Sovietinis mąstymas ir patirtis – aukščiausia mūsų valdžia

Kastytis Braziulis | Alfa.lt

Nepriklausomos ir laisvos Lietuvos Tautos atstovų institucija Seimas negali „bet kada ir esant nors menkiausiai dingsčiai kontroliuoti bet kokių valstybės institucijų bet kokių sprendimų ir jų atstovų veikimo“. Taip visam pasauliui paskelbė tos pačios Tautos sukurtas, tos pačios Tautos interesams ir valiai, išreikštai Konstitucijoje, ginti paskirtas Konstitucinis Teismas.

Konstitucinis Teismas apribojo Tautos atstovų esmines funkcijas. Šis jų sprendimas sukėlė norą detaliau pasidomėti įvykiais ir procesais, kurie šiuo metu vyksta Lietuvoje. Ir štai kokios mintys mane aplankė.

Kova dėl valdžios vyksta nuolatos. Šiuo metu matyti, kad Tauta ryškiai pralaimi. Ji praranda savo galias ir teises. Iš jos jas atima. Tačiau kas ir kodėl?

Sunaikinti demokratiją galima keliais būdais. Galima paprašyti „Aro“ arba tų 250 policininkų, kurie jau turi žmonių spardymo patirtį, kad išvaikytų Tautos atstovus, užrakintų bei užkaltų Seimo pastato duris. Kam mums reikalingi populistai, girtuokliai, įtariamieji, jau atsėdėję, korupcininkai ir kitokie blogiečiai? Iš jų jokios naudos. Jie kaip parazitai maitinasi iš valstybės iždo ir nieko gero jai neduoda.

Galima paprašyti Konstitucinio Teismo, kad jis atimtų Tautos atstovų teises ne tik kontroliuoti biurokratus, bet ir inicijuoti įstatymus bei jų pataisas. Kiekvienas Seimo narys turi iš anksto žinoti, kad negalima siūlyti įstatymo, kuris nepatiks Konstitucinio Teismo teisėjams. Iniciatyva turi būti nužudyta jos užuomazgos pradžioje. Dar geriau, kad Seime nebūtų tokių galvų, kuriose gimsta „erezinės“ iniciatyvos. Taip pat reikia visų žmonių akyse sumenkinti, pažeminti ir visaip išjuokti pačią instituciją ir Tautos atstovus. Juk ne tas yra tikra, kas tikrai vyksta, tikra yra tai, kas parašyta ir kuo plačiau paskleista. Būtina padaryti iš Seimo ir jo narių pajuokos objektą, kad niekas jų rimtai nepriimtų. Tegu Tautos atstovai šoka, dainuoja ir visaip linksminasi Seime, laidose, gamtoje ir užsienyje. Svarbiausia, kad jie neatstovautų Tautos interesams, nepradėtų siūlyti „keistų“ įstatymų ir kontroliuoti valdininkų veiklą.

Mano giliu įsitikinimu, Lietuvoje šiuo metu formuojasi arba jau yra susiformavusi asmenų grupė, kuri savo valią bando padaryti aukščiausią, stipriausią ir visiems privalomą. Šią grupę sudaro valdininkai, politikai ir verslininkai. Grupės galios centras ir valdžios garantas yra prezidentūra. Pagrindinis juos vienijantis veiksnys yra sovietinis mąstymas ir sovietinė valstybės valdymo patirtis. Jų veiklos motyvai yra keli. Pagrindinis motyvas yra galia (valdyti kitus) ir pinigai. (Krizės metu iš Lietuvos energetikos įmonių už įvairias ir daugelyje atvejų nenaudingas konsultacijas ir tyrimus buvo išsiurbti keli šimtai milijonų litų. Prokuroras, kuris bandė tirti ir ištirti šiuos galimai nusikalstamos veikos epizodus, staiga liko be teisių ir galimybių. Niekas jam informacijos neteikia ir niekas su juo nesiskaito.) Galios ir pinigų motyvai yra būdingi grupės elitui. Visi kiti turi tenkintis jiems suteiktomis privilegijomis ir aukštais postais valstybės aparate. Pagrindinis valdymo principas yra baimė ir besąlygiškas paklusnumas. Kiekvienas, kuris nesutinka su grupės valia ir ja abejoja, bet kuriuo metu gali būti išmestas į gatvę. Kiekvienas, kuris ištikimai tarnauja, bus atleistas nuo visų nuodėmių ir net padarytų nusikaltimų.

