Ši klaida būtų laikoma lietuvių kalbos išdavyste, su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis (papildyta)

Papildyta 2021-10-29

Vytautas Radžvilas:

Prieš dvi dienas į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją kreipėmės žodžiais:

Raginame Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narius nepadaryti klaidos. Lietuvos valstybingumą reprezentuoja valstybinė lietuvių kalba ir kuo platesnis jos vartojimas. Todėl ginti Lietuvos valstybingumą yra Komisijos narių garbė ir pareiga. Kviečiame jį ginti oriai ir garbingai, nepasiduodant antivalstybinių elementų reikalavimams siaurinti valstybinį lietuvių kalbos vartojimą, prisidengus tariamomis svetimų valstybių piliečių teisėmis. Tokios istorinės klaidos Komisijos nariams neatleistų ateinančios kartos, nes ši klaida būtų laikoma lietuvių kalbos išdavyste, su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.

Šiandien galime pasidžiaugti pranešdami, kad komisijos moralinis stuburas tvirtesnis nei tikėjosi ją spaudžiančios valstybinės kalbos priešininkų grupės. Tvirta dauguma komisija palaikė ankstesnes savo išvadas, nesuteikiančios visuotinės teisės Lietuvos kitakalbiams rašyti nevalstybine kalba vietoje valstybinės. Dėkojame Komisijai už valstybinį mąstymą ir profesinę savigarbą.

***

Lietuvių kalbą kartu su visuomenininkais stojo ginti ir Nacionalinis susivienijimas

Raginame Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narius nepadaryti klaidos. Lietuvos valstybingumą reprezentuoja valstybinė lietuvių kalba ir kuo platesnis jos vartojimas. Todėl ginti Lietuvos valstybingumą yra Komisijos narių garbė ir pareiga. Kviečiame jį ginti oriai ir garbingai, nepasiduodant antivalstybinių elementų reikalavimams siaurinti valstybinį lietuvių kalbos vartojimą, prisidengus tariamomis svetimų valstybių piliečių teisėmis. Tokios istorinės klaidos Komisijos nariams neatleistų ateinančios kartos, nes ši klaida būtų laikoma lietuvių kalbos išdavyste, su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.

Mes tikime Jumis ir tikime, kad visuomenė gali Jumis didžiuotis,- skelbiama Nacionalinio susivienijimo pareiškime, adresuotame Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) nariams, informuojant apie tai Prezidentą Gitaną Nausėdą bei visas institucijas ir organizacijas, kurios delegavo savo atstovus į VLKK (Lietuvos žurnalistų sąjungai, Lietuvių kalbos institutui, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungai, Lietuvos rašytojų sąjungai, Lietuvos kompozitorių sąjungai, Vilniaus universitetui, Lietuvos edukologijos universitetui, Šiaulių universitetui ir Vilniaus Gedimino technikos universitetui).

E.Dobrovolskos ir jos bendraminčių ketinimai teikiant įstatymo projektą keisti lietuvių kalbos abėcėlę ir leisti įrašus asmens dokumentuose rašyti nelietuviškomis raidėmis identiškai sutampa su „autonomininkų“ reikalavimais, kurių jie nespėjo įgyvendinti 1988-1992 metais Lietuvai atgaunant nepriklausomybę“,– sakoma pareikšime.

„Jokių kalbinių argumentų Projekte, kodėl reikėtų keisti galiojančias nuostatas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos Respublikos piliečių asmens dokumentuose, nėra, todėl nėra jokios būtinybės keisti esamą tvarką.

Keičiant šalies piliečių asmenvardžius asmens dokumentuose nelietuviškomis raidėmis, būtų pakeista lietuvių kalbos abėcėlė, destabilizuota rašybos sistema, pažeistas lietuvių kalbos rašybos savitumas ir sutrikdytos vartojimo tradicijos.

Nelietuviškų raidžių vartojimas rašant vardus ir pavardes asmens dokumentuose keičiant lietuvių kalbos abėcėlę teisiškai paneigtų konstitucinę nuostatą, kad valstybinė kalba yra lietuvių kalba“.

Visas pareiškimo tekstas žemiau:

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
23 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
DD plius DD

Man vardų rašymo epopėja yra tikra mįslė. Atrodo, lyg yra latviškas variantas, kuris tenkina visus. Bet ne- vis reikia snarglį žiautaroti.

apie rašybą

Kai kurie vardai ir pavardės ispaniškai ir portugališkai rašoma vienodai,bet tariama skirtingai- pavyzdžiui, José Castro, Felipe Barroso, Pedro Machado, Jorge Delgado ispaniškai tariama Chose Kastro, Felipe Barroso, Pedro Mačiado,Chorche Deljgado ,o portugališkai- Žuze Kaštru, Filipi Barhozu, Pedru Mašadu, Žorži Delgadu. Kaip teisingai ištarti šiuos vardus ir pavardes, parašytas originalo kalba,nežinant jų nešiotojų kalbinės ( ispanų ar portugalų) priklausomybės?

