Stasys Šedbaras: Seimas įveiks referendumų grėsmę

Raimonda Ramelienė | „Lietuvos žinios“

Nuo kitų metų rengti Lietuvoje referendumus turėtų būti gerokai sunkiau. Piliečių iniciatyvą, net paremtą 300 tūkst. parašų, galėtų blokuoti Seimas, jei būtų įtartas prieštaravimas Konstitucijos nuostatoms. Politikai aiškina, kad tai atbaidytų populistinių iniciatyvų mėgėjus, o oponentai įžvelgia siekį riboti demokratiją.

Konstitucinio Teismo (KT) žodis tapo įstatymo projektu. Atsižvelgdama į Konstitucijos sergėtojų prieš pusmetį priimtą sprendimą, Teisingumo ministerija parengė Referendumo įstatymo pataisas, kurias palaiminus Seimui būtų suteikta teisė filtruoti „įtartinas“ referendumų iniciatyvas. Taip pat siūloma įtvirtinti nuostatą, visuotiniam balsavimui leidžiančią teikti tik vieną aiškų klausimą, o ne suplakti kelis.

Turi pareigą

Išaiškinti, ar galima rengti referendumus, kuriais siūlomos Konstitucijai galbūt prieštaraujančios nuostatos, Seimas KT paprašė pavasarį. Tuomet iškilo abejonių dėl žemės pardavimo užsieniečiams referendumo teksto konstitucingumo. Liepą KT pareiškė, kad Seimo pareiga ir yra neskelbti referendumo tais atvejais, jei jam siūlomas sprendimas neatitiktų iš pagrindinio šalies įstatymo kylančių reikalavimų, taip pat jei referendumui būtų pateiktas toks klausimas, dėl kurio negalėtų būti nustatyta tikroji tautos valia, t. y. jis būtų neaiškus, klaidinantis, apimtų kelis tarpusavyje nesusijusius klausimus.

„Kitaip aiškinant Konstituciją – esą Seimas privalo skelbti referendumą net tuo atveju, kai referendumui siūlomas sprendimas neatitinka iš Konstitucijos kylančių reikalavimų, – būtų sudarytos prielaidos paneigti konstitucinius principus, pačią Konstituciją, kaip aukščiausiąją teisę, Tautos bendro gyvenimo teisinį pamatą“, – konstatavo KT.

Teisingumo ministerijos parengtos pataisos numato, kad Seimas galėtų nepriimti nutarimo skelbti referendumą, jeigu jo sudaryta ekspertų grupė pateiktų išvadą dėl galimo parengto teksto prieštaravimo Konstitucijai.

Žaisti negalima

LŽ kalbintas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininkas konservatorius Stasys Šedbaras priminė, kad poreikis patikrinti kai kurias Referendumo įstatymo nuostatas atsirado metų pradžioje, kai iniciatyvinė grupė, surinkusi 300 tūkst. parašų, referendumui pateikė tris skirtingus klausimus.

„Tai buvo žmonių klaidinimas, nes vieni pasirašinėjo dėl vieno, kiti – visai dėl kito dalyko, paskui kilo ir konstitucingumo klausimas“, – sakė jis. Politiko teigimu, pataisius Referendumo įstatymą pagal KT nurodymus jis bus aiškesnis ir labiau atitiks Konstituciją bei savo paskirtį.

S. Šedbaras prognozavo, kad pataisos greičiausiai bus priimtos per pavasario sesiją. „Regis, artimiausiu metu referendumai negresia. O jei kokia nors iniciatyva kiltų, tai referendumą būtų galima surengti drauge su Seimo rinkimais“, – sakė konservatorius.

Jis prisipažino nemanantis, kad pataisos bus priimtos be diskusijų. „Žinoma, atsiras spekuliacijų tema „Tauta aukščiau visko“. Bet tie 100 tūkst. ar 300 tūkst. pasirašiusiųjų nėra visa tauta. Negalima savintis visai tautai priklausančios nuomonės“, – pareiškė S. Šedbaras. Anot jo, referendumas dėl Krymo aiškiai parodė, kaip galima manipuliuoti tauta. „Leisti žaisti referendumais negalima. Jie turi būti rengiami tikrai svarbiais klausimais, jiems turi būti gerai pasirengta ir balsuojama“, – LŽ sakė komiteto vicepirmininkas.

Kas kalba tautos vardu?