Grupė pasižymi šiais išskirtiniais bruožais.

Jie fanatiškai tiki savo vadovais. Besąlygiškai juos visur ir visuomet palaiko. Jie fanatiškai tiki savo neklystamumu. Jie yra vieninteliai. Jie niekada nedaro klaidų. Tik jie žino, kaip ir ką reikia daryti. Tik jie gali pasakyti, kuriuo keliu eiti, kokius projektus įgyvendinti ir kokią strategiją pasirinkti. Visi kiti projektai ir strategijos yra niekam tikusios. Visi kiti, kurie neįeina į grupę, yra neverti dėmesio. Visi kiti, kurie prieštarauja, dirba priešui.

Jie fanatiškai nepakenčia kritikos. Jie negali atleisti tiems, kurie turi kitą nuomonę, kurie kitaip mąsto, kurie jiems prieštarauja. Būtų jų valia, išvežtų visus kitaip mąstančius kur nors toli toli arba uždarytų į „psichūškę“. Jie neperneša net tų, kurie savarankiškai mąsto, yra laisvi savo dvasia ir nepriklausomi. Visi tie, kurie jų nepalaiko, yra populistai, kvaili, runkeliai, nieko nesuprantantys arba papirkti oligarchų, rusų, Kremliaus arba tiesiogiai dirba Putinui.

Ši grupė tiesiog negali gyventi be priešo. Priešas turi būti visuomet ir visur. Kuo jis bus didesnis ir stipresnis, tuo stipriau jaučiasi grupė. Priešui galima nurašyti savo nesėkmes. Su priešu ši grupė žmonių akyse nuolat kovoja. Ji įtikinėja žmones, kad jeigu ne priešas ir jo atstovai Lietuvoje, tai žmonės seniai labai gerai gyventų ir būtų laimingi.

Grupė gyvena ne pagal įstatymus, o pagal nerašytas taisykles. Įstatymai yra ne jiems. Įstatymai yra kuriami ir jų privalo laikytis mirtingieji ir kvailiai. Grupė veikia taip, kaip jai reikia veikti šiandien, o įstatymus sukuria ir prie situacijos priderina vėliau. Aišku, tik tuo atveju, jeigu kas nors pradeda kelti balsą, prieštarauti, rėkti arba likę dar neįbaugintų Tautos atstovų likučiai Seime pradeda parlamentinį tyrimą.

Grupėje vyrauja dvigubi tarpusavio santykiai. Klesti dviveidiškumas. Vadovas pavaldiniams visuomet būna žiaurus ir negailestingas. Jis nesiskaito su jais. Jis laiko juos žemesnės rūšies žmonėmis. Tačiau tas pats vadovas kardinaliai pasikeičia aukštesnio vadovo akyse. Jis tampa klusnus, paslaugus ir didelis padlaižys. Tikriausiai pamenate sovietinius laikus. Komunistų partijos pirmasis sekretorius savo teritorijoje (miestas, rajonas, respublika) buvo tarsi Dievas. Visi jo bijojosi, visi jam lenkėsi. Tačiau tas pat „Dievas“, nuvažiavęs pas aukštesnį sekretorių, tapdavo paklusnumo ir padlaižiavimo asu.

Sąlygos, dėl kurių ši grupė atsirado.

Vienintelė ir pagrindinė sąlyga, kuri sudarė palankią dirvą augti ir viešėti šiai grupei, yra ta, kad Lietuvoje nebuvo atlikta normali ir galutinė liustracija. Liustraciją sudaro dvi dalys: desovietizacija ir dekagėbizacija.

Visą tekstą skaitykite alfa.lt.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top