Tautos atstovai negina piliečių teisių ir laisvių

Buvusi Seimo valdančioji dauguma sudarė sąlygas represinėms valstybės struktūroms sekti žmogų be pagrindo ir be teismo leidimo. O kur buvo mūsų visų gynėja prezidentė Dalia Grybauskaitė? Ji nevetavo Kriminalinės žvalgybos ir Žvalgybos įstatymus, o juos patvirtino.

Valdantieji įteisino įstatymo nuostatas, kurios prieštarauja Konstitucijai ir kurios sudaro puikiausias sąlygas teisėsaugos struktūroms sekti žmones ir kištis į jų privačius gyvenimo be pagrindo ir be teismo leidimo. Įdomiausia yra tai, kad Tautos atstovai priėmė įstatymą nė nemirktelėję. Nė vienam iš jų nekilo noras apginti piliečių, savo rinkėjų teises. Kodėl nebuvo rodomas toks politikų aktyvumas tada, kaip dabar dėl žemės referendumo?

Lietuvos Respublikos Kriminalinės žvalgybos įstatymo nuostatos suteikia teisę Valstybės saugumo departamentui (VSD), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT), Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), policijai ir kitoms institucijoms sekti žmogų be teismo leidimo. Įstatymas teigia, kad pareigūnai turi teisę iki trijų dienų atlikti kriminalinės žvalgybos veiksmus prieš asmenį, gavę tik prokuroro leidimą. Po trijų dienų prokuroras privalo informuoti teisėją. Jeigu teisėjas atmetą prokuroro prašymą kaip nepagrįstą, pareigūnai privalo nustoti sekti, o visą gautą informaciją sunaikinti. Kaip jūs galvojate, ar pareigūnai nutraukia ir ar jie tikrai sunaikina informaciją? Niekas negali į šį klausimą atsakyti, tik pats VSD vadovas Gediminas Grina, o jis sakys taip, kaip reikia: „Mes griežtai vadovaujamės įstatymų reikalavimais.“

Pagal įstatymą pareigūnai šia galimybe gali pasinaudoti trimis atvejais: kai iškyla pavojus asmens gyvybei ar sveikatai, kai iškyla pavojus nuosavybei, kai iškyla pavojus visuomenei ar valstybės saugumui. Labai įdomios aplinkybės. Kiek suprantu aš, tai jeigu iškyla pavojus gyvybei, nuosavybei ar saugumui, tai ne telefoninių pokalbių reikia klausytis ir žinutes skaityti, o sulaikyti kaltus asmenis ir juos pasodinti už grotų. Būtina kuo greičiau nutraukti jų daromą žalą. Nutraukti asmens daroma nusikaltimą ir jį sulaikyti pagal Konstituciją – tokias teises turi visos teisėsaugos struktūros. Įsivaizduokite situaciją: einate gatve ir matote, kad chuliganai užpuolė žmogų ir jį muša. Jūs nepuolate jo gelbėti, o grįžtate į kontorą, parengiate reikalingus dokumentus ir kreipiatės į prokurorą, kad jums duotų leidimą klausytis chuliganų telefoninių pokalbių. Na, dar prieš tai reikia nustatyti chuliganų asmenybes, vardus, pavardes ir naudojamus telefono numerius. Trumpai tariant, kol jūs ruošitės, chuliganai spės žmogų pribaigti kelis kartus, apiplėš dar kelis žmogelius ir neskubėdami suspės pasislėpti.

Kita Kriminalinės žvalgybos įstatymo nuostata leidžia kriminalinės žvalgybos institucijoms atlikti asmens fizinį sekimą, gavus tik institucijos vadovo arba jo įgalioto pavaduotojo leidimą. Valstybės saugumo departamento vadovo pavaduotojas Romualdas Vaišnoras, vadovaudamasis vien tik savo įsitikinimu ar kieno nors nurodymu, duoda leidimus sekti žmones. Sunkiai suvokiama situaciją. Tačiau ji yra reali.

Daugiau skaityti ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top