Kristupas

Kam dar kyla klausimas dėl vardų ir pavardžių rašymo, nuvykite ir apsigyvenkite Anglijoje. Ten Prokėpovičius bus rašomas Prokepovicius. Visų ten gyvenančių lietuvių vaikų pavardės taikomos prie anglų abėcėlės, o ne prie lietuvių. Ir jie nekelia balso, neklykia, kad jų jausmai įžeidinėjami. Gyveni Lietuvoje, taikykis prie jos kalbos standartų. Nepatinka? Pažiūrėk į žemėlapį, kokie dideli tavo gimtinių plotai. Važiuok ten, jeigu taip erzina mūsų kalbos standartai, bet mūsų ploto prašau nemažinti. Aišku, tai gali suprasti tik bent šiek tiek galvojantis. O lietuvių kalbos standartai reikalauja rašyti pavardę ir vardą pagal tarimą, o ne rašybą. Taip lengviau suprantama.

Retorinis klausimas

„Įdomu“, ar aš, lietuvis, turiu teisę savo vardą, pavardę rašyti lietuviškai, gyvendamas užsienyje tų valstybių dokumentuose… Jaučiu, kad šia prasme tampame unikalia valstybe pasaulyje.

nuomonė

Berods Lenkijos Punsko valsčiaus internetinėje svetainėje http://www.ugpunsk.pl/asp/samorzad-gminy,54,,1 valsčiaus viršaičio lietuvio Vytauto Liškausko vardas ir pavardė rašomi Witold Liszkowski, jo pavaduotojo Jono Vaičiulio- Jan Wojczulis, finansininkės Danutės Šimčikienės-Danuta Szymczyk?

Žodžio laisvė...

Kiek ilgai lietuviai turės kentėti nuo lietuvybės niekintojų. Lenkai buvo sulenkinę ne tik vardus,bet ir pavardes.Aš buvau priversta nešioti lenko kuprą net iki 1998 metų. Atsistačiau lietuvybę.Pagal sulenkintus tėvukus ir mes vaikai kentėjome nuo užgimimo. Jautėmės kaip antrarūšiai lietuviai.Ir dabar ne ką geriau.Vietovardžiai sulenkinti iki šiol.Lietuvių kalbos komisija nekelia sau užduočių deramai rūpinti lietuvių kalba.Net Vilniaus Universitete,pasirodo,tūno lietuvių kalbos priešai-sugalvojo ją išniekinti.Niekšai.Vilniaus gatvės išniekintos anglicizmais.Vidutinybės nori „sužibėti” anglų kalbos žinojimu,tik va lietuvių kalba jiems ne prie širdies.Matyt,jie yra gimę mišriose šeimose arba likę emisarai iš Rytų.Lietuvi,kiek ilgai nuolaidžiausi lietuvybės niekintojams ir kentėsi tolerancijos naštą? Nuolankumas vis bando lietuvio
stuburo tvirtumą.

Raigerdas

„The New York Times” Theodore S. Thurston. Lietuvių kalbos morfologija aiškiai mums atskleidžia daug neišaiškintų senovės civilizacijos istorinių paslapčių, žymiai išplečia lingvistikos mokslo horizontus ir praplečia žmonijos žinias apie jos dar neatskleistą praeitį. Atradimas lietuvių kalbos stebėtino panašumo su avesta (senąja persų kalba) ir su sanskritu akivaizdžiai atvėrė naujus horizontus lingvistikos mokslo srityje, remiantis lyginamosios morfologijos išvadomis. Dar daugiau, lietuvių kalbos morfologija įtikinamai įrodo, kad valdančioji klasė arva senovės hititų ( Hittite-Gititis) valdovai turėjo pavardes, panašias į lietuvių. Žymus anglų mokslininkas Robert G. Latham buvo absoliučiai teisus, kai jis pareiškė: “Pačioje kalboje glūdi daugiau, negu bet kuriuose jos kūriniuose…” Šiandien pasaulis būtų daug turtingesnis kultūros atžvilgiu, jei Lietuva būtų nepriklausoma, kadangi lietuvių tauta atstovauja ne tik arijų prokalbės civilizacijai ir… Skaityti daugiau »

