„Stop“ juosta

ekspertai.eu

Iš Vidaus reikalų ministerijos (VRM) šį savaitgalį visuomenę pasiekė žinia, kad viešosiose erdvėse tvarkos bus daugiau. Ministerija, tikslinusi Seimo tobulinti grąžintą projektą, siūlo už pasipriešinimą policijos, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnui ar policijos rėmėjui naikinti administracinę ir palikti tik baudžiamąją atsakomybę.

„Panaikinus administracinę atsakomybę už pasipriešinimą policijos, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnui ar policijos rėmėjui, einantiems jiems pavestas viešosios tvarkos saugojimo pareigas, teisinis reguliavimas taps aiškesnis, bus išvengta teisės taikymo problemų, bus visiškai įgyvendinami teisinio reguliavimo išsamumo ir aiškumo principai“, – teigia ministerija.

Šiuo metu Baudžiamajame kodekse už pasipriešinimą valstybės tarnautojui ar kitam viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui panaudojant ar grasinant tuoj pat panaudoti fizinį smurtą yra numatyti viešieji darbai, bauda iki 65 tūkst. litų arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Ankstesniu pataisų variantu, kuriam Seimas buvo pritaręs po pateikimo, tačiau po svarstymo grąžino tobulinti, Vyriausybė siūlė gerokai padidinti administracines baudas už pasipriešinimą pareigūnams, o Baudžiamajame kodekse pasipriešinimą pareigūnams perkvalifikuoti iš nesunkaus nusikaltimo į apysunkį, tad galimas laisvės atėmimo terminas pailgėtų nuo trejų iki ketverių metų.

Pagal patobulintą Administracinių teisės pažeidimų kodekso projektą, administracinė atsakomybė liktų už policijos ar Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Vadovybės apsaugos departamento bei Valstybės saugumo departamento pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymą, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimą.

Šių pareigūnų nurodymų nevykdymas ar įžeidimas užtraukia baudą nuo 300 iki 500 litų arba administracinį areštą nuo 15 iki 30 parų, policijos pareigūno teisėto reikalavimo atvykti į policiją nevykdymas – baudą nuo 100 iki 200 litų, policijos specialiosios juostos ar kitos užtvaros su užrašu „Stop policija“, ribojančios įvykio vietos perimetrą, perėjimas, pervažiavimas, nuplėšimas ar nugriovimas – baudą nuo 100 iki 300 litų.

Taip pat siūloma įtvirtinti iki šiol nenumatytą administracinę atsakomybę už policijos rėmėjo teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymą, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimą – nuo 100 iki 300 litų, – siūlo VRM.

ekspertai.eu commentarium

Šiuo metu vyksta apie 20 baudžiamųjų ir administracinių bylų asmenims, kurie neva pasipriešino pareigūnams pernai gegužės 17 dieną Garliavoje Klonio gatvėje, kai antstolei Sonatai Vaicekauskienei vadovaujant 240 policijos ir spec. dalinių pareigūnų šturmavo privačią Kedžių namų valdą ir namą, naudojo fizinį smurtą prieš taikius piliečius ir mažametę mergaitę. Šie pareigūnų savivalei ir smurtavimui nesipriešino.

Net specialiai sudarytai Seimo komisijai pareikalavus, kad Generalinė prokuratūra pateiktų visą filmuotą medžiagą, ji pateikė tik 12 sekundžių fragmentą.
Taigi, pati policija ir teisėsaugos pareigūnai bet kurį įvykį ar incidentą dabar galės traktuoti kaip pasipriešinimą, pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymą ar jo garbės ir orumo įžeidimą, užtraukiantį padidintas administracines baudas ar, laisvai traktuojant, baudžiamąją atsakomybę. Kas patikrins tokios interpretacijos pagrįstumą?..

O įdomiausias siūlymas yra šis: „Šių pareigūnų nurodymų nevykdymas ar įžeidimas užtraukia baudą nuo 300 iki 500 litų arba administracinį areštą nuo 15 iki 30 parų, policijos pareigūno teisėto reikalavimo atvykti į policiją nevykdymas – baudą nuo 100 iki 200 litų, policijos specialiosios juostos ar kitos užtvaros su užrašu „Stop policija“, ribojančios įvykio vietos perimetrą, perėjimas, pervažiavimas, nuplėšimas ar nugriovimas – baudą nuo 100 iki 300 litų.“

Ir esmė čia – ne baudų sumos, o tai, kad visuomenė nuo valstybės institucijų bus atitverta „STOP“ juosta per 75 metrus, ir ši juosta dar patikimiau saugos tokias taisykles sukūrusią ir prerogatyvą jas interpretuoti sau patogia prasme turinčią valdžią nuo bet kokių protestų, piketų, mitingų ar akcijų. Valdžios veiksmus kritikuojantis pilietis traktuojamas kaip potencialus nusikaltėlis ir laikomas saugiu atstumu nuo valdžios. Tai dar vienas nykus epizodas iš pastaraisiais metais vykstančių demokratijos laidotuvių.

Beje, „Stop“ juostos 100 metrų rulono kaina su PVM – 12 litų. Perkant internetu galima rasti ir pigiau.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top