STT direktorius Žydrūnas Bartkus: Ir Lietuvoje turi būti užtikrinamas skaidrus teisingumo vykdymas

„Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra atlieka išskirtinį ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje“, tokia buvo vakar dienos pagrindinė žinia. Ir nuotaika: pagaliau.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretais sustabdžius 8 teisėjų įgaliojimus baudžiamojon atsakomybėn leista patraukti didelę – 24–37 metų – darbo patirtį turinčius teisėjus: Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Egidijų Laužiką, Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjus Viktorą Kažį ir Valdimarą Bavėjaną, Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Konstantiną Guriną, Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Henrichą Jaglinskį, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėją Robertą Rainį, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėją Arūną Kaminską, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėją Gintarą Čekanauską. Jiems pritaikyta kardomoji priemonė – visi jie sulaikyti.

Sulaikyti ir asmenys, suinteresuoti atitinkamais teismų sprendimais, bei asmenys, įtariami papirkimu, tarpininkavimu paperkant ir kitomis nusikalstamomis veikomis. Tarp jų – 5 praktikuojantys advokatai: Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys, Marius Navickas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo padėjėjas, teisininkai bei kiti asmenys.

Iš viso vakar buvo sulaikyti 26 asmenys, įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse. Paskelbtos ir sumos, kurias galimai už įvairius palankius teisėjų sprendimus buvo žadėtos ar sumokėtos – nuo 1000 iki 100 000 Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, sutartų kyšių suma gali siekti 400 000 Eur.

Sulaikytų asmenų darbo bei gyvenamosiose vietose, automobiliuose atliktos kratos.

Proceso veiksmuose dalyvauja daugiau nei šimtas STT, kitų institucijų pareigūnų, prokurorų.

Pasak STT direktoriaus Žydrūno Bartkaus, „Šis ikiteisminis tyrimas – tai signalas visai teismų sistemai, kad turi būti imtasi kardinalių sprendimų ir pokyčių, siekiant užkirsti kelią bet kokiai galimai korupcijos apraiškai. Lietuvoje turi būti užtikrinamas skaidrus teisingumo vykdymas – tai, visų pirma, mūsų visų pilietinė pareiga, teisinės valstybės pamatas“

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis savo komentare žiniasklaidai pabrėžė, kad šis atvejis yra išskirtinis ne tik dėl korupcijos masto ar kyšių dydžių, bet ir dėl pasekmių visai visuomenei. „Korupcija, kyšininkavimas, prekyba poveikiu siekiant kažkam palankių neteisėtų sprendimų verčia kalbėti ne tik apie tą žalą, kurią galima nustatyti suskaičiavus gautų kyšių sumas. Tai teismo vardu „prastumti“ kažkieno savanaudiški, neteisėti sprendimai, nukentėjusių žmonių likimai, neįvykdytas teisingumas. Tai prarastas žmonių pasitikėjimas teisingumu“.

Ir pažadėjo – ryžtingai, kaip niekada – „atsakyti į visus klausimus“, tik nepatikslino, kada… „Gavus duomenis apie galimai padarytas nusikalstamas veikas buvo galimas tik vienas sprendimas – pradėti ikiteisminį tyrimą ir atsakyti į visus klausimus.“

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja, jį organizuoja ir kontroliuoja speciali Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus penkių prokurorų grupė. Vadovaujantis Prokuratūros įstatyme nustatytais kriterijais trims Generalinės prokuratūros ONKTD prokurorams suteiktas specialiojo prokuroro statusas, rašoma STT pranešime žiniasklaidai.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top