Sergejus Daciukas. Dvi Rusijos tikrovės

Sergejus Daciukas|hvylya.net

Mėgindamas sekti visa, kas vyksta Rusijoje, vakar (spalio 8 d.)pasižiūrėjau televizijos kanalo „Dožd“ laidą „Sobčak gyvai“, kur Ksenijos Sobčak svečias buvo Sergejus Minajevas. Laida paliko klaikų įspūdį apie tą degradaciją, kokia ištiko Rusijos komunikacijų kognityvines struktūras.

Laidoje bendravo ne šiaip du žmonės – susitiko du patyrę žiniasklaidininkai. Vienas jų žvelgia į tikrovę viso pasaulio, išskyrus Rusiją, akimis (pasaulio tikrovė). Kitas žiniasklaidininkas tikrovę suvokia taip, kaip ją mato daugelis apkvailintų Rusijos gyventojų (zombi tikrovė). Vienas siekia situaciją vertinti adekvačiai, nurodo akivaizdžius zombi tikrovės prieštaravimus. Kitas įsitikinęs, kad zombinami yra ne Rusijos žmonės, o visas likęs pasaulis ir kad jo regimoje tikrovėje jokių prieštaravimų nėra, kad visa tai – antirusiškų jėgų prasimanymai.

Pokalbio schema maždaug tokia. Ksenija Sobčak nupasakoja tam tikrą, jos akimis žiūrint, akivaizdžią tikrovę. Toje tikrovėje vyksta Rusijos karas prieš Ukrainą, tiksliau, karas, kuriame kariauja Ukrainoje realiai esantys Rusijos kareiviai; tame kare kareiviai žūva, po to jų kūnus slapta veža į Rusiją, o jų vardus pašalina iš viešos erdvės. Tai reiškia, jog [Ukrainoje žuvę] Rusijos kareiviai yra ne šiaip palaidojami, bet jų vardai savoje šalyje dar ir išbraukiami iš viešos atminties: Rusijos motinos ne tik kad neturi teisės viešai apraudoti savo sūnų, bet ir negali jų žmoniškai palaidoti.

Kuomet Rusijoje nutinka tokie dalykai, apima klaikus nevilties jausmas. Garbingai žūti už imperiją nebaisu, nes juk didvyriška mirtis yra šlovinga. Baisu žūti už imperiją slapčia, be garbės ir šlovės, visų užmarštyje ir net niekinamam tų, kurie tos imperijos apskritai negeidžia.

Ir esti kitokia tikrovė – ją sukūrė valdžios globojama žiniasklaida, kuriai atstovauja Sergejus Minajevas. Bet kokį Ksenijos Sobčak bandymą tikrovę nupasakoti taip, kaip ją regi nerusiškas pasaulis, palydi Sergejaus Minajevo replikos: aš šito nežinau, man tai negirdėta, manęs tai nedomina ir pan. Akivaizdu, jog viešai atsisakoma pripažinti pasaulio tikrovę, kuri neatitinka kitos – zombi tikrovės.

Kad pajustume kontrastą, verta peržiūrėti 2011-ųjų metų televizijos laidos „Minajevas gyvai“ vaizdo įrašą – anuomet Ksenija Sobčak buvo Sergejaus Minajevo viešnia. Ten jiedu bendravo būdami dar vienoje tikrovėje, šnekučiavosi atsipalaidavę, buvo linksmai nusiteikę ir juokavo. O vakarykštėje laidoje Minajevas atrodo įsitempęs, nuolat viską neigiantis ir viskam prieštaraujantis, nuolat siekiantis ką nors apkaltinti ir pan.

Akivaizdu, jog S.Minajevo asmenyje matome ne šiaip zombi propagandos paveiktą žmogų, o būtent tą žmogų, kuris ir yra vienas iš zombi tikrovės kūrėjų. Būdamas Ksenijos Sobčak vietoje, aš turbūt neištvėręs imčiau įrodinėti, jog šitoks svečio užsispyrimas yra visiškai kvailas. Tačiau Ksenija Sobčak su jos televizijos kanalui būdingu optimizmu, neįsižeisdama ir vengdama kaltinamų intonacijų, atskleidžia visišką zombi tikrovės skurdą – šios pozicijos prieštaringumą, abejonės nebuvimą ir nenorą pažvelgti kitomis akimis. Sergejaus Minajevo išpažįstama „tikrovė“ pasirodo esanti intelektualiai bejėgė, akivaizdžiai ir visapusiškai paika bei neperspektyvi.

Toks rezultatas greičiausiai neišvengiamai laukia bet kurio intelektualo, pasišovusio įgyti archajiškos galios ir už tai atsisakyti imtis rizikingos iniciatyvos, ir bet kurio žurnalisto, apsisprendusio ginti lengvai manipuliuojamos minios idealus ir už tai atsisakyti idealų – kūrybos laisvės bei kilnių siekių.

Mentaliniu požiūriu, tai išties liūdnas likimas žmogaus, bandžiusio savo knygose suderinti masinį minios skonį ir tam tikrą kvaziintelektualumą.

