Skausmo kronika: saugumo šokdinamos Lietuvos valdžios gėda

ekspertai.eu

Šis vaizdo įrašas nufilmuotas 2009 m. rugpjūčio 14 d. Kauno apygardos teisme vykusių teismo posėdžių metu. Tą dieną Chadižat ir Malikas Gatajevai, kuriuos visas pasaulis gerbia kaip šimtus Čečėnijos karo našlaičių išgelbėjusią šeimą, o Lietuvos VSD ir prokuratūra apkaltino kriminaliniu nusikaltimu, tikėjosi būti paleisti į laisvę. Jie buvo įkalinti 10 mėnesių. Pamatyti tėvų – taip Gatajevus vadino ir jų biologiniai, ir priglaustieji vaikai – lydimi šeimos bičiulių ir vyresniųjų globotinių atėjo ir patys mažiausi.

Teismas tą dieną patenkino septynių VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnų grupei vadovavusios prokurorės Nomedos Oškutytės prašymą ir pratęsė Gatajevų suėmimo terminą dar trim mėnesiams. Kaip dabar jau nustatyta – šis sprendimas buvo neteisėtas.

„Už ką?… Šeima, vaikai, viskas sunaikinta, nieko neliko iš mūsų šeimos… Aš to nepakelsiu… Kodėl?..” – raudojo Chadižat. Kauno tardymo izoliatoriaus psichologas dar 2009 m. gegužę buvo konstatavęs, jog įkalinta ir nuo šeimos atskirta moteris yra taip emociškai paveikta, kad išreiškia nenorą gyventi.


Prokurorė N. Oškutytė teismo salėje pratrūkusią neviltį stebėjo iš už kolonos (įraše žr. 08 24)

Suomijoje, kuri 2012 m. gegužę suteikė politinį prieglobstį Lietuvoje persekiotai šeimai, trys nepilnamečiai Gatajevų vaikai ir Chadižat gydomi reabilitacijos centre, kuriame teikiama pagalba kankinimų aukoms. Tai, ką patyrė Lietuvoje, moters sveikatai padarė ypač didelę žalą.

Neteisėtą nutartį, kuria 2009 m. rugpjūčio 14 d. buvo pratęstas Ch. ir M. Gatajevų suėmimas, priėmė dabar jau buvęs teisėjas Romualdas Lincevičius. Šių metų balandį jis buvo atleistas iš pareigų po to, kai Valstybės teismo medicinos tarnyba pateikė išvadas, kad pėsčiųjų perėjoje mažametį vaiką partrenkęs R. Lincevičius eismo įvykio metu vairavo neblaivus.

Šiuo metu Kauno apygardos teismas nagrinėja apeliacinį Gatajevų skundą dėl jiems padarytos turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Sutuoktiniai prašo, kad teismas įvertintų ir šį vaizdo įrašą.

Ekspertai.eu dar kartą primena, kad iki šiol niekas iš atsakingų Lietuvos pareigūnų visuomenei nepaaiškino, ką apskritai Ch. ir M. Gatajevams iškeltoje buitinėje byloje veikė Valstybės saugumo departamentas ir nepakomentavo fakto, kad Lietuvos teisėsaugos persekiotiems žmonėms Suomija suteikė politinį prieglobstį.

Susiję:

„Gatajevai prašo atlyginti žalą, patirtą dėl neteisėtų prokuratūros ir teismo veiksmų”
„Liudijimai: VSD, seksas ir M. Gatajevo klausimai”
„Buvęs VSD pareigūnas neigia naudojęs seksą kaip operatyvinę priemonę”
„Gatajevai prašo VSD pateikti teismui pareigūno Donato Šumskio DNR tyrimą”
„Pareigūnai civiliniais rūbais kelia siaubą Lietuvoje likusiam Gatajevų augintiniui”

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top