Raigerdas

Žinote, jau norisi staugti nuo tų kenkėjų Lietuvoje. Dobrovolska elgiasi panašiai, kaip buvęs Seimo narys A. Nedzinskas norėjo papulti į Euroviziją su savo išsigimėliška daina, kurioje jis dainuoja, kad jis yra KATAŠUNIS ir jūs visi dabar bijokite. Reikia kažką tai daryti su tais kenkėjais, nes jiems būtinai reikia griauti tai, ko jie nėra sukūrę, ir ko nėra net mikronu prisidėję prie lietuvių kalbos platinimo, kad ir toje pačioje Lenkijoje. Kiek teko dirbti užsienio valstybėse, tai man į galvą nekilo mintis mokyti anglus, kaip rašyti mano pavardę. Bet dirbant Rusijoje, pasitaikydavo tokių rusų, kurie kėlė pretenzijas, kad tai mano vardas ne rusiškas:”Kakoy to ty ne russkiy”. Ir tokių idiotų, keliančių kitiems pretenzijas ar aukštesnius reikalavimus nei sau, yra kiekvienoje šalyje. O… Skaityti daugiau »

StasySG

Kodėl nėra piketų prie ponios Dobrovolskos rūmų (ministerijos)? Juk ji niekina lietuvuų kalbą.

Kis

atvaziavome su savo paripavimais,nuo ko mes giname tauta,kalba,beje ir teritorija?Nuo stribu vaiku,LGBT,irKGB liekanu.Ko laukiame,priesas cia pat,imkite ir nubauskime,nes apetitas auga ziu bevalgant ,metodiskai po zingsniuka daromi nusikaltimai,gal karta sakykime stop?Skelbkime Maidana si visais atributais,lai lekia i Voronezapas Janukoviciu,dedule gaslima ir pavezeti iki Batkos sienos,o ten atsiras kas ji paglobos,

Nieko tokio

Vasiliauskaitei kalbos reikalai nesvarbūs. Lengvatikius lengviau pritraukti kalbant apie pišpasį.

Mickėyus Mouseas

Skaitau Ėlėrtė ( NACIONALINIS! LIETUVIŠKAS!):
JAV prezidentas Joe Bidenas…
Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu…
Valstybės sekretorius Mike’as Pompeo…
Bidenas turėtų kalbėtis su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu…
Atšaukė ministrės Florence Parly susitikimą su britų kolega Benu Wallace`u…
Nigelas Osborne`as pirmą kartą Ammar, Israa ir Hjeij sutiko Libane…

Letas Palmaitis Nacionaliniam Susivienijimui

Ne viskas gerai, neteisybės Taisytojai, bet yra kabliukas, kurio Jūs žiūrėdami nematote ir matyti nenorite. Ką čia porinate apie „asmens dokumentus”? Kokie dar „dokumentai”? Nėra jokių „dokumentų”, o yra bet kokio Jūsų socialinio krustelėjimo totalinės kontrolės MIKROČIPAS, be kurio niekas iš Jūsų nei pirks, nei parduos, kuris ryt poryt jau bus tapatus banko kortelei, o dar vėliau – bus pakeistas fizionominiais išmatavimais arba širdies ritmo (kurį, be abejo, tik nusispjaut ir sustabdyt klavišo paspaudimu kad ir milijonui žmonių) identifikatoriumi. Labai tikite, kad „šitaip nebus”? Jei neišmarins su kovidu, be abejo, bus. Taškas. Tiek gyventojų šioje Žemėje nebenumatoma. Tad kam Jums kartoninis aplankėlis, vaizduojantis tradicinį „pasą”, kai be totalinės kontrolės jau dabar negalite NIEKO, nors tas aplankėlis ir būtų išmargintas citatomis… Skaityti daugiau »

Al. Palmaičiui

,,Nematote pakliuvę į orvelinį nebereikalingų tarakonų naikinimo voratinklį?” O jūs ne ? Kam tada tie jūsų kalbiniai tyrimai? Dievo vardo rašyba? Ir kam tarakonams Dievas?

Tiesą sakant,

net ir mikročipo neturite, nes jis (mikročipas) Jus turi, o Jūs tik priedai prie mikročipo.
Tačiau supratimas egzistuoja, o D-vas yra Viešpats. Pasipriešinimo per pasiaukojimą būta visais laikais. Jei žmogus nustos mylėti kalėjimą ir remsis Visagalybe, pasikartos ir pirmųjų persekiojimų pabaiga. Deja, žmogus įtikintas „technine pažanga” ir pamilo „saugų” kalėjimą.

