Teroristinė organizacija „Islamo valstybė – ISIS“ sunaikino dar vieną krikščioniško paveldo paminklą, V amžiaus šv. Eliano vienuolyną, netoli istorinio ir UNESCO Pasaulio paveldo sąraše esančio Palmiros, senovinio romėnų miesto, vieno iš įspūdingiausių archeologinių paminklų Artimuosiuose Rytuose, šiuo metu taip pat pakliuvusio į islamistų rankas.
Šv. Elianas, kuriam dedikuotas vienuolynas, buvo III amžiaus kankinys, atsivertęs į krikščionybę. Jis žuvo nuo savo paties tėvo, kareivio, rankų. „AINA“ žinių agentūros pranešime rašoma, kad virš tūkstančio metų priklausė sirų ortodoksams, o nuo XVII amžiaus sirų katalikams. Šalia esančiame mieste iki „Islamo valstybės“ atėjimo gyveno apie du tūkstančius sirų krikščionių, ortodoksų ir katalikų. Jie visi išvyti, o šį etninį valymą lydi ir kultūrinis: pačios ISIS propaganda paskelbė nuotraukas, kuriose matomas vienuolyno sienas, su senovinėmis freskomis, griaunantis buldozeris.
Beje, paskutiniaisiais metais šv. Eliano vienuolyne gyveno ir jį atnaujino Sirijoje pagrobto jėzuito Paolo Dall’Oglio įsteigtos vienuolinės bendruomenės nariai. Iki visam regionui atitenkant islamistams, vienuolyno teritorijos dienai, savaitei, kartais ilgiau prieglobstį, padedant Jėzuitų pagalbos tarnybai ir Caritas, rasdavo nuo konfliktų bėgantys žmonės, kartais net iki dviejų tūkstančių, dažniausiai musulmonai. Šių metu gegužės 22 dieną viena iš džihadistų grupuočių, grasindama ginklu, išsivedė vienuolyno priorą Jacques Mourad, nuo to laiko jo likimas nežinomas.
Rugpjūčio 18 dieną islamistų propaganda išplatino vaizdus, kuriuose matomas nužudyto 82 metų amžiaus sirų archeologo, apie penkias dešimtis metų dirbusio Palmiros archeologiniame mieste, jį tyrusio, prižiūrėjusio ir muziejui vadovavusio Khaledo al-Asaado kūnas. Jam buvo nurėžta galva, o kūnas pakabintas ant vienos Palmiros kolonos.
Khaled al-Asaad buvo vienas iš archeologijos Sirijoje pionierių ir vienas iš didžiausių ekspertų, žinomų visame pasaulyje. Jo nužudymą pasmerkė įvairių šalių kultūros žmonės, taip pat UNESCO generalinė direktorė Irina Bokova, kuri priduria, kad archeologas nužudytas dėlto, kad „neišsižadėjo savo įsipareigojimo Palmirai“. Keli kiti šaltiniai papildo, kad islamistai pareikalavo direktoriaus, nors jau dešimt metų pensijoje, pasakyti, kur paslėpė vertingiausius Palmiros senovinio miesto objektus, išvežtus prieš jų invaziją. Neigiamas atsakymas tapo pretekstų nužudyti šį seną žmogų, kaip esą stabų gerbėją, apostatą ir tariamai teisingų idealų priešą. Beje, Irinos Bokovos komunikate paminimas ir praėjusią savaitę per bombardavimą Damaske žuvęs Qasem Abdullah Yehiya, vienas iš archeologinių muziejų bei laboratorijų vadovų. Šių dviejų žmonių žūtis yra didžiulis praradimas Sirijos kultūros pasauliui, rašo UNESCO vadovė.
Tuo tarpu „ISIS“ propagandiniame žurnale užsimenama, kad kuo daugiau stabmeldiškas Vakarų pasaulis gaili ir liūdi sunaikintų senienų, tuo tai kelia didesnį pasididžiavimą ir pasitenkinimą džihadistams, kurie esą ištikimai vykdo „stabų“ valymą pagal islamišką tradiciją. Žurnale, plėtojant savo siaurą ir aklą fundamentalistinę ideologiją, cituojamas Koranas, Abraomo ir Mahometo pastangos sunaikinti stabus, aiškinama, kad pati pagarba yra savaiminė stabmeldystės apraiška. Trumpai tariant, istorinis paveldas yra bevertis ir nereikalingas „tikram“ musulmonui, nebent būtų galima jį parduot, savo reikmėms finansuoti. Prieš tokią fundamentalistinę logiką, taip pat kultūros paveldo atžvilgiu, neseniai aiškiai pasisakė vieno iš svarbiausio sunitiškojo islamo centro, Al Azharo universiteto Kaire didysis imamas Ahmed al-Tayeeb, kalbėdamas sunitų religinių lyderių konferencijoje, kurioje, būtent, buvo kalbama kaip priešintis ekstremistams.