Atsisakymas suabejoti savo teisumu, nenoras zombi tikrovėje įžvelgti prieštaravimų gali iškrėsti Rusijai piktą pokštą. Kiekvieną dieną užsispyrus klimpstant į archaikos liūną, pavojuje atsiduria šalies perspektyva, kuri vis mažiau teikia vilties.

Šiandien televizijos kanalui „Dožd“ vis sunkiau pasikliauti optimizmu. Norint šiandienos Rusijoje išlikti optimistu, prireikia titaniškų pastangų. Bet jeigu ši zombi beprotybė tęsis ir toliau, optimizmui Rusijoje paprasčiausiai neliks vietos.

hvylya.net

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
vidma

O pas mus? O koks skirtumas ruso ar euro zombiavimas.

Mix

Bet baugu, kad ši zombi beprotybė, valdžiažmogiams ramiai miegant, sėkmingai plečiama Lietuvoje: jaunimas muštruojamas Rusijoje, pensininkai trina rankas gausią kelių rublių išmaldą bei džiaugiasi turintys galimybę žiūrėti Rusijos televizijos kanalus, kurie jiems labai patinka ir jų vertinimu labai profesionalūs, nepalyginami su Lietuvos blevyzgom. Stebėtina, kad valdžiasėdžiai čia nemato jokios problemos! Kam tada jie reikalingi? Kovoti vienas su kitu dėl padėties prie lovio? Šlykštu vakar buvo žiūrėti kaip vienas iš jų (P.Andriukaitis) dievagojosi, kad nežinojo jog ir jis pradės gauti EP nepagrįstai didelį „atlyginimą”. Galėjo pasiklausti tautos, manau daugelis tą seniai žino.

tas pats ir pas mus

bolševikę polikarpovną garbina „patriotai” konservatoriai, landsbergis, kubilius.
pedofilų nėra – nes liudininkai tų pačių pedofilų sunaikinti.
komunistai nevagia, nes tai – VSIO ZAKONNO ir t.t. ir t.t….

Mano nuomone

Nelyginkime šiandieninės Rusijos su buvusia tarybine.Ten demokratijos daugiau nei LT.”Sekmadienio vakaras”RU TV laida paliko slogų įspūdį,dėl amerikiečio žurnalisto kalbos ‘Į Ukrainą mes kišomės potomu što my možem’.Reiškia mes esame galinga valstybė ir kieno norėsim to likimą nulemsim.Jeigu yra kur laidos įrašas naudinga pažiūrėti.Debatuose dalyvauja kelių valstybių atstovai.Latvis amerikiečiui-„Ko jūs lendate iš Lietuvos į Latviją su savo 300 kareivių ir 12 tankų.Jūs galvojate ,kad mes savo armijos neturime.Ar tie 18-mečiai,19-mečiai mus apgins?kokiu tikslu jūs braunatės pas mus?”Kaip būtų džiugu bent iš vieno mūsų politiko išgirsti tokius žodžius.Ne Rusija yra agresorė,o Amerika.

manau

skaitau komentarus ir negaliu patiketi zmoniu bukumu,juk baltijos respublikos yra Nato nares pagal priimta 5 straipsi,privalo ginti visos nato salys jei viena uzpuola.Agresorius yra rusija ir Nato tam turi ruostis,nebus laikas kada zali zmogeliukai jau vaikscios.Cia tik rusai gali mastyti jiems nereika Nato ,o Putino.

Vytautas Ju.

O Ukrainos tikrovių kiek? Tik dokumentinė medžiaga ir garsai, filmo kūrėjų komentarų nėra. Čia jums ne A. Račo metamorfozės apie amoralius kolegas, skraidančius su pirmais šalies asmenimis.

http://www.youtube.com/watch?v=mrG_UZibwbU

Stklinės,nereginčios,

nenorinčios matyti S.Minaev akys.Juos išduoda akys.

Ir lietuviai

labai suvargę.Depresija,bėgimas,nėra nuotaikos.Galima ir liesiau valgyti,tik kad būtų tiesa,kuri kelia nuotaiką ir yra variklis.

Raigerdas "Mano nuomonei"

Čia gyvuliukas iš „Gyvulių ūkio” pareiškė savo nuomonę. Įdomus reiškinys dėl „tavo nuomonės”, bet gavosi taip, kad Džordžas Orvelas sužinojo tavo nuomonę dar 1945 metais ar anksčiau? Ten gi tavo nuomonė jau yra parašyta. Lietuvių kalba „Gyvulių ūkis” išėjo 1952 metais. Ten irgi yra tavo nuomonė. Ir dabar tu dar kartą pareiški savo nuomonę. Ar ne per daug? mes žinome, kad 300 000 Lietuvos piliečių į Sibirą išsiuntė Amerika. O amerikiečių kareiviai, persirengė į NKVD-istų uniformą ir dirbo GULAGE. Tie patys amerikiečiai, persirengę į raudonarmiečius užpuolė Lenkiją, dislokavo savo armiją Lietuvoje. Rusija čia ne prie ko, nes Lietuvą okupavo amerikiečiai. Ir Rusijoje nebuvo jokios komunistų partijos, nes čia vėl tie patys persirengę amerikiečiai, kurie ir organizavo komunistų partiją Rusijoje. Ach,… Skaityti daugiau »

ES gali

keistis tada,ko gero,kai demokratijos keliu pasuks Rusija.Tada atsiras vietos ir nacionalinei valstybei Lietuvoje?