stasys

Išdarkyti problemą paprasta ir nėra sudėtinga , kitas reikalas imti ja spręsti taip kad visuomenėje atsirastu sutarimas -ar bent konsensusas kažkoks. Gal būtų paprasčiau uždrausti Lietuvos piliečiams ženitis ir vesti užsieniečius ? tada tų pataisų poreikis dingtu . O beje jei Lietuvos piliečiams leidžiame pasikeisti vardus ir pavardęs bet ne asmens kodus , reiktu logiškai mąstant pradėti nuo tos lengvatos naikinimo . Baimė pokyčiu padaro didesne žalą nei iš tikro galėtu taip nutikti . Beje o kur čia dingo NS praktiškas protas ? kodėl nepasiūlius iškelti papildomas sąlygas tokiems ‘norėtojams’ pasuose turėti ? susijusias su Lietuvių kalbos mokėjimu ? tipo Premium lygis ir bonusas . Toks išimtinis privilegiju sąrašas galėtu labai padėti tiems ‘norėtojams’ geriau išmokti ir suprasti Lietuvių kalbą… Skaityti daugiau »

Velniai rautų

Ar Pro patria berniukai visai bekiaušiai? Ar taip ir neatras drąsos paskelbti, kas redaguoja užgrobtą Tiesos.lt portalą? Kas anonimiškai veikia berniukų sutryptos Ramutės Bingelienės, daug metų portalą kūrusios, vardu?

tiek

ko gero jau būtinas adekvatus atsakas : už tokį įžūlumą atimt Lietuvos pilietybę , teisę balsuot ir turėt privačią nuosavybę Lietuvos Respublikoj . Jei jau taip niežti paniekint lietuvių kalbos valstybinį statusą.

patys išdavę, ką tik galima išduoti,

ir galiausiai apsivogę,
kelinti metai pučia žandus dėl raidžių – tpfu!

StasySG

Dar radau tokį pasisakymą angliškai 1941 m ne apie lenkų, bet apie lietuvių kalbą:— „By Theodore S. Thurston

Lithuanian history, Philology and Grammar

Chicago, Ill. 1941

LITHUANIAN LANGUAGE

The Lithuanian language, whatever its antiquity, is of a wonderful structure, more perfect than
either Sanskrit or Greek, more copious than Latin, and exquisitely refined than any of these three.
Yet, Lithuanian bears to all of them a stronger affinity than could have been produced by nature,
not only in the roots of verbs, but also in forms of grammatical structure and the morphological
construction of words. So strong is this affinity that any philologist can see very clearly that
Sanskrit, Greek and Latin must have sprung from a common source, Lithuanian….”—alkas.lt/wp-content/uploads/2019/10/lithuanian-language.pdf

Kazimieras

1992 m. UNESCO paskelbė lietuvių kalbą pačia gražiausia, melodingiausia, turtingiausia kalba planetoje. LIETUVI, ar žinojai apie tai? Ne? Nenuostabu, mes tikrai drovūs, anot tos prancūzės profesorės, kuri apie mūsų kalbos išskirtinumą ir jos karūną paskelbė „Lietuvos ryte”. Dabar žinok ir ją gink, užlaikyk ją tyrą ir gražią, bet pradėk nuo savęs ir nuo savo namų, paskui ratą plėsk. Prisidėk prie TĖVYNĖS išlikimo!!! Atsibusk, nebūk abejingas, nes toks niekam neįdomus, net sau.

Pritariu

Nacionaliniam susivienijimui. Viena seniausių Europos kalbų turi būti išsaugota ateities kartoms. Tai mūsų tautos identiteto dalis.

Palmaitis Pritariui

Ginčytasi ne dėl kalbos išsaugojimo, o dėl pavardžių rašymo transkribuojant pagal rusišką tradiciją (rusai vartoja slavišką abėcėlę, todėl ir neturi galimybės savo kirilica parašyti vakarietiškų vardų, o lietuviai nesupranta, kad transkribavimo pradžia rusiškoje sovietijoje). Informacijos amžiuje svarbu tiksliai nurodyti šaltinį, bet ne rūpintis tais, kurie nemoka perskaityti prancūziškai ar ispaniškai. Stichiškai juk visi, kas nori parodyti šaltinį, rašo originalą. Jei kas turi kantrybės ir laiko, tegu skliausteliuose parašo apytikrį tarimą lietuviškomis raidėmis. Juk kiekvienam aišku, kad šitaip elgiamasi su svetimais vardais, todėl jokios grėsmės lietuvių kalbai nesimato. Kas kita – postringavimai apie kažkokius „asmens dokumentus” pamirštant, kad vienintelis asmens „identifikavimo dokumentas” yra ne paso kartoniukas, praktiniams juridiniams reikalams visai nereikalingas, bet jame įklijuotas mikročipas su visa informacija apie asmenį, užrašyta… Skaityti daugiau »

23
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top