Strasbūro sprendimas nepriimtinas: Šveicarija turi pasitraukti iš Europos Tarybos

Virginijus Baranauskas

Euroskeptiška Šveicarijos parlamento Demokratinė centro sąjunga UDC (didžiausia parlamente – 62 iš 200 vietų) reikalauja, kad šalis pasitrauktų iš Europos Tarybos dėl pagyvenusių moterų asociacijos ieškinio dėl nepakankamos apsaugos nuo karščio, kurį prieš dieną patenkino Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT). Tai skelbiama partijos interneto svetainėje.

Balandžio 9 d. EŽTT priėmė teismo sprendimą, palankų Šveicarijos pagyvenusių moterų asociacijos “Elders for Climate Protection” atstovėms, kurios manė, kad Berno pastangos kovoti su klimato kaita yra nepakankamos. Jų teigimu, valdžios institucijos taip sukėlė pavojų jų gyvybei, nes karščio bangos ypač pavojingos vyresnio amžiaus moterims.

“Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas yra skandalingas. Europos teismuose akivaizdžiai dominuoja ideologija ir tikrovės neigimas. Teismų vaidmuo – užtikrinti teisės aktų vykdymą, o ne politikuoti”, – teigė UDC.

Partija pabrėžė, kad teisėjai neatsižvelgė į tai, jog Šveicarija yra pavyzdinė šalis, mažinanti išmetamo CO2 kiekį. “UDC griežtai smerkia užsienio teisėjų kišimąsi ir ragina Šveicariją pasitraukti iš Europos Tarybos”, – sakė partija.

EŽTT nusprendė, kad Šveicarijos valdžios institucijos neįvykdė savo įsipareigojimų dėl klimato kaitos pagal Europos žmogaus teisių konvencijos 8 straipsnį.

“[Tai] yra labai svarbus teisiškai privalomas precedentas, kuris pasitarnaus kaip pavyzdys, kaip sėkmingai paduoti savo šalies vyriausybę į teismą dėl klimato kaitos nesėkmių”, – komentuodama EŽTT sprendimąsakė pasaulinio pilietinės visuomenės judėjimo “Avaaz” teisinių kampanijų direktorė Ruth Delbaere.


Partijos PRANEŠIMAS SPAUDAI

Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas yra skandalingas. Europos teismų rūmuose akivaizdžiai vyrauja ideologija ir neigimas.

Teismų vaidmuo – skelbti teisę, o ne politikuoti. Be to, Strasbūro teisėjai net neatsižvelgė į tai, kad Šveicarija pavyzdingai mažina išmetamo CO2 kiekį.

SVP griežtai smerkia tokį užsienio teisėjų kišimąsi ir ragina Šveicariją išstoti iš Europos Tarybos.

Inscenizuotame skunde “Seniūnai už klimatą” padavė Šveicariją į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT).

Šiandieniniu sprendimu Strasbūro teisėjai buvo paversti aktyvistų marionetėmis ir dabar galutinai prarado pasitikėjimą.

Jų įžūlus kišimasis į Šveicarijos politiką yra nepriimtinas suvereniai šaliai. Strasbūro sprendimas yra skandalingas ne vienu atžvilgiu:

Tai masinis valdžių atskyrimo pažeidimas – teismų vaidmuo yra skelbti įstatymus, o ne politikuoti.
Šiuo sprendimu ideologiškai nusiteikę Strasbūro teisėjai remia akivaizdų Šveicarijos teisinių institucijų eroziją dėl pigaus klimato aktyvumo.
Nei ieškovai, nei su realybe nesusiję Strasbūro teisėjai neįsigilino į faktus: nė vienoje išsivysčiusioje šalyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, tenkantis vienam pridėtinės vertės frankui, nėra toks mažas kaip Šveicarijoje.
Juo labiau kad anksčiau Šveicarijos energijos gamyba dėl hidroelektrinių ir branduolinės energijos buvo beveik neutrali CO2 atžvilgiu.

SVP griežtai prieštarauja šiam užsienio teisėjų sprendimui. EŽTT tampa ekspansyviu teismu: tai reiškia, kad jis vis dažniau kišasi į nacionalinius reikalus, kurie nebuvo įtraukti į darbotvarkę, kai jis buvo įsteigtas, tiksliau, kai 1963 m. prie jo prisijungė Šveicarija.

Nepriimtina, kad politinius sprendimus priimtų teismai. Tai demokratiškai išrinktų įstatymų leidėjų reikalas. Pritardama SVP apsisprendimo iniciatyvai, Šveicarija būtų užtikrinusi, kad nacionalinė teisė būtų viršesnė už tokių ekspansyvių teismų sprendimus.

Atsižvelgdama į tokius ekspansyvaus teismo politinius sprendimus, SVP reikalauja:

  • Šveicarijos pasitraukimo iš Europos Tarybos ir
  • pradėti naują diskusiją dėl nacionalinės teisės viršenybės prieš tokius politinius sprendimus.

Jei Federalinė taryba tikrai nori ką nors nuveikti dėl tvarios Šveicarijos, ji rekomenduos priimti SVP praėjusį trečiadienį pateiktą tvarumo iniciatyvą.

Juk dėl imigracijos, kuri vis dar yra tokia pat neproporcinga, kaip ir anksčiau, ne tik sparčiai auga nuomos kainos, sveikatos priežiūros ir socialinės išlaidos, bet ir betonuojama gamta, kad būtų galima tiesti kelius ir statyti būstus.

Vien tik 2023 m. į Šveicariją imigravo daugiau kaip 260 000 žmonių.

Šaltinis

5 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top