Raigerdas

Rusai, jau, matyt, visai susipainiojo savo susikurtuose labirintuose. Neegzistuoja jokių dviejų tikrovių, taip pat, kaip ir neegzistuoja šimtai tiesų. Tikrovė, kad lietus lyja, jeigu jis iš tikrųjų lyja, yra viena. Jeigu, kas netiki, tegul išeina į lauką ir pastovi vien su kostiumu tiek, kiek reikia, kad įsitikinti, kad tikrai lyja. Nuomonių apie tą tikrovę, kad iš tikrųjų lyja, gali būti N. Ksenija Sobčak be abejonės yra labai protinga moteris. Jos intelektas yra kur kas aukštesnis, nei jos oponentų. Todėl, ji gali sau leisti pažaisti su silpnesnio intelekto vyrais, kurie kartais nenori pripažinti, kad protu ir sąmojumi ji juos lenkia. Taip būna su užkompleksuotais vyriokais, kurių intelektas neišsivystė iki reikalingo lygio tokiuose viešuose debatuose.

to Mano nuomone

Jeigu turite galvoje Solovjovo diskusijų laidą, tai ji yra įdėta http://koment.lt Tas pats amerikietis buvo ir diskusijų laidoje „Politika”.

> Raigerdas "Mano nuomonei"       2014-10-13 15

„Čia gyvuliukas iš “Gyvulių ūkio” pareiškė savo nuomonę”

O TU KAS TOKS BŪSI ir kokią teisę turi vadinti žmogų gyvuliu?

Raigerdas "Mano nuomonės" gynėjui

Tai tu matyt 5 klases baigei, kad nesugebėjai iki šiol perslaityti Džordžo Orvelo „Gyvulių ūkį”? Na, žiū, pacituosiu tau truputėlį, manau, kad patiks:”Benjaminas buvo seniausias gyvulys ūkyje ir, be to, irzliausias. Jis kalbėdavo retai, o kai ir praverdavo burną, tai tik kokiai ciniškai pastabai — pavyzdžiui, jis sakydavo, kad Dievas davęs jam uodegą musėms nusivaikyti, bet jau verčiau nebūtų nei uodegos, nei musių. Jis vienintelis iš visų ūkio gyvulių niekada nesijuokė. Paklaustas kodėl, sakydavo nematąs, ko juoktis”. Taigi, ne tik aš, bet ir Džordžas Orvelas daugybę žmonių pavadino gyvuliais. O žinai kodėl? Šito jūsų mokykloje manau nemokė. Ogi todėl, kad kai kurių žmonių elgesys yra labai panašus į gyvulišką, o ypač į kiaulišką elgesį. Reikia labai nedaug – nesielgti kiauliškai… Skaityti daugiau »

To 2014-10-13 23:04

Dvaro juokdary, kur tu komentare išskaitei melą?
Paskaityk KK visą straipsnį Karelo van Volfereno –
Ukraina, korumpuota žurnalistika ir tikėjimas atlantizmu (1)

isgerk vodkes, raudonarmieti

ir varyk miegoti… Nekuojdarys, fle….

To isgerk

Jei vartočiau alkoholį, būčiau panašus į tave 🙂

Mano nuomonė Raigerdui

Esi kuilys iš gyvulių ūkio-atsakau šmeižtu į šmeižtą.Dėl tokių „patriotų” ir trėmė lietuvius,nes liepė tikėti jankiais ir laukti jų.

Raigerdas>Mano nuomonei

Tai būsi iš stribų palikuonių? Gal esi tikras stribvaikis?

Mano nuomonė Raigerdui

Nepatinka tiesa.Aš grynakraujis lietuvis,net komjaunuoliu nebuvęs.Mano tėvai nukentėjo nuo banditų dėl to,kad tėvas atsisakė eiti pas jų į būrį,mamai sudaužė galvą,kad net visam laikui apkurto.Nors tėvai buvo ūkininkai,dirbo žemę ir augino mus 8 vaikus.Tėvas labai kritikavo visą savo gyvenimą valdininkus,kai jį išvežė NKVD jis pasakė aš nešmeižiu valstybės,bet valdininkus,kurie blogai elgias -visada kelsiu jų trūkumus.Jį paleido ir jis iki savo mirties buvo ištikimas savo įsitikinimams.Domėjosi politika ir turėjo savo nuomonę,kad komunistai ilgai neišsilaikys.Aš puikiai atsimenu kas vyko ,daug šeimų buvo išgabenti į Sibirą po naktinių „miško brolių „apsilankymų ar ilgo kaimynų liežuvių.Jeigu lietuviai lietuviams nebūtų lietuviai ir be muilo nelindę valdžiai į dubcę nebūtų tokios tragedijos.Aš dabar matau tą patį,kai pakeitę šeimininką ,kitiems be muilo lendame į dubcę.Esame praskolinti ,nualinti… Skaityti daugiau »

20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top