Kad su referendumo iniciatyvomis reikia elgtis atsakingai, siūlyti tik „subrandintas ir išnešiotas idėjas“, įsitikinęs ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

„Įsivaizduokite, kas būtų, jei birželį rengtas ir visiškai sužlugęs referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams ir kitų dalykų būtų pasibaigęs kitaip. Manau, tam tikra prasme jis atliko gerą darbą – sutelkė tautą, pasakė, kad žmonių grupės tautos vardu kalbėti negali, kad tauta – visi rinkėjai“, – LŽ sakė jis. Apie kokias nors naujas referendumų užuomazgas rinkimų prievaizdas teigė negirdėjęs. Pasak VRK pirmininko, paprastai tokių iniciatyvų atsiranda prieš rinkimus.

Vieno iš minėto referendumo iniciatorių Tautininkų sąjungos pirmininko Juliaus Pankos nuomone, Referendumo įstatymo pataisos susiaurins demokratijos rėmus. „Nežinia kokie ekspertai nuspręs, kad kai kas kam nors prieštarauja, ir tauta nebegalės būti apklausta. Kita vertus, jei Seimas spręs, tinkamas ar ne referendumo klausimas, jis prisiims visas suvereno teises. Vadinasi, referendumo mechanizmas taps nesavarankiškas. O juk referendumas tam ir reikalingas, kad tauta pasakytų plačiau“, – LŽ sakė J. Panka. Jis pareiškė, kad „mes mokome kaimynus demokratijos, tačiau pas mus pačius jos mažėja ir mažėja“.

Pagal dabartinį Referendumo įstatymą Seimas, gavęs VRK išvadą dėl referendumui surinktų parašų, artimiausiame Seimo posėdyje svarsto referendumo paskelbimo datos klausimą. Jeigu Seimo sudaryta ekspertų grupė padaro išvadą, kad piliečių reikalavime paskelbti referendumą teikiamas sprendimo tekstas gali neatitikti Konstitucijos, parlamentas šią išvadą turi paskelbti visuomenei, tačiau ji negali būti pagrindas neskelbti referendumo.

lzinios.lt

* * *

Lietuvos Sąrašo poziciją dėl šių metų liepos 11 dieną priimto Konstitucinio Teismo sprendimo, kurį Seimo narys S. Šedbaras siūlo nuosekliai įgyvendinti, galite perskaityti ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
38 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
greai vienas komentatorius

Parase:Kad greitbus ne demokratija ,bet seimokratija.

Albas

Bet tie 100 tūkst. ar 300 tūkst. pasirašiusiųjų nėra visa tauta. Negalima savintis visai tautai priklausančios nuomonės“, – pareiškė S. Šedbaras.
O va 141 kelnes pribezdėjusių seimorių kažkodėl gali savintis Tautai priklausančių sprendimų priėmimą. Paradoksas, kuris kažkodėl Lietuvoje vadinamas demokratija.

Prisižaidė

Tai labai bus įdomu pažiūrėti, kaip jie surengs referendumą dėl pilietybės. Tfu… Švonderiai ir tiek.

tai

141 mažiau nei 300000, lygtai? :):):)

Sedbarui

Jei kaip sako 300 000 pasirasiusiu del referendumo nera visa tauta, tai musu manymu ir 141 seimo narys , manome irgi nera visa tauta. Ponas Sedbaras pamirsta, kad pagrindinis demokratijos principas yra ne uzdrausti referendumus, bet net jei 1-3 procentai tos tautos nori spresti svarbius klausimus jie TURI TEISE rinkti parasus ir tada jau visa tauta referendumu nuspres valstybei svarbius klausimus

123

Didesnes gresmes kaip seimas, VRK ir konstitucinis tesmas nebegali buti, nes tauta TIK DEL JU ir nyksta. ISSIGIMELIAI is didziosios raides

eri

Čia kaip už Grybauskaite balsavo 600 tūkst, irgi nėra visa tauta

Pasirašiusi po referendumu ir paniekinta pilietė .

TAS ŠEDBARAS – TIKRAS ŠINŠILAS

Taigi

Kas filtruos seimo priimamus įtartinus, korupcinius įstatymus?

