Solo teatro žiemos vakarai Vilniuje:
Gruodžio 27 d., ketvirtadienį, 19 val.:
„Tylos sodai“ – poezijos ir muzikos improvizacijos
Tai improvizacijų programa pagal Justino Marcinkevičiaus, Donaldo Kajoko, Jono Strielkūno, Marcelijaus Martinaičio, Reginos Katinaitės-Lumpeckienės, Roberto Danio ir aktorės bei poetės Birutės Mar eiles.
Atlieka: Birutė Mar (aktorė), Egidijus Ališauskas (birbynė).
Gruodžio 28 d., penktadienį, 19 val.: Birutė Mar. „Unė“
Vienos dalies spektaklis aktorės Uršulės Babickaitės-Graičiūnienės (Unės Baye; 1897–1961) dienoraščio motyvais.
Unė Babickaitė – viena ryškiausių ir spalvingiausių praėjusio šimtmečio lietuvių teatro asmenybių, aktorė ir režisierė, vaidinusi Holivudo filmuose, Niujorko, Vašingtono ir Paryžiaus scenose.
1930–1932 metais Paryžiuje Unės rašytas dienoraštis, žaižaruojantis subtilia ironija, tapo akstinu sukurti šią pjesę apie juokingą ir efemerišką, negailestingą ir magišką teatro pasaulį (kuriame, pasirodo, nedaug kas tepasikeitė), taip pat patyrinėti aktorystės prigimtį – žmogaus ir kaukės (visuomenėje bei scenoje) paradoksą: kaukė, kuri reikalinga visuomenėje, kad išsaugotum individualumą, ir – kaukė scenoje, leidžianti atsiverti, tapti savimi.
Birutė Mar: „Atradau Unę prieš keletą metų, kai manęs paprašė paskaityti jos dienoraščius per Lino Brogos sudarytos knygos „Unė Babickaitė-Graičiūnienė. Laiškai. Amžininkų atsiminimai“ pristatymą. Aptikau tiek paralelių su savo gyvenimu! Unė, kaip ir aš, studijavo Sankt Peterburge, vaidino kine ir teatre. Grįžusi po studijų – dar prieš išvykdama į Ameriką – Kaune režisavo Valstybės teatre (aš taip pat po studijų Sankt Peterburge Kaune stačiau savo diplominį spektaklį „Laimingos dienos“). Ji irgi vertė pjeses, domėjosi Rytų kultūra, daug keliavo, vaidino keliomis kalbomis (man taip pat yra tekę savo monospektaklius vaidinti rusiškai, angliškai, prancūziškai)… Žodžiu, visa tai pasirodė nepaprastai įdomu. Iš pirmo žvilgsnio keista Unės pasaulėjauta, idealizmas. Ir jos dienoraščiai, regis, tiesiog prašėsi į sceną – ji mokėjo dramaturgo akimis žvelgti į aplinką – su autoironija, aistra, humoru…“
Spektaklio kūrybinė grupė:
Autorė, režisierė ir atlikėja – Birutė Mar
Dailininkai – Jolanta Rimkutė ir Dmitrijus Matvejevas
Kompozitorius – Antanas Kučinskas
Choreografė – Edita Stundytė
Režisierės asistentė – Regina Garuolytė
Apdovanojimai:
– Žiūrovų prizas Nacionalinės dramaturgijos festivalyje „Versmės“ (Lietuva, 2010)
– Geriausios aktorės apdovanojimas ir žiūrovų prizas Tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Atspindys“ Visagine (Lietuva, 2010)
– Prizas „Už sėkmingiausią teatrinį eksperimentą“ pirmajame Dalios Tamulevičiūtės vardo Lietuvos teatrų festivalyje Varėnoje (Lietuva, 2010)
– Grand Prix tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Zvaigzdne“ Rygoje (Latvija, 2011)
SOLO teatro įkūrėja Birutė Mar (Marcinkevičiūtė) – teatro ir kino aktorė, šokėja, režisierė, poetė.
Aktorinio meistriškumo studijas baigė Sankt-Peterburgo Teatro, muzikos ir kino institute. 1997–1998 Tokijo Noh Kita mokykloje mokėsi japonų Noh teatro ir šokio, taip pat stažavosi Londone, Graikijoje ir Kipre. Nuo 1994 metų menininkė dirba Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Taip pat kuria vaidmenis ir kituose Lietuvos teatruose bei kine.
Birutė Mar žinoma kaip viena įdomiausių poezijos interpretatorių Lietuvoje, kaip geriausia skaitovė buvo apdovanota ir festivalio „Poezijos pavasaris“ prizu.
Birutės Mar kūryboje itin svarbią vietą užima dažniausiai pačios režisuoti monospektakliai, individualios raiškos eksperimentiniai projektai, sujungiantys teatrą, muziką, poeziją ir šokį. Birutės Mar monospetakliai („Žodžiai smėlyje“, „Meilužis“, „Poetė“, „Antigonė“, „Unė“, „Ledo vaikai“) yra pelnę daug tarptautinių apdovanojimų.
Birutė Mar taip pat kuria poeziją ir prozą vaikams, pjeses, libretus operoms, yra išleidusi septynias knygas. Jos knyga „Gėlininkė“ 2014 m. Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse pelnė antrąją premiją.
Solo teatro adresas: Pranciškonų rūmai, MI teatro salė, Trakų g. 9/1, Vilnius.
Bilietus platina: www.bilietai.lt
Rezervacija: info@soloteatras.lt
Daugiau informacijos: www.soloteatras.lt