Taikus ukrainiečių protestas prieš susirinkimo ir žodžio laisvių suvaržymą verčiamas riaušėmis – pretekstu griebtis smurto? (papildyta 02:29)

Į Nepriklausomybės aikštę Kijeve, vadinamąjį Euromaidaną, sekmadienį susirinkę, skirtingais duomenimis, nuo 200 000 iki 500 000 ukrainiečių protestuoja prieš dabartinės Ukrainos valdžios politiką ir reikalauja išankstinių prezidento rinkimų.

Kaip jau skelbėme, penktadienį, sausio 17 d. Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pasirašė išvakarėse Ukrainos Rados priimtą Viešųjų susirinkimų įstatymą, kuriuo buvo apribotos pagrindinės konstitucinės teisės į susirinkimo ir žodžio laisvę. Šiuo įstatymu siekiama neva teisinėmis priemonėmis nuslopinti proeuropietišką protestų judėjimą.

Opozicijos atstovai teigia, kad balsavimas, kuriuo neva priimtas šis įstatymas, tebuvo suvaidintas farsas – pasak kai kurių opozicijos parlamentarų, už įstatymą niekas nė nespėjo balsuoti, kai jis jau buvo paskelbtas priimtu.

Pagal naująją tvarką, bus ribojama ne tik protesto raiškos formos, bet ir sugriežtinta atsakomybė už įstatymo nuostatų pažeidimus. Pavyzdžiui, Vyriausybės pastatų blokavimas gali būti baudžiamas iki penkerių metų kalėjimo, kaukėti ar šalmus užsidėję protestų dalyviai bus baudžiami baudomis arba administraciniu areštu, už palapinių, scenos pastatymą ar garsiakalbių naudojimą, iš anksto nesuderintą su valdžia, gresia penkiolikos dienų areštas ar baudos iki 500 eurų, o asmenys ar organizacijos, suteikusios tokią įrangą, bus baudžiami 1 000 eurų bauda ar dviejų dienų areštu.

Bausmės susilauks ir neišėjęs iš namų – užteks internetiniame forume ar tinklaraštyje pasipiktinti valdžia ir tai galės būti traktuojama kaip šmeižtas, išniekinimas ar valstybės įžeidimas. Tas galioja ir bet kuriai žiniasklaidos priemonei, kuri skelbs „nepatikrintą informaciją, galinčią pažeisti trečiojo asmens garbę ir orumą“. Pagal naująjį įstatymą, suvaržomos ir politikų teisės – nesankcionuotuose protestuose dalyvaujantys politikai gali prarasti imunitetą ir būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Kaip praneša lefigaro.fr, šaipydamiesi iš naujojo įstatymo, pagal kurį šalmas, dėvimas mitinge norint apsaugoti galvą nuo Berkuto bananų, gali būti vertinamas kaip nesantaiką ir smurtą kurstanti priemonė, šiandien nemažai protestuotojų buvo užsimovę karnavalines ar slidininkų kaukes, užsidėję kartonines dėžes ar net puodus.

Mitinge kalbėję opozicijos atstovai pasmerkė antidemokratiškus prezidento V.Janukovyčiaus ir jo šalininkų veiksmus. Vienas iš opozicijos lyderių, buvęs boksininkas Vitalijus Klyčko pareiškė: „Mes skelbiame naująjį įstatymą neteisėtu“ ir kreipėsi į jėgos struktūras kviesdamas pereiti į tautos pusę.

Šį visuotinius demokratijos principus bei vertybes pažeidžiantį įstatymą pasmerkė JAV ir ES. Nei Lietuvos prezidentė, nei kiti pareigūnai drastiškų Ukrainos prezidento veiksmų vis dar nekomentuoja.

Šaltiniai: lefigaro.fr, lrt.lt

* * *

Prasidėjo protestuotojų susirėmimai su spec. pajėgomis

Papildyta (18:02): Naujausiais duomenimis, į pavakarę Euromaidano prieigose prasidėjo susidūrimai su „Berkut“ specialiosiomis pajėgomis. Nors V.Klyčko ragino nepasiduoti milicijos provokacijoms, protestuotojai ėmė daužyti „Berkut“ autobusą, o vėliau jį padegė. Specialiosios pajėgos atsakė panaudodamos kurtinamąsias garsines granatas, ašarines dujas. Manoma, jog yra ir sužeistų.

Ar šie incidentai netaps pretekstu susidoroti su taikiu, antrą mėnesį besitęsiančiu ukrainiečių protestu prieš valdžios autoritarinę politiką, parodys laikas.

Šaltiniai: lefigaro.fr, lrt.lt

* * *

Baiminamasi, kad naktį įvyks Euromaidano šturmas

Papildyta (22:22): Įvyko dar keletas rimtų susirėmimų tarp protestuotojų ir saugumo pajėgų. Pranešama apie sužeistuosius abiejose pusėse: medikų pagalbos prireikė mažiausiai 9 protestuotojams ir daugiau nei 20 milicininkų.

Nors specialiosios pajėgos panaudojo ne tik kurtinamąsias garsines granatas, ašarines dujas, bet ir vandens patrankas (oro temperatūra šiuo metu – 7º šalčio), tačiau išblaškyti protestuotojų jiems nepavyko.

Baiminamasi, kad naktį gali būti rengiamas Euromaidano šturmas.

V.Klyčko, vienas opozicijos lyderių, kviesdamas susirinkusius išlikti ramius, paragino Ukrainos prezidentą V.Janukovyčių „atšaukti miliciją“. „Aš kreipiuosi į prezidentą Janukovyčių: raskite savy jėgų ir nerizikuokite sulaukti Čaušesku ar Kadafio likimo“, – sakė jis.

Šaltiniai: lefigaro.fr

* * *

Bus sukurta darbo grupė politinei krizei spręsti

Papildyta (02:29): Susirėmimai su milicija tęsiasi. Pranešama, kad sužeista apie šimtas žmonių, tarp jų – ir milicininkų. Toliau padeginėjami automobiliai.

Po susitikimo su Ukrainos prezidentu V.Janukovyčiumi V. Klyčko, vienas opozicijos lyderių, pareiškė, kad prezidentas pažadėjo sudaryti trišalę darbo grupę. Į darbo grupę sudarytų „prezidento administracijos, vyriausybės ir opozicijos atstovai“, o jos užduotis – „rasti išeitį krizinės situacijos“, – patikslino susitarimo detales V.Klyčko.

Euromaidanas nesiskirsto. Per tiesioginę transliaciją pakalbinti ukrainiečiai pripažįsta – jie nesitrauks, kol ši nedemokratinė valdžia nepasikeis.

Šaltinis: leparisien.fr

Įvykius Kijeve galite stebėti tiesiogiai:

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top