Gal ir teisūs

tie mūsų valdovai – eilinių rinkėjų kiekybė vis tik turėtų paklusti juos valdančiųjų kokybei.

ruta

Daroma viskas , pasitelkiant net Konstitucines dvasias , kad apsaugoti korumpuota , nekompetentinga valdzia nuo Tautos siekio , kad Lietuva pagaliau ne zodziais , o is tikro butu demokratiska , skaidri .Bet valdzia pasidarys supratinga tik tada , kai prie Seimo , prezedenturos ateis 200 000 -500 000 neabejingu pilieciu su taikiais mitingais , priminti , kad padoriu , neabejingu savo valstybei pilieciu , valdzia dar galutinai nenumarino .
Butinai reikalinga liustracija , kad ateityje tokie subjektai , kokie dabar valdo Lietuva , negaletu , net savo noses ikisti i svarbius valstybes postus !

bijo valkatėlės

apsivogę komunistėliai bijo tautos – po Ukrainos ir Lietuva gali sugalvoti liustraciją padaryti.
Nepavyks per referendumą, padarys maidaną ar daukantynę su muravjovo kartuvėmis – kars komunistus.

remington

tai o Grybauskaitė tada legitimi prezidentė? ją irgi ne visa tauta išrinko.

kai tautos

Nera,luko runkeliai,zombiai,bumbetojai prie kompu,valdzia kalva ir daro ka nori,toks gyvenimas ir istorija

Beta

Vyksta šliaužiantis valstybės pervesmas. Konstitucija perrašinėjama į diktatūrinės valstybės konstituciją, pamažu naikinamos bolševikams neįtinkančios partijos tikslu įvesti vienpartinę sistemą. Jau vykdomos epresijos prieš nepaklusnius (kontras).
Bolševikai ir lieka bolševikais, kokia spalva jie nenusidažytų. Ar tik jie neprišauks Maidano ir Lietuvoje?

Nuomone

Dvasios ubagai ir tiek..

Arvydas

„Bet tie 100 tūkst. ar 300 tūkst. pasirašiusiųjų nėra visa tauta. Negalima savintis visai tautai priklausančios nuomonės“, – pareiškė S. Šedbaras” – jei žodžiai pacituoti tiksliai, tai neįsivaizduoju, kokiu debilu reikia būti, kad piršti nuomonę Lietuvos piliečiams, kad referendumo paskelbimas ar klausimo pateikimas referendumui jau būtų laikoma „visos tautos nuomonės savinimusi”. Piliečiai tam ir ateina į referendumą, kad PAREIKŠTI savo nuomonę. Ir visiškai nesvarbu, ar pilietis balsuos „taip” ar „ne”. Svarbu – turėti galimybę. Šiuo siūlomu atveju, manau, visai tautai priklausančią nuomonę siūloma draugiškai perduoti niekieno nerinktam KT ir kažkokiai tai Seimo sudarytai ekspertų grupei. O Krymas šiuo atveju „nei prie ko”. Gal ponas Šedbaras pasidalintų savo turima informacija, kiek Krymo gyventojų parašų dėl atsiskyrimo nuo Ukrainos buvo surinkta, ar… Skaityti daugiau »

as palikes lietuva

na nesuprantu tu zmoniu,kurie atiduoda balsa uz tokius pydarasus kaip sedbaras

kas gali paneigti,

kas Sedbaras baiges ne melioracijos technikuma…
Teise? Universitete? Baikit juokus.
Po tokiu viesu pasisakymu, budamas teisininku, suvalgyciau savo teisininko diploma kefyru neuzgerdamas.

rutai 17:04

bijau, kad sekanti „demokratine” pataisa bus – i taikius mitingus tauta renkasi ne daugiau kaip trise… 🙁

VaidasVDS

Šitoje partokratinėje-„teisinėje” valstybėje toks įstatymas net nėra būtinas. Juk KT jau išaiškino, kad kartais galima ir nerengti referendumų, nors Konstitucija to nenumatė. Yra sugalvota „geroji praktika”, „teisinė savimonė”, „teisinis „dvasingumas” iki dieviško neklystamumo”, kurie kai kam ir padeda matyti „giliau” ir „aukščiau”, nei parašyta Konstitucijoje.

Popiežius šaukė

elgtis kitaip.Aukščiausiai statyti žmogaus orumą.Referendumai leidžia jaustis oriai.Šedbaras netinka krikščionių partijai.Veidmainystė.

