Kas sugalvojo šitokį dvejų priešiškų stovyklų – kapitalizmo ir komunizmo – slaptųjų tarnybų bendradarbiavimą? Ar kova prieš „tarptautinį terorizmą’ nebuvo tik paties Aron Šaron sumanymas? Juk palestiniečiai teigia, kad taip. Nes įpratęs keršyt dešimteriopai, po pskutinio Hamas išpolio Šaonas kilniai pakvietė visus susilaikyti, nes neva susilaikymas nuo keršto yra didesnis stiprybės išbandymas. O tada ir prasidėjo 9/11 išpuoliai. Nedaug truko ir Nobelio… Skaityti daugiau »

hmm..

Vytautai Ju, yra ir Naomi Klein tyrimai. Nors pati žydaitė, bet Izraelį nebijo pakritikuot už tai, kad lobo gerokai iš „kovos su terorizmu” gaudamas tam JAV paramą po 8 milijardus kasmet. Bei susipirkęs visas naująsias technologijas, sekimo prietaisus, kameras ir kt ir dabar reikia kad kiltų grėsmės pavojus – pretekstas valstybėse, kad pirktų tą jų techniką.

Ar senai čia Zuoko kompanjonas Abromavičius įtikinėjo, kad troleibusuose bus saugiau, jei ten bus įtaisytos kameros made in Israel? O Palaitis iš jų pirko pasieniui, kurios gal iki šiol neveikia…

hmm..

beje, Naomi Klein rašė, kad kai JAV paskelbė, kad mokės po 100 000 dolerių už kiekviną išduotą teroristą, tai afganų beduinai ėmė įskundinieti savo kaimynus aviganius fermerius masiškai… o kai žmogus kankinamas, tai neištvėręs ir prisipažįsta nebūtais darbais, kad tik greičiau kančios baigtųsi.

visgi

įžanga pritraukta neteisingai.

kas neteisėto?

Naivi mergiotė. Visos slaptosios tarnybos dirba slaptai. O Lietuva, kaip JAV partnerė, irgi turėjo pagal susitarimą prisidėti.

Tad reiktų neatmesti to, kad JAV jau prasidėjo rinkiminė kova. Patogi priemonė įkąst neokonams, kuriais galimai taip sėkmingai sumanipuliavo Izraelis… norėdamas, kad jo kova prieš islamistus, taptų tarptautine kova… Jei klystu, pataisykit.

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top