Letas Palmaitis

Kaip meluojama gyvulių Fermoje; 1) „100 tūkst. ar 300 tūkst. pasirašiusiųjų nėra visa tauta” – TEISINGAI! 2) „tauta – visi rinkėjai” – TEISINGAI! 3) „referendumas dėl Krymo aiškiai parodė, kaip galima manipuliuoti tauta” – MELAS, nes okupantų surengtas „referendumas” ne referendumas, manipuliuota ne „tauta”, bet biuleteniais. Senas bolševikinis krienas tai puikiai žino, bet bando durninti žmones, neva parašų rinkimas tautos referendumui ir tautos referendumas – tas pats, tie 300 ar net 100 tūkst. neva viską ir lemia. Užtat „brandinti ir išnešioti idėjas” turi tik oligarchų nupenėta nepamainomoji gauja, iš kurios per kiekvieną rinkiminį cirką („demokratijos šventę”) išrenkami paeiliui vis tie patys dešimtmečiais įgrisę nepamainomieji snukiai devyndarbiai, gebantys dirbti ir gydymo (sveikatos apsaugos) ir žudymo, t.y. karo, minstrais. Nagi GENIJAI! Deja,… Skaityti daugiau »

Jei 300 tūkst. nėra visa tauta,

tai reikalaukite 3 milijonų parašų – kokia problema, ponai???

vaje vaje

300 000 tūkstančių-ne visa tauta-Taip,bet Europai ir nereik visos tautos,užtenka surinkti tik 3-7 procentus balsų referendumui rengti.Tai ką čia tie seimo mižniai sau leidžia?Mes tauta-o jie tik tautos apvaginėtojai,ir savinasi mūsų teises!!!

Taigi Palmaičiui

Nepriklausomi stebėtojai iš Europos Krymo referendume nematė manipuliacijų, todėl nereikia meluoti.
Maidanas atnešė didžiulį balaganą, dabar oligarchų valdžia kartu su užsienio korporacijomis gali dar labiau vogti.

liudnos misios

baigiame supanaseti i Putliandija.

to Jei 300 tukst,nera visa tauta

Tai ,kad 2milijonai turbut bepalike.

Gerai

kad neleidžia nusmurgėliams „paprastiems žmonėms” diktuoti savo valią valstybei. Prastuomenės tamsuolius reikia laikyti ant pavadėlio.

Taigi tam Gerai

Sovietiniais laikais paprasti žmonės taip pat buvo laikomi ant pavadėlio, ir negalėjo priimti sprendimų, nors LTSR Konstitucija leido referendumus. Tai toks ir gerumas. Nors jums tikriausiai tarybų Lietuvos totalitarinis režimas buvo tinkamas, gal net buvote to režimo aktyvus gynėjas, netiko tik santvarka, kuri humaniškesnė už kapitalizmą.

To Gerai       2014-11-27 2:57

Pagal tamstos logiką nusmurgėliams “paprastiems žmonėms” ir rinkimuose negalima dalyvauti…
Sudalyvaukite buko ir bukesnio rinkimuose. Jūsų pergalė garantuota.

Niekados

neisiu į referendumus paskirtus seimerių, jeigu kartais nueisiu tai būtinai balsuosiu prieš seimerių norus.

NIEKSAS

kalba visu Lietuviu vardu ,kas renka ta nieksa ,

Lietuvis

kas gi ta isrinko i seima,tai jis tik nori ignoruoti KONSTITUCIJA, jis isivaizduoja paciu paciausiu,vyti tokius is valstybiniu instituciju ji ir i ji panasius,tai kenkejai.Tokia mano nuomone

geras

Mazuronio str /karstaskomentaras/

Nereikia referendumų

tamsuoliams runkeliams, tamsuomenės negalima leisti valdyti valstybės, spręsti jos reikalų.

atrodo, kad atejo sitas Seimas

visiems laikams – ,,Atejo leninas..” Patiko valgyti mokesciu moketoju duona, nedalyvauti posedziuose, tyciotis is Tautos, priimant istatymus tik nedideles grupeles, malonejusios atvykti i posedi, nutartimi. Referendumas priklauso TAUTAI! 300 tukst. parasu – tai trecdalis is balsavusiu uz Prezidente! Juk uz ja balsavo tik kiek daugiau, nei 900 tukst.kKaip tada, kai didesne puse turinciu balsavimo teise, nedalyvavo, nebalsavo ir t.t., gal protestavo, kas zino. Demokratija vista buvusiu komuniagu autokratija!!!

Stasys

Kaip jie dreba dėl savo kėdžių, dėl savo užupakalių, net juokinga darosi. Tikri bailiai. Ar labai naudinga valstybei kada valdo surambėję bailiai